celelalte cuvinte

Decembrie 89 noi dezvaluiri

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Decembrie 89 noi dezvaluiri

Mesaj Scris de Diana la data de Dum 12 Ian 2014, 16:41

[quote="Wolf"]
Da, in Timisoara a fost o miscare de revolta, in ziua de 18, cind au iesit in strada muncitorii de la El-Ba. 

Ce tot o dai cu muncitorii de la El=ba ca doar miscarile au inceput in 16 la tokes securistu naibii..........adica na doar timisorenii stiu adica cei care au iesit pe strazi....dar ma rog ...
Diana

Data de inscriere : 15/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Lun 13 Ian 2014, 11:26

Simplu, asa cum la Arad e inca Falca, cica pocaitul, asa, la Alba si Cluj sunt pedelistii si sustinatorii lor, stiu ei de ce sunt atat de inversunati!
Diana, in Banat si in Ardeal sunt doar doua orase??? Restul de primarii: Oradea, Turda,  Aiud, Timisoara, Fagaras, Brasov, Ocna Mures si ma opresc aici, doar nu o sa-ti insir toate catunele si orasele din tara Ardealului, de cine sunt conduse, nu de uselisti???
Banii vorbeste, vorba inteligentei Eba!
Ride ciob, de oala sparta!
Wolf

Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Lun 13 Ian 2014, 11:33

Ce tot o dai cu muncitorii de la El-Ba, ca doar miscarile au inceput in 16 , la Tokes, securistu' naibii..........adica na, doar timisorenii stiu, adica cei care au iesit pe strazi....dar ma rog ...
Diana, nu intelegi nimic! Am spus ca miscarea de revolta reala a inceput pe 18, cind muncitorii de la El-Ba au iesit in strada.  Ca ce a fost la Tőkés acasa, a fost doar o provocare a celor ce vor deveni, peste citeva zile, emanati!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Diana la data de Lun 13 Ian 2014, 13:50

[quote="Wolf"]
Ca ce a fost la Tőkés acasa, a fost doar o provocare a celor ce vor deveni, peste citeva zile, emanati!

Asta e culmea ,emanati la 16 ani,lipsa de respect Wolf ,fata de cei care au iesit in strada in acele vremuri ca si securistii comunisti sa faca ce fac precum basescu si basistii!
Diana

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Lun 13 Ian 2014, 19:13

Wolf a scris:
Ce tot o dai cu muncitorii de la El-Ba, ca doar miscarile au inceput in 16 , la Tokes, securistu' naibii..........adica na, doar timisorenii stiu, adica cei care au iesit pe strazi....dar ma rog ...
Diana, nu intelegi nimic! Am spus ca miscarea de revolta reala a inceput pe 18, cind muncitorii de la El-Ba au iesit in strada.  Ca ce a fost la Tőkés acasa, a fost doar o provocare a celor ce vor deveni, peste citeva zile, emanati!

Mă scuzați, Dom' Profesor, cu tot respectu',
da' pe-asta cu "   El-Ba  " de unde ați scos-o?

Că din documentație reiese ELBA : "Născută în oraşul de pe malurile Begăi, ELBA ...  "

http://www.elba.ro
narcisa

Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Lun 13 Ian 2014, 19:18

ELBA este prescurtarea de la ElectroBanat Timisoara.
FRANZ

Data de inscriere : 09/05/2010
Varsta : 56
Localizare : pe carari de munte

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Lun 13 Ian 2014, 19:34

FRANZ a scris:ELBA este prescurtarea de la ElectroBanat Timisoara.

Da, așa este.

DAR niciunde, niciodată, eu nu am văzut să se scrie așa
cum scrie, corectând, Dom' Profesor, cu tot respectu',  "   El-Ba  "

Că din documentație reiese ELBA : "Născută în oraşul de pe malurile Begăi, ELBA ...  "

narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de Diana la data de Lun 13 Ian 2014, 21:28

narcisa a scris:
Wolf a scris:

Si a avut si o sectie de baterii pe Pestalozzi iar fabrica mama era pe strada Garii unde se afla si combinatul petrochimic Solventul de unde am iesit si noi unindu-ne cu cei de la Elba si eram foarte fericiti si plini de sperante,pacat ca basescu si sleahta lui a ruinat tot ce a fost Romania in ultimii 10 ami!

Diana

Sus In jos

Mesaj Scris de Diana la data de Lun 13 Ian 2014, 21:28

narcisa a scris:
Wolf a scris:

Diana

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 14 Ian 2014, 16:09

"Născută în oraşul de pe malurile Begăi, ELBA ... "
Pe vremuri se numea Electro-Banat, de unde si El-Ba. Asa scria pe batriile facute atunci. Ca intre timp s-a schimbat, e alta problema!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Mar 14 Ian 2014, 17:52

Wolf a scris:
"Născută în oraşul de pe malurile Begăi, ELBA ...  "

Pe vremuri se numea Electro-Banat, de unde si El-Ba.

Asa scria pe batriile facute atunci. Ca intre timp s-a schimbat, e alta problema!

Că tu nu ești în pas cu vremurile, este strict problema ta.
În nici un caz necunoașterea ta nu poate fi motiv să corectezi pe altcineva!

Și te-ai găsit să o corectezi fix pe Diana, care locuiește în Timișoara de zeci de ani!

Dacă te uiți cu atenție la poza asta... scrie EL.BA
(adică la mijloc este un PUNCT, nu o liniuță; cred că era mai degrabă un design)

Amintiri din Epoca de aUR  Laughing 

Dar tot în epoca de aur au și renunțat la "punctul" de la mijloc  Laughing 
narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mier 15 Ian 2014, 18:09

Narcisa, era punct pentru ca de liniuta nu era loc! Chestie de design. Razz  Daca cauti o baterie de 1,5V, asa zisa "de telefonie", s-ar putea ca acolo sa fie liniuta!
Daca te uiti pe spatele bateriei vezi asta:

Excat aceeasi tactica a antenutelor de a spune adevarul doar atit cit sa iasa bine pentru ...neadevar!
Probabil ca in timp au renunata la liniuta, nu la punct. Dar, cum ziceai si tu, tot chestie de design! Pentru ca fabrica tot Electro-Banat se numea! Daca s-ar fi scris Electrobanat, da, ai deptate!
Narcisa scripsit: În nici un caz necunoașterea
Avind in vedere cele de mai sus, unde este necunoasterea?? Intreprinderea se numea Electro-Banat, cum am afirmat eu, sau nu???
Narcisa scripsit:Și te-ai găsit să o corectezi fix pe Diana
Daca te uiti atenta, fix nu numai acolo am corectat-o! Scrie fara virgule, cu litere mici, fara cratima, de trebuie sa citesc de mai multe ori ca sa intelg ce vrea a spune! De ce sunt obligat sa citesc de mai multe ori ca sa inteleg?? Ca pina la urma, e treaba de respect si consideratie intre interlocutori!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum: