celelalte cuvinte

Una... Alta... de Romania

Pagina 6 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de Wolf la data de Vin 10 Noi 2017, 13:41

Ce bine ar fi!!! lol!

E, dupa impozitarea oualor (sau oualelor!?) de catre Vosganian (desigur, propaganda jegoasa) iaca ca realitatea ne loveste in moalele capului: pretul la oo Razz s-a dublat!!! E, ca doar n-o fi si asta tot propaganda jehoasa????!!!!
Untul, a jucat topaiala financiara inaitea lui Johannis, si, de la atita topaiat, a juns la dublu pret! Euro a crescut ca stat in ploaie, cam cum a fost prin 2012, cind iar duduia economia!
Auziti, nu ar fi bine ca economia asta sa meraga asa, mai reumatic, mai catinel, ca daca duduie...
Multumim din inima partidului!!!
https://www.youtube.com/watch?v=wKkDeGpEi4s
Wolf

Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Lun 13 Noi 2017, 13:34

Wolf a scris:Ce bine ar fi!!! lol!

E, dupa impozitarea oualor (sau oualelor!?) de catre Vosganian (desigur, propaganda jegoasa) iaca ca realitatea ne loveste in moalele capului: pretul la oo Razz  s-a dublat!!! E, ca doar n-o fi si asta tot propaganda jehoasa????!!!!
Untul, a jucat topaiala financiara inaitea lui Johannis, si, de la atita topaiat, a juns la dublu pret! Euro a crescut ca stat in ploaie, cam cum a fost prin 2012, cind iar duduia economia!
Auziti, nu ar fi bine ca economia asta sa meraga asa, mai reumatic, mai catinel, ca daca duduie...
Multumim din inima partidului!!!
https://www.youtube.com/watch?v=wKkDeGpEi4s

De unt eu zic asa. A recuperat scaderea pe care o avusese dupa reducerea TVA-ului.
zaraza26

Data de inscriere : 25/04/2014
Varsta : 52
Localizare : Nasaud

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Lun 13 Noi 2017, 18:15

Nu cred, ce TVA-ul era 50 %????
Chestia e ca ne ducem la vale, incetisor, incetisor.
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Dune la data de Lun 13 Noi 2017, 19:56

Impozitarea gospodariilor nu se va face decit pe ce vind, respectiv eventual dau la troc. Aia-i altceva. Acolo realmente se face o tona de mica evaziune fiscala.

Imi place cum o zice Orion :'' o tona de mica evaziune'' aplauze .... uite acum m-am luminat eu de ce o ducem noi asa de prost , fiindca nu este supra impozitat tzaranul si nu pentru ca o gashca de nemernici vac vraiste bugetul tarii ...

Eu cumpar puiii de obicei in primavara de la Agroland , cu acte in regula , bon fiscal sau factura, cumpar mancarea de la aceeasi firma pana trec de doua luni , apoi folosesc cereale din cultura proprie de pe un teren pe care platesc impozit si bineinteles il lucrez .... ar trebui sa platesc si impozit pentru oua sau carnea de la puiii care ii tai sau vand ? Poate si ceva CASS sau CAS pentru munca ce o depun pana obtin produsele finte , de ce nu ?! lol!
Nici Ceausescu n-a indraznit sa faca asa ceva , chiar daca te obliga la cote din produse erai platit pentru asta ... Credeam ca Vosganian e singurul plecat de-acasa dar se pare ca m-am inselat ras ...

Sa revenim la stirea zilei : isi da sau nu Dragnea demisia din functiile publice pana la rezolvarea dosarelor pe care le are ?
Eu zic ca ar trebui , dar .... Evil or Very Mad
Dune

Data de inscriere : 03/06/2011
Localizare : Neamt

https://www.youtube.com/user/27Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 14 Noi 2017, 12:59

Propaganda Dune, propaganda....

Dragnea, ca si alti nesimtiti, va sta in functie pina ii pun catusele!!! Ginditi-va la un lucru simplu: al doilea om in stat, dupa presedinte, este un puscarias cu acte in regula! Acum are si nitcaiva dosare pe rol, normal tot pentru frauda (se mai intreaba cineva de se tot preseaza pe pragul ala????)! In ce tara traim, ca te crucesti nu alta!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Mier 15 Noi 2017, 10:52

Dune a scris:
Impozitarea gospodariilor nu se va face decit pe ce vind, respectiv eventual dau la troc. Aia-i altceva. Acolo realmente se face o tona de mica evaziune fiscala.

Imi place cum o zice Orion :'' o tona de mica evaziune'' aplauze .... uite acum m-am luminat eu de ce o ducem noi asa de prost , fiindca nu este supra impozitat tzaranul si nu pentru ca o gashca de nemernici vac vraiste bugetul tarii ...

Eu cumpar puiii de obicei in primavara de la Agroland , cu acte in regula , bon fiscal sau factura, cumpar mancarea de la aceeasi firma pana trec de doua luni , apoi folosesc cereale din cultura proprie de pe un teren pe care platesc impozit si bineinteles il lucrez  .... ar trebui sa platesc si impozit pentru oua sau carnea de la puiii care ii tai sau vand ? Poate si ceva CASS sau CAS pentru munca ce o depun pana obtin produsele finte , de ce nu ?! lol!
Nici Ceausescu n-a indraznit sa faca asa ceva , chiar daca te obliga la cote din produse erai platit pentru asta ... Credeam ca Vosganian e singurul plecat de-acasa dar se pare ca m-am inselat ras ...

Sa revenim la stirea zilei : isi da sau nu Dragnea demisia din functiile publice pana la rezolvarea dosarelor pe care le are ?
Eu zic ca ar trebui , dar .... Evil or Very Mad

La cat de bine o duc taranii, am impresia si cred ca nu e doar o impresie, ca asa cum pe vremea comunistilor au mentinut taranul in lipsuri si saracie, tot asa au facut sa fie si dupa comunism, chiar fara cote. Din pamantul putin pe care il au, nu se vor imbogati niciodata, trebuie sa fii rupt de realitate sa mai indraznesti sa iei ceva de pe spinarea taranului si a celor care au cateva gaini si putin pamant.

Ce demisie? Sustin sus si tare ca pana la terminarea judecatii un om este prezumtiv nevinovat. O intorc cum vor... dar vai, ce amar le va fi sfarsitul...
zaraza26

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mier 15 Noi 2017, 13:40

Vezi de treaba, ciuma se trateaza greu...
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 28 Noi 2017, 20:09

Propaganda jegoasa!

Departamentul de stat SUA, trage de urechi Guvernul Romaniei pentru modificarea legilor justitiei. Astia din urma se fac ca ploua, adica ciini latra, ursul merge! Numai ca....
Ce alis-velis are SUA de se baga in treburile noastre?? Ca nu suntem nici Afganistan, nici Siria, nici Irak!! Sau...suntem? Nici noi nu i-am tras de urechi pe ei cind, tot cu justitia...Parerea mea e ca si-au depasit putin atributiile. Numai ca...
Suntem un stat UE si trebuie sa ne comportam ca atare, adica nu dam legi ca sa salvam baronetul borfasesc! Pentru ca asta se intimpla, legile sund modificate pe repede inainte pentru ca funia s-a apropiat de gitul lui Dragnea! Si nu numai, lista e destul de lunga! Trebuie sa fii de o nesimtire crasa ca sa interzici partenerilor de dialog, fie ei si din opozitie, sa ia cuvintul. Adica "voi taceti dracului ca sunteti putini, noi avem dreptul sa vorbim cit vrem, pentru ca suntem la putere si mai multi". Adica un fel de "ciocul mic ca noi suntem la putere", va mai amintiti??
https://www.youtube.com/watch?v=7WHzmaNIk1c
Facind apel la "votul poporului", Dragnea si echipa, vor sa-si spele faradelegile. Mituind fraierii cu pensii marite, cu salarii "marite" (abia astept 15 februarie 2018!!!), cu crestere economica fara precedent, cu economie care duduie, isi fac mendrele cu nesimtire. Daca va aduceti aminte, economia a mai duduit si in 2008 si dupa aia, romanii sau trezit fara un sfert din salariu!!! Nici nu trebuie sa asteptam pina in 2018, ca se vede deja duduiala: preturi la unele alimente aproape dublate, scumpit energia, scumpit benzina (ei na, propaganda jegoasa, Tariceanu zice ca benzina nu s-a scumpit deloc!), scumpit gigacaloria, s-a depreciat leul, au crescut dobinzile, chestii minore, un mizilic acolo. Ce mai conteaza daca economia duduie!
Asa ca pina la urma, interventia Departamentului de Stat SUA, seamana mai degraba cu o tragere de urechi de la fratele mai mare! Ca Dragnea & clica nu va tine cont, asta e alta poveste!

Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Mier 29 Noi 2017, 10:44

Wolf a scris:Propaganda jegoasa!

Departamentul de stat SUA, trage de urechi Guvernul Romaniei pentru modificarea legilor justitiei. Astia din urma se fac ca ploua, adica ciini latra, ursul merge! Numai ca....
Ce alis-velis are SUA de se baga in treburile noastre?? Ca nu suntem nici Afganistan, nici Siria, nici Irak!! Sau...suntem? Nici noi nu i-am tras de urechi pe ei cind, tot cu justitia...Parerea mea e ca si-au depasit putin atributiile. Numai ca...
Suntem un stat UE si trebuie sa ne comportam ca atare, adica nu dam legi ca sa salvam baronetul borfasesc! Pentru ca asta se intimpla, legile sund modificate pe repede inainte pentru ca funia s-a apropiat de gitul lui Dragnea! Si nu numai, lista e destul de lunga! Trebuie sa fii de o nesimtire crasa ca sa interzici partenerilor de dialog, fie ei si din opozitie, sa ia cuvintul. Adica "voi taceti dracului ca sunteti putini, noi avem dreptul sa vorbim cit vrem, pentru ca suntem la putere si mai multi". Adica un fel de "ciocul mic ca noi suntem la putere", va mai amintiti??
https://www.youtube.com/watch?v=7WHzmaNIk1c
Facind apel la "votul poporului", Dragnea si echipa, vor sa-si spele faradelegile. Mituind fraierii cu pensii marite, cu salarii "marite" (abia astept 15 februarie 2018!!!), cu crestere economica fara precedent, cu economie care duduie, isi fac mendrele cu nesimtire. Daca va aduceti aminte, economia a mai duduit si in 2008 si dupa aia, romanii sau trezit fara un sfert din salariu!!! Nici nu trebuie sa asteptam pina in 2018, ca se vede deja duduiala: preturi la unele alimente aproape dublate, scumpit energia, scumpit benzina (ei na, propaganda jegoasa, Tariceanu zice ca benzina nu s-a scumpit deloc!), scumpit gigacaloria, s-a depreciat leul, au crescut dobinzile, chestii minore, un mizilic acolo. Ce mai conteaza daca economia duduie!
Asa ca pina la urma, interventia Departamentului de Stat SUA, seamana mai degraba cu o tragere de urechi de la fratele mai mare! Ca Dragnea & clica nu va tine cont, asta e alta poveste!

Lucrurile au mai multe fatete si e bine sa le avem in vedere pe toate, chiar daca, desigur, eu sunt cu totul impotriva politiicii dambovitene a lui Dragnea si ceilalti.
M-a oripilat raspunsul dat scrisorii de la Washington, nici n-am putut sa citesc pana la capat.
SUA au un interes, desigur, mai putin vizibil. Coruptii baga banii in buzunarul propriu. Daca ar fi de-ai americanilor, ar dudui economia pe bune, ar fi bani, ar merge bani si catre SUA, politicienii ar juca asa cum le canta SUA, dar nu, politicienii nostri vor sa fie niste Rockefelleri mai mici. Ori asta nu poate accepta Washingtonul!
zaraza26

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mier 29 Noi 2017, 13:18

Si orientarea prorusa! Ca si asta e o problema.
Cit despre scrisoarea catre Washington, e o formulare tipic Stalinista! Dar ce te poti astepta de la fosi comunisti!!!?
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Dum 03 Dec 2017, 15:26

Prima data cind am auzit sintagma „statul paralel”, m-a pufnit risul! Ce mai e si asta???! Numai ca...stind si cujetind, mi-am dat seama cita dreptate au mirlanii astia: da, exista staul paralel. Numai ca, din pacate pentru ei, nu e ala care tot incearca sa ni-l bage pe git, pentru a-si „dovedi”nevinovatia si bunele intentii!! Si, mai ales, nu a fost descoperit ieri, alataieri, ci mult mai dinainte, de prin anii 90! Pentru ca, toti astia care, din patru in patru ani, pling de mila noastra, promintindu-ne marea cu sarea, au creat, au legiferat si au trait intr-un stat paralel. Paralel cu omul de rind, paralel cu nevoile lui, paralel cu sanatatea si educatia noastra, paralel cu investitiile atit de necesare, paralel cu tara in care locuiesc!! Si-au creat un stat paralel, pentru ei si in folosul lor exclusiv, in care traiesc, furind cit pot si de unde pot, din banii tarii, fara sa pateasca nimic. Normal, ei sunt din alt stat! Cel paralel. O amarita, din statul de rind, pentru ca a furat niste lalele, a facut patru, mai, nu nul sau doi, ci PATRU, ani de puscarie. Ala din statul paralel, a furat 61 de milioane de euro (ati incercat sa va inchipuiti, vreodata, cam cit de mare ar fi blocul de bani ches?? Un metru cub? Doi?? V-ati gindti vreodata ce ati face cu acesti bani??) si...iaca, 2 ani (tata, DOI ani) de puscarie!! Normal, el traieste in statul paralel. Un stat paralel, construit cu minutiozitate, catinel, incetisor, ca sa nu prindem de veste! Un stat in care EI si-au creat legile, dupa pofta si mai ales, necesitatile lor, normal fara sa tina cont de bunul simt, ci doar de nevoile lor. Sunt imuni la orice, mai ales la aparitia in fata instantei pentru faradelegile facute, imunitate legiferata de ei insusi si, daca nu ajunge, au aghiasma la indemina. Se apara unii pe altii, mai abitir decit leoaica puii, devenind obraznici, impertinenti si sfidatori. Se uita la amarasteanul, ce incearca sa-l traga de mineca, cu un zimbet superior: „ce vrei ba palmasule, te legi de mine? Prostovane, daca iti tine de foame si cald, fa-o, dar la mine tot nu ajungi! Ba, flamindu-le, tu stii cine sunt eu???” Si, daca prostovanul nu pricepe, tipa la el!!! Un stat paralel, in care traiesc ei, pentru ei, si cu ei! Nu conteaza culoarea politica, nu conteaza numele partidului, totul se reduce la ban, putere, influenta obraz gros. Daca unul din ei, prin cine stie ce ironie a sortii cade sub obrocul legii, ceilalti se mobilizeaza imediat Se suna goarna in parlament, ca la atac, pentru a stringe rindurile in jurul tilharului dovedit!! Peste noapte, individul devine scriitor de valoare, munceste pe brinci la bucatarie sau latrina ( de, deformatie profesionala!!!) si, nici nu apuci sa zici ca-i la puscarie, ca-i...afara! Normal. cu toti banii, pina la ultia centina, in cont, curati, limpezi si fara vreo pata, bucurindu-se de ei ca un inger imaculat ce este! Ba mai mult, in loc sa stea deoparte de ochii lumii, sa-si puna cenusa in cap, iese la inaintare vorbindu-ti, TIE, in cuvinte sforaitoare, de osirdia lui de a te ajuta sa traiesti mai bine!Asta e statul paralel, la care fac atita apel nerusinatii cu pingea pe obraz! Sau, cum zice romanul neaos: gura pacatosului, adevar graieste!
Le-as zice sa le fie rusine, dar...n-ai cui: de, obrazul gros. Cu cheltuiala se tine!!!!

Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Lun 04 Dec 2017, 13:46

Wolf a scris:Prima data cind am auzit sintagma „statul paralel”, m-a pufnit risul! Ce mai e si asta???! Numai ca...stind si cujetind, mi-am dat seama cita dreptate au mirlanii astia: da, exista staul paralel. Numai ca, din pacate pentru ei, nu e ala care tot incearca sa ni-l bage pe git, pentru a-si „dovedi”nevinovatia si bunele intentii!!  Si, mai ales, nu a fost descoperit ieri, alataieri, ci mult mai dinainte, de prin anii 90! Pentru ca, toti astia care, din patru in patru ani, pling de mila noastra, promintindu-ne marea cu sarea, au creat, au legiferat si au trait intr-un stat paralel. Paralel cu omul de rind, paralel cu nevoile lui, paralel cu sanatatea si educatia noastra, paralel cu investitiile atit de necesare, paralel cu tara in care locuiesc!! Si-au creat un stat paralel, pentru ei si in folosul lor exclusiv, in care traiesc, furind cit pot si de unde pot, din banii tarii, fara sa pateasca nimic. Normal, ei sunt din alt stat! Cel paralel. O amarita, din statul de rind, pentru ca a furat niste lalele, a facut patru, mai, nu nul sau doi, ci  PATRU, ani de puscarie. Ala din statul paralel, a furat 61 de milioane de euro (ati incercat sa va inchipuiti, vreodata, cam cit de mare ar fi blocul de bani ches?? Un metru cub? Doi?? V-ati gindti vreodata ce ati face cu acesti bani??) si...iaca, 2 ani (tata, DOI ani) de puscarie!! Normal, el traieste in statul paralel. Un stat paralel, construit cu minutiozitate, catinel, incetisor, ca sa nu prindem de veste! Un stat in care EI si-au creat legile, dupa pofta si mai ales, necesitatile lor, normal fara sa tina cont de bunul simt, ci doar de nevoile lor. Sunt imuni la orice, mai ales la aparitia in fata instantei pentru faradelegile facute, imunitate legiferata de ei insusi si, daca nu ajunge,  au aghiasma la indemina. Se apara unii pe altii, mai abitir decit leoaica puii, devenind obraznici, impertinenti si sfidatori. Se uita la amarasteanul, ce incearca sa-l traga de mineca, cu un zimbet superior: „ce vrei ba palmasule, te legi de mine? Prostovane, daca iti tine de foame si cald, fa-o, dar la  mine tot nu ajungi! Ba, flamindu-le, tu stii cine sunt eu???” Si, daca prostovanul nu pricepe, tipa la el!!! Un stat paralel, in care traiesc ei, pentru ei, si cu ei! Nu conteaza culoarea politica, nu conteaza numele partidului, totul se reduce la ban, putere, influenta obraz gros. Daca unul din ei, prin cine stie ce ironie a sortii cade sub obrocul legii, ceilalti se mobilizeaza imediat Se suna goarna in parlament, ca la atac, pentru a stringe rindurile in jurul tilharului dovedit!! Peste noapte, individul devine scriitor de valoare, munceste pe brinci la bucatarie sau latrina ( de, deformatie profesionala!!!) si, nici nu apuci sa zici ca-i la puscarie, ca-i...afara! Normal. cu toti banii, pina la ultia centina, in cont, curati, limpezi si fara vreo pata, bucurindu-se de ei ca un inger imaculat ce este! Ba mai mult, in loc sa stea deoparte de ochii lumii, sa-si puna cenusa in cap, iese la inaintare vorbindu-ti, TIE,  in cuvinte sforaitoare, de osirdia lui de a te ajuta sa traiesti mai bine!Asta e statul paralel, la care fac atita apel nerusinatii cu pingea pe obraz! Sau, cum zice romanul neaos: gura pacatosului, adevar graieste!
Le-as zice sa le fie rusine, dar...n-ai cui: de, obrazul gros. Cu cheltuiala se tine!!!!

Mda, luat la cunostinta!
zaraza26

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 6 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus