celelalte cuvinte

Una... Alta... de Romania

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de Orion la data de Vin 16 Iun 2017, 06:06

Hai sa fim seriosi.
Daca ti-a retras sprijinul partidul sau coalitia care te-a propus, daca nu mai ai sustinere in parlament, pleci. Indiferent de orice altceva. A zis-o foarte clar si Orban (de la PNL). De altfel Orban e printre putinele figuri simpatice si cit de cit inteligente pe-acolo (cu exceptia momentelor cind e penibil rau, care si ele au fost destule).
Deci indiferent ca ne place Dragnea sau nu, ca ne place Grindeanu sau nu, ca-l credem pe Grindeanu mai capabil sau mai integru decit Dragnea, aici singurul care se face de bafta, de un penibil total, e Grindeanu. Nu ma asteptam de la el, parea mai inteligent, cum am zis la un moment dat (dar nici nu ma mira prea tare, ca dupa cum spuneam n-am prea urmarit ca nu ma intereseaza). Bun, circ ca asta n-am mai vazut de mult. In felul ei e cea mai penibila treaba de genul asta de dupa 89. I-a intrecut si pe Ciorbea si pe Radu Vasile, si chiar si pe Antonescu. (Ziceau astia ca foarte probabil are si Ponta bagata coada, tind sa-i cred.) Iar motivatia lui cum ca vezi Doamne are grija ca J. sa nu puna pe altcineva care nu e de la PSD deasemenea e complet penibila. Cusuta cu ata alba.
In general PSD-ul nu facea timpenii din astea, asta era apanajul "dreptei", mai liberala, de, si mai dezordonata. PSD-ul era monolit, disciplinat. Aveau timpeniile lor dar nu pe asta. Cind colo ce sa vezi. S-a gasit Grindeanu sa le dea clasa la toti.

Pina la ora asta, Boc ramine singurul din politica dimboviteana care a stiut sa se retraga. (Cu toate defectele lui.)

"Guvernul sint eu." Citat din Grindeanu (apocrif desigur Smile ).
Orion

Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Vin 16 Iun 2017, 15:14

Daca ti-a retras sprijinul partidul sau coalitia care te-a propus, daca nu mai ai sustinere in parlament, pleci.
NU e obligatoriu!!!!!
aici singurul care se face de bafta, de un penibil total, e Grindeanu.
Sorry, nu vezi padurea din cauza copacilor!!! Aici, Grindeanu chiar a avut coloana vertebrala!!
Bun, circ ca asta n-am mai vazut de mult.
OK, asta e alta poveste!! Eu mi-am luat o punga mare de floricele si o bere fara alcool!
Ciorbea a patit exac ca si Grindeanu, numai ca acesta din urma a avut taria sa spuna NU!
Iar motivatia lui cum ca vezi Doamne are grija ca J. sa nu puna pe altcineva care nu e de la PSD deasemenea e complet penibila. Cusuta cu ata alba.
Bancuri pentru fraierii care voteaza!! Normal ca nu are cum Grindeanu sa controleze asta!
PSD-ul era monolit, disciplinat.
Da, precum PCR-ul. Monolit de nezdruncinat, dar fereasca sintul sa spui altfel decit conducatorul preaiubit si stimat!
Boc ramine singurul din politica dimboviteana care a stiut sa se retraga.
Hai sa fim seriosi, Boc a facut sluj, imediat, in fata stapinului!!!!
Ecuatia e destul de simpla, din pacate Orion nu o vede. Normal ca nu poti conduce un guvern care nu exista, normal ca nu poti conduce un guvern fara un cit de cit sprijin politic, normal ca guvernul nu esti tu, primul ministru! Nu la prostiile astea propagandistice facem apel acum, ci la treburi mai "subtile!" Am pus cuvintul intre ghilimele, deoarece cind e vorba de PSD nu poutem alatura cuvintul subtilitate, nu stau unul linga altul. Procedeul e clasic si e verificat si rasverificat in 44 de ani de comunism. (daca nu punem la socoteala si experianta bolsevica, loc de inspiratie). Cineva fluiera in biserica? Il halesti! Si aici vine greseala! In loc sa-i multumesti omului pentru serviciile facute, pentru aportul adus la binefacerea societatii, dupa care il schimbi fara prea multae explicatii, PSD, ca si comunistii, nu tata, dau cu bita! Minia proletara, nu iarta boicoturile imperialistilor strecurati intre ei, nu iarta pe sabotorii muncii truditorilor saraci si bunastarii tarii, nu iarta pe tradatorii de linie politica, chiar daca toate astea sunt baliverne pentru prostii adusi cu sila in sala de judecata! PSD a calculat simplu: trebuie sa scapam de Grindeanu, care, al dracului fatalitate, nu mai e pe linie! Si atuci pun in aplicare planul arhicunoscut: ataca penalul Tariceanu, ataca Firea, ataca penalul Vilcov. In loc sa remaniezi guvernul, daca era cazul schimbind ministrii incompetenti, Dragnea da porunca tuturor sa demisioneze!!! Pe ce motiv, si cu ce calitate? Idea era simpla, cum ziceai si tu Orion mai sus: "Daca ti-a retras sprijinul partidul sau coalitia care te-a propus, daca nu mai ai sustinere in parlament, pleci."Asta era miza pe care au jucat Dragnea si pesedistii. Numai ca s-a dovedit ca a fost o cacialma! Grindeanu, desi i sa oferit alte posturi mai caldute (si Suzanei Gidea, de exemplu, cind a cazut in dizgratia cucoanei academician, i s-au oferit aceleasi posturi caldute, dar nu in fata!), eu as zice SANTAJAT cu niste posturi caldute (adica nu e bun de prim ministru, dar e bun de viceprim ministru! Ha!), a zis simplu: BA! Nu-mi dau demisia! Si avea dreptate sa faca asa, chiar daca nu mai avea guvern de condus, miza pe care au ...mizat gresit pesedistii! Asta e toata mirlania ecuatiei! Simplu, curat, fara durere.Asa ar fi trebuit sa fie. Numa ca, Girindeanu, spre deosebire de ceilalti lingai din ministre, a avut coloana vertebrala si nu a demisionat! Treaba e ca la aceasta varianta, prostii, prea siguri pe ei, nu s-au gindit! Ca atare, urmeaza circul cu motiunea de cenzura... impotriva propriului guvern, lucru unic in politica mondiala, cred!
Wolf

Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Vin 16 Iun 2017, 23:38

Inca o data.
Daca ti s-a retras sprijinul politic, pleci. Indiferent de orice altceva. Tine de ABC-ul democratiei.

Pe de alta parte, desigur, si discutia despre motivele reale ale lui Dragnea de a demite guvernul e foarte interesanta. Intr-adevar motivatia data de el e subtire rau, aici trebuie sa ma declar de acord cu Grindeanu (dar asta nu scuza in nici un fel ce-a facut).
Din cite pot sa-mi dau seama, motivele reale tin de aminarea maririi salariilor pina la anu. Si, desigur, de Olguta. Detalii la mine pe blog, la

https://republicadimboviteana.wordpress.com/2017/06/16/scandal-ca-asta-n-a-mai-fost-de-mult
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Sam 17 Iun 2017, 11:38

Daca ti s-a retras sprijinul politic, pleci. Indiferent de orice altceva. Tine de ABC-ul democratiei.
Orion, inca o data, ai dreptate dar, nu stiu din ce cauza, nu vezi esenta problemei. In acest caz, Dragnea, a voit, cu de la sine putere, sa-l dea jos pe Grindeanu. Atunci a pelat la o solutie prosteasca, tipic comunista: minjirea oponentului. Nu era mai implu, si DEMOCRATIC, ca tot faci apel la ABC-ul democratiei, sa remanieze guvernul???? Le multumea frumos pentru prestatie, da e loc si de mai bine, asa ca incercam si alta varianta! Daca faceau asa, azi Grindeanu era debarcat! Ca pina la urma, ce a facut Dragnea, nu are nici o legatura cu ABC-ul democratiei! Dragnea, ca si tine, pe acest calcul s-a bazat: luam sustinerea politica, urmeaza demisie, urmeaza un nou guvern. Pohta ce-am pohtit! Cum ziceam, adevaratele cauzel ale tentativei de debarcare pentru Grindeanu, nu au nici o legartura cu programul de guvernare!!! Sa fie clar! Va aduceti aminte ca la inceputul guvernarii GRINDEANU, toate masurile erau anuntate de DRAGNEA, programul a fost anuntat de DRAGNEA, implemantarea lui era anuntata de DRAGNEA, pe la televiziuni, cu programul sub mustata, se prezenta DRAGNEA? Apoi, dintr-o data, vioara intii a devenit...Grindeanu. Adica cum era normal. Ei bine, din acel moment, desi lucrurile mergeau pe un fagas bun, Grindeanu a simtit ca nu mai are noroc!!
Daca acuzi ca raminerea la guvernare fara sprijin politic nu este democratica, felul cum a procedat Dragnea e democratic???? Inca o data, pasul cel mai simplu, asa cum s-a mai intimplat si in alte cazuri, era remanierea guvernului! Ei bine nu, Dragnea nu a vrut asta!!!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Dune la data de Sam 17 Iun 2017, 21:48

Ai perfecta dreptate Wolf !  Un partid nu poate retrage sprijinul politic unui guvern asa pur si simplu prin convocarea CEX-ului  daca suntem intr-o democratie , dar o poate face prin reprezentantii sai in parlament introducand o motiune de cenzura : de nemaiauzit este insa sa introduci o motiune contra propriului guvern , dar dupa martea neagra , ordonante date la miezul noptii , suspendari de presedinte dupa ureche si altele de ce ne-ar mai mira manevrele psd-ului ? Rolling Eyes

Primul ministru nu este si nu trebuie sa fie papusa unui partid sau mai rau a presedintelui acestui partid : odata format guvernul este autonom , de acea i se spune putere executiva ... stiam ca intr-un stat de drept sunt trei mari puteri : legislativa , judiciara si executiva ... bag seama ca unii dintre noi confunda putera executiva cu PSD-ul Twisted Evil ....
Dune

Data de inscriere : 03/06/2011
Localizare : Neamt

https://www.youtube.com/user/27Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Sam 17 Iun 2017, 23:23

Ce bine se-nteleg propagandistii ...
De-aia nu mai avansam. Ca nu sintem in stare sa ne tinem de reguli elementare cind nu ne convin. Cum e vorba de Dragnea, cum nu ne mai intereseaza nimic.

Orban s-a vazut in fine presedinte PNL. Pseudo-PNL, adica, struto-camila. A suferit mult saracul. Dar pina la urma probabil din pct. lui de vedere a meritat.
(Macar asta nu e propagandist de cea mai joasa speta, macar admite evidenta, ca nu se face asa ceva, ce-a facut Grindeanu, si ca PNL nu trebuie sa se bage. De altfel inteleg ca multi din afara aliantei de guvernare zic ca nu e cazul sa se bage. Au si ei dreptatea lor. Oricum, probabil ca daca n-o sa iasa socotelile cu motiunea, ungurii vor fi invitati la guvernare, ca si-asa au avut o pauza cam lunga pentru standardele lor, si atunci ca prin minune vor iesi si voturile pentru motiune. Daca va fi nevoie. Asa banuiesc cel putin. Sa vedem.)
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Dum 18 Iun 2017, 12:59

Ce bine se-nteleg propagandistii ...
De cind asteptam sa zici asta! Chiar credeam ca ai renuntat la astfel de invinuiri fara acoperire!
Orion, oricine ar fi facut asa, opinia mea era aceeasi. Eu ti-am adus argumente, tu vii cu acuze. Macar o data adu si tu niste argumente!
Ca nu sintem in stare sa ne tinem de reguli elementare cind nu ne convin.
Orion, cine nu se tine de reguli elmentare, Grindeanu sau Dragnea? Cine a vrut cu tot dinadinsul sa scape de Grindeanu?? Cine la propus pe Grindeanu ca un prim ministru capapil si devotat PSD? Ce puncte din program nu au fost indeplinite?? E prima data in istoria postdecembrista cind un partid si guvernul sau nu se tin de promisiunile electorale si programul de guvernare? Cite guverne au fost remaniate pina acum? Hai, adu barem un argument pertinent, nu povesti legate de propaganda!
O ti una si buna: Grindeanu trebuia sa demisioneze! Da, in mod normal trebuia sa demisioneze! Numai ca cum avem o situatie anormala, o tendita de debarcare a unuia care a deranjat pe seful cel mare! Exact ca pe vremea lui nea Nicu!!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Dune la data de Dum 18 Iun 2017, 15:09

Daca vorbeam despre dreapta poate aveai o scuza sa ma numesti propagandist dar nu este cazul Orioane , sugerez sa-ti pastrezi acuzele pentru cand o voi face ...

La cat l-am dat dracului pe Ponta ar fi culmea sa-l ridic acum in slavi  , cat despre Grindeanu n-am o parere formidabila , dar felul cum actioneaza Dragnea si clica ce-l inconjoara nu are nimic cu democratia : maine-poimaine foarte probabil vor pune alt prim ministru , vor face un alt guvern marioneta care sa le serveasca mai bine scopurile ... cand ii vad cum la fiecare acuza adusa altora invoca ca nu-si vor putea duce mult titratul program la indeplinire , ca nu vor mai creste pensiile si salariile , ca vom trai mai rau , chiar ma ia cu greatza ....

Cat despre liberali ma bucur ca in sfarsit au un presedinte , aceasta fuziune nu s-a facut peste noapte ci dupa mai bine de doi ani , timp in care s-au atenuat animozitatile , au plecat nemultumitii ( Valcov il consiliaza pe Dragnea ras ) , s-au limpezit , sper, apele .

Este nevoie si de stanga si de dreapta in politica , rau fac partidele create pe tipare comuniste : unul a disparut (PDL-ul) , mai ramane unul sa se reformeze .
Dune

Data de inscriere : 03/06/2011
Localizare : Neamt

https://www.youtube.com/user/27Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Dum 18 Iun 2017, 23:42

Ar mai fi de remarcat pozitia corecta a lui Johannis. Care spune multe. Deci daca ar fi fost de dat in Dragnea, putem fi siguri ca ar fi dat, nu lasa el sa-i scape o ocazie ca asta. Dar ar fi fost totusi mult prea ca dracu, la porcariile pe care le face Grindeanu.
Deci vedem ca si J. si presedintele pseudo-PNL (jumatate de PNL calare pe jumatate de FSN schiop, cum ar zice baietii din basme) nu dau in Dragnea pentru ca in situatia data ar fi mult prea de porc.

(Apropo de propagandisti. Intr-adevar, e foarte sugestiv ca inclusiv Ponta devine dintr-o data baiat bun cind le convine lor, adica daca e impotriva omului rau al momentului, care se intimpla sa fie Dragnea.
Mie mi se pare o noua greseala mare a lui Ponta. Seamana foarte tare cu aia din 2012, celebra incercare de lovitura de stat. Eu zic ca asta o sa fie ultima. Dupa care vom scapa si de Ponta si de machiavelicurile lui. Intr-un fel e pacat pentru ca omul as zice ca a aratat clar ca e deosebit de inteligent. In felul lui. Pacat ca n-are caracter, si pacat ca n-a inteles ca nu mai tine cu lucruri din astea.)

Din cite inteleg, Dragnea a reusit performanta sa aduca 222 parlamentari duminica sa semneze motiunea. Mi se pare formidabil. Cei 2 aventurieri se tot chinuie sa ne spuna ca Dragnea n-are sustinere in partid, ca face cu de la sine putere. Prosteli. De fiecare data vedem ca actioneaza cit se poate de clar in numele si cu acordul si sustinerea partidului. Sigur, televiziunile o dau ca ia uite, nu-s citi trebuie ca sa treaca. Adica e semn ca e pericol. Inclusiv A3, ca sa mentina suspansul. Prosteli. Daca au venit 222 duminica s-o semneze, aproape sigur o sa vina 236 (citi am inteles ca e nevoie) s-o voteze. La nevoie cu sprijinul ungurilor, cum spuneam, dar probabil nu va fi nevoie. Sigur ca se pot intimpla oricind surprize, dar tare m-ar mira sa fie una chiar acum.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Lun 19 Iun 2017, 09:43

Iohanis a procedat strict constitutional. Nu-i prost sa se lege la cap cu o cirpa care nu-i aprtine! Bravo lui!
... la porcariile pe care le face Grindeanu.
Zi-mi si mie o porcarie de a lui Grindeanu!
Nu, PNL sau ce o fi ala cu Orban in frunte, nu dau in Dragnea pentru ca sunt lasi si...prudenti. Ca nu se stie niciodata! Asa ca stau pe margine, ca lupii, si asteapta sa vada ce face ursu. Si asa sunt pe nicaieri in opozitie, ca deaia Dragnea face ce vrea el, nu are pic de opozitie!
Ponta nu are ce cauta in ecuatie. E un oportunist, plagiator sadea, care acum profita de Grindeanu pentru a se razbuna pe Dragnea. Nici macar nu poti sa spui despre el ca e raul cel mai bun! Si, ca sa nu se dezmita, iar vorbeste gura fara el: stiu eu, ca ma pricep la voturi( Very Happy Very Happy ) (citat aproximativ, dar suficient de exact!). Normal ca se pricepe, ca si Dragnea, de altfel! Pe scurt: Ponta nu are ce cauta inntr-un, eventual, guverm Grindeanu 2!
Dragnea a reusit performanta sa aduca 222 parlamentari
Caca performanta, eu as zice un esec colosal! Pai la cit de supusi si plecati la ordin (sa traiti sefu', asa facem!) sunt pesedistii, fost peceristi, ar fi trebuit sa aiba 500 de semnaturi, cum a avut Dragnea voturi in satele din Teleorman, la referendum!!!
Deocamdata nimic nu e batut in cuie, desi eu as zica ce motiunea va trece, iar Grindeanu va fi dat de pamint rau de tot.
A ascultat cineva motiunea???? Pai oameni buni, de cind se pune motiune in parlament, impotriva a trei oameni??? Eu credeam ca se discuta, nu nesupunerea a trei oameni, ci ce a facut sau nu a facut, dupa caz un guvern!! Am tot stat sa aud, doar doar o spune cu ce a gresit guvernarea si ministrii Grindeanu! Canci! Nimic! Adica nu, ceva este. Tipic stalinist!
..în loc să respecte votul de învestitură și încrederea acordată de Parlament, au înțeles că guvernarea se poate exercita și în nume personal, că dispozițiile constituționale și legale sunt facultative și că pot sfida votul acordat de cetățeni și democrația”,
( sublinierea imi apartine!) Mai, astia chiar sunt prosti! Dupa cum zice textul subliniat, investitura a dat-o PARLAMENTUL, nu partidul, nu Dragnea. Deci, PARLAMENTUL a dat, PARLAMENTUL...a luat! Parlamentul, conform legilor democratiei, este singurul care ii poate lua dreptul la guvernale, printr-o motiune de cenzura. Ia ce zice Constitutia:
Guvernul este demis la data retragerii de catre PARLAMENT a increderii acordate!
Simplu, democratic!! Gresesc cumva, Orion? Ori retragerea "increderii" a fost strict a lui Dragnea si a acolitilor lui??? Demisiile se iau la cunostinta, cu un preaviz de 15 zile! Ori alea nu au trecut!!!!!
„Toţi acei parlamentari PSD care nu votează şi care fac parte şi susţin acest Guvern să fie excluşi.
Ups! Pai ce avem noi aici???? Democratie???? Poate unii au alte opinii, nu e voie???!! Ori in amenintati sta unitatea de monolit a partidului, adica a PSD, ca cu PCR ne-am lamurit!
„Duminică e zi de odihnă de la Dumnezeu. Nu vom participa.
Iote taica unde stateau dreptcredinciosii, in PNL!!!!!! Mai sa fie, ce ti-e si cu lipsa asta de coloana vertebrala, baga pe Dumnezeu, Doamne iarta, in fata!
Cum ziceam, tipic stalinist: Pe linga treaba cu "grupare oculta", mai lipsea aia cu "agenturili"!!!!
„Parlamentul are obligația de a interveni cu maximă celeritate, cu fermitate și intransigență pentru apărarea valorilor democratice, a funcționării constituționale a statului și pentru asigurarea exercității responsabile a autorității publice”,
Votarea acestei moțiuni este un act de responsabilitate și reprezintă singura opțiune viabilă pentru a pune povara guvernării în sarcina unei persoane care să aibă și competența, responsabilitatea și puterea de muncă necesare pentru a recupera cât mai grabnic întârzierile și a reintra în parcursul ambițios, dar corect, al acestui adevărat proiect de țară”.

Miercuri, floricele si berere rece, fara alcool!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mar 20 Iun 2017, 07:36

Inteleg ca Orban a spus in clar, public, ca orice parlamentar pseudo-PNL care voteaza la motiune va fi exclus. Probabil ca la ei e voie.

Bun, alte discutii pe tema asta nu-si au rostul, totul e mult prea clar.
Altfel, canonada la adresa Codrutei continua. De data asta vine de la RTV, ca de, trebuie sa mai iasa si Ghita cu ceva la interval. Inteleg ca ea a contestat inregistrarea. Daca e autentica, mi se pare tare. (De-aia a si contestat-o.) Dar, vorba ministrului justitiei, sa asteptam sa se pronunte intii expertii si pe urma vedem cum discutam.

Deasemenea, s-a intimplat ca l-am prins scurt pe Oreste, la Realitatea daca mi-aduc bine aminte, post la care nu ma uit dar am trecut peste si am zabovit pret de vreo 10 secunde, cum ii facea pe Dragnea om al KGB-ului iar pe Tari vindut ungurilor, sau ceva de genul asta.
Deci daca mai aveam vre-un dubiu ca Oreste e ofiter acoperit, acum nu mai am. Pe cit de sigur poti fi de asa ceva in absenta unei recunoasteri explicite, stil Turcescu. Deci aproape ca bag mina-n foc ca omul asta este. Iar daca e el, aproape sigur e si Badea. (Nu ca ar fi o mare surpriza, sigur ca si pina acum banuiam, dar acum sint practic sigur.)
Probabil toata presa noastra colcaie, si nu numai.

Ultima editare efectuata de catre Orion in Mar 20 Iun 2017, 09:01, editata de 2 ori
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 20 Iun 2017, 08:46

ca orice parlamentar pseudo-PNL care voteaza la motiune va fi exclus.
Aceeasi uniune de monolit in jurul partidului, normal prin teroare! Fiecare ar trebui sa aiba dreptul la o opinie! Fie ei din orice partid. Ori la noi asta nu se poate, cum scoti capul, cum esti altfel decit turma, ti se taie capul! Normal, doar am mostenint comunismul, nu????
Altfel, canonada la adresa Codrutei continua.
Era de asteptat, doar asta e tinta lui Dragnea, debarcarea lui Kovesi,nu. Interesant cum functioneaza gindirea stalinista in partidul lui Dragnea!!! Cine e dusmanul poporului? Grindeanu!!! Apai musai Kovesi sa-l prinda cu ocaua mica pe Grindeanu, normal cu un dosar conrafacut la porunca ei! Si uite asa, doi iepuri dintr-o lovitura!!! Mai, voua nu vi se pare curios ca de fiecare data cind e un scandal din asta, ca acum cu Grindanu, hop apare o stire bomba care sa intoarca atentia in alta parte???? Am inteles ca ce a dat RTV (nici nu se putea altfel!!!!!) pe post, e o chestie mai veche. Eeee, cu alte cuvinte umblam la ...santaj!!! Dosarul era gata pregatit, urma doar sa fie folosit la momentul oportun. Precum intregistrarea cu palma lui Basescu care a zacut in "arhiva" un an de zile!
Deci aproape ca bag mina-n foc ca omul asta este.
Vezi sa nu te arzi!!!!! La tine, toti care nu sunt pe gindirea ta, ori sunt propagandisti, ori sunt securisti!! Oreste nu e decit un papagal care se vrea in centrul atentiei. Si atunci debiteaza prostii! Precum Nikita, Zavoranca, Viorel Lis sau Florin Salam, de exemplu! La chestia cu ungurii cam are dreptate, ALDE si PSD (era sa scriu PCR!) au pus de o intelegere cu UDMR! Oare ce le-a dat, "Monitorul Oficial" in limba maghiara, asa cum cer de ceva vreme????? Ca locuri in minister le putea da si Grindeanu!!!
Badea, stai linistit, nu e decit un oportunist, pupator de funduri proptite dupa gratii. cardinal!papitoi ce se crede analist politic. Asta securist??? Atunci oi fi si eu cardinal!!!!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 20 Iun 2017, 19:11

Orion, ai ceva de comentat fata de ultimile actiuni ale lui Dragnea??? Ca eu sunt propagandist!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Joi 22 Iun 2017, 16:44

Dragnea a cistigat batalia, dar a pierdut razboiul!
1. Pohta ce-am pohtit, dar peste cadavre si cu scoarta pe obraz!
2. A reusit sa instaureze si sa accentueze teroarea in partid. Unitatea de monolit a partidului, a se citi frica de sef, a dat rezultate! Toti tineau bilele la vedere, ca nu cumva, Doamne fereste, sefu' sa nu bage de seama cum a votat fiecare!!!! Rusine! Eu, a fi oprit procesul de votare ca ne fiind ilegal. Daca e secret, atunci sa fie secret. Dar cind instaurezi teroarea printre proprii omaeni....
3. S-a temut tot timpul ca motinunea nu va trece. Cu alte cuvinte, nu a fost sigur pe proprii oameni "devotati"!!! Probabil, daca votul ar fi fost intradevar secret, altul ar fi fost rezultatul. Aceasta nesiguranta l-a facut sa incheie pact chiar si cu diavolul. Numai si-a dat seama de imensitatea gafei si, in utimul moment, dat inapoi. Nu pentru mult timp!!!
4. Frica de esec a fost atit de mare, incit in dimineata voatrii s-a mai milogit o data, cu promisiuni, in fata lui Grindeanu!!! Din pacate, Grindeanu, tot de frica, nu a fost in stare sa arate totul, limpede, pe fata, in fata tuturor celor care il urmareau!
5. Miselia incepe sa iasa la iveala: sase ministrii si-au retras demisia!!!
Ce urmeaza???
1. Trecerea legii gratierii!
2. Barem pentru faradelegi!
3. Debarcarea lui Kovesi si a procurorului general!
4. Si, cum un precedent a existat, se va modifica Constitutia in asa fel incit: Guvernul este demis la data retragerii de catre PARLAMENT a increderii acordate! sa nu mai fie valabila! Chestie buna prntru orice partid, ca nu se stie daca Grindeanu nu a facut cumva pui!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Joi 22 Iun 2017, 22:50

Prosteli.
Dupa cum anticipam, si dupa cum de altfel era aproape sigur, motiunea a trecut fluierind. Fara sa fie macar nevoie de sprijinul ungurilor.
Nu stiu daca ati observat, pseudo-PNL-ul s-a dus special in sala, in mod declarat, ca sa le faca cvorum. Sub amenintarea dictatorului Orban ca daca indrazneste cineva sa lipseasca nemotivat, il da afara din clasa, pardon din partid. As indrazni sa spun ca probabil, daca prin absurd baietii ar fi avut dificultati sa-si gaseasca voturile, Orban si-ar fi obligat partidul sa voteze motiunea. Pentru ca intr-adevar n-au nici un interes sa treneze aiurea si timpeste lucrurile. Dupa cum de altfel a declarat si J., cit se poate de clar si de sincer. A spus ca singura lui dorinta e sa se termine circul asta de 2 bani cit mai repede (asta cu circul de 2 bani e de la mine dar in esenta asta a spus). Ceea ce foarte frumos din partea lui. Deasemenea, nici un politician pe jumatate responsabil n-o sa admita vre-odata ca un prim ministru care nu mai are sprijin in parlament sa nu vrea sa plece, facind porcariile lui Grindeanu si Ponta. Chiar daca din gura n-o sa spuna foarte clar, ca sa nu para ca-i ia chiar de-a dreptul partea lui Dragnea, de facut o sa faca ce trebuie ca sa plece dobitocul cit mai repede de-acolo.

Deci treaba e clara, evidenta, a fost asa de la inceput, numai timpiteii si propagandistii de pe malul Dimbovitei au putut crede altfel. Si desigur, televiziunile s-au prefacut ca nu-i asa, in scopul evident sa creeze un suspans artificial si dobitoc, in stil romanesc, sa creasca audienta.

Deasemenea mi-a placut J. la treaba cu noul scandal romanesc de 2 bani, asta cu retragerea demisiilor. A spus simplu si clar, terminati cu prostiile, n-are nici un rost prosteala asta ca eu oricum in citeva zile vreau sa numesc un nou guvern si n-o sa va dea nimeni afara de-acolo pina atunci, cu sau fara demisii. Corect. Nemteste. Dupa cum era de asteptat, unele lucruri le trateaza totusi ca un neamt.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Joi 22 Iun 2017, 23:07

In alta ordine, l-am auzit pe Basescu la televizor, la A3, spunind niste lucruri absolut remarcabile despre Codruta. Anume, ca ar merita sa i se puna catuse si sa fie bagata la inchisoare, cum a facut si ea atitor oameni nevinovati. Era o inregistrare audio, si nu stiu cit de veche, dar banui ca e autentica, nu ? Glasul era al lui inconfundabil. Sigur ca era autentica, altfel s-ar fi stirnit o furtuna pe tema asta.
Deci nu stiam ca a ajuns chiar in stadiul asta. Am impresia ca e mai pornit impotriva ei chiar decit Antenele, oricit ar parea de greu de crezut.
Nu putem decit sa constatam din nou cit de rau a putut sa decada. Si cei care l-au votat, mai ales la al 2-lea mandat, ar trebui sa aiba macar oarecare remuscari, dupa umila mea parere. Cu toate scuzele altfel valabile.

Daca vreti sa vedeti un articol cu un comentariu in care un anume Orion il face in mod transparent pe Plesu lingau de presa:

http://revista22.ro/70263602/planul-de-guvernare-merge-mai-departe.html
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Sam 24 Iun 2017, 10:34

Prosteli, pentru ca zici tu????
Da, era de asteptat ca motiunea sa treaca, inregimentarea in partid si aliniera la cuvintul sefului si-au spus cuvintul. Si, daca nu era nevoie de votul ungurilor, de ce a negociat Dragnea cu ei???? Daca era atit de (ne)sigur pe oamenii lui, de ce a mai purtat negocieri in stinga si in dreapta, pina in ultima clipa?? Pentru ca iata, daca nu erau minoritatile, motiunea nu trecea!!! Atunci, despre ce vorbim noi aici, care prosteli??? Lui Dragnea i-a titiit fundul pina in clipa anuntarii rezultatului. Cum ziceam, a cistigat o batalie, dar a pierdut razboiul!!!
Sub amenintarea dictatorului Orban ca daca indrazneste cineva sa lipseasca nemotivat, il da afara din clasa, pardon din partid.
Pai la ce te astpti de la fosti peceristi!!! Stalin sa traiasca! Libertate, liberate, dar aia se executa doar la comanda sefului!!!! In rest, nu misca nimeni in front! Ce mai, mincatori de rahat cu totii!
nici un politician pe jumatate responsabil n-o sa admita vre-odata ca un prim ministru care nu mai are sprijin in parlament sa nu vrea sa plece, facind porcariile lui Grindeanu si Ponta.
Stii ceva Orion, "sprijinul" asta politic se poate retrage in doua moduri: 1. pe bune, si nu era cazul acum si 2. la comanda, ca in cazul de fata. Cum zice insa Constitutia:
Guvernul este demis la data retragerii de catre PARLAMENT a increderii acordate!
Ori Dragnea si acolitii lui, ori cit ar vrea, nu pot trece de asta!!! Inca o data, cum explici ca imediat dupa trecerea motiunii, cvasitotalitatea exministrilor au pus cerere de revocare a demisiei??? Porcarie curata! Astea sunt prosteli Orion, adica prosteala pe fata a celor ce au votat!
de facut o sa faca ce trebuie ca sa plece dobitocul cit mai repede de-acolo.
Ups, acum e dobitoc!!! Mai sa fie??? Pina mai ieri era cel mai cel dintre cei mai cei, cum il considera Dragnea, si nu numai!, adica exact cel ce l-a numit (sperind sa se foloseasca de el!) si acum, ca nu a ascultat porunca sefului, gata e dobitoc! Da, in acceptiunea lui Dragnea e dobitoc! Cum, lectia fiind invatata, urmatorul prim ministru, nu o sa mai fie dobitoc!
Deci treaba e clara, evidenta, a fost asa de la inceput,
Da, treaba e cit se poate de clara, intentia asta a fost de la inceput: Grindeanu a deranjat, a inceput sa joace de unul singur si gata nu a mai fost pe placul sefului. Normal, propagandistii de doi bani, nu au cum vedea ceea ce, oameni cu scaun la cap, au vazut de la inceput! Ca putea a hazna...
Dupa cum era de asteptat, unele lucruri le trateaza totusi ca un neamt.
Intodeauna a tratat toate lucrurile ca un neamt. Numai ca propagandistii de doi bani, nu au vrut sa vada asta! Acu recunosc, da' numa' la porunca sefului!
In alta ordine, l-am auzit pe Basescu la televizor, la A3, spunind niste lucruri absolut remarcabile despre Codruta.
Ce ti-e si cu propaganda asta de doi bani!!! Pina mai ieri Basescu, sau Base, cum era numit, de' porunca e porunca!, era numai o lauda la adresa lui Kovesi, pe care a sustinut-o din greu. Numai ca romanul are o vorba: pe cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti!Asa ca, pac! Kodruta face dosar fratelui, fiicei si ginerelui. Pentru matrapazlicuri! Si ute asa s-a stricat caruta, iar Basescu, sau Base, cum doriti, da cu pumnul in masa: jos cu nesimtita aia!!! Iar popagandistii de doi bani, ii tin isonul!
cum a facut si ea atitor oameni nevinovati.
Siiii....cam care sunt nevinovatii astia???? Voiculescu? Basescu fratele, Basescu fiica??? Deci, cam care sunt nevinovatii astia???
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Lun 26 Iun 2017, 17:08

Marele partid de monolit, se prezinta in fata presedintelui cu un amarit de prim ministru, trecut cu chiu cu vai, la votul pesedistilor! Asta dupa ce alti sase, aflati pe lista, nu mai accepta functia! Oare de ce, dom'le??? Laughing Or fi invatat, de la ciorba fierbinte a lui Grindeanu, sa sufle si in iaurt!!!!
Propusul actual, exministru care si-a dat demisia ca incompetent, dintr-un guvern incompetent, (dupa care si-a retras-o), dupa Dragnea citire. Acu' e bun de prim ministru??? Ca sa vezi ce calitati are: integru, capabil, devotat!!!! Nu va seama cu descrierea lui Grindeanu??? Mai sa fie!!!! Apoi, are doua bube, e drept, nelamurite, cu un dosar de plagiat, in urma careia si-a retras titulatura de doctore si, e ofiter sub acoperire!!! Ce mai, un iesmen in toata regula, un fel de Radu Vasile 2, care nu va iesi, veac, din cuvintul sefului! Oricum, in guvernul Grindeanu nu a avut nici o realizare, probabil deaia e bun ca prim ministru!
Wau!!!! Basescu propus prim ministru! Hai ca-i tare si asta!!!!! Cum dreac va guverna cu PSD-ul??? Mai, astia nu sunt citavi!!!!
Bun, sa vedem cit de nemteste gindeste Johannis. Are de ales intre doua rele, unul mai rau decit celalalt: circ si balamuc politic, cu alegeri anticipate, in care PSD va pierde confortul majoritatii si o pseudostabilitate pesedista, cu Dragnea prim ministru! Nu, nu am scris gresit numele primului ministru!
Oricum, PNL e de toata jalea. Cum era si de asteptat, nu au un om viabil pentru a fi prim ministru! Asa ca au venit cu o "scuza" de prostit prostii!!! Ma intreb cit le mai trebuie sa o ia pe urma PNT-CD, adica sa dispara ca magaru' in ceata???!!!!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mar 27 Iun 2017, 08:55

Minunat.
PSD-ul propune pentru prim-ministru un om provenit in mod clar, oficial, indubitabil din SRI. Nu ca ar fi, nu ca poate. Cu acte in regula. In plus plagiator recunoscut. In plus, conform raportului celebru de evaluare prin care, la oficial, l-au dat jos pe Grindeanu, noul premier era cel mai codas la indeplinirea, nu-i asa, a planului de guvernare.
Deci mai de bafta decit atit nu cred ca ai cum sa te faci. Pe bune. Daca Grindeanu ar fi fost baiat destept, ar fi facut ce trebuia sa faca, elegant si fara porcarii majore, dupa care si-ar fi dat demisia din PSD si ar fi inceput sa-i balacareasca pe toate partile, dupa cum o merita, ar fi cistigat consistent la imagine. Cel putin la persoanele cit de cit inteligente din tara asta, atitea cite mai sint. Asa s-au facut toti de bafta unul mai rau ca altul. Ca-n Romanica. (Nu mai vorbesc de toti papagalii din celelalte partide. In primul rind Basescu, ce dobitoc. Nu lasa sa-i scape o ocazie sa ne arate din nou. Si USR-ul la fel. Ailalti mai putin, as zice ca au avut atita cap cit sa-si tina gura, sa se tina cit mai de-oparte si sa iasa cit mai putin minjiti.)

Si, taman cind credeam ca le-am vazut pe toate si mai rau nu poate sa fie, mai vine ceva cam tot atit de penibil. J., marele luptator anti-coruptie, il accepta pe noul premier fara obiectii.
Gretos.

Bun, runda asta s-a terminat. Sa vedem peste 6 luni ce-o sa mai fie.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 27 Iun 2017, 10:36

Cum ziceam mai sus, Dragnea a cistigat batalia dar a pierdut razboiul!
Ma asteptam ca Johannis sa faca o chestie nemteasca, dar a facut una pur romaneasca: las ca merge si asa!!! Adica dai jos un prim ministru care, pina una alta a pus programul pe picioare, dar, lucru important, nu a vrut sa joace cum i s-a cintat, si pui in loc un acoperit, dar nu prea bine, cel mai incompetent din demisionarii lui Grindeanu! Pai nu-ti crapa capul?????!!!! Apoi, tu ca prezidente, te tii sus si tare ca nu accepti decit pe unul integru, fara pata, competent. Mai frate, om fi inteles noi pe dos, nu mai stim senul cuvintelor integru si competent?? Ca noul prim ministru e taman pe dos, adica, nici integru, nici competent! Ba mai e si acoperit!!!! Si auzi scuza timpita la Dragnea: si Ponta a plagiat, dar a fost un ministru bun!! Bai, unde am ajuns!!!! Iar despre Tudose, alta timpenie stil Dragnea: nu a facut-o pentru un salariu mai mare! Pai cred si eu ca nu, ca doctoratul nu-ti mareste salariul ci...CV-ul!!!!!!!!
Sa vedem peste 6 luni ce-o sa mai fie.
Pai nu mare lucru. Ar fi cam asa
- din programul de guvernare se rezolva problema baremului la coruptie, problema ordonantei 13 si se debarca Kovesi. Toata lumea multumita, restul programului se amina sine die, sau, ca sa priceapa tot omul, la pastele cailor! Adica nu, pina la urmatoarele alegeri, cind PSD o sa-si dea seama cu stupoare ca salariile sunt mici, ca medicii pleaca din tara, ca pensionarii o duc tare rau.
- din programul de guvernare nu se rezolva problema baremului la coruptie, problema ordonantei 13 si nu se debarca Kovesi. E, atunci Dragnea da porunca la o noua demisie, Toader devine incompetent din nou, e debarcat si ...circ reloaded. Simplu ca buna ziua!
Chestia e alta, Dragnea nu trebuie sa zica hop pina nu a sarit groapa! Nu si-a vazut inca albul in capisterie, mai este de trecut votul de investitura din parlament. Deja sunt ceva ciraieli in front, si la PSD si la ALDE! Dragnea are in nou morcovul in curpopou, va incerca iar o negociere cu UDMR, normal, pe aceleasi chestii, iar jocul va fi facut de minoritati. Sa vedem ce iese! Nu prea ma astept la surprize, dar iepurele pote sari de oriunde!!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Joi 29 Iun 2017, 09:39

Ce ti-e si cu vacantele astea dom'le!!! Totul merge pe repede inainte, hai sa terminam dracului o data si sa ne caram in vacanta!! De la presedinte in jos, le e gindul numai la vacante!!!
Ma gindeam, ca, daca tot sunt pe repede inainte, sa voteze si niste mariri de pensii si salarii, asa mai consistente, ceva bani mai multi, fara numar, fara numar, la sanatate si educatie! Ce??? A, asta nu se poate! E, ziceam si io, asa...
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Joi 29 Iun 2017, 09:43

Ca sa vezi chestie!!! Desi economia duduie (sau bubuie????) ne-am trezit cu un deficit bugetar de le dam de urma grecilor!!! Ce, se pune de o noua remaniere de guvern??? A, nu, dupa vacanta, domnilor, hai sa fim seriosi, vacanta intii si abia pe urma tara! Adica populimea!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Joi 29 Iun 2017, 11:17

Aseara Badea era extrem de suparat pe viata. Fierbea. Motivul ? L-au condamnat definitiv pe Alexandrescu. 4,6 cu executare. Plus vre-un an jumate pe aia mica a lui Voiculescu, din pacate doar cu suspendare. Nu-i nimic. Poate data viitoare.
Deci toata campania de gargara si minciuni pe care a purtat-o si el, cot la cot cu ailalti, la Antene, n-a ajutat la nimic. Ce sa-i faci. Ghinion.
(Campanie de gargara altfel foarte interesanta pe alocuri. Cum spuneam, nu poti sa treci peste mizeria pe care au aratat-o cum domneste la DNA. Dar daca si-au inchipuit ca asta-i suficient ca sa-l scape pe mafiotul lor de acuzatii, dupa cum se vede s-au inselat.)

Deci, omul fierbea. Nu l-am mai vazut de mult asa catranit. De altfel a si recunoscut. S-a jurat ca de-acum inainte trece la nivelul urmator, ca asa nu se mai poate, ca mai sta putin dupa care sa vezi ce-o sa le faca el la toti. Ce sa zic. Sa vedem. Sintem foarte curiosi, multi dintre noi. Pina una alta, din gura e usor. Am mai auzit noi din astea, inclusiv de la el. In general nu s-au adeverit. Asa ca pina una alta nu-i decit un laudaros care da din gura si nu izbuteste decit sa-si exhibe public furstrarile. Deci cam mai penibil de-atit nu prea se poate. A, si sa nu uit, din cind in cind mai ia bataie de la cite un motociclist pe care, tot asa, l-a amenintat public ca sa vezi ce-i face el cind il prinde. Dupa care il bate ala de-i merg fulgii. Deasemenea penibil pina la Dumnezeu.

As zice ca Badea e exemplul perfect pentru zicala ca banii n-aduc fericirea.
In plus, cica nu doarme. Si cica asta e bine, ca are mai mult timp sa se gindeasca sa-si duca la indeplinire planurile. Baiatule, vezi ca asta e foarte periculos. Daca nu dormi, si in plus esti si asa deprimat si frustrat pina la disperare cum se vede foarte bine ca esti, ai toate sansele sa nu mai apuci sa-ti duci la indeplinire planurile. Pe bune, ia-o mai incet. Sau poate mai bine sa judecam in stilul lui ? Sa gindim pozitiv: miine poimiine sint sanse mari sa faca un atac cerebral si scapam si noi de el si el de noi. (Strict in stilul lui propriu de gindire, pe care l-a exprimat de nenumarate ori in emisiune.)

Afara de asta, ati vazut micul foculet de la Balotesti. Din fericire de data asta n-a murit nimeni. Probabil printr-un mare noroc. Altfel, ca-n Romanica, n-aveau autorizatii de profil, nu respectau nici o regula, las' ca merge si asa. Pina nu mai merge. Observati ca daca n-a murit nimeni, nu da nimeni prea mare atentie evenimentului. Data viitoare daca sint iar vre-o suta de morti asa, sa vezi cum o sa se dea toti cu fundul de pamint si sa se-ntrebe, oare cum s-o fi putut intimpla asa ceva ?
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Lun 03 Iul 2017, 20:58

A, si sa nu uit, din cind in cind mai ia bataie de la cite un motociclist pe care, tot asa, l-a amenintat public ca sa vezi ce-i face el cind il prinde.
Oamani buni, cit va mai trebuie ca sa constati ca Mirciulica nu-i decit un jalnic clovn?? Se sparge in figuri, pupa funduri si joaca cum i se cinta! La ce te poti astepta de la un asa amarit???
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mar 04 Iul 2017, 16:13

De fapt, stirea era condamnarea definitiva a lui Alexandrescu si a Cameliei Voiculescu. Restul, comentariul cu Badea, era mai mult asa de culoare. Altfel desigur l-as fi pus la discutia despre Badea.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 3 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare