celelalte cuvinte

Una, alta din lume

Pagina 16 din 16 Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Una, alta din lume

Mesaj Scris de Orion la data de Vin 29 Sept 2017, 03:11

In primul rind, se aleg cu independenta, pe care se pare ca si-o doresc. Indiferent de orice altceva.
Al 2-lea, desigur e si o chestiune economica. Ei sint cea mai dezvoltata regiune a Spaniei, si restul tarii ii trage in jos. O data ca dau la bugetul statului mult mai mult decit primesc. Al 2-lea, ca daca ar fi independenti si-ar face probabil mult mai usor legi mai liberale care pentru ei se potrivesc mai bine. In plus, guvernul spaniol si Spania in general e cunoscuta ca fiind una din tarile cele mai corupte din UE. Ma rog, din partea occidentala, sigur ca grecii si cu noi sintem in alta liga. Probabil ca li s-o fi acrit si lor.
Evident restului Spaniei nu-i convine. E de fapt tilharie de stat. Va tinem cu forta in tara ca sa beneficiem de pe urma voastra.
Orion

Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Vin 29 Sept 2017, 15:46

Corect, am stat de vorba cu cineva care lucreza in Spania si mi-a spus exact acelasi lucru.
Wolf

Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Lun 02 Oct 2017, 19:46

Poate ii aminteste careva mascariciului Trump, ca ala de a ucis 58 de oameni si a ranit vreo 500, nu e nici mexican, nici palestinian, nici nu face parte din tarile puse sub obroc din ordinele lui. E un american sadea, suparat...dracu stie pe cine!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mar 03 Oct 2017, 01:50

Intr-adevar. Americanii n-au nevoie de teroristi din afara, fac singuri o treaba suficient de buna, adica de rea, in domeniu. Ceea ce au aratat inca o data.
Pina la urma vor fi obligati sa schimbe idioatele alea de legi ale controlului armelor. Nu se poate macar sa nu trebuiasca sa te inregistrezi si sa fie cit de cit un control psihologic ceva. Desi, desigur, ei o sa spuna ca baiatul asta care a tras acum ar fi putut oricind sa treaca orice control si sa aiba legal orice arma vroia. Asa ca dracu stie.
Sa vedem ce motive o sa iasa la iveala. Ala dinainte era Omar Mateen deci nu e nici un dubiu. Asta e american sadea. ISIS zice ca se convertise la islam de curind. Tare-s curios. Astia spun ca e foarte putin probabil. Eu zic ca mai degraba ma astept sa fie adevarat, fara sa bag mina-n foc desigur. Sa vedem.

Oricum, asta nu schimba cu nimic lucrurile. Trump are dreptate si cu zidul, si cu interdictia intrarii din tarile periculoase. Chiar daca desigur ramin teroristii interni care sint cu totul alta mincare de peste. (Apropo, din cite stiu a adaugat de curind Coreea de nord pe lista tarilor periculoase. Asa, ca sa se vada ca nu e indreptat strict impotriva musulmanilor. Ceea ce foarte corect. Coreenii de nord multi dintre ei sint spalati pe creier si ii urasc pe americani pe bune.)
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 03 Oct 2017, 17:10

ISIS zice ca se convertise la islam de curind.
ISIS zice multe, ca sa traga spuza pe turta lor. Nu cred ca e vorba de aderare la ISIS ci mai degraba o chestie, zic eu, de ordin moral: ia mai terminati dracului cu muzixa aia decadenta! Fratele lui zicea ca e om potolit, am inteles ca afecerist in imobiliare, om cu scaun la cap. Chestia aia cu aderarea/convertirea la islam nu prea tine. dar nu poti a stii.
Cit despre arme, nu cred ca se poate face mare lucru din cauza nu stiu carui amendament din constitutia lor, facuta pe vremea in care intii se tragea si apoi se punea intrebarea! Sunt de acor ca un control nitel mai strict nu ar strica, dar se pot trezi cu prohibitia, seria a II-a!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mar 03 Oct 2017, 20:51

In Catalonia au inceput deja grevele. Dupa cum era de asteptat. Probabil asta-i de-abia inceputul.

Ce ma enerveaza e ca astia dau ca principal motiv asa-zisa violenta a politiei. Care, sa ma scuze, e fix apa de ploaie. Deci vreo 900 de raniti, dintre care din cite inteleg nici unul foarte grav, e extrem de putin pentru un eveniment de anvergura asta. E o dovada cit se poate de clara a profesionalismului politiei spaniole. Si cred ca stie foarte bine toata lumea ca nu ma prapadesc dupa politia spaniola, mai ales cu ocazia asta. Dar treaba e clara. Deci in loc sa spuna cinstit, bai nene, vrem independenta, nu ne-o recunoasteti va fortam prin greve, si inca n-ati vazut nimic, ei ii dau cu violenta politiei. Ca e o tema care da bine. Ipocrizia occidentala generalizata.
Asta e. Asta-i lumea. Oricum sa vedem cit ii tine cu grevele. Ideea e ca nu cred ca le convine nici europenilor nici spaniolilor inca o criza majora in cea mai prospera regiune a tarii. La o adica ei pot s-o tina destul de mult, ca sint destul de avuti. Sa vedem cit o sa fie dispusi sa mearga. Pina la urma in general independenta unei tari se plateste cu singe. La sirbi au murit zeci sau sute de mii. Asta-i situatia. Daca o sa fie dispusi sa plateasca pretul, probabil o sa si-o obtina. Daca nu - e de vazut.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Joi 05 Oct 2017, 13:45

Violenta politiei nu este un motiv, ci un lait motiv! Da bine la privitor si povestile pe tema fac rating, deci bani.
Ce se intimpla in Spania e o treaba care, parerea mea, nu are legatura cu Spania. State care se unesc, state care se separa, dupa cum vor mai marii din virful piramidei. De ce nu se despart statele SUA, ca si acolo sunt exact ca in Spania: state mai bogate, state mai sarace si ...sarintoci! Unele state aduc bani, altele consuma bani. Toate au independenta, toate se descurca singure...pina la un punct, cind de supun marelui sef (era sa zic alb!) de la Washington. Cred ca sunt probleme care ne depasesc si pe care, oricum, nu le putem influienta!
In privinta aderarii dementului la ISIS, cred ca e o cacialma care le convine americanilor de minune. Pai cum frate, taman un american get beget sa faca una ca asta??? Nu tata, asta a aderat la ISIS, i-au spalat aia mintea, deia a facut ce a facut!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Sam 07 Oct 2017, 03:01

Parerea mea e ca pina la urma, in SUA, orice stat, chiar si cele mai bogate, profita de faptul ca fac parte din uniune. Era la un moment dat vorba sa se separe California. E unul dintre cele mai bogate state. Nu cred ca vor pina la urma, pentru ca au avantaje mari din faptul ca sint in SUA, mai mari decit dezavantajele care si ele exista. Deci probabil in realitate daca s-ar desparti ar avea de pierdut economic. Si ei si restul tarii desigur. Pentru ca treaba e facuta pe fond cu cap.
In timp ce la catalani, e cit se poate de clar. Ar avea foarte probabil de cistigat. La fel si italienii din nord, care si ei vor de mult sa se separe.

Asasinul de la Vegas, ca e afiliat la ISIS sau nu, tot american get-beget ramine. Faptul ca ISIS ar fi izbutit sa racoleze asa un om cred ca e mai inspaimintator decit daca ar fi actionat de unul singur. Inseamna ca pot sa mai urmeze si altii.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Sam 07 Oct 2017, 19:47

Referitor la asasin, ai mare dreptate!!!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Dum 29 Oct 2017, 22:53

Vreau sa spun ca m-am cam saturat de Trump. Mai precis, m-a dezamagit. Sigur, a trecut de-abia un an, ar mai avea macar 2 pina incepe de-adevaratelea campania electorala si desigur nu va mai putea face nimic. Dar m-as fi asteptat sa faca mult mai mult in acest prim an. Macar o caramida sa puna in zidul ala. Dar una pusa legal, adica nu a 2-a zi sa vina Curtea Suprema sa-i spuna, ia caramida de-acolo.
Deci cu zidul, cacamaca. Ilegali n-am vazut ca ar fi dat prea multi afara. Inteleg ca poate la nivel de citeva zeci de mii, in timp ce ei au milioane. Peste 10 milioane mai precis. Deci picatura. De altfel nici nu sint convins ca pina una alta in timpul mandatului lui ilegalii au scazut ca numar. In mod sigur au crescut mai incet decit inainte, asta-i stabilit. Dar de scazut nu cred ca au scazut. Se tot ciciie cu justitia, cu sanctuarele, se ameninta prin presa, se porcaiesc. Dar rezultate ioc. Poate foarte bine sa o tina asa pina la alegeri dupa care sa spuna, eu am incercat, ati vazut, magarii astia cu justitia si cu politica lor, mlastina pe care am zis ca o s-o drenez, m-au impiedicat. Mai votati-ma 4 ani si o sa-i drenez si o sa fac si zid si de toate. Ceea ce, intr-adevar, pare ca incearca sa faca. Dar dupa umila mea parere nu-i suficient (nu ca m-ar intreba cineva, ca eu nici nu votez acolo, si nici aici de altfel Smile ). Dar ideea e, pina una alta doar gura de el, pare ca strategia e sa para ca vrea sa faca pina la alegeri, dupa care mesajul sa fie, ati vazut ca m-am straduit, n-am putut, mai alegeti-ma 4 ani si o sa-i drenez pe astia cu mlastina lor si o sa am si rezultate. S-ar putea sa-i si mearga. Doar ca eu nu cred ca in al 2-lea mandat o sa faca mai mult decit in primul, mai ales ca nici nu are motive sa se mai straduiasca, sau macar are un mare motiv mai putin. Vechea poveste. M-as bucura sa ma contrazica, sa faca in curind ceva substantial, dar pina nu vad n-am de ce sa cred.
Mai ales ca la treaba cu Obamacare a facut o porcarie in acelasi stil, destul de transparenta. Sigur, sanatatea in SUA e o problema extrem de complicata si cu implicatii electorale uriase. Nu zice nimeni ca e usor, nu de asta a fost ales. Dar mie mi se pare clar ca ar fi trebuit sa spuna, daca vrem sa dam Obamacare inapoi vor trebui neaparat sa fie si unii, multi, care vor pierde, deci vor ramine cu mai putina asigurare sau deloc. La fel cum Obama ar fi trebuit sa spuna, sigur, vom extinde asigurarea, dar vor fi si unii care vor trebui sa scoata mai multi bani din buzunar ca sa le-o plateasca, deci vor pierde. Evident ca Obama a mintit ca face el asa incit sa cistige toti. Iar acum Trump vine cu aceeasi minciuna in sens invers, Obama si democratii au facut treaba prost dar las' ca vin eu si o fac bine, si o sa cistige toti. Ceea ce in mod clar e o minciuna. Nu se poate. N-au cum sa cistige toti odata ce unii n-au mijloace sa-si plateasca sanatatea, iar altii trebuie sa plateasca pentru ei. E mult prea evident ca sa mai insist.
Si a mai facut o chestie care e clar prostire in fata dupa mine. Deci intii a luat-o cu ordine prezidentiale prin care le taia o gramada de fonduri. Pentru care n-avea nevoie de aprobare in congres. S-a laudat ca ia uite cum i-am facut eu singur pe toti. Ceea ce adevarat, chiar asta si facuse. Dupa care vine o initiativa bipartizana cum ca sa se amine taierile astea cu 2 ani pina cind baietii se pun de acord cu legea de inlocuire. Iar Trump a zis, bine. Deci cum spuneam prosteala in fata. N-o sa se puna de acord nici in 2 ani, nici in 100 de ani. Pentru ca nu au cum. E clar ca Trump vrea s-o scalde pina la alegeri, dupa care sa inceapa sa-i balacareasca si sa traga spuza pe turta lui. Prosteala pe fata, cum spuneam. N-avem cum sa fim asa de prosti s-o inghitim (desi sint convins ca multi in State o vor inghiti).

Deci in concluzie, cum spuneam m-am cam saturat de Trump. Daca o sa faca realmente ceva care sa-mi schimbe parerea o sa revin si o sa mai comentez. Dar nu cred.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Dum 29 Oct 2017, 22:59

N-am mai dat pe aici de ceva vreme si cred ca nici n-o sa mai dau, decit foarte rar. Sau deloc. M-am plictisit de discutii in primul rind cu propagandisti, si oricum mult prea subtiri. Daca alea pot fi numite discutii. Smile A fost placut cit a fost, mai ales mai la inceput cind aveai impresia ca unele lucruri pe care le spui chiar intereseaza pe cite cineva. Multumim. Dar s-a terminat.
Daca vrea cineva in mod expres sa discute cu mine, ceea ce nu cred, stie unde sa ma gaseasca. Dar apropo, sa nu fie propagandist. O sa schimb putin politica de libera exprimare la mine pe blog, in sensul ca aia pe care ii stiu foarte bine dupa luni si ani de vazut ce posteaza ca sint clar propagandisti nu vor fi bine primiti. Asta e, e blog-ul meu. (Nu ca i-ar interesa.) Cei pe care nu-i stiu inca o sa aiba citeva luni de gratie, in care vor putea sa debiteze orice prostii / propaganda. Dupa care - pac. Daca vor veni, ceea ce nu cred.

Succese in continuare.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 31 Oct 2017, 12:51

Vreau sa spun ca m-am cam saturat de Trump.
Opaaaaaa!!!!
Noroc ca eu m-a saturat de el inca inainte de a fi ales, asa ca pe mine nu m-a dezamagit, mi-a confirmat doar asteptarile!!!
Deci cu zidul, cacamaca.
Cum era de asteptat, de altfel!
De altfel nici nu sint convins ca pina una alta in timpul mandatului lui ilegalii au scazut ca numar.
Pai cum sa scada, doar nu-si dau cu stingu'-n dreptu'!! Cind drac mai munceste pe nimic, daca nu mexicanii??? A, ca mai fac si prostii...pagube colaterale!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Sam 04 Noi 2017, 11:05

Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Vin 10 Noi 2017, 10:10

Wolf a scris:

Asta-i Trump? Sau... nu stiu!
zaraza26

Data de inscriere : 25/04/2014
Varsta : 52
Localizare : Nasaud

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Vin 10 Noi 2017, 13:42

Da!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Lun 13 Noi 2017, 13:32

Wolf a scris:Da!

Stii ca motanul seamana si cu poza ta de la profil? Smile Acuma observ.
zaraza26

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Lun 13 Noi 2017, 18:01

Tot ce se poate, pacat ca nu sunt blond!!!! Laughing
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Mier 15 Noi 2017, 10:57

Wolf a scris:Tot ce se poate, pacat ca nu sunt blond!!!! Laughing

Ai putea sa te vopsesti! Nu semeni cumva cu Trump? Sa avem si noi o sosie... sau poate iti prinde bine... sau nu? Laughing
zaraza26

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mier 15 Noi 2017, 13:40

Nu tine, Trump are nasul mai mic.... minciunica
Wolf

Sus In jos