celelalte cuvinte

Una, alta din lume

Pagina 4 din 16 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10 ... 16  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Una, alta din lume

Mesaj Scris de Orion la data de Sam 18 Iul 2015, 23:25

Referendum-ul a fost un nonsens asa cum s-a facut. Pe baza promisiunii mincinoase ca daca se rejecteaza austeritatea, se poate ramine in Euro. Si incalcindu-se imediat dupa. Daca se facea un referendum pe bune, spunindu-se clar, sint 2 alternative, ori acceptam austeritatea si raminem in Euro, ori o rejectam si iesim din Euro, era altceva. Si evident dupa aia sa se si respecte votul popular.

Nu sint mai de vina politicienii decit poporul in ansamblu. La fel ca si la noi. Politicienii i-au mintit, ei au inghitit minciunile ca le conveneau. Le convenea sa creada ca pot in continuare sa munceasca greceste si sa traiasca nemteste. Si sa nu-si plateasca taxele. Cel putin la evaziunea fiscala n-au egal in Europa, nici macar pe plaiurle mioritice. Au furat toti la nivelul lor cu amindoua miinile.
Vechea poveste, eu te mint ca-mi convine sa te mint, tu ma crezi ca-ti convine sa ma crezi. Ba chiar, in sistemul democratic, daca vine careva si indrazneste sa spuna adevarul, toti ii sar in cap cu huo, si evident ca nu-l alege nimeni. Poporul suveran.
(Moment bun sa ne aducem aminte. "Marim salariile profesorilor cu 50% incepind de miine. Facem si lege, votata de parlament in unanimitate. Doar nesimtitul de Tariceanu se opune, ca asa-i el, nesimtit." Multa lume a crezut. Sau "Romania refuza sa intre in criza" "Vom lua un imprumut, si dupa aia economia se va redresa si nu va trebui sa taiem salariile." Multa lume a crezut si asta.)

Eu ma gindeam ca s-ar putea ca parlamentul german sa respinga treaba. Sa spuna odata, gata, s-a terminat, sa intre in faliment si sa iasa din Euro, si sa n-o mai intindem pe banii nostri. Ceea ce din cite inteleg poporul german asta vrea. Dar se pare ca le mai dau niste bani si o mai intind citeva luni.
Sint curios cum o sa arate treaba peste inca 2 - 3 luni. Sigur, acum Tsipras, cind a vazut ca nu mai merge, a acceptat totul, a semnat totul, iar parlamentul a votat totul. (Remarcabil ca si in Grecia si in Germania parlamentul si-a batut joc de vointa populara.) Sa vedem daca peste 2 - 3 luni nu mai fac grecii vre-o ghidusie sa inceapa iar circul. Tare nu-mi vine sa cred ca gata, s-a terminat, s-a stabilit un plan, e bun, toata lumea o sa se tina de el si in citiva ani economia Greciei o sa fie pusa pe picioare. Si grecii vor munci ca nemtii. Ceva nu-i in regula la imaginea asta. Nu se potriveste.
De altfel si Schauble a spus ca nu crede ca varianta asta e viabila. Si multi altii. Inclusiv timpitelul de Varufakis.

Ultima editare efectuata de catre Orion in Dum 19 Iul 2015, 01:35, editata de 1 ori
Orion

Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Sam 18 Iul 2015, 23:36

Dune a scris:Eu imi pun o intrebare la care nu gasesc raspuns : ce alta / alte alternative ar fi avut / au  grecii daca nu accepta conditiile ?
Sa intre in faliment si sa iasa din Euro. Ca un popor responsabil. Sa aiba o criza ingrozitoare, de nivel citeva zeci, poate chiar sute, de mii de morti in 5 - 10 ani. In apropiere de criza umanitara. Europenii sa-i ajute sa nu intre de-a dreptul in criza umanitara, dar nici prea departe sa nu fie. Sa accepte, si sa li se spuna in fata, toate astea sint din cauza ca am mintit si am furat cu totii. Si politicienii, si noi. Si ca i-am ales pe aia care ne-au mintit mai frumos. Nu din cauza ca "bancherii europeni ne-au distrus pentru propriul interes", alta gogorita frumoasa pe care o cred ca le convine. Sa accepte ca nu se poate la nesfirsit in stilul asta, sa se intinda mai mult decit le e plapuma, si sa le iasa din cap ca ei sint buricul pamintului ca sint greci.
Cam la asta ar trebui sa se ajunga. Dar tare nu-mi vine sa cred. Prea e ne-european si ne-democratic.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Dune la data de Dum 19 Iul 2015, 09:54

Nu se concepe o iesire a Greciei din UE fiindca inafara impactului economic va fi unul si militar : este un strategic membru NATO ca pozitie geografica dar si ca aport financiar in oameni si tehnica , carte pe care mizeaza si elenii pentru a obtine cat mai mult la negocieri , sau altfel zis , pentru a ceda cat mai putin ...
Dune

Data de inscriere : 03/06/2011
Localizare : Neamt

https://www.youtube.com/user/27Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Dum 19 Iul 2015, 10:14

Dune a scris:Nu se concepe o iesire a Greciei din UE fiindca inafara impactului economic va fi unul si militar : este un strategic membru NATO ca pozitie geografica dar si ca aport financiar in oameni si tehnica , carte pe care mizeaza si elenii pentru a obtine cat mai mult la negocieri , sau altfel zis , pentru a ceda cat mai putin ...
Logica asta o am si eu.
FRANZ

Data de inscriere : 09/05/2010
Varsta : 56
Localizare : pe carari de munte

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Dum 19 Iul 2015, 13:53

Eu imi pun o intrebare la care nu gasesc raspuns : ce alta / alte alternative ar fi avut / au grecii daca nu accepta conditiile ?
Pai nu au, cum nu a avut nici guvernul Basescu-Boc! Numai ca s-au facut ca asculta de popor, dar de facut, tot dupa UE trebuie sa faca, altfel mi-e teama ca pierd muuuult mai mult!
De ce n-a avut nimeni curajul atatia ani sa spuna si adevarul , sa arate unde se va ajunge urmand mereu acele politici de relaxare fiscala si pomeni electorale ?
Curaj ca sa scape ciolanul din mina??? Asta da curaj!!!! Daca ar fi pus masuri de austeritate, ar fi patit ca PDL-ul si Basescu: Basescu ne-a taiat pensiile, Basescu ne-a furat salariile, Basescu ne-a furat demnitatea, Basescu ne-a furat sanatatea, Basescu....Ca or fi avind si ei o Antena 3, nu??? Asa ca mai bine i-au fraierit pe greci si au santajat UE!!!
La fel ca si la noi. Politicienii i-au mintit, ei au inghitit minciunile ca le conveneau.
Exact!! Su uite asa, in loc sa se salveze, se adincesc in noroi. Dar cu propaganda in floare! Ca altfel si la ei: Tsipras ne-a furat salariile, Tsipras ne-a furat pensiile. Defpat chiar asta se si zice!
(Moment bun sa ne aducem aminte. "Marim salariile profesorilor cu 50% incepind de miine. Facem si lege, votata de parlament in unanimitate. Doar nesimtitul de Tariceanu se opune, ca asa-i el, nesimtit." Multa lume a crezut. Sau "Romania refuza sa intre in criza" "Vom lua un imprumut, si dupa aia economia se va redresa si nu va trebui sa taiem salariile." Multa lume a crezut si asta.)
Orion, stii ce, incearca sa-ti amintesti si chestia aia cu "De a doua zi de cind ajungem la guvernare...." Si au trecut 3 (trei) ani si ....nimic! Ba nu, au renuntat la taxa pe stilp, pe care tot ei au pus-o!
Sa intre in faliment si sa iasa din Euro.
Cum zicea si Dune, nu pot iesi din UE, din motivele arate mai sus si multe altele. Ce fac acum este un santaj. Poate ii mai iarta de inca juma' din datorie, precum data trecuta!
Wolf

Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mar 21 Iul 2015, 02:05

Dune a scris:Nu se concepe o iesire a Greciei din UE fiindca inafara impactului economic va fi unul si militar : este un strategic membru NATO ca pozitie geografica dar si ca aport financiar in oameni si tehnica , carte pe care mizeaza si elenii pentru a obtine cat mai mult la negocieri , sau altfel zis , pentru a ceda cat mai putin ...
Iesirea din Euro e una, din UE cu totul altceva. Foarte probabil nu vor iesi din UE, si nici din NATO. Doar sa vrea ei, daca sint totusi dati afara din Euro, dar eu continui sa cred ca nu-s chiar atit de batuti in cap.
Deci, pina la noi ordine, din UE si NATO nu vor iesi. Eu cred ca pina la urma vor iesi din Euro. Pina la urma asta fiind probabil anul asta. Eu zic ca daca se sucesc iar grecii si incep o noua runda de circ, nici dracu nu-i mai salveaza de furia cit se poate de justificata a nemtilor. Si, cum am zis, nu-i vad sa nu faca o noua runda de circ destul de curind. Sa vedem. M-am mai inselat pina acum de citeva ori. Dar nu si la tendinta generala, care e cit se poate de vizibil ca din ce in ce mai multi spun ca varianta cea mai buna e iesirea dobitocilor de greci din Euro. Bineinteles ca, cu cit se intimpla mai tirziu, cu atit ii costa pe europeni mai multi bani aruncati de pomana. Very Happy Dar sint banii lor, distractia lor, nu-i treaba mea, ba chiar as spune ca mie imi da o oarecare satisfactie. Las' sa-i coste, sa vada si ei ca sint unii pe lume cu care chiar nu merge cu principiile umanitare. Sa afle pe pielea si pe banii lor.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Vin 21 Aug 2015, 03:34

Amicul Tzipras a demisionat. In sine un lucru de bun simt. Acum trebuie sa mai caute doar un pat mare sub care sa se ascunda. Smile
Doar ca tare m-as mira sa nu faca grecii iar una de-a lor in septembrie, la alegerile anticipate. Sa vedem. Nu mai e mult.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Vin 21 Aug 2015, 09:44

Circ gratuit! Populism cit cuprinde, fara sa se rezolve nimic, ca la noi!
Wolf

Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Joi 03 Sept 2015, 19:17

Criza migrantilor.
Un lucru mi se pare remarcabil. Din cite inteleg, in momentul de fata pozitia Germaniei e ca ei o sa primeasca 800.000 anul asta, si cer ca restul UE sa primeasca si ei 100.000 . Deci daca intr-adevar astea sint cifrele, n-ai ce face, trebuie sa recunosti ca e impresionant. Deci indiferent cum se vor distribui astia 100.000, draci, nu prea ii mai vine nimanui sa spuna ca nu vrea sa-si faca partea (cita vreme nu e intr-adevar nerezonabil de mare, dar asta nu prea are cum sa se intimple) odata ce nemtii iau 800.000 . Chiar si englezii pica prost de tot cind spun, din cite am inteles, ca "nu se rezolva problema daca Anglia ia mai multi migranti". Bre, ciocu' mic. Luati si voi vreo 20-30.000 acolo, odata ce nemtii iau 800.000 . Ce dracu. Pur si simplu nu se mai poate. Chit ca voi nu sinteti nici in Schengen, nici in Euro, si vreti sa faceti si referendum sa iesiti din UE. Pina una alta sinteti in UE, sinteti tara europeana oricum, dezvoltata, bogata. Asta e. Ghinion.

Deci nu stiu, ori am inteles eu prost cifrele, ori daca e intr-adevar asa probabil pina la urma toata lumea o sa ia pozitie de drepti si o accepte ce le dau nemtii, odata ce astia iau 800.000 . Daca treaba asta ramine pina la sfirsit. Si jos palaria. (Chit ca eu nu sint foarte convins ca asta e solutia. Daca anul asta iei 800.000, la anu te poti trezi cu 2 milioane. Si cu aia chiar n-o sa mai ai ce sa faci, si dezastrul umanitar va fi si mai mare. Probabil asta vor sa spuna englezii ca nu se rezolva problema asa, si au si ei dreptatea lor. Pe de alta parte, probabil ca si nemtii s-au gindit la asta, si banui ca planul lor e sa-i ia pe astia acum si pina la anu sa se asigure ca nu mai vin altii, sau nu asa multi. Prin diverse metode. Asa ca iar n-ai cum sa stii cine are dreptate, probabil daca nemtii fac asa exista macar o sansa buna ca planul sa reuseasca. Sau poate nu. Ca s-au mai vazut cazuri. De ex. grecii. Asa ca ramine de vazut. Pina una alta jos palaria, cum spuneam, dar cu unele rezerve totusi.)
Acuma, sigur, ramine de vazut daca nemtii o sa si fie in stare sa-i inghita pe toti astia. Mie mi se pare ca te doare mintea. 800.000 intr-un an par totusi enorm de multi. Dar pina la proba contrarie ei stiu mai bine.

PS. Se pare ca intr-adevar pozitia Angliei s-a schimbat, acuma spun ca o sa-si indeplineasca obligatia morala. Era de asteptat.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Joi 03 Sept 2015, 19:59

Orion, nemtii sunt destepti, tata.
Daca vei cauta, vei gasi lesne articole in care autoritatile germane se plangeau de faptul ca populatia Germaniei imbatraneste si nu prea mai are cine sa munceasca, azi-maine, si sa asigure din spate fondurile necesare platii pensiilor.
Ori, prin primirea sirienilor si a celorlalti refugiati, in proportie de cca 85-90 % tineri, si-au cam asigurat cel putin 600.000 brate de munca din cei 800.000. Ca doar n-o sa crezi ca o sa-i tina in somaj. O perioada de acomodare si... la munca frate, nu la intins mana. Ca nemtii locuri de munca au, dar nu prea se mai gasesc nemti sa lucreze. Si... refugiatii n-o sa ceara salarii nesimtite, ca europenii din est sau proprii lor concetateni, o sa se multumeasca si cu mai putin.
Deci... avantaj statul german.
FRANZ

Data de inscriere : 09/05/2010
Varsta : 56
Localizare : pe carari de munte

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Dune la data de Joi 03 Sept 2015, 20:07

FRANZ a scris:Orion, nemtii sunt destepti, tata.
Daca vei cauta, vei gasi lesne articole in care autoritatile germane se plangeau de faptul ca populatia Germaniei imbatraneste si nu prea mai are cine sa munceasca, azi-maine, si sa asigure din spate fondurile necesare platii pensiilor.
.
Full corect Franz , parca mi-ai luat vorbele din gura Smile ... neamtul e neamt , gandeste meticulos si pe termen lung .
Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Joi 03 Sept 2015, 20:32

E adevarat, asta e un aspect, cu imbatrinirea populatiei in Germania si nevoia de forta de munca. Problema e veche si cunoscuta. Dar 800.000 intr-un an e mult prea mult. Sint convins ca o sa-i puna la munca, probabil nu chiar pe toti dar o buna parte dintre ei. Sa vedem daca fac fata. In plus problema e, cum spuneam, ca daca azi iei 800.000 miine iti vin dublu. Ca, nu-i asa, nu e lipsa in lume de oameni care o duc rau si ar veni oricind in Germania, dispusi desigur sa munceasca dar nestiind sa faca mare lucru. Ori n-ai nevoie de chiar atit de multa forta de munca necalificata sau slab calificata.
Deci eu zic ca trebuie vazut cum va arata treaba la anu si poate si mai incolo, dar pina la anu ar trebui sa se mai lamureasca.

Apropo, din ce-am inteles ideea e ca in mom. de fata sint dispusi sa-i primeasca pe aia veniti din zone de conflict, Siria, Africa, deci cu probleme mari. In schimb o sa-i trimita in mare parte sau pb. aproape in totalitate inapoi pe cei veniti din motive economice, cum ar fi albanezii si in general din Balcani. Ceea ce ti-arata ca nu e treaba in primul rind de economie. Dpdv. economic banui ca le-ar conveni mai mult balcanicii, ca oricum sint cit de cit europeni deci mai usor de asimilat.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Joi 03 Sept 2015, 21:04

Oricum, dupa umila mea parere, si aici o sa spun o treaba cit se poate de politically incorrect deci v-am avertizat dinainte, asta e o dovada clara de cit de bun era de fapt colonialismul. Deci colonialismul inseamna ca se duc nemtii sa zicem, sau englezii ca ei au fost istoric cu treaba asta, in Siria si Africa si unde mai e nevoie, iau lucrurile in mina si au grija ca populatia sa o duca suficient de bine sa nu vrea nimeni sa-si riste viata sa plece 10.000 de km in Germania pentru o viata cit de cit decenta. Ca la ei acasa nu se poate trai. Pentru ca realitatea, oricit nu vor baietii s-o recunoasca, e ca astia lasati de capul lor nu sint in stare sa faca treaba asta. Am avut deja destule exemple. (Singurul contraexemplu, din cite stiu, ar fi India, dar si acolo e discutabil, macar prin faptul ca au crescut atit de mult ca populatie. Daca ramineau colonie engleza, probabil macar atit ar fi avut grija englezii sa nu creasca atit de mult, si nivelul de trai ar fi fost considerabil mai bun. Oricum, macar de acolo nu pleaca pe capete.)
Alta varianta de colonialism, daca ar exista o tara sau o zona se zicem cum ar fi Algeria, sau o zona mai mare in nordul Africii, in care ar organiza asa o colonie pentru cei fugiti din alte parti, din zone, nu-i asa, de conflict. Sa nu-i primeasca in Europa ci sa-i duca acolo si acolo sa-i organizeze si sa-i puna la munca. Si astia sa n-aiba voie sa ceara independenta, odata ce ei sint veniti acolo fugiti din zonele de conflict. Si, desigur, daca au nevoie de forta de munca in Germania sau in Europa, sa trieze dintre astia si sa-i primeasca pe unii dar nu pe toti, doar pe cei mai calificati, restul sa ramina in colonie. Asa mi s-ar parea rezonabil, si probabil mai bine pentru toata lumea. Si ar putea primi si mult mai multi, si nici n-ar mai fi toate tragediile care sint si sa moara atitia pe drum. Da' vezi ca nu se poate, ca ar insemna sa admiti ca unii pe lumea asta nu se pot conduce singuri. Sau Doamne fereste ca au avut si nazistii partea lor de dreptate (cu toate excesele oribile pe care le-au facut).
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Dum 06 Sept 2015, 20:17

Ma mir de ce citesc pe-aici...Nu ia nimeni in calcul impactul cultural si religios asupra tarilor europene? Daca nemtii erau suparati pe tiganii nostri, cum o sa rezolve cu musulmanii care sunt mult mai rai si nici atat de lasi ca tiganii? Chiar ma gandeam ca e o ocazie minunata pentru tigani sa se amestece printre refugiati, sa mananca si gura lor ceva greitis! Cred ca deja clocesc niscai smecherii! Razz

Admin

Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 57
Localizare : pe val

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Dum 06 Sept 2015, 20:29

ABBA a scris:Ma mir de ce citesc pe-aici...Nu ia nimeni in calcul impactul cultural si religios asupra tarilor europene?
Ne onorezi cu prezenta la politica ?
Ba da, Orban. Smile Se pare ca el e singurul interesat de aspectul asta. El si Basescu. In rest toata propaganda e bine aliniata.
Eu am zis, am mari rezerve ca or sa fie in stare sa inghita hapul. (Am chiar si un mic articol pe blog pe tema asta, in mod cu totul exceptional ca altfel blog-ul e pe teme dimbovitene. Dar pentru asta se cere facuta o exceptie. Oricum ar iesi, foarte probabil momentul e istoric.) Pe de alta parte, sint nemti. Nu se stie. Daca ei se ofera, si din cite inteleg ii primesc pe refugiati cu piine, sare si hainute pentru copii, de ce sa stiu eu mai bine decit ei ?
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Dum 06 Sept 2015, 20:35

Sa mai destindem putin atmosfera ... spunea cineva ca Ponta a plagiat ? Ia cititi aici:

http://www.bbc.co.uk/news/uk-34169104

4 zile - pai asta deja e arest preventiv in toata regula.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Lun 07 Sept 2015, 15:32

Orion a scris:
ABBA a scris:Ma mir de ce citesc pe-aici...Nu ia nimeni in calcul impactul cultural si religios asupra tarilor europene?
Ne onorezi cu prezenta la politica ?
Ba da, Orban. Smile Se pare ca el e singurul interesat de aspectul asta. El si Basescu. In rest toata propaganda e bine aliniata.
Eu am zis, am mari rezerve ca or sa fie in stare sa inghita hapul. (Am chiar si un mic articol pe blog pe tema asta, in mod cu totul exceptional ca altfel blog-ul e pe teme dimbovitene. Dar pentru asta se cere facuta o exceptie. Oricum ar iesi, foarte probabil momentul e istoric.) Pe de alta parte, sint nemti. Nu se stie. Daca ei se ofera, si din cite inteleg ii primesc pe refugiati cu piine, sare si hainute pentru copii, de ce sa stiu eu mai bine decit ei ?

Intamplator, am vorbit cu vreo cativa. Sunt suparati ca Merkel nu le-a cerut acordul. Si sunt si ei impartiti. Aia cu ajutoarele si zambetele sunt de la organizatiile de ajutoare si zambete, dar, de cealalta parte , sunt cei care au facut demonstratii pe strazi. Intre cele doua parti opuse, oamenii normali isi vad de treaba lor , dar au o strangere de inima, sunt ingrijorati. Si zau ca nu e adevarata ideea cu muncitorii!

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Lun 07 Sept 2015, 19:44

Adica sa faca referendum ? Pai nu-i nebuna. Smile Si cu grecii la fel, au decis-o in parlament si nu cum ar fi vrut populatia.
Bine, probabil asa e cum spui, daca intreba poporul probabil nu trecea. Si sigur, in mod normal ar fi trebuit sa-i intrebe dar nici la ei nu se face chiar tot ce-ar trebui. Asta e, data viitoare sa n-o mai voteze. Doar ca ailalti sint si mai iubitori de imigranti. Asa ca asta-i viata. (Macar sa vedem ca-i scade popularitatea, care pina acum a ramas mare cu toate timpeniile cu grecii.)

Cu muncitorii, ba da, e adevarat. Treaba cu lipsa de muncitori la toate nivelurile e arhi-cunoscuta. De altfel au si ei mai nou programe de lasat diversi sa vina la lucru prin Germania, si sa se si stabileasca, se duc destui si de la noi. Cum probabil stii la fel de bine ca mine. Sigur ca n-au nevoie de 800.000 odata, cum am spus si inainte.

PS. Mai e un aspect aici. 800.000 banuiesc ca sint cei pe care urmeaza sa-i proceseze. Nu cei pe care o sa-i si primeasca. Aia vor fi considerabil mai putin. Poate jumate, poate ceva mai mult sau mai putin, nu stim noi citi. Oricum, vor fi niste sute de mii pe care ii vor primi si, mai interesant, niste sute de mii pe care vor trebui sa-i trimita inapoi. Toate astea la estimarile actuale dar pe-acolo o sa fie, n-au cum sa nu fie de ordinul sutelor de mii. Deci va fi un moment interesant cind vor trebui sa aplice legea si sa devina duri cu cei carora li se va respinge cererea de azil si care, ghici ce, nu vor vrea sa plece inapoi. Sute de mii. Si desigur vor fi si femei si copii printre ei. Si cind ii vor trimite inapoi, probabil unii vor pati lucruri rele pe la ei pe-acasa, ca n-au venit de bine, si se va scrie prin presa ca ia uite cum copilul nu stiu care care a fost trimis inapoi din Germania a murit in Afganistan, sau eu mai stiu unde. Si asta e, n-au ce face si vor trebui sa fie in continuare duri. Pentru ca realmente n-au cum sa-i primeasca pe toate femeile si copiii din lume care ar vrea sa vina in Germania.
Deci oricum ar fi vor fi probabil niste momente interesante.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Mar 08 Sept 2015, 13:12

Da, asta spera si neamtul de rand, ca ii vor tria. Dar chiar si dupa triere, tot raman ingrozitor de multi si nu stiu daca vor dori sa munceasca. Femile, de pilda, nu prea muncesc pe la ei....

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Mar 08 Sept 2015, 16:53

Mi-a placut asta:

http://ripostelaique.com/video-une-syrienne-denonce-les-faux-refugies-et-les-manipulations-occidentales.html

O SIRIANCA ACUZA FALSII REFUGIATI !! EXCLUSIV!
Totul pare o MARE conspiratie masonica.. pe principiul.... "invarte sacul cu soareci, sa nu se organizeze" ...READ ON>
Oamenii pe care ii vedeti pe drumul dinspre Belgrad spre Germania sau Olanda, NU SUNT SIRIENI ADEVARATI!
Lasati-ma sa va pun o intrebare> Daca Vestul nu vrea ca refugiatii sa moara pe mare, de ce nu ridica sanctiunile impotriva Siriei, sanctiuni care DEJA ne-au costat 143 MILIARDE de $???
De ce nu ajuta Vestul sirienii sa apere patria IMPOTRIVA ISIS, si sa faca Siria din nou o tara sigura? De ce?
In Siria exista inca oameni care ar putea reconstrui tara. Dar Vestul vrea sa rupa Siria si poporul sirian. Vor fura cei mai buni doctori si studenti (hehe, suna cunoscut?) si asta va duce la o alta migratie! Si pe de alta parte, multinationalele vor forta de munca ieftina si salarii joase (hehe, suna cunocut?)....
Pana azi am pierdut o suta de mi de militari in lupta cu extremistii. EU n-am auzit vestul ca-i caineaza pe cei ce si-au dat viatapentru a apara natiunea.. si nu arata compasiune cu familiile indoliate, si cu supravietuitorii acelor familii.
Dar pe de alta parte, se face totul pentru a ajuta pe cei ce fug din tara. Multi din ei SUNT JIHADISTI, si astia au bani sa plateasca mii de EURO pentru fuga. Lasati-ma sa va spun ca, cu banii pentru fuga, se poate cumpara O CASA DE 5 PERSOANE intr-o zona sigura din SIRIA (!!!).
Acestia NU SUNT REFUGIATI! E vorba de imigranti economici. Coastele noaste sunt BINE PAZITE, si nici un vas cu emigranti nu pleaca de aici.
Un alt motiv este ca sa fie ALUNGATI CRESTINII din Siria, fiindca istoric Siria este una din tarile crestine cele mai vechi. Ceea ce vedem azi in Siria este SIMILAR CU CEEA CE A FOST IN SERBIA . (klaro! mana masoneriei-SUA.. are femeia dreptate)
Telul este> sa distruga identitatea unitatea si suveranitatea noastra (desigur ... si a noastra, a europenilor!, adica 2 sobolani dintr-un foc)

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mar 08 Sept 2015, 17:57

Prosteli. Barbologii tipice de prostit prostii.
Treaba cu sacntiunile imptriva Siriei nu stiu cit e de adevarata, nu stiu cit ar ajuta, oricum ideea in mare e ca nu e deloc clar ca e bine sa fie sustinut regimul Assad impotriva ISIS. Cu toate mizeriile lui ISIS. In mizeria aia de Siria nu e deloc clar cu cine ar trebui sa tina vestul. Probabil n-are cu cine, ca toti sint unul mai rau decit alalalt. Deci e foarte relevant, intr-adevar, ca desi ISIS e perceputa ca ingrozitor de rea, si chiar periculoasa, totusi nu s-a spus ca decit astia mai bine Assad, si hai sa-l sustinem pe Assad.

Restul sint barbologii tipice de genul care sint crezute usor de oameni si de acolo si de aici. Doctorii si ailalti profesionisti le pleaca pentru ca au situatia pe care o au, si aia e integral vina lor, nu a vestului.

Sigur, o multime dintre refugiati sint infiltrati jihadisti. Nu stiu eu sa spun citi, oricum citeva procente trebuie sa fie. Treaba e cit se poate de clara, si putem fi siguri ca si baietii din vest sint constienti de asta, se asteapta la asta si si-au luat masurile pe care le pot lua. Asta e viata.

"Coastele noaste sunt BINE PAZITE, si nici un vas cu emigranti nu pleaca de aici. " uite asta e o manipulare tipica. Sta pe dracu cineva sa pazeasca coastele sa nu plece refugiati. Nu stiu eu sa spun pe unde pleaca, dar pleaca. Asta e treaba traficantilor, trebuie sa faca si ei ceva, nu-i asa, sa-si merite banii. Si fac.

Deci prosteli.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Dune la data de Mar 08 Sept 2015, 19:37

Siria este intr-un razboi civil de peste patru ani , ani in care societatea s-a degradat continuu , nu mai exista o sigurantza a zilei de maine , ordinea  se mentine numai prin fortza , nu mai exista frumusete si armonie sociala  ci doar frica , o frica pur animalica ca oricand poti fi impuscat  tu sau cei din familia ta , ca n-ai sa ai ce manca  sau si mai rau , nu mai poti avea incredere in nimeni : tu ca simplu cetatean te afli mereu la mijloc intre regimul Assad si Isis , doua jumatati ale aceluiasi  intreg , una mai rea ca cealalta si care se distrug reciproc  .

Un om care are cat de cat o cultura generala ,o  pregatire profesionala , o varsta nu prea inaintata si caruia i s-ar oferi sansa de a pleca definitiv din nebunia aceea spre o tara in care stie sigur ca drepturile civile ii sunt asigurate nu cred c-ar mai sta la ganduri  si-ar pleca .

Restul cu masoneria , infiltrari de jihadisti si alte conspiratii e pura fantezie .

Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Mier 09 Sept 2015, 21:21

Sa ii primeasca numai pe sirieni, nu si pe altii. Dar cum sa faci asta daca  ei nu au documente?

Orion, cine sunt prostii aia de care vorbeai?

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mier 09 Sept 2015, 23:25

Cine pune botul la asa ceva.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Sam 12 Sept 2015, 14:09

ABBA a scris:Sa ii primeasca numai pe sirieni, nu si pe altii. Dar cum sa faci asta daca  ei nu au documente?
Chiar asta e planul. Sa-i primeasca pe cei din zone de conflict, pe bune, si sa-i respinga pe cei veniti din motive economice. Cit de bine pot. Sa vedem cum o sa mearga.
Inteleg ca deja au inceput sa deporteze albanezi si alti balcanici. Ceea ce nu e rau. Doar ca astia sint usor de recunoscut. Dar sa vedem, poate se descurca.

Apropo de treaba cu prostii, imi pare rau dar asta-i situatia. Odata ce mi-e clar ca treaba respectiva asta e, o aiureala de prostit prostii, n-o sa spun ca nu-i asa sau sa tac si sa-nghit daca tu ai apucat sa zici ca-ti place. Asa e la politica, trebuie sa ai droturi tari, dupa cum zicea pix. Tot ce pot sa fac pentru tine e sa precizez (in mod diplomatic) ca in cazul tau nu inseamna ca esti chiar proasta, ci doar un pic naiva si lipsita de experienta in treburi din astea (desi ca traitoare in Romania ar trebui sa ai destula experienta). Dar in general vorbind treaba respectiva e o mizerie de prostit prostii, ca multe altele, si asta e.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 4 din 16 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10 ... 16  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare