celelalte cuvinte

PNL - Partidul Național Liberal

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

PNL - Partidul Național Liberal

Mesaj Scris de narcisa la data de Mier 20 Feb 2013, 13:11

Klaus Iohannis este primarul Sibiului din 2000, acum fiind la al patrulea mandat!
Probabil la congresul de alegeri din PNL, va avea un loc in noua conducere a partidului. ok

Primarul Sibiului, Klaus Iohannis, s-a înscris în PNL

Primarul oraşului Sibiu, Klaus Iohannis, s-a înscris oficial în Partidul Naţional Liberal,
urmând să renunţe la apartenenţa sa la Forumul Democrat al Germanilor din România, acolo unde deţine funcţia de Preşedinte.

Ȋnscrierea lui Iohannis în PNL nu este privită ca o surpriză
în condiţiile în care liderul liberal Crin Antonescu şi-a manifestat în mai multe rânduri simpatia pentru primarul din Sibiu.

Negocierile pentru înscrierea lui Iohannis în formaţiunea naţional-liberală existau de foarte mult timp,
chiar Preşedintele Crin Antonescu fiind cel care a avut mai multe întâlniri cu primarul din Sibiu pentru o eventuală trecere la PNL.

Anunţul oficial va fi făcut de Crin Antonescu în cadrul unei conferinte de presă ce urmează să aibă loc la ora 14.

Klaus Iohannis a fost soluţia propusă de PNL şi PSD pentru funcţia de premier înainte de alegerile prezidenţiale din 2009,
însă această variantă a fost refuzată de preşedintele Traian Băsescu.
narcisa

Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

Re: PNL - Partidul Național Liberal

Mesaj Scris de narcisa la data de Mier 20 Feb 2013, 16:16

Klaus Iohannis a anunţat că s-a înscris în PNL. Crin Antonescu:
Sunt bucuros că o personalitate deosebită ni se alătură

Klaus Iohannis: "Începând de astăzi sunt membru al PNL.
Am luat hotărârea să devin membru PNL în urma invitaţiei exprimată de domnul preşedinte Crin Antonescu.
Această invitaţie m-a onorat, mi-a dat ceva de gândit şi rezultatul este cel de astăzi".

Crin Antonescu, preşedintele PNL: "Sunt bucuros că o personalitate deosebită se alătură Partidului Naţional Liberal"

Întrebat dacă este avută în vedere cooptarea lui Klaus Iohannis într-o funcţie de conducere în PNL, Crin Antonescu a răspuns:
"Întotdeauna PNL a fost un partid deschis şi a vrut în rândurile sale oameni care să spună ceva.
Avem un congres peste două zile şi nu aş vrea să ratăm ocazia ca un om de talia lui Iohannis să fie în conducerea partidului".

Antonescu a precizat că nu el decide acest lucru, ci forurile partidului.
narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mier 20 Feb 2013, 16:48

Era un banc odata. Cica un evereu isi duce copilul la un cioban, sa-l invete romaneasca neaosa. Ei bine, dupa ceva vreme, ciobanul vorbea cu accent evreiesc! De 20 de ani ne straduim sa-i integram pe tigani, dar vad ca ne integreaza ei pe noi!
E, asa si cu Iohannis, ori face o treaba buna in PNL si il pune in miscare, pe linia a buna, ori e compromis si el! Alta varinata nu exista.
Acuma, intreb si io, in care PNL s-a inscris, in viitoarea aripa Antonescu sau in viitoarea aripa Tariceanu???! Razz
este avută în vedere cooptarea lui Klaus Iohannis într-o funcţie de conducere în PNL
Mda, cred ca m-am prins! Iohannis e varianta sa moara si capra vecinului! Adica, in lupta pentru sefiea PNL, dintre Antonescu si Tariceanu, va trebui sa cistige Iohannsi! Acum depinde cine-i cinta ca sa joace Siebenschrift!
Wolf

Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Mier 20 Feb 2013, 18:28

wolf a scris:Era un banc odata. Cica un evereu isi duce copilul la un cioban, sa-l invete romaneasca neaosa.
Ei bine, dupa ceva vreme, ciobanul vorbea cu accent evreiesc!
De 20 de ani ne straduim sa-i integram pe tigani, dar vad ca ne integreaza ei pe noi!
As zice ... " "Ce-are sula cu prefectura?"?", ca bancul tau nu vad a avea vreo legatura.

wolf a scris:E, asa si cu Iohannis, ori face o treaba buna in PNL si il pune in miscare, pe linia a buna,
ori e compromis si el! Alta varinata nu exista.
Abia s-a inscris in partid. Urmeaza congresul si de vazut ce functie va avea.
PNL este un partid "in miscare", este pe linia sa si nu este un partid pe care sa "il faca" un om.

wolf a scris:Acuma, intreb si io, in care PNL s-a inscris, in viitoarea aripa Antonescu sau in viitoarea aripa Tariceanu???! Razz
Din nou as spune... zicerea cu prefectura!
Tariceanu: “Salut Înscrierea primarului Klaus Johannis în PNL
și am convingerea că contribuția domniei sale va ajuta PNL să devină își consolideze poziția de principal de centru-dreapta”.

Andrei Chiliman: ”Adeziunea domnului primar Klaus Johannis la Partidul Național Liberal reprezintă, pentru partidul nostru,
un câștig incontestabil de competență, seriozitate și verticalitate.
Ținând cont această realitate, consider că este de datoria mea să salut opțiunea domnului primar Klaus Johannis de a ni se alătura.

Îi urez domnului Klaus Iohannis bun venit în rândurile noastre și îmi exprim convingerea că vom colabora cu succes în promovarea principiilor,
valorilor și proiectelor liberale pentru România, indiferent de conjunctura politică în care evoluăm noi și Partidul Național Liberal”,

wolf a scris:
este avută în vedere cooptarea lui Klaus Iohannis într-o funcţie de conducere în PNL
Mda, cred ca m-am prins! Iohannis e varianta sa moara si capra vecinului!
Adica, in lupta pentru sefia PNL, dintre Antonescu si Tariceanu, va trebui sa cistige Iohannsi!
Acum depinde cine-i cinta ca sa joace Siebenschrift!
Mda... "Ce-are sula cu prefectura?" Twisted Evil
narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Mier 20 Feb 2013, 20:27

Johannis, întrebat să spună o calitate a lui Crin Antonescu: " bun lider de partid ".
narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Joi 21 Feb 2013, 12:36

Narcisa, zau ma dezamagesti. Chiar asa de subtil am fost???
Puteam sa zic si asa:
Ba, bagamias, iohanis asta ori o sa schimbe partidu ori o sa se schime el!(nota: greselile ortografice sunt intentionate!)
Asa poate pricepea toata lumea.
Dar eu am vrut sa fiu mai asa, ma-ntelegi, cu introducere, cuprins si incheiere. Adica, ca o introducere in atmosfera, bancul cu evreul si ciobanul din care se deduce ca, in loc sa invete evreul romaneste, a invata ciobanul jidaneste, urmat de o mica parenteza cu tiganii si romanii, la care s-a intimplat exact le fel, in loc sa se integreze ei in romanism ne-am integrat noi in tiganie. Adica un fel de pilde, daca ai citit Biblia. Apoi am trecut la cuprins, adica la ce ar putea sa se intimple cu Johannis, adica ori schimba el partidul, vorba lui Antonescu,"pentru partidul nostru (Johannis este), un câștig incontestabil de competență, seriozitate și verticalitate.", ori schimba partidul pe Johannis. Ca nu ar fi nimic nou sub Soare!
PNL este un partid "in miscare", este pe linia sa si nu este un partid pe care sa "il faca" un om.
Iar nu intelegi nimic! Pai normal ca e in miscare, e pe linia sa, dar nu ti-ai pus problema ca Johannis, prin caracterul lui, ar putea aduce un suflu nou in partid??? Trebuie sa scriu ca la copii mici? Ca uite, il citez iar pe Antonescu: un câștig incontestabil de competență, seriozitate și verticalitate." No, asa ai inteles?
Cit despre"Iohannis e varianta sa moara si capra vecinului! " si aici problema e simpla. Adica, exista varianta ca Johannis, avind in vedere ca este "un câștig incontestabil de competență, seriozitate și verticalitate." , poate fi numit la sefia partidului, de altfel un lucru bun, pentru a stinge, spre binele partidului, contrele dintre Tariceanu si Antonescu. Ce-i asa de complicat de inteles???
Daca ipoteza se va confirma sau nu, ramine de vazut sau, cum zice romanul, "vremea-i in'nente!"
Si, ca sa lamurim si ultima fraza, "Acum depinde cine-i cinta ca sa joace Siebenschrift!", nu este prima data cind, o personalitate publica, este numita intr-o functie importanta pentru calitatile lui, dar este pus sa faca cum i se dicteaza. Asa a fost Roman, inlocuit cind nu a jucat Hava Nagila cum i s-a cintat de catre iliescu, asa a fost Ciorbea, cind nu a jucat Somesana cum i sa cintat de catre Diaconescu. Si exemple ar mai fi.
Este si asta o ipoteza ce se poate lua in calcul, nu? Nu-i misai sa fie asa, dar e posibil.
Johannis, întrebat să spună o calitate a lui Crin Antonescu: " bun lider de partid "
Asa, si? Doar nu voiai sa zica ca-i un somnoros si chiulangiu, nu? Ce Jiji, pina una alta, nu este un cadru de nadejde al PNL?? Este!
No, amu', cred ca te-ai lamurit si care-i legatura intre sula, prefectura, coada stampilei si vaca primariei!!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Vin 22 Feb 2013, 18:39

Trebuie sa spun ca mie nu-mi place deloc treaba asta cu Johannis care ieri intra in partid si azi e nr. 2. Chiar daca, desigur, omul are calitatile si prestanta lui. Sigur ca imi place si mai putin ca e Crin nr. 1.
Dupa mine, Tari, Chiliman si Orban ar trebui sa iasa acum din partid si sa formeze unul nou, partidul liberal traditional sau asa ceva, gasesc ei un nume. Cu riscul de a iesi si din parlament la alegerile viitoare. (S-ar putea ca pentru Chiliman sa nu fie o optiune, fiind el si primar la sectorul 1.)
Orion

Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Vin 22 Feb 2013, 18:54

O intrebare, special, pentru Narcisa: daca Basescu ar fi primit steagul secuiesc de la Kelemen Hunor, cum ai fi comentat??
Dar daca Videanu ar fi primit steagul secuiesc de la Kelemen Hunor, cum ai fi comentat??
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Vin 22 Feb 2013, 19:50

wolf a scris:O intrebare, special, pentru Narcisa: daca Basescu ar fi primit steagul secuiesc de la Kelemen Hunor, cum ai fi comentat??
Dar daca Videanu ar fi primit steagul secuiesc de la Kelemen Hunor, cum ai fi comentat??

Mi-a placut calmul si umorul din comentariul lui Crin, atunci cand a primit steagul secuiesc de la Kelemen Hunor.
Si comentariul lui Ponta mi-a placut.

Kelemen Hunor:
„Nu am venit cu mâna goală, fiind oaspetele dumneavoastră am adus un dar simbolic, la propriu şi la figurat.
Dacă mă uit aşa în jurul meu darul meu ca şi cromatică se aseamănă foarte mult cu culorile PNL.
Este un dar simbolic şi un gest simbolic prin care aş vrea să transmitem un mesaj puternic pentru toată lumea.
Suntem gata să stopăm acest pseudo-conflict al steagului secuiesc,
să transmitem prin gestul nostru un semnal că suntem cu toţii oameni normali
şi nu credem că societatea noastră, ţara noastră ar avea ceva de câştigat din dezbinare".

Preşedintele PNL a primit steagul secuiesc mulţumindu-i liderului UDMR.

Crin Antonescu:
„Sunt culori minunate, galben şi albastru...o clipă am crezut că doriţi să-mi oferiţi un steag săsesc".
Este binevenit şi acesta atâta vreme cât stă în braţele dumneavoastră sau în braţele mele
şi nu pe instituţiile oficiale din statul român".

Gestul liderului UDMR fiind aplaudat de către delegaţii la Congresul PNL.

Victor Ponta:
„Sunt convins că aţi sesizat şi umorul din faptul că aceleaşi culori sunt şi ale PNL.
Mai mult, vă îndemn pe toţi să vedeţi că acel steag a fost folosit în 1600 când secuii s-au aliat cu Mihai Vitezul împotriva maghiarilor.
Aşa încât, haideţi să fim un pic mai puţin puşi pe luptă".
Întrebat dacă acest gest poate fi interpretat ca unul extrem, Ponta a replicat:
„Nici vorbă de aşa ceva. Îl cunsoc foarte bine pe Hunor Kelemen.
Răspunsul domnului Antonescu a fost în aceeaşi notă
şi nu trebuie să cădem în România în capcanele pe care le întind politicieni de la Budapesta".

Ponta a spus că atât el, cât şi Kelemen Hunor şi Crin Antonescu, s-au comportat normal.
„Trăim în România cu toţii, vrem binele României şi nu trebuie să ne lăsăm provocaţi de cei care au probleme politice la Budapesta".

Intrebarea corecta ar fi:
"daca Basescu ar fi primit steagul secuiesc de la Kelemen Hunor, cum AR fi comentat??
Dar daca Videanu ar fi primit steagul secuiesc de la Kelemen Hunor, cum AR fi comentat??" Twisted Evil

narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 26 Feb 2013, 09:35

Narcisa, astept inca raspuns.

" Am şi de această dată emoţii. Este ultima oară când particip ca
preşedinte al PNL la un partid al Congresului nostru", le-a transmis
Antonescu colegilor, la închiderea lucrărilor Congresului PNL.
Opaaaa, isi da IAR demisia Cacarau??? Ori se vede ales presedintele tarii pe viata?????

Liberalul (Antonescu) a spus că USL nu se va rupe până în 2016,...Aha, deci se vorbeste, totusi, de funie in casa spinzuratului!
"Niciodată nu am dorit să iau mai mult de o sută de voturi dintr-o sută posibilă"(Antonescu) Lasati, domnule prezident, ca la referendum ati luat!

"Vă rugăm intraţi în sală, pentru că după cum vedeţi pe ecrane, sala nu arată foarte bine"

În sală mai sunt aproximativ un sfert din delegaţii prezenţi la
deschiderea lucrărilor Congresului. Mulţi se află deja în drum spre
casă.
Aceeasi mentalitate comunista! Ori nu le-o fi dat polul promis, de o berica!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Mar 26 Feb 2013, 22:40

wolf a scris:Narcisa, astept inca raspuns.
Nu știu ce răspuns "încă" aștepți !!!

wolf a scris:" Am şi de această dată emoţii. Este ultima oară când particip ca
Opaaaa, isi da IAR demisia Cacarau???
Ori se vede ales presedintele tarii pe viata?????

Liberalul (Antonescu) a spus că USL nu se va rupe până în 2016,...Aha, deci se vorbeste, totusi, de funie in casa spinzuratului!
"Niciodată nu am dorit să iau mai mult de o sută de voturi dintr-o sută posibilă"(Antonescu) Lasati, domnule prezident, ca la referendum ati luat!

"Vă rugăm intraţi în sală, pentru că după cum vedeţi pe ecrane, sala nu arată foarte bine"

În sală mai sunt aproximativ un sfert din delegaţii prezenţi la
deschiderea lucrărilor Congresului. Mulţi se află deja în drum spre
casă.
Aceeasi mentalitate comunista! Ori nu le-o fi dat polul promis, de o berica!

Atâta timp cât limbajul tău este acesta, din partea mea poți aștepta mult și bine!

În rest... citatele habar nu am de unde sunt.
Iar comentariile tale, habar nu am ce vor să spună. Pare că ai avea un dialog cu cineva?

narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mier 27 Feb 2013, 18:54

Citatete au fos luate de pe siturile de stiri.
In rest, nu-i o noutate ca sunt prea abscons pentru tine.
Mai citeste o data, poate intelegi!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Mier 27 Feb 2013, 19:16

wolf a scris:Citatete au fos luate de pe siturile de stiri.
In rest, nu-i o noutate ca sunt prea abscons pentru tine.
Mai citeste o data, poate intelegi!

Cand dai citate, spui cine si unde a spus ceea ce citezi... apoi faci comentariile tale.

Daca esti (nu esti, ci scrii) "prea abscons" pentru mine... citeste-te singur! Arrow

narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Joi 28 Feb 2013, 14:14

Narcisa, da te uiti mai atente, citatele sunt scrise cu italice, spre deosebire de restul. Dar nu este prima data cind constat ca citesti pe diagonala...

Antonescu a semanat germenele noii dictaturi de partid. Antonescu a devenit un lider ultaautoritar, cine nu este cu el, este impotiva lui. Punerea la colt a lui Chiliman, Tariceanu si Orban, probabil nu se va termina aici, e un semnal clar ca PNL e Crin Antonescu iar Crin Antonescu e PNL. De aici si lipsa de contracandidati la sefia PNL, barem asa de-un pamplezir. Antonescu are un singur scop: sa ajunga presedintele Romaniei. Isi doreste asata si se simte prin tot ce face, joaca intreg partidul pe o certa royala, dar s-ar parea ca merge la cacealma. Viseaza inca la voturile celor 7 milioane, cu morti cu tot, dar uita ca 8 milioane au tacut, n-au vrut, ori au fost indecisi.
Il mai caracterizeaza ceva: ura. Cine a ascultat spicuiala de la congres, bolboroseala fara sens, cuvinte spuse doar pentru ca-i place se le auda, a a putut intelege asta. Uraste pe Basescu, uraste UE si in general pe toti cei ce ar putea avea alta parere decit el. Aceasta ura il va putea duce, fara tagada, la ratare. Poate va aduceti aminte si de incidentele cu ziaristii care-i puneau intrebari incomode, adica mai pe sleau, au indraznit sa nu-i cinte in struna si sa-i ridice osanale, precum A3. A fost furios, revoltat, impotiva indrazneli lor de opozitie.
Mi-e teama sa nu simtim, inca o data, pe propria noastra piele, adevarul zicalei: da-i prostului putere...
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Joi 28 Feb 2013, 18:47

wolf a scris:Narcisa, da te uiti mai atente, citatele sunt scrise cu italice, spre deosebire de restul. Dar nu este prima data cind constat ca citesti pe diagonala...
Ma asteptam sa spui unde a spus Crin Antonescu, ceea ce citai.
Unde, in ce context, despre ce anume vorbind.
Altfel, poti sa iei cateva vorbe, o propozitie si sa-i dai ce interpretare vrei tu.
Si apoi sa spui ca eu citesc pe diagonala, ca tu esti prea abscons, ca eu nu inteleg.

wolf a scris:Antonescu a semanat germenele noii dictaturi de partid.
Antonescu a devenit un lider ultaautoritar, cine nu este cu el, este impotiva lui.
De unde ai dedus tu asta?

wolf a scris:Punerea la colt a lui Chiliman, Tariceanu si Orban, probabil nu se va termina aici,
Probabil CE?

wolf a scris: e un semnal clar ca PNL e Crin Antonescu iar Crin Antonescu e PNL.
Si nu ti se pare normal, firesc, necesar chiar?
Crin Antonescu este pentru a doua oara ales presedinte PNL.
Asta inseamna, dupa parerea mea, omul numarul unu' in partid.

wolf a scris:De aici si lipsa de contracandidati la sefia PNL, barem asa de-un pamplezir.
I-a impiedecat cineva pe Chiliman, Tariceanu sau
Orban sa candideze pentru sefia PNL? Macar asa, de-un pamplezir, cum zici tu. De ce nu au candidat?
Slava Domnului, au fost suficient de "vocali", dar atat.

wolf a scris:Antonescu are un singur scop: sa ajunga presedintele Romaniei.
Isi doreste asta si se simte prin tot ce face, joaca intreg partidul pe o certa royala,
dar s-ar parea ca merge la cacealma.
Tot ce spui este adevarat, doar ca acestea sunt dorintele PNL, USL,
ca formatiuni politice + dorintele a cateva milioane de romani.

Unde vazi tu "cacialmaua"?

"Antonescu" asa cum prezinti, ar fi un om, un singur om.
Dar Crin Antonescu, are in spate un partid PNL, o alianta politica USL, cateva milioane de votanti-sustinatori.
Altfel, "Antonescu" nu poate ajunge presedintele Romaniei, pe "persoana fizica" cum ar zice Mircea Badea.

wolf a scris:Viseaza inca la voturile celor 7 milioane, cu morti cu tot,
dar uita ca 8 milioane au tacut, n-au vrut, ori au fost indecisi.
Asta e grija ta? Ca "viseaza" "Antonescu" sau PNL,
sau USL, sau milioane (cate or fi) de romani?
Ai rabdare, daca e cum zici tu, se va vedea la vot.
Daca este cum zice "el" sau "ei" ... tot acolo s va vedea, la vot!

wolf a scris:Il mai caracterizeaza ceva: ura.
Ura? Dar de dispret, ce spui? De dezgust?
Dar poate si iubirea? Sau responsabilitate? Sau gandul bun de a face ceva? Macar de a incerca?

Nu stiu... zic si eu... pe un om il pot caracteriza multe~!

wolf a scris:Cine a ascultat spicuiala de la congres, bolboroseala fara sens,
cuvinte spuse doar pentru ca-i place se le auda, a a putut intelege asta.
Acuma, ce sa zic? Eu am ascultat toate discursurile transmise,
inclusiv a lui Crin Antonescu. Ce spui tu... s-a auzit in urechile unora. Altii au auzit altfel.
Stii tu... " frumosul e în ochii privitorului ", asa zic unii.

Nu suntem toti la fel... si asta cica e de bine! Very Happy

wolf a scris:Uraste pe Basescu, uraste UE si in general pe toti cei ce ar putea avea alta parere decit el.
Aceasta ura il va putea duce, fara tagada, la ratare.
Daca vom "rata", vom rata impreuna si prin noi insine!
Dar Basescu nu va mai candida pentru presedentie, nici UE nu il mai iubeste tare,
asa ca, ce vom "rata"?!?

Apropos, sa stii ca si Tariceanu il "uraste" pe Basescu.
Desi nu cred ca despre ura e vorba, ci de cu totul alte sentimente.

wolf a scris:Poate va aduceti aminte si de incidentele cu ziaristii
care-i puneau intrebari incomode, adica mai pe sleau,
au indraznit sa nu-i cinte in struna si sa-i ridice osanale, precum A3.
A fost furios, revoltat, impotiva indrazneli lor de opozitie.
Vezi ca nu de "intrebari incomode" era vorba. Ci de buluceli.

Zii si tu, care ar fi (sau care le-ai auzit tu) alea "intrebari incomode, adica mai pe sleau,
admitand ca or fi fost si nu le-am auzit eu!

wolf a scris:Mi-e teama sa nu simtim, inca o data, pe propria noastra piele,
adevarul zicalei: da-i prostului putere...
Dar nu e nici o problema, este libertate la vot.
Nu-ti place Crin Antonescu, poate vei avea sansa sa o votezi pe Monica Macovei!
Nu-ti place nici MM, vei putea vota DD.

narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Vin 01 Mar 2013, 13:35

Ma asteptam sa spui unde a spus Crin Antonescu, ceea ce citai.
Pai de aici:
" Am şi de această dată emoţii. Este ultima oară când particip ca
No, e clar???
Probabil CE?
Asa-mi terbuie daca nu scriu clar, ca la gradinista! Lista, Narcisa, adica enumararea celor pusi la colt nu se va termina cu Tariceanu, Orban, si Chiliman!
Nu, nu mi se pare nici normal, nici necesar. Si Ceausescu era partidul si partidul era Ceausescu!! Si ne-a ajuns! Apoi, parca despre Basescu aveai alta parere, intr-o imprejurare similara! Very Happy
De ce nu au candidat?
De ce? Vezi mai sus!
doar ca acestea sunt dorintele PNL, USL,
Da, si 20 de milioane de romani il doreau pe Ceausescu presedinte pe viata!
Da sa stii ca Antonescu, nu e numai adormit, ci si neam cu Nostradamus. Zice ca dupa ce se satura el de presedentie, adica in 2018, il va lasa pe Ponta sa fie presedinte, iar pe Iohannis il numeste premier! I-auzi, briul!!!
Dar de dispret, ce spui? De dezgust?
Da, corect, dispret fata de democratie, dezgust fata de opiniile, altele decit ale lui! Perfect adevarat, asta mi-a scapat!
" frumosul e în ochii privitorului "
Iarasi adevart. Dar vezi tu, depinde si cum a fost invatat! Ori daca a fost educat de A3....nu vede altceva deci "frumos".
Ce ziceam eu, nu citesti atenta, nu NOI vom rata, ci EL, adica Antonescu! Si asta nu e neaparat o ratare si pentru noi, din contra, poate fi o binefacere!
Sa te intreb de unde stii tu asta?? Nu, nu este nevoie, nu asa pun problema, ci afirm ca cele spuse de tine pot fi adevarate, desi Basescu l-a numit premier pe Tariceanu. Ca nu s-au inteles dupa aia, e alta pveste. Sau cine stie, daca imi aduc aminte de scrisoarea pe care o flutura Udrea la vremea respectiva, neintelegrea porneste tocmai de la o ...intelegere! Razz
Din pacate nu este asa. Nu voi vota un rau, doar pentru ca e mai putin rau! Daca va apare un presedinte ce merita sa fie votat, ii voi da votul. Daca nu, nu! Dar, dupa cum merg treburile, nici eu, nici tu, nu vom mai vota un presedinte, ci doar un parlament. Parlament ce va alege un presedinte! Asa ca nu vom alege, ci vom fi pusi in fata unui fapt implinit!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Vin 01 Mar 2013, 17:31

wolf a scris:
Pai de aici:
" Am şi de această dată emoţii.
Este ultima oară când particip ca preşedinte al PNL la un partid al Congresului nostru",
le-a transmis Antonescu colegilor, la închiderea lucrărilor Congresului PNL.
No, e clar???
Da!
Si ce este "neclar" sau nepotrivit in acest mesaj al lui Crin Antonescu la incheierea Congresului?

Crin Antonescu va candida pentru presedentia Romaniei.
Daca va castiga, va deveni un om "fara partid", categoric nu va mai fi presedintele PNL.
Daca nu va castiga, nu va mai fi, cel mai probabil, presedintele PNL.
narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Vin 01 Mar 2013, 17:51

wolf a scris:
Probabil CE?
Asa-mi terbuie daca nu scriu clar, ca la gradinista!
Lista, Narcisa, adica enumararea celor pusi la colt nu se va termina cu Tariceanu, Orban, si Chiliman!
Cei trei, nu au fost "pusi la colt".
Au avut drept de "vorbe", drept de vot, toate drepturile, ca si ceilalti membrii ai PNL.

narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Vin 01 Mar 2013, 17:57

wolf a scris:
Nu, nu mi se pare nici normal, nici necesar.
Si Ceausescu era partidul si partidul era Ceausescu!! Si ne-a ajuns!
Apoi, parca despre Basescu aveai alta parere, intr-o imprejurare similara! Very Happy
Confunzi grav situatiile!

Nimanui din PNL nu i s-a pus "pumnul in gura" sa nu poata vorbi, sa nu isi poata spune, liber,
oriunde si in orice context a dorit, parerile, opiniile.
Dimpotriva, orice membru al PNL si-a expus public oricand a dorit si oriunde a dorit, toate opiniile.

narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Vin 01 Mar 2013, 17:59

wolf a scris:
De ce nu au candidat?
De ce? Vezi mai sus!
Ce sa vad "mai sus"? Raspunde cu subiect si predicat "de ce nu au candidat?"

narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Vin 01 Mar 2013, 18:15

wolf a scris:
doar ca acestea sunt dorintele PNL, USL,

Da, si 20 de milioane de romani il doreau pe Ceausescu presedinte pe viata!
Amesteci mere cu pere, fara absolut nici o logica!

Ce legatura vezi tu intre "Ceausescu", perioada comunista, cu partid unic si "securitatea" atotputernica,
si Romania actuala, tara membra UE si NATO, cu un sistem democratic multi-partidist?

wolf a scris:Da sa stii ca Antonescu, nu e numai adormit, ci si neam cu Nostradamus.
Zice ca dupa ce se satura el de presedentie, adica in 2018, il va lasa pe Ponta sa fie presedinte,
iar pe Iohannis il numeste premier! I-auzi, briul!!!
Crin Antonescu, ca si orice om, poate zice ce doreste,
poate face ce planuri de viitor doreste el!
A zis ca "poate"! Da, Johannis "poate" fi un bun premier, sau un bun presedinte de partid,
si daca va dori sa candideze si daca va fi ales, da, "poate" fi un bun presedinte pentru Romania.

Dar... dupa cum bine stii si tu, si eu, si tu, si Ponta, si Antonescu, si Basescu...
fiecare ne putem face planuri si ganduri de viitor. Ce va fi... numai Dumnezeu, "poate" poate stii!

Ca azi, acum, suntem... dar maine, cine stie?!?
Vorbe...

narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Vin 01 Mar 2013, 18:28

wolf a scris:

Dar de dispret, ce spui? De dezgust?
Da, corect, dispret
fata de democratie, dezgust fata de opiniile, altele decit ale lui! Perfect adevarat, asta mi-a scapat!

Discuția, dacă îmi aduc bine aminte,
era despre "ura" lui Crin Antonescu față de Băsescu.

Crede-mă... ca și Crin Antonescu, ca și mulți, mulți alți români,
nutresc față de Băsescu nu "ură", dar mult, mult dispreț, dezgust.
Față de tot, tot ce a fost, este și sper că nu va mai fi "Băsescu".

narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Vin 01 Mar 2013, 18:34

wolf a scris:
" frumosul e în ochii privitorului "
Iarasi adevart. Dar vezi tu, depinde si cum a fost invatat!
Ori daca a fost educat de A3....nu vede altceva deci "frumos".

Dacă tu crezi că "eu" sau toți ceilalți (și nu puțini!) pot fi "educați" de A3
înseamnă că A3 face într-adevăr o treabă foarte bună! și nu ușoară!
"Educația" a câteva milioane de oameni, unii dintre ei (și nu puțini!)
cu multă, chiar foarte multă școală (și nu numai "școala vieții")... teribil de meritorie A3! ok
narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Vin 01 Mar 2013, 18:49

wolf a scris:
Ce ziceam eu, nu citesti atenta, nu NOI vom rata, ci EL, adica Antonescu!
Si asta nu e neaparat o ratare si pentru noi, din contra, poate fi o binefacere!
Asa... deci zici ca Antonescu va "rata"... adica nu va fi ales presedinte... si?
E "ratarea" lui si si-o asuma!
E "ratarea" USL-ului, care si-o asuma.
E "ratarea" noastra, a celor care il vom sustine si il vom vota... si ne-o asumam.

Pentru tine, poate fi o binefacere, pe care tu ti-o vei asuma.
E dreptul tau, sa votezi dupa cum crezi.

wolf a scris:
Sa te intreb de unde stii tu asta??
Nu, nu este nevoie, nu asa pun problema,
ci afirm ca cele spuse de tine pot fi adevarate, desi Basescu l-a numit premier pe Tariceanu.
Ca nu s-au inteles dupa aia, e alta pveste.
Sau cine stie, daca imi aduc aminte de scrisoarea pe care o flutura Udrea la vremea respectiva,
neintelegrea porneste tocmai de la o ...intelegere! Razz
Ar trebui să știi și tu, așa cum știu și eu.
Nu există PNL-ist (nu spun "adevărat", că deja termenul este perimat),
nu există susținător liberal, care să îl "iubească" pe băsescu!

wolf a scris:
Din pacate nu este asa. Nu voi vota un rau, doar pentru ca e mai putin rau!
Daca va apare un presedinte ce merita sa fie votat, ii voi da votul. Daca nu, nu!
Dar, dupa cum merg treburile, nici eu, nici tu, nu vom mai vota un presedinte, ci doar un parlament.
Parlament ce va alege un presedinte! Asa ca nu vom alege, ci vom fi pusi in fata unui fapt implinit!
Altă trăznaie spui! Asta de unde ai mai scos-o?
Ești culmea, zău... orice idee, orice dezbatere, orice vorbă aruncă unul sau altul,
devine pentru tine "adevărul" zilei de mâine?

Vei vota sau nu, e dreptul tău.

Ce vom vota... să vedem întâi ce va spune Constituția!
narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Vin 01 Mar 2013, 20:24

Cei trei, nu au fost "pusi la colt".
Tu prin "a pune la colt" intelegi ca trebuie trasi in teapa, impuscati, hacuiti si presarati cu sare??? Nu, Narcisa, nu...
Discuția, dacă îmi aduc bine aminte,
[quote]Dicutia era derspre caracterul lui Antonescu, caracter ce cuprinde si ura, si dispretul, si dezgustul fata de tot ce e altceva decit opinii lui! Si, daca te uiti bine, in ce am insirat eu, este si UE si presa, nu numai Basescu!
si-a expus public oricand a dorit si oriunde a dorit, toate opiniile.
Da, si apoi s-a trezit exclus din partid! haz
Tu de unde crezi ca a inceput zizania in partid??
Raspunde cu subiect si predicat "de ce nu au candidat?"
OK, uite
- subiect: lista
- predicat: a impune
suplimentar
- adjectiv: caricatural
Lamuriri???
Ce legatura vezi tu intre "Ceausescu"...
Si eu ce sa-ti fac daca tu nu intelegi??? Tu chiar crezi ca romanii il voiau pe Ceausescu presedinte pe viata??? haz
Da, Johannis "poate"
Da aici iti dau dreptate, cu o singura conditie, sa nu-l strice clica lui Antonescu, ca ar fi pacat! (vezi si bancul cu ciobanul!)
Dacă tu crezi că "eu" sau toți ceilalți (și nu puțini!) pot fi "educați" de A3
Da, dar vezi tu, educatia se poate face si sa vezi albul negru si pe Basescu hot de salarii si hot de demnitate! Ori, stii si tu, nu prea e asa. Basescu poate fi acuzat de multe, dar nu ca ne-a furat salariile si demnitatea! Ori acest fel de "educatie" se numeste ura!
nu există susținător liberal, care să îl "iubească" pe băsescu
Perfect adevarat!!! Si eu, desi nu sunt liberal, pot spune acelasi lucru!!!
Ce vom vota... să vedem întâi ce va spune Constituția!
Narcisa, pe ce punem pariu!!! Tu nu intelegi ca un presedinte ales de parlament nu va fi unul jucator?? Nu intelegi ca lectia Basescu a fost invatata, prea bine chiar??? Ce drac e asa de complicat???!!!!

Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum