celelalte cuvinte

Viziunea lumii despre educatie

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Re: Viziunea lumii despre educatie

Mesaj Scris de n.n. la data de Dum 18 Ian 2015, 01:59

Eu cred ca hormonii americani sunt mai tari ca aia europeni. Aia de fac puii sa creasca si in tine dupa ce-i mananci inca vreo luna doua. Plus tot felul de substante arome si prafuri de te fac mereu sa mai vrei sa iei o imbucatura inainte de a o inghiti pe precedenta. E adevarat ca la americani e si ieftina mancarea, dar pe undeva se compenseaza cu celelalte ...asigurari, servicii medicale etc.

n.n.

Data de inscriere : 22/05/2010
Varsta : 52

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Dum 18 Ian 2015, 11:13

Eu cred ca si la americani sint destui care au grija de greutatea lor si au si rezultate. Deci tine de liberul arbitru, care tine de educatie. Mi se pare totusi cam prea simplu sa dai vina pe tentatii. Cum erau porcariile alea de procese cu nu stiu care care a fumat toata viata ca o soba stricata, si la urma, dupa vreo 60 de ani asa, a murit, ce sa vezi, de cancer, si vaduva indoliata a facut proces ca marii producatori de tutun sint de vina si ca sa-i dea ei nu's cite milioane compensatie. Ca el saracu' n-a stiut la ce se expune. Noua Ceausescu ne spunea inca din anii 70 ca tutunul dauneaza. Si daca stiu bine justitia i-a si dat dreptate. Nu aia dimboviteana, aia americana. O mizerie si acolo.
Si rusii de ce au 25% ? Hormonii sovietici sint cei mai mari hormoni din lume ?
Orion

Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Dum 18 Ian 2015, 14:05

Ca el saracu' n-a stiut la ce se expune.
Chestie avocateasca. O data ce reclamele, cu chipuri voioase si plesnind de sanatate, te imbiau sa fumezi, de ce nu ar fi fumat si Jon, daca pe nicaieri nu-i spuneau ca-i fac rau tigarile??? Simplu ca la mintea cocosului!!!
Asa, daca te uiti atent, pe ambalajul placintelor de la McDonald's scrie ca sunt fierbinti si poti sa te arzi, deci sa te ranesti!! Ce, tu esti atit de prost sa nu pricepi atita lucru??? Ba da, dar un avocat bun de gura se poate lega de fierbinteala neanuntata pe placinta cu care te-i fript, ca de, nu ai stiut ca-i atit de fierbinete incit sa-ti faca rau, si cistiga procesul si o paleasca de bani, daune!!! Hai sa-ti mai dau un exemplu. Intr-un prospect srie asa: atunci cind utilizati dispozitivul priza utilizata trebuie sa fie usor accesibila in permanenta, iar cablurile sunt pozitionate in asa felincit sa nu provoace impiedicarea (am respectat ortografia din prospect). E?? Pai cit de prost tre' sa fi ca sa pui cablurile in drum sa te impiedici de ele??? Da' dar un avocat istet pote cistiga un proces pe tema asta!!! Ca uite domle, nu a stiut ca se poate impiedica de cabluri, ca nu scria pe nicaieri asta! De aceea producatorul a scris o atentionare, care altfel e la mintea cocosului!
Si da, inclin sa cred ca intr-o tara saraca, sunt multi obezi. Noi, de exemplu, suntem mari consumatori de piine. Pine cu cartofi, piine cu ceai, piine goala, ca de, se umfla in burta, tine de foame si .. e ieftina! Apoi, tot asa, cum intr-o tara saraca se vind multe lucruri la mina a doua, adica vechituri.
Wolf

Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Mesaj Scris de n.n. la data de Lun 19 Ian 2015, 03:29

Eu rusi obezi nu prea am vazut.E drept ca nici nu le-am calcat pragul si nici tentat nu sunt. Nu spun ca nu sunt. Poate nu sunt atat de mediatizati ca aia americani. Dar la americani am vazut unii de-ti faceai cruce.

Chestia cu painea e adevarata, in special cea alba. Si a noastra romaneasca e incredibil de buna. Greu sa te lasi de ea. Mai ales de cea calda. Noi mai faceam la cuptor ca cea de aici e puhava rau.
Anul asta am avut musafiri pe 2 ian, dar de atunci n-am mai mancat nici o felie de paine.
Dar cred ca la covrigi calzi n-as rezista.

n.n.

Data de inscriere : 22/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Lun 19 Ian 2015, 05:02

O fi. Si eu maninc destula piine. Si desigur si covrigi. Dar am grija sa nu ma-ngras.
Deci tentatiile exista. Asta-i viata. E greu sa le rezisti, ca de-aia se cheama tentatii. Trebuie sa stii sa pastrezi masura. Altfel trebuie sa vina statul si sa nu-ti dea decit cit iti trebuie, sau sa nu-ti dea deloc. In esenta sa te trateze ca pe un dobitoc. Ceea ce in buna masura se si intimpla.
Oricum francezii sint de admirat cu treaba asta. Bineinteles ca unii, cum ar fi obezii americani, o sa spuna ca nu e decit vanitatea de a arata bine. Eu cred ca e mai buna vanitatea asta decit lacomia americana. (Mai ales ca e dovedit stiintific ca e si sanatoasa.)

(Am bifat mesajul nr. 1500.)
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Mar 27 Ian 2015, 10:25

ABBA a scris:Neica, eu iti dau dreptate. Chiar vad prostie crasa zilnic. Ne tot miram de unde vine si daca nu e cumva de vina si alimentatia. Vorbesc serios! Copiii din ziua de  azi sunt din ce in ce mai prosti, dar se descurca in  manevrarea aparaturii asteia moderne. Dar atat! altfel nu deosebesc un triunghi de un patrat sau un verb de un substantiv...ce zic eu? Nu deosebesc un obiect de o actiune!!! Ca am incercat in toate felurile. Va spun ca nu era asa...Copiii de acum 10 ani, nu mai mult, erau mult mai isteti , mai vii, mai curiosi....Sincer, astia de-acum au privire de peste mort!

Ah, aici era textul, voiam sa comentez ceva la el ieri, dar credeam ca dureaza prea mult sa il gasesc. Acum dau peste el din intamplare, cand am vrut sa reiau firul povestilor de aici. Eu intru fie cand primesc mail ca s-au scris comentarii, dar asta nu prea merge, fie cand dupa o perioada am timp si intru sa vad ce s-a mai scris. A, sau cand am ceva de scris. Smile

Copiii astia au un simt practic ceva de speriat. Adica ei nu vad lucrurile ca noi, cum stim noi ca a mers de sute de ani... Imagineaza-ti ca inainte elevii/copii executau fara sa cracneasca ce le spuneau parintii, educatorii etc. Acum nu mai poti sa ii prostesti ca e foarte important verbul, obiectul, gramatica etc. Trebuie sa vii cu argumente solide, altfel daca vrei sa afli mai multe, poti descoperi ca te intreaba "si daca fac la fel ca elevii din deceniile dinainte, ce garantie am ca lumea se va schimba in bine??" Dar noi nu-i ascultam, nu le dam nicio sansa sa isi exprime gandurile, le taxam imediat ca aiurite. Ce garantie deci, le dam, ca invatand verbul etc, vor avea o viata fericita?!!

Pasul 2. Vorbeste cu ei direct, despre ce sunt ei, despre ce simt ei, apoi intrati in gramatica asa ca si intr-un joc. Faceti o joaca din gramatica si vor straluci. Smile Faceti o obligatie si vor refuza. ok
zaraza26

Data de inscriere : 25/04/2014
Localizare : Nasaud

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Mar 27 Ian 2015, 10:30

ABBA a scris:Zaraza, ai si tu dreptate, dar la modul ideal. Incerc sa accept aceasta idee ca fiecare are ceva bun si chiar ma straduiesc sa descopar acel ceva....Problema se pune ca  sistemul, societatea nu cauta  asta si nici nu promoveaza asta. Cum sa-i explic eu elevului meu de clasa a VIII-a care se pricepe de minune la calculatoare , inclusiv sa creeze jocuri sau sa repare, in fine, e deja un  tip cu clienti, ca  va trebui sa treaca de examenul de evaluare nationala. Iar el e absolut  zero la matematica si romana! Adica eu ii explic, dar el tace si ma priveste cu ochii aia de peste mort!

Aplica la fiecare talent cu ochi de peste mort alta metoda, sa vedem la ce reactioneaza. De exemplu ii spui ca daca el depune un minim efort, ca stii ca poate daca vrea (ii spui asta), va ajunge in functia necesara schimbarii acestor reguli ce cuprind examene etc. Sa faca un bine macar celor care vin dupa el. Si poate afli macar cum vede el aceste treburi, cum si ce ar schimba. Smile
zaraza26

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Mar 27 Ian 2015, 10:38

ABBA a scris:Echilibrul, da. Cel mai greu de gasit. Pana la urma, fiecare are  echilibrul lui, nicio reteta nu e valabila pentru toata lumea la fel, desi se spune ca toti suntem unul si ca  Unul e in toti.

Pai suntem la fel in ce priveste simturile, toti avem cinci simturi, toti stim sau credem ca stim ce-i aia iubire, prietenie, ura, stiinta, educatie, religie etc. Suntem diferiti ca sa avem experiente cat mai diverse si astfel sa experimentam universul cat mai exhaustiv. Suntem diferiti ca sa ne putem completa reciproc.
zaraza26

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Mar 27 Ian 2015, 10:47

Dune a scris:Buna ziulica ! ... economistilor

...In America cine vrea, poate....
Asa sa fie ? Nu cred ca exista individ care sa nu vrea o viatza mai buna , foarte corect , dar cu putintza este o alta discutie - nu toata lumea poate fi bogata , nu toata lumea poate avea un trai mai mult decat decent , este o lege simpla a echilibrului economic ce se reduce in linii mari la bunastarea clasei de mijloc : cu cat aceasta este mai mare intr-o tara cu atat economia acesteia este mai puternica ( SUA are mari probleme in acest sens  - 1% din populație deține o avere mai mare decât jumătate din totalul americanilor, iar clasa de mijloc este aproape inexistentă - ''visul american'' nu mai este de mult ce era odata )

...Dar ai habar la ce suma vei fi fericit? Laughing
Daca fericirea ar fi de vanzare , cum sa nu ? Asta-i pretul , cand ai banii ti-o cumperi si esti happy  bleah  ... dar stim cu totii ca nu este asa  Smile ..

1. In America, dar si aiurea, bogatia se aduna in putine conturi, foarte putine. Circula pe net filmulete care sugereaza ca cei multi sunt foarte multi si ar putea sa detroneze aceasta mana de imbogatiti, care strang impozite, adica banii castigati de noi prin sudoarea fruntii si o folosesc asa cum vor ei, nu asa cum vrem noi. Mai trebuie insa sa credem ca putem trai fara imbogatiti, fara impozite, taxe, armata, banci etc. Nu e imposibil, hai sa spunem ca ni se pare cale lunga pana acolo.

2. Eu ma refeream daca stim la cate costume de haine, pantofi, ghete, suntem fericiti. La cate excursii si in ce insule ar trebui sa mergem ca sa fim fericiti... Daca la noi in Poiana Brasov ar fi conditii ca in Alpi, ar mai trebui sa fie musai sa mergem in Alpi ca sa atingem fericirea pe obraz? Sau numai Kilimanjaro ne-ar satisface?
zaraza26

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Mar 27 Ian 2015, 10:55

Orion a scris:

zaraza26 a scris:Fiindca cei "saraci" se cred saraci, se cred intr-o tabara opusa celor bogati...
Si nu sint ?

Sunt atata timp cat nu au incredere in ei. Cand te vezi dincolo de o prapastie, e aproape imposibil sa iti imaginezi ca o poti trece. Si mai intervine si plansul de mila, si invidia. Mananci painea ta cu lacrimi, in loc sa deschizi ochii si sa vezi oportunitatile... Nu zic ca ar deveni bogati, dar cel putin ar putea sa isi pastreze acoperisul de deasupra capului etc. Sa aiba o viata decenta. Desi acum si masina a devenit parte din viata decenta. Ca de! trebuie sa mergem inainte = sa castigam mai mult, sa cheltuim mai mult.... hopa, cine are de castigat? Bancile, comertul, intermediarii, imbogatitii care vor deveni tot mai bogati si tot mai putini, ca doar populatia creste.
zaraza26

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Mar 27 Ian 2015, 10:58

n.n. a scris:
Orion a scris:Cum adica "clasa de mijloc este aproape inexistenta" ? Economistule.
Asta e alta gogorita. Faptul ca primii 1%, sau nu stiu citi la suta, dintre americani sint intr-adevar foarte bogati nu inseamna ca nu exista clasa de mijloc. Sigur ca exista. In orice economie evoluata clasa de mijloc e majoritara si foarte puternica, si asa e si in State. Poate unii au impresia ca nu-i asa dar SUA sint in continuare prima economie a lumii, si tara mare cu cea mai mare bunastare. Treaba asta nu se obtine cu modelul "1% bogati si restul traiesc de azi pe miine". (De altfel modelul asta nici nu le-ar permite sa aiba procentul de obezi pe care din pacate il au. Smile Obezii sint reversul medaliei, si semnul, ca populatia in general o duce bine.)

Te-as intreba de unde stii.
Parerea mea este ca obezitatea este datorita faptului ca mananca prost.
Cred ca sunt tzari (si multe) care au o bunastare mai mare decat a lor.

Mananca asa cum au fost invatati de reclame si mult trambitata America a tuturor posibilitatilor.
zaraza26

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Mar 27 Ian 2015, 11:07

Orion a scris:
Orion a scris:Dovada ca in Europa unde lumea are aprox. acelasi nivel de bunastare, si in unele tari chiar mai mare, dar oamenii cica sint mai educati si maninca ceva mai bine, obezitatea nu e chiar asa raspindita. Dar tot e. Inclusiv la francezi, care se mindresc ca ei se hranesc cel mai bine.
Chestiile astea s-au discutat intens mai demult, era la moda acum vreo 3 - 4 ani am impresia, iar concluziile astea au fost sau eu cu asta am ramas.
Bun, deci oricum exista o legatura si cu faptul ca o duc in general bine. La chinezi sau la rusi banui ca nu vezi procentul asta de obezi, si nu pentru ca ar fi ei mai masurati.
Ca sa punem lucrurile la punct si sa nu lasam informatii gresite. Am fost curios si am cautat un pic. N-am gasit nimic foarte concludent dar se pare totusi ca francezii, asa aroganti cum sint ei, stau totusi cel mai bine la obezi din Europa, cu un procent de sub 15%. Ceea ce e absolut remarcabil. Aroganti aroganti dar pina la urma tot au ceva concret, tangibil care sa-i justifice. In schimb rusii, care cu tot progresul material din era lui Putin sint totusi foarte departe ca nivel general de trai, au cica vreo 25%. Deci intr-adevar educatia franceza si in general europeana conteaza mult.
Sigur ca pe de alta parte chinezii, cu toata lipsa lor de educatie, sint aproape inexistenti la obezi, procentual vorbind. De unde vedem ca totusi mai conteaza si nivelul de trai.

Francezii au in traditie cantitatile mici ce si le pun in farfurie. Cine mananca bine, la ei, nu mananca si mult. Cine mananca prost pastreaza macar traditia. Wink
Rusii beau. De aia se ingrasa.
Lipsa de educatie la chinezi?? Aici ar fi cazul sa vorbim despre obiceiurile lor alimentare derivate dintr-o medicina veche foarte bine pusa la punct. Inca (dar sper sa isi revina) mai au obiceiuri alimentare bune.
zaraza26

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Mar 27 Ian 2015, 11:12

Wolf a scris:
Ca el saracu' n-a stiut la ce se expune.
Chestie avocateasca. O data ce reclamele, cu chipuri voioase si plesnind de sanatate, te imbiau sa fumezi, de ce nu ar fi fumat si Jon, daca pe nicaieri nu-i spuneau ca-i fac rau tigarile??? Simplu ca la mintea cocosului!!!
Asa, daca te uiti atent, pe ambalajul placintelor de la McDonald's scrie ca sunt fierbinti si poti sa te arzi, deci sa te ranesti!! Ce, tu esti atit de prost sa nu pricepi atita lucru??? Ba da, dar un avocat bun de gura se poate lega de fierbinteala neanuntata pe placinta cu care te-i fript, ca de, nu ai stiut ca-i atit de fierbinete incit sa-ti faca rau, si cistiga procesul si o paleasca de bani, daune!!! Hai sa-ti mai dau un exemplu. Intr-un prospect srie asa: atunci cind utilizati dispozitivul priza utilizata trebuie sa fie usor accesibila in permanenta, iar cablurile sunt pozitionate in asa felincit sa nu provoace impiedicarea (am respectat ortografia din prospect). E?? Pai cit de prost tre' sa fi ca sa pui cablurile in drum sa te impiedici de ele??? Da' dar un avocat istet pote cistiga un proces pe tema asta!!! Ca uite domle, nu a stiut ca se poate impiedica de cabluri, ca nu scria pe nicaieri asta! De aceea producatorul a scris o atentionare, care altfel e la mintea cocosului!
Si da, inclin sa cred ca intr-o tara saraca,  sunt multi obezi. Noi, de exemplu, suntem mari consumatori de piine. Pine cu cartofi, piine cu ceai, piine goala, ca de, se umfla in burta, tine de foame si .. e ieftina! Apoi, tot asa, cum intr-o tara saraca se vind multe lucruri la mina a doua, adica vechituri.

Sau e de vina monoalimentatia. Paine cu cartofi, paine cu fasole, paine cu margarina, paine cu salam ieftin, foarte ieftin.... oferta!!! doua batoane de salam la pret de unul. cheers Twisted Evil

O alimentatie diversificata care sa cuprinda vegetale nu e pe placul saracului, ca rosia/castravetele/ardeiul costa cat costa si mai mult iti face foame decat sa te sature. Mananci paine cu cartofi si te culci linistit!
zaraza26

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Mar 27 Ian 2015, 11:35

Dune a scris:Buna sa va fie seara !

Multumesc pentru informatie Franz ...

Ce liniste  pe forum Rolling Eyes , asa sarbatoriti unirea mica ? Suspect

Pe 24 a organizat primaria o intalnire pentru discutarea in public a unui proiect pentru centrul istoric al Nasaudului, dar e de perspectiva... hăhă... Insa s-a potrivit la fix cu ideile mele asupra Nasaudului si am fost si le-am vorbit acolo. Abia iesisem dintr-o raceala rebela, fireste ca rebela, ca in timpul asta mi-am lucrat si eu dintii (nu numai sotul, dar el a terminat in decembrie). Le-am sasait ce am avut de spus, ca imi erau polizati unii dintii iar altii chiar lipseau. S-a potrivit bine cu ce s-a discutat, un tanar arhitect nasaudean, abia iesit din scoala, ne-a prezentat teza lui de diploma, fix despre centrul istoric nasaudean. Dar a pomenit de mentalitatea locuitorilor care trebuie schimbata. Caci atunci cand se va putea devia traficul greu din centru, se va reamenaja parcul din centrul istoric, facand din el o piata publica, larga, cu mult beton, banci si copaci, asa ca intr-un oras mare. Piata va fi insa pe masura orasului. Eu am propus, facand un rezumat al rezumatului, ca turtitele de Pasti sa devina un brand al locului si sa fie infiintat un festival al galustilor cu prune. Nu am fost chiar asa categorica, dar prof.univ. prezent, indrumatorul de proiect, a zis ca e nefiresc sa faci festivalul ca sa atragi turisti. Trebuie sa ai o traditie cu festivalul respectiv. Asa ca daca edilii vor considera potrivit, vor infiinta festivaluri, localnicii vor avea cu ce se mandri, vor fi mai grijulii cu orasul, se va schimba mentalitatea si intr-o buna zi se va construi o sosea de centura. Ar fi trei variante, fiecare conducere a preferat pana acum tot alta varianta. Dar costurile sunt mari la oricare, la unele foarte mari.

Am aflat de intalnire din intamplare, nu stiu daca sotul imi spunea. Am ajuns din intamplare la primarie si am vazut anuntul pe un birou.
zaraza26

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mar 27 Ian 2015, 14:21

zaraza26 a scris:Sunt atata timp cat nu au incredere in ei. Cand te vezi dincolo de o prapastie, e aproape imposibil sa iti imaginezi ca o poti trece. Si mai intervine si plansul de mila, si invidia. Mananci painea ta cu lacrimi, in loc sa deschizi ochii si sa vezi oportunitatile... Nu zic ca ar deveni bogati, dar cel putin ar putea sa isi pastreze acoperisul de deasupra capului etc. Sa aiba o viata decenta.
Da' ai recuperat ceva ...
Pai deci iata. De fapt sint intr-o tabara opusa, sau macar diferita, in mod natural. Asta e realitatea. Nu toata lumea se poate ridica din saracie, sau hai sa zicem din clasa de mijloc, la bogatie. Cei care realmente pot asta sint o mica minoritate. N-are cum sa fie altfel. Iar ailalti desigur ca ii vor invidia. Ceea ce si asta e normal, in limite rezonabile. Cind lucrurile merg cit de cit bine, sint destui aia carora le merge suficient de bine ca sa nu vrea sa dea altora in cap, asa incit aia care vor sa dea altora in cap sa fie suficient de putini ca sa poata fi tinuti in friu. Asta e viata.

zaraza26 a scris:Desi acum si masina a devenit parte din viata decenta. Ca de! trebuie sa mergem inainte = sa castigam mai mult, sa cheltuim mai mult.... hopa, cine are de castigat? Bancile, comertul, intermediarii, imbogatitii care vor deveni tot mai bogati si tot mai putini, ca doar populatia creste.
Hai ma. Nu-ti pune nimeni pistolul la timpla sa te-mprumuti. Te-mprumuti ca asa vrei tu, si ai de cistigat. Nimeni nu-ti da fara sa aiba si el de cistigat. Oricum treaba e regulata puternic, si dupa umila mea parere mult in defavoarea bancilor si in favoarea populatiei (pe de alta parte, fir-ar al dracului, nu-s in stare sa-i oblige sa scrie niste contracte clare si simple, care sa poata fi si citite fara sa te doara capul). Ca asa e-n demagogie.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Mier 28 Ian 2015, 18:38

Zaraza, am citit sfaturile tale si am avut oarecum senzatia ca ma consideri o incepatoare in meseria de dascal. Acei copii care pun intrebari si cer argumente sunt cei care au si priviri inteligente, vii. Dar cand eu recunosc in atitudinea , privirea, reactiile si comportamentul unui elev copia fidela a tatalui sau alcoolic si iresponsabil, afemeiat si violent, despartit de sotie, mama copilului, care si-a luat lumea in cap si munceste prin Spania, cand acelasi tata ii permite fiului sau sa faca la numai 13 ani chefuri monstruoase din care copilul (?) iese distrus a doua zi si incapabil sa se mai trezeasca pentru a veni la scoala, iar daca vine, nu rezista mai mult de doua ore si pleaca...pentru a o lua de la capat in aceeasi seara...cam ce crezi ca ar trebui sa fac? Spune-mi tu, ca stii mai bine!

Admin

Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 58
Localizare : pe val

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Mier 28 Ian 2015, 18:44

Ah, era sa uit! Mult succes in a construi o lume mai buna!
(Apropo de asta, am dat o tema de eseu la o clasa de a zecea, le-am pus o intrebare  si ei au raspuns , apoi au cerut sa scrie si un eseu. Era vorba despre civilizatie . Le-am spus  ca eu cred ca e  mai "civilizat" sau "evoluat"  un bastinas din jungla Amazonului decat un  cetatean european  dintr-o tara  foarte civilizata.)

Admin

Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 58
Localizare : pe val

Sus In jos

Mesaj Scris de Dune la data de Mier 28 Ian 2015, 19:01

Buna seara !

floare3  Zaraza  , ai revenit cu forte proaspete aplauze ...

Abba , toata stima pentru ''civilizatul  bastinas '', problema e ca termenul nu este unul universal valabil , de unde  si conceptul de ''ciocnirea  civilizatiilor '' , ceva extrem de real si dureros ... 
Dune

Data de inscriere : 03/06/2011
Localizare : Neamt

https://www.youtube.com/user/27Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Joi 29 Ian 2015, 08:43

ABBA a scris:Zaraza, am citit sfaturile tale si am avut oarecum senzatia ca  ma consideri  o incepatoare in meseria de dascal. Acei copii care pun intrebari si cer argumente sunt cei  care au si priviri  inteligente, vii. Dar cand eu recunosc in atitudinea , privirea, reactiile si comportamentul unui elev  copia fidela a tatalui  sau alcoolic si iresponsabil, afemeiat si  violent, despartit de  sotie, mama copilului,  care si-a luat lumea in cap si munceste prin Spania, cand  acelasi tata  ii permite fiului sau sa faca la numai 13 ani chefuri  monstruoase din care  copilul (?) iese  distrus a doua zi si incapabil sa se mai trezeasca  pentru a veni la scoala, iar daca vine,  nu rezista mai mult de doua ore si pleaca...pentru a o lua de la capat in aceeasi seara...cam ce crezi ca ar trebui sa fac? Spune-mi tu, ca stii mai bine!  

Nu vreau sa ma dau atoatestiutoare, desi uneori asa iese. Am limbrici pe creier si trebuie sa scot ce imi zboara prin minte, in ideea ca mai bine sa spui o prostie, decat sa tii pentru tine ceea ce iti pare ca ar fi folositor. Cel putin asa aflu si eu mai multe despre ce inseamna a fi dascal in ziua de azi. Apropo, am inceput sa citesc cartea lui Iohannis, Pas cu pas, si si el foloseste termenul de dascal. Eu mai foloseam termenul de educator, tot pentru a evidentia diferenta dintre a fi "doar' profesor si a educa noua generatie. Smile

Imi asum riscul de a spune prostii, decat sa tin in mine ceea ce mi-ar da altfel falsa impresia ca le stiu pe toate. Rolling Eyes Si poate reusesc sa zic mai tarziu si ceva folositor. ruga
Nu e usor deloc sa procedezi in asa fel incat sa scoti maximum de beneficiu din situatii ca aceea descrisa de tine. Probabil nu poti decat sa pui o samanta fara sa stii daca va incolti vreodata. Dar personal prefer sa risc sa risipesc seminte, decat sa las vasul gol pentru ca il vad infertil. Iarta-ma ca imi dau aere de superioritate, dar altfel nu pot sa exprim ceea ce imi sta in minte, deci: ceea ce imi suna intai si intai "gresit" e ca recunosti in copil copia fidela a tatalui sau. Fireste, in 99,99% din cazuri copilul ala nu are alt model mai bun. Fireste ca e aproape imposibil sa ii deschizi ochii. Citeam ca orice copil, inca de la varste extrem de fragede, are disponibilitatea sa profite de pe urma slabiciunilor parintilor, rudelor apropiate. Asa ca, daca nu are pe cineva sa ii arate cum sa capete o imagine corecta asupra relatiilor interumane, va merge pe modelele din imediata apropiere, care "ii merg la inima".
In concluzie, priveste acel copil ca un om care a luat-o deocamdata pe o directie gresita. Sa nu uitam ca in orice moment e posibil ca viata sa ii aduca in cale niste incercari din care sa iasa schimbat cu 180 de grade. Trateaza-l un pic dur, dar cu afectiune. Fara menajamente. Asa cum iti dicteaza un simt interior, chiar daca te miri pe urma ca ce ti-a venit sa il iei tare sau, dimpotriva, sa ii arati ca il intelegi... Nu stii niciodata ce e in sufletul lui... O regula nescrisa, dar care mi-ar placea sa o pot verifica, e aceea ca dintre spiritele razvratite tinere se aleg cele care vor descatusa lumea, stiinta, artele, de limitele si rigiditatea din trecut. Nu cei obedienti schimba lumea, ci cei razvratiti, care tind sa faca altfel decat li se cere. Apreciaza-i pentru orice talent, pentru orice au bun in ei si spune-le-o. Nu se asteapta... si vor retine asta si peste ani.
zaraza26

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Joi 29 Ian 2015, 08:48

Dune a scris:Buna seara !

floare3  Zaraza  , ai revenit cu forte proaspete aplauze ...

Abba , toata stima pentru ''civilizatul  bastinas '', problema e ca termenul nu este unul universal valabil , de  unde  si conceptul de ''ciocnirea  civilizatiilor '' , ceva extrem de real si dureros ... 

Buna dimineata! floare1
Da, eu sunt ca un joc aleator. Nu stiu niciodata ce voi avea maine chef/disponibilitate sa fac. Pot sa stiu ce trebuie facut, dar nu stiu daca pe parcursul zilei nu imi voi fi dorind sa fac altceva. Dar asta e jocul energiilor, zic eu. Sunt/em imprevizibili, surprind/em, e ca un dans in care fiecare e liber sa creeze pasul urmator intr-un mod neasteptat. Nu trebuie sa ne lasam prea mult surprinsi, ci sa inventam pe loc un pas care sa se potriveasca sau suntem liberi sa dansam dansul nostru preferat. dans1
zaraza26

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Joi 29 Ian 2015, 11:05

ABBA a scris:Dar cand eu recunosc in atitudinea , privirea, reactiile si comportamentul unui elev copia fidela a tatalui sau alcoolic si iresponsabil, afemeiat si violent, despartit de sotie, mama copilului, care si-a luat lumea in cap si munceste prin Spania
Am si eu o intrebare apropo de treaba asta, l-a luat cu pistolul la timpla ?
Altfel, probabil asa e cum spui in multe cazuri. (Cu mica observatie ca nu stiu daca se aplica si copilului ala "cu ochi de peste mort" care dupa cum spuneai chiar tu, se pricepe bine la calculatoare. Ca de la el plecaseram. Acolo as banui ca treaba e un pic mai complicata. Fiind insa foarte in afara situatiei concrete nu vreau sa dezvolt. Smile )

Cred ca daca l-ai cunoaste mai bine pe bastinasul din jungla Amazonului ai gindi un pic altfel. Major est reverentio longitudina, sau asa ceva (imi asum riscul sa dau expresia din memorie fara s-o verific pe Net Smile ).
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Joi 29 Ian 2015, 13:56

O regula nescrisa, dar care mi-ar placea sa o pot verifica, e aceea ca dintre spiritele razvratite tinere se aleg cele care vor descatusa lumea, stiinta, artele, de limitele si rigiditatea din trecut.
Pe undeva ai dreptate. Am cunoscut, recent, si eu doi astfel de "razvratiti": unul a fugit din tara, altfel facea puscarie, celalalt e un renumit medic stomatolog. Vezi tu, de data asta raportul de 1/1 e bun, numai ca, de regula, raportul este ce 100/1. Poti descatusa lumea, stiinta, artele de limitele si rigiditatea din trecut si fara sa fi un rebel fara cauza! Tesla, Marconi, Celibidache, Schrodinger, Procopiu, Coanda, Hertz nu au fost spirite razvratite. Nici chiar Bill Gates!
A te pricepe bine la calculatoare, nu este neaparat o chestie de educatie, de cunostinte erudite. Am cunoscut zeci de "calculatoristi" din astia, care habar nu aveau sa scrie corect, nu stiau care e legea lui Ohm sau ce e ala un tranzistor, nu citisera mai mult de doua carti in viata lor!! Culmea, nici macar nu aveau habar cum functioneaza un calculator!!!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Vin 30 Ian 2015, 12:42

Wolf a scris:
O regula nescrisa, dar care mi-ar placea sa o pot verifica, e aceea ca dintre spiritele razvratite tinere se aleg cele care vor descatusa lumea, stiinta, artele, de limitele si rigiditatea din trecut.
Pe undeva ai dreptate. Am cunoscut, recent, si eu doi astfel de "razvratiti": unul a fugit din tara, altfel facea puscarie, celalalt e un renumit medic stomatolog. Vezi tu, de data asta raportul de 1/1 e bun, numai ca, de regula, raportul este ce 100/1. Poti descatusa lumea, stiinta, artele de limitele si rigiditatea din trecut si fara sa fi un rebel fara cauza! Tesla, Marconi, Celibidache, Schrodinger, Procopiu, Coanda, Hertz nu au fost spirite razvratite. Nici chiar Bill Gates!
A te pricepe bine la calculatoare, nu este neaparat o chestie de educatie, de cunostinte erudite. Am cunoscut zeci de "calculatoristi" din astia, care habar nu aveau sa scrie corect, nu stiau care e legea lui Ohm sau ce e ala un tranzistor, nu citisera mai mult de doua carti in viata lor!! Culmea, nici macar nu aveau habar cum functioneaza un calculator!!!

Noi vorbim de secolul XXI, de supraincarcarea materiei de studiu in Romania la clasele I-XII, de prapastia intre teoria din manuale si practica de dupa scoala. Pe vremea aia, in tarile alea (Bill Gates etc) nu prea existau motive de razvratire.

Stiu si eu cum vine asta cu calculatoristii care n-au habar de ce spui tu. Dar sunt si altii care n-au habar de multe. Limba romana este stalcita foarte adesea, nu se citesc carti (si asta devine foarte vizibil cand ai nevoie sa argumentezi ceva, sa legi mai multe idei in cateva fraze). Am dat cu piciorul in valorile noastre si vazand cum castiga teren manelele si "spiritul de afacerist" al imbogatitilor peste noapte, am decretat in mod pripit ca ne ducem de rapa. Hopa, totul se poate "recupera", dar nu trebuie sa ne batem cu pumnul in piept ca numai cultura ne salveaza, ca se trezesc ambitiosii sa ne demonstreze contrariul. Trebuie sa ne intelegem reciproc. Adio teorie din scoli, elevii nu mai inghit pe nemestecate... Mai sunt si elevi ascultatori, dar tot mai putini.
zaraza26

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Vin 30 Ian 2015, 13:44

Programa incarcata??? Hai sa fim seriosi! Chiulesc pe rupte, manualele sunt tot mai transparente, problemele tot mai subtiri. Fara o baza teoretica nu se poate face nimic practic. Liceul este, sau ar trebui sa fie, o etapa de cultura generala. Acum avem grija doar sa nu te rastesti la elev, sa nu-i dai teme pentru luni si nici prea multe pentru restul saptaminii. Maica-mea, Dumnezeu s-o hodine, avea o vorba: voi aveti o singura treaba, sa invatati!
Teoria din manuale este pregatirea pentru viitor, chiar daca nu aplici in fiecare zi legea lui Ohm! Invatarea teoriei si rezolvarea problemelor, pe baza teoriei, este un exercitiu al mintii. Asa cum un fotbalist face antrenamente alergind, sutint la poarta, driblind, asa si un elev face antrenamente, la minte, invatind teoria si aplicind-o la rezolvarea problemelor. Pe vremea mea sa faceau lucrari de laborator, planul inclinat sau scripetele, prirghia, magnetul sau bobina, nu erau ceva abstract, ci ceva pe care puteai pune mina, puteai folosi. La chimie, o reactie chimica nu era o insiruire de litere si cifre pe tabla, ci un cocolos depus in eprubeta sau un gaz ce bolborosea in paharul erlenmeyer. Inrosirea hirtiei de turnesol nu era o poza in carte.
In acea vreme, bacalaureatul, daca nu era luat de doi, trei elevi din 150! Acum, o promovabilitate de 40% este ceva de lauda! Recent am avut intilnirea de 44 de ani de la terminarea liceului. Te invirteai numai intre medici, ingineri, economisti, profesori sau invatatori, arhitecti. Noi nu am mai avut timp de razvratire pentru ca eram ocupati cu invatatul!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Vin 30 Ian 2015, 15:37

Wolf, mi-ar place sa traiesc perioada anilor de gratie 2045-2050.
De ce ?
Ca sa pot vedea o intalnire de 30-40-45 ani de la terminarea liceului.
Parca-i vad cum o sa se prezinte : cocalar, pitipoanca, somer, manelist, etc, etc, etc... lol!
FRANZ

Data de inscriere : 09/05/2010
Varsta : 56
Localizare : pe carari de munte

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus