celelalte cuvinte

Dragii nostri profesori

In jos

Dragii nostri profesori

Mesaj Scris de Donna la data de Lun 25 Mar 2013, 11:46

Nu stiu cati din dragii mei profesori din generala sau din liceu mai sunt printre noi acum. M-a pocnit gandul acesta din intamplare. Nu m-am mai gandit demult la ei si am stat si mi i-am inchipuit pe fiecare in parte, asa cum ii stiam, cu defecte, cu neajunsuri, simpatizati sau dimpotriva, iubiti sau urati, dascalii mei de-o viata, inceputurile vietii mele. Si ma doare gandindu-ma ca i-am uitat. Mi-a venit ideea deschiderii acestui topic in care sa vorbim despre deschizatorii nostri de drumuri pentru ca fiecare dintre noi avem amintiri despre ei, ca-s frumoase sau urate, nu conteaza... Asterneti-le aici! Macar atata lucru merita si ei din partea noastra! Smile
Donna

Data de inscriere : 17/05/2010
Varsta : 39

Sus In jos

Re: Dragii nostri profesori

Mesaj Scris de Donna la data de Lun 25 Mar 2013, 11:57

Voi incepe cu invatatoarea mea, draga si buna mea invatatoare! Eu nu am fost data la gradinita asa ca inceputurile mele intr-ale educatiei au stat sub obladuirea doamnei invatatoare. Spre rusinea mea nu mai stiu nimic de dansa, nu am mai tinut legatura desi sta la cateva blocuri distanta. Nu mai stiu nici macar daca mai este printre noi dar nu vreau sa ma gandesc la acest aspect.
Atat de blanda... Asta imi vine in minte de cate ori mi-o inchipui. Niciodata sa tipe, niciodata sa ne pedepseasca prea aspru si totusi stia sa se impuna. Mai rar, dascali= prieteni. Si noi eram mici, atunci...
Mi-aduc aminte ca si cum ar fi fost ieri... Prima zi de scoala, mama emotionata ca si mine,arcada de flori pe sub care am trecut, emotiile care m-au facut sa ma ratacesc de clasa mea si sa ajung in alta clasa... Razz Si florile de pe fiecare banca si prima sarcina care ni s-a dat spre indeplinire, aceea de a desena si de a scrie orice pe o coala alba de hartie. Smile Aceasta coala ne-a fost inmanata fiecaruia dupa patru ani de zile, cand a venit momentul despartirii de invatatoare.
Atat de greu mi-a fost! Mult timp dupa aceea am simtit nevoia de a o intalni, de a vorbi cu dansa. Giurgiu Ecaterina, oriunde ai fi, inima mea e cu tine! floare1
Donna

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Sam 13 Apr 2013, 08:11

Prima mea invatatoare ( ca am avut doua) era si vecina mea. Practic, incepusem sa invat cu ea inainte de a merge la scoala. Era o doamna in varsta, foarte distinsa, cu un par superb, platinat. O prezenta remarcabila. Imi amintesc si eu prima zi de scoala, dar nu de la festivitate, ci din clasa, strigatul catalogului si asezatul in banci. A fost nitica tevatura atunci, toti voiau in primele banci. Am avut noroc ca eram scunda , am apucat in prima banca, pe randul din mijloc. Acolo am ramas pana la liceu, cand m-am mutat la extremitatea opusa : ultima banca pe randul din mijloc. Era bine acolo, la "textile" (adica paltoanele agatate in cuiere). Pe cealalta invatatoare nu am iubit-o asa de mult ca pe prima, nu avea personalitate. Parea mai mult o tanti gospodina care isi arunca sortul si da fuga la scoala sa mai faca si niste ore. Din pacate, sotul ei mi-a fost si diriginte , 4 ani, la gimnaziu. Un tip complet lipsit de tact pedagogic, profesor de matematica. Cred ca eu am invatat cum sa fiu profesor mai mult de la sectiunea "ASA NU!"

Admin

Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 58
Localizare : pe val

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Joi 18 Apr 2013, 10:07

Pe doamna diriginta din generala n-am simpatizat-o cine stie ce, poate si din cauza ca mi-era profesoara de matematica si nu pot spune ca am agreat foarte tare stiintele exacte, dar mi-amintesc zambetul ei in momentele de bucurie, mi-amintesc si lacrimile din ochii ei cand s-a intamplat tragedia aceea cu fetita din clasa noastra care a fost omorata de tatal sau...
Mi-amintesc de dansa, ca om, pur si simplu. Si era un om bun. Smile
Donna

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Vin 04 Oct 2013, 19:48

http://webcultura.ro/scrie-unui-dascal/

P.s.: Abba, maine te sarbatorim. La multi ani!
Donna

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum