celelalte cuvinte

JUSTÍȚIA

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: JUSTÍȚIA

Mesaj Scris de Diana la data de Joi 28 Noi 2013, 13:18

Crezi e pericol public?oricum i-au terminat cariera,vai si amar!
Diana

Data de inscriere : 15/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Joi 28 Noi 2013, 17:45

Pericol public banuiesc ca nu e. Dar ar putea sa influenteze niscaiva martori. Cred ca si asta se ia in considerare.
Nu cred, daca-l achita o sa-si reia postul.

Deci nu se stie sigur daca e vinovat sau nu.
Orion

Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Joi 28 Noi 2013, 18:34

vlad_sim a scris:As fi si eu curios, de unde stiti voi asa de sigur ca tipul nu e vinovat ?
In proportie de 99,99 % pe cugetul acestui comisar scrie NEVINOVAT. Ti-o spune unul care-l cunoaste si-i stie si familia.
FRANZ

Data de inscriere : 09/05/2010
Varsta : 56
Localizare : pe carari de munte

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Joi 28 Noi 2013, 18:37

vlad_sim a scris:As fi si eu curios, de unde stiti voi asa de sigur ca tipul nu e vinovat ?
A spus cineva ca e sau nu e vinovat? Deocamdata bineinteles ca este NEVINOVAT!

Procurorii trebuie sa dovedeasca daca este vinovat.
Dar nu cu el in arest si nu cu probe/dosare "fabricate" si nu cu marturii luate prin santaj si presiune!
narcisa

Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Diana la data de Joi 28 Noi 2013, 21:51

narcisa a scris:
A spus cineva ca e sau nu e vinovat? Deocamdata bineinteles ca este NEVINOVAT!

Procurorii trebuie sa dovedeasca daca este vinovat.
Dar nu cu el in arest si nu cu probe/dosare "fabricate" si nu cu marturii luate prin santaj si presiune!
Exact!
Diana

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Sam 30 Noi 2013, 16:56

FRANZ a scris:
In proportie de 99,99 % pe cugetul acestui comisar scrie NEVINOVAT. Ti-o spune unul care-l cunoaste si-i stie si familia.
OK, tu poti sa fii de parerea asta. Eu n-o sa cred. Nu cred nici ca e vinovat, nici ca nu e. Si n-as crede nici daca i-as cunoaste familia. Mai ales pentru unul care s-a bagat in sistem. Partea proasta e ca nici dupa ce justitia se pronunta, tot nu stii ce sa crezi. Odata ziceam ca oricine poate sa mearga la CEDO, dar acum nu mai sint foarte sigur nici de asta. Timpit.
Cred ca o sa stau odata sa ma lamuresc mai exact cum e asta cu CEDO, si cind ai voie si cind n-ai voie sa mergi. Ca e importanta. Din pacate banui ca e si destul de complicata, si nu stiu cind o sa am timp.

Deci revenind, n-am incredere nici in justitia din Romanica, dar nici in politie, cu atit mai putin. Mai ales intr-un inalt comisar. Si mai ales intr-unul caruia ii ia atit de pe fata apararea Felix.
Si mai e o chestie. Chiar daca sa zicem ca ar fi nevinovat. E posibil. Dar omul s-a bagat in sistem. Daca sistemul, recte justitia, il scoate vinovat, nasol, dar eu n-o sa-i pling de mila. Stia foarte bine in ce sistem se baga. Sa nu-mi spuna ca nu stia. Daca intr-adevar a ajuns mare comisar si nu stia, inseamna ca e prost ca noaptea, dar evident n-are cum sa fie asa. Stia. Asa ca, asta e, daca ai avut ghinion si din ce stiu eu ce motive te-a scos sistemul vinovat pe degeaba, nasol, dar eu n-o sa-ti pling de mila. (Chestie de altfel valabila si pentru altii, cum ar fi Nastase. Voiculescu, Becali. Chiar daca ar fi, prin absurd, nevinovati. Sigur ca ei de fapt sint vinovati, dupa cum stim foarte bine. Dar chiar daca prin absurd n-ar fi, tot nu le-as plinge de mila.)
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Sam 30 Noi 2013, 21:07

Nu ma simt in stare sa-ti raspund acum, dar o voi face zilele viitoare. Nu de alta dar vreau sa demontez unele pareri pe care le-ai exprimat. Si... inca nu am toate datele necesare. Le voi aduna zilele urmatoare.
FRANZ

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Mar 07 Ian 2014, 14:57

narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Mar 07 Ian 2014, 19:16

Doar pentru a nu fi trimis în România, să nu dea ochii cu Justiția.

Fostul director al CFR Mihai Necolaiciuc,
achitat marti in prima instanta in dosarul in care era acuzat de deturnare de fonduri,
ar fi acceptat, in anul 2009, sa devina informator al FBI in Venezuela pentru a nu fi extradat in Romania,
scrie RISE Project
http://www.riseproject.ro/mihai-necolaiciuc-fostul-director-al-cfr-marfa-a-acceptat-in-2009-sa-lucreze-sub-acoperire-pentru-fbi/
care a descoperit informatia in documentatia aferenta procesului pentru extradare.
Traducatoarea angajata sa intermedieze discutia dintre Necolaiciuc si FBI a declarat acest lucru in fata justitiei americane.
............
Fostul director al CFR Mihai Necolaiciuc ar fi acceptat, in 2009, sa devina informator al FBI

Dar, adus în România, dacă ar fi vorbit,
probabil ar fi fost prea mulți despre care ar fi avut de spus... Băsescu, Berceanu, Boagiu, Miron Mitrea...
așa că i s-a oferit achitarea în schimbul tăcerii!

Ultima editare efectuata de catre narcisa in Mar 07 Ian 2014, 19:27, editata de 1 ori
narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Mar 07 Ian 2014, 19:20

Ba eu cred ca s-a apucat sa vorbeasca de nu mai stiau astia din Justitie cum sa-l mai opreasca. Si atunci i-au oferit achitarea... numai sa taca dracului odata.
FRANZ

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Mar 07 Ian 2014, 19:37

FRANZ a scris:Ba eu cred ca s-a apucat sa vorbeasca de nu mai stiau astia din Justitie cum sa-l mai opreasca. Si atunci i-au oferit achitarea... numai sa taca dracului odata.

Or că... că..., or că... că...
Năstase e în pușcărie (încă cel puțin 8-12 luin) și Nicolaiciuc e achitat (deocamdată).

Pe cine protejează Nicolaiciuc și cine ar cădea dacă Nicolaiciuc ar intra în pușcărie?
Pe câți are Nicolaiciuc "la mână"?

De unde a avut Nicolaiciuc bani să cumpere 3 apartamente la Miami?
Din ce conturi, cu ce bani?
Oficiul de spălare a banilor anchetează chestiile astea?
Și achizițiile pe care le-a făcut Nicolaiciuc?
CFR e în stare de faliment, se circulă în totală nesiguranță
dar Nicolaiciuc a cheltuit banii pentru modernizarea CFR pe achiziții halucinante.

Și e achitat? Și Năstase face pușcărie?

narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mier 08 Ian 2014, 14:18

Narcisa scripsit: Groparul CFR, Mihai Necolaiciuc, ACHITAT de Tribunalul București
In primul rind, vorba lui Orion, asta e sistemul si asa functioneaza.
Intr-adevar surprinzatoare decizia dupa rechizitoriul si tot tam-tam-ul facut!! Dar...daca stai si te gindesti bine, poate ca nu e nimic surprinzator. Nu e nimic surprinzator, si aici ii atrag atentia Narcisei, firele duc nu numai la PDL, ci si la PSD!!!! Necolaiciuc a avu legaturi, la nivel inalt, nu numai cu personaje marcante din PDL, ci si cu personaje, de acelasi nivel, din PSD! Si atunci, poate ca e mai bine sa fie achitat decit sa ...vorbeasca. Asa ca, in ecuatie nu intra numai Băsescu, Berceanu, Boagiu, ci si Nastase, Ponta, Miron Mitrea, Dragnea sau alti potentati ce trebuie feriti de rele, ca uite, superimunitatea pare ca s-a dus pe apa girlei!!!
De unde a avut Nicolaiciuc bani să cumpere 3 apartamente la Miami?
Narcisa, nu mai pune intrebari din astea timpite, de tip comunisto-proletar! Banii ii are de unde ii are si Voiculescu pentru viloacele si "donatiile" lui, de unde are bani si Videanu (nu, ca asta are banii din vinzarea de zarzavat, la piata, si pentru ca nu baut si nu a fumat!), de unde are bani si Ponta, care isi petrece vacantele pe unde tu nu o sa ajungi niciodata si isi permite sa inchida telefonul ca sa nu fie deranjat din tara, de unde are bani si Cacarau, de unde are banii si Fenechiu sau Dragnea, de unde a avut si Nastase patru case! Au bani, toti, pentru ca au afaceri legale de unde scot bani ilegali!. Asa ca, te rog eu, nu mai pune intrebari de gradinita!
Asa, ca fapt divers legat de chefere, stii ca sinele de cale ferata din gara Ludus au fost cumparate, pe doi lei, de ... Dana Nastase si revindute pe 100 de lei, in afara tarii? Asta, ca tot vorbeam de chefere si relatiile lui Nicolaiciuc.
Narcisa scripsit: Și e achitat? Și Năstase face pușcărie?
Normal, pentru ca Nastase a avut relatii numai la PSD, pe cind Nicolaiciuc a fost mai destept si a avut relatii si in PSD si in PDL!
Dar cum sentinta nu-i definitiva, sper sa-l vedem si pe asta dupa gratii! Adica acolo unde ii e locul.
Wolf

Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Mier 08 Ian 2014, 15:30

wolf a scris:
...
Narcisa, nu mai pune intrebari din astea timpite, de tip comunisto-proletar!

...
narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mier 08 Ian 2014, 19:46

Eu n-o cred pe asta cu bagatul la apa. Daca-i pe-asa, sint sigur ca Nastase poate sa bage la apa pe mult mai multi. Si uite ca nu-i baga. Zicea aseara ca face nu stiu ce dezvaluiri. Ei, si dupa vreo citeva ore a venit si dezvaluirea, pe blog: a fost condamnat pentru ca justitia e aservita lui Basescu. Laughing Laughing Desigur, preluata de toata presa. M-a darimat cu dezvaluirea asta.
Oricum pina una alta n-are nici o importanta. Cind o fi achitat la Curtea Suprema, atunci putem sa incepem sa facem scenarii.

PS. Eu cred ca pina la urma il baga si pe Necolaiciuc macar un pic asa. Altfel de ce dracu s-au mai obosit sa-l aduca din America. Probabil ca de fapt il achita acum ca sa mareasca suspansul. Smile
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Dum 12 Ian 2014, 15:17

Cum dracu se poate spune si sustine ca justitia e aservita lui Basescu cind capii si peste jumate din membri sunt ai useleului???? Aberatii peste aberatii, pentru justifica faptul ca Nastase a intrat in puscarie. Ce te faci insa, ca atit Iliescu cit si Cacaru, persoane insemnate, au declar exact contrariul decit ce sustine Ponta si Voiculescu???
Ca sa nu mai spun ca Ponta, in calitate de prim ministru, nu avea voie sa faca o astfel de declaratie! Asta nu a incalcat, grav, Constitutia???
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Diana la data de Dum 12 Ian 2014, 16:31

Wolf a scris:Cum dracu se poate spune si sustine ca justitia e aservita lui Basescu cind capii si peste jumate din membri sunt ai useleului???? Aberatii peste aberatii, pentru justifica faptul ca  Nastase a intrat in puscarie. Ce te faci insa, ca atit Iliescu cit si Cacaru, persoane insemnate, au declar exact contrariul decit ce sustine Ponta si Voiculescu???
Ca sa nu mai spun ca Ponta, in calitate de prim ministru, nu avea voie sa faca o astfel de declaratie! Asta nu a incalcat, grav, Constitutia???

Da justitia e inca la cacarau ala care face inca atat rau si arunca in noi!!!!!!!!!!!!
Diana

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Joi 30 Ian 2014, 23:39

preşedintele Traian BĂSESCU: Vinovat de cum arată Codul de procedură penală este şi fostul ministru al jutiţiei Predoiu
"Cătălin PREDOIU nu a fost un ministru al Justiţiei CORECT.
Predoiu a negociat cu toată lumea, de aceea nu-l susţin."

Cătălin PREDOIU este acum candidatul PDL pentru alegerile prezidentiale.

http://www.realitatea.net/basescu-predoiu-nu-a-fost-un-ministru-al-justitiei-corect-ce-i-raspunde-predoiu_1369799.html
narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Vin 31 Ian 2014, 18:44

Dan Șova

„Ceea ce introduce nou Codul penal - şi este o prevedere absolut europeană şi normală -
este că atunci când ceri ascultarea să prezinţi probe sau date rezonabile - spune Codul -,
din care să rezulte că este necesară şi aplicarea acestei metode.
Vreau să nu uităm niciun moment că
ascultările interferează cu trei drepturi fundamentale ale omului reglementate în Constituţie la art. 26 şi 28.
Mă refer la viaţa familială intimă şi privată şi la secretul corespondenței.
Deci, nici n-am putea da o ordonanţă de urgenţă, cum spune domnul Băsescu.
Să-i spună constituţionaliştii şi domniei sale că nu se pot da ordonanţe de urgenţă în domeniul juridic
care afectează sau pot afecta drepturile şi libertăţile individuale ale omului.
Deci, astea sunt poveşti.

Pot să vă spun că acest Cod penal este nu numai un cod modern şi european, dar,
de când a fost adoptat, din 2009 şi până astăzi, au fost opt rapoarte MCV.
În niciun raport MCV nu s-a ridicat o astfel de problemă.
Mai mult decât atât, dacă noi am adopta ceea ce ne spune domnul Băsescu acolo,
am adopta o normă neconstituţională.
Există Decizia nr. 962/2009 - am înţeles că dânsul nu are penalişti la Cotroceni,
dar înţeleg că are constituţionalişti. Cam slăbuţi.
Dacă pun dânşii mâna şi citesc Decizia nr. 962/2009,
or să afle că judecătorii constituţionali au stabilit, încă din 2009,
că nu se pot face ascultări decât în timpul urmăririi penale.
Nu se pot face înainte de urmărirea penală.”,
a afirmat Dan Şova, aflat într-o vizită în județul Călărași.

narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Vin 31 Ian 2014, 20:05

Obligativitatea este de a comunica "invinuitului" sau "suspectului" ca este in cercetare,
ca exista un dosar, de a comunica invinuirea.

NU exista obligativitatea de a i se comunica "ascultarea, interceptarea"!
(care face parte din mijloacele tehnice de ancheta)
narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Vin 31 Ian 2014, 21:25

Articolul 140 din Codul Penal, de care s-a legat Basescu,
nu este pomenit in propunerile facute de CSM! Asa zice ministrul justitie.

http://www.b1.ro/ministrul-justi-iei-noile-coduri-penale-nu-afecteaza-interceptarile-articolul-140-invocat-de-presedintele-basescu-ramane-asa-cum-e-74853.html

Ministrul Justiției Robert Cazanciuc a declarat, vineri, că deocamdată
Codul de procedură penală și Codul penal vor intra în vigoare nemodificate.

„CSM a pus deja pe site propunerile.
Ce vom transmite noi guvernului sunt în mare parte propuneri de la CSM.
O să vedeți întregul text astăzi pe site-ul ministerului.
O să propunem pentru miercuri Guvernului un pachet de acte normative,
avizate deja de CSM, referitoare la codul de procedură civilă,
care va degreva instanțele de judecată.
În cadrul acestui pachet, unele pot fi legi, unele ordonanțe de urgență.
Așa cum a spus și premierul sunt câteva chestiuni care trebuie corelate
și probabil că acest lucru se va si întâmpla pentru a nu avea interpretări diferite”
,

a spus ministrul Robert Cazanciuc.

Întrebat dacă se va modifica articolul 140,
pe care președintele Traian Băsescu îl dorește schimbat, ministrul a răspuns:
„Acel articol nu este vizat de propunerile formulate ieri de CSM. Rămâne așa cum este în prezent”.

În ceea ce privește interceptările, Cazanciuc a spus:
„Din punctul de vedere al unor specialiști, cum este doamna Hăineală, este nevoie de o anumită clarificare.
Cei care au lucrat spun că lucrurile sunt destul de clare și pot fi făcute și interceptări”.

Președintele Traian Băsescu a vorbit, joi, în cadrul unei conferințe de presă,
despre o eroare făcută la articolul 140 din Codul de procedură penală prin care,
spune șeful statului, se lasă statul fără mijloace de identificare a fraudelor.

Băsescu a spus că își asumă promulgarea Codului de procedură penală,
precum și eroarea de a nu fi înțeles sensul articolului 140
și îi cere premierului Ponta să adopte o Ordonanță de Urgență
care să asigure un cadru legislativ care să permită instrumentarea cauzelor penale
prin mijloacele de probațiune premergătoare urmăririi penale. (Detalii AICI)

Interesant de citit... aici arata ce aduce nou noul cod...

http://www.mediafax.ro/social/ministerul-justitiei-lauda-codurile-dar-nu-clarifica-problema-interceptarilor-11999674
narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de BlueOwl la data de Sam 01 Feb 2014, 00:34

În seara asta, Predoiu a declarat la Realitatea TV, că noul cod elaborat pe vremea când era domnia sa era ministru de justiţie a fost elaborat în cadrul MCV, dar că în vara lui 2013, (anul trecut, adică) parlamentul a modificat câteva articole, printre care şi mult discutatul articol 140. 
Aşa că acest cod de procedură penală nu mai e chiar cel elaborat pe vremea lui Predoiu (respectiv PDL, respectiv Băsescu), ci unul cosmetizat de USL — modificările au fost propuse de 2 parlamentari, unul de la PSD, iar altul de la UDMR.
BlueOwl

Data de inscriere : 06/12/2010
Varsta : 61
Localizare : Bucureşti

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Sam 01 Feb 2014, 13:53

Dupa cum spun chiar juristii , acolo unde sunt 2 juristi, exista deja 3 opinii.

Atatea pareri cate am auzit in zilele astea...
E asa cum spune Kovesi, "Nu este relevant să dezbatem cine a introdus un amendament sau nu".

Se vor pune probabil de acord si vor decide ce si cum vor putea modifica.
Critici de colo si de colo, vor fi continuu.

Laura Codruţa Kovesi. a scris:
"Începând cu anul 2009 şi terminând cu august 2013,
proiectele au suferit modificări în Plen.
Au fost peste 1.000 de amendamente.

Noi vorbim de o formă finală a Codului de Procedură Penală începând cu august 2013.
Această lege de punere în aplicare a CPP a adus modificări unor dispoziţii importante.
Una dintre ele vizează articolul 305 care pune în discuţie începerea urmăririi de persoană,
care are legătură cu articolul 140 CP care reglementează instituţia punerii sub urmărire",
a spus Kovesi.

"Nu este relevant să dezbatem cine a introdus un amendament sau nu",
a comentat procurorul-şef.

"O mare parte din magistraţii care vor avea obligaţia de a interpreta unitar dispoziţiile,
au identificat o serie de probleme. Acesta este elementul important",

a explicat Laura Codruţa Kovesi.

Citeste mai mult: adev.ro/n089h3

narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de BlueOwl la data de Sam 01 Feb 2014, 19:23

Pentru Kövesi poate nu este relevant, dar aşa, preventiv, în vederea discuţiilor viitoare, cât şi a comentariilor de genul „ce nu-i convine, dom'le, lui Băsescu, că el a făcut codu' ăla aşa, special pentru hoţii din PDL ca să-i scape de puşcărie, e de 5 ani codul ăla, el acuma s-a trezit? etc... am ţinut să reamintesc ce a declarat Predoiu, care la rândul lui a relatat nişte fapte. Părere, în schimb, mi se pare ceea ce a declarat Codruţa.
Înţeleg că poate te-ai plictisit de câte păreri ai auzit (citit) zilele astea, dar eu postasem o declaraţie a celui ce a participat la elaborarea codului, nu o părere.
În rest sunt de acord cu tine: dacă se întâlnesc 2 jurişti, ai să auzi 3 opinii, ceea ce nu e neapărat rău. Partea proastă e că dacă cei 2 care se întâlnesc nu sunt jurişti ai să auzi 30 de opinii, iar asta poate fi dăunător.
Şi sunt de acord şi cu ceea ce ai zis la final. Critici vor fi şi de aum încolo, ceea ce, uneori, poate fi constructiv.
BlueOwl

Data de inscriere : 06/12/2010
Varsta : 61
Localizare : Bucureşti

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Dum 02 Feb 2014, 02:13

Pina la urma, intr-adevar nu e foarte important cine si cind a bagat articolele mizerabile, important e ca era exact in forma asta cind l-a promulgat Basescu. Si acum vine cu scuza penibila ca n-a stiut si n-a inteles.

Bun, de fapt o oarecare importanta tot are, de ex. atunci cind spun baietii (in speta marele jurist Sova, om de o deosebita integritate morala de altfel) ca "au fost 8 MCV-uri de atunci si nimeni n-a sesizat problema". Ceea ce e irelevant daca au fost modificate abia asta-vara. De unde vedem din nou, nu-i asa, cum baietii incearca sa prosteasca in fata pe cine pune botul. Dar asta e deja poveste veche. Mi se pare totusi cel mai important faptul ca Base l-a promulgat si acuma tipa impotriva lui asa cum tipa. Cit de penibil poate ajunge cineva.

PS. Se pare ca oricum o mizerie a fost deja facuta, fara putinta de indreptare:

http://www.gandul.info/6-zile-cod-penal-lista-celor-scapa-kovesi-acest-cod-intra-vigoare-actualele-limite-pedeaspa-ora-24-ore-ulterior-vor-modificate-aplica-principiul-legii-favorabile-12000790.html

Daca e adevarat, dar banuiesc ca stie ce spune.
Nu pot sa zic decit ca dupa umila mea parere iar s-au facut toti de rahat, inclusiv si mai ales europenii.
De altfel banui ca partea asta era intr-adevar stiuta si acceptata de europeni. Asta e, vor fi pedepse mai blinde. Dai o teapa de 100 milioane euro, de pe urma careia indirect pot muri citeva sute de persoane, iei maxim 5 ani de inchisoare. Asta daca justitia se misca repede. Altfel se prescrie. Nu e minunat ? Sa tot fii tepar pe malurile Dimbovitei.
Sint curios daca si in Germania e la fel.

De scapat, dintre astia judecati acum, scapa SOV si cu smecherii din fotbal, alde Gica Popescu, Netoiu si ailalti. Ce panarama jenanta de justitie.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Lun 03 Feb 2014, 11:39

Da justitia e inca la cacarau
Da Diana, ai dreptate, justitia e inca la Cacarau, adica la Antonescu si USL!
Obligativitatea este de a comunica "invinuitului" sau "suspectului" ca este in cercetare,
ca exista un dosar, de a comunica invinuirea.
Narcisa, te intreb, crezi ca este normal sa-i spui unui suspect de viol: bai, ai grija, te urmaresc si-ti ascult telefoanele??? Sau unui suspect de furt de masini??? Cum drac vrei sa se striga dovezile??
Articolul 140 din Noul Cod de Procedură Penală, care intră în vigoare sâmbătă, spune că procurorii pot cere mandat de interceptare de la judecători doar după ce s-a început urmărirea penală pe numele posibilului inculpat. Anchetatorii spun că interceptările devin astfel inutile pentru că o persoană urmărită penal trebuie informată cu privire la acest aspect. Pe de altă parte, cei care pledează pentru necesitatea acestei prevederi susțin că procurorii fac abuz de interceptări în baza legii actuale.
Laura Codruța Kovesi, procuror-șef al DNA, explica în cadrul unei emisiuni din 12 decembrie care sunt efectele art. 140.
“Cu ocazia dezbaterilor în Parlament, au fost mai multe variante ale Codului cu privire la aceste tehnici speciale de investigare, în special în ceea ce privește interceptarea comunicațiilor. Cu privire la această procedură s-a introdus o condiție nouă: să fie începută urmărirea penală pentru a putea obține de la judecători autorizația de interceptare. Spre exemplu, dacă cercetăm o persoană care comite o infracțiune de corupție, în momentul în care începem urmărirea penală, suntem obligată să o chemăm de îndată, să-i aducem la cunoștință învinuirea. După ce îi aducem la cunoștință învinuirea abia atunci putem merge la judecător și să obținem o autorizație de interceptare a convorbirilor. Vă dați seama că în aceste cazuri este absolut inutil să mai investighezi în acest fel o faptă de corupție”, declarat Kovesi.
Kovesi, pusa de Ponta in functie de procuror sef!
BlueOwl: parlamentul a modificat câteva articole, printre care şi mult discutatul articol 140.
Pai asta e problema pe care nu o vede trustul Intact: Basescu a semnat ceva, Ponta vrea sa implementeze altceva! Da, Basecu a semnat codul din 2013, cod care nu mai semana cu cel din 2014! Pe de alta parte, declaratia lui ca nu a inteles ce a semnat, este o timpenie! O fi fost el primar si semna ca primarul, dara acum e presedinte!
De unde vedem din nou, nu-i asa, cum baietii incearca sa prosteasca in fata pe cine pune botul.
Orion, nu e prima data cind fac asta, si da, multi pun botul!
Mi se pare totusi cel mai important faptul ca Base l-a promulgat si acuma tipa impotriva lui asa cum tipa.
Orion, nu asta e relevant, important e ca de ce tipa acum??? Ca nu art 140 il doare pe el, daca il doare ceva!
Dupa cum se zice, deja au fost eliberati 200 de detinuti si in curind vor mai fi eliberati alti 200!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum