celelalte cuvinte

Ce se intampla cu pisicile noastre

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Ce se intampla cu pisicile noastre

Mesaj Scris de Donna la data de Dum 09 Dec 2012, 10:30

http://www.descopera.ro/dnews/4672018-300-de-pisici-din-shanghai-au-scapat-din-farfurii

E o stire mai veche dar ma intreb cate pisicute or fi ajuns de atunci pisici shanghai! affraid
Donna

Data de inscriere : 17/05/2010
Varsta : 39

Sus In jos

Re: Ce se intampla cu pisicile noastre

Mesaj Scris de Donna la data de Lun 21 Ian 2013, 22:37

Mai, toate ca toate... dar era sa raman fara Jimmilica al meu! A iesit afara din casa fara sa ne dam seama si ma mir cum de nu a coborat... A stat trei ore in fata usii pana cand a venit frate-meu si l-a gasit acolo miorlaind. Nu stiu cum de toate i se-ntampla numai lui, saracutul! Ba si-a rupt piciorul, concomitent cu piciorul fratelui meu care vrand sa-l fereasca pe el, a calcat stramb de asemeni... Razz , ba a cazut de la geam, de la et.4, in doua randuri... E un norocos, pana la urma! Very Happy
Donna

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Joi 24 Ian 2013, 15:38

Donna

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Sam 02 Feb 2013, 10:10

http://www.reginele.ro/6-metode-prin-care-iti-inveti-pisica-sa-nu-mai-roada-cabluri-3061?utm_source=Newsletter&utm_medium=MailDirect&utm_campaign=Monica+Gabor%2C+mai+pleaca+din+Romania%3F

Daca nu ii acorzi suficienta atentie pisicii tale este posibil ca aceasta sa inceapa sa roada din plictiseala sau pentru a-ti atrage atentia, mai ales ca de fiecare data cand o vezi ca face ceva gresit vei interactiona cu ea (chiar sub forma certurilor). Asa ca nu-ti lasa pisica sa se plictiseasca si nu ii da atentie atunci cand face ceva rau, mai bine te duci si indepartezi obiectul cu pricina din calea pisicii.

Asa face Jimmy. Incepe sa zgarie ce nimereste pentru ca stie ca va fi toata lumea cu gura pe el. Laughing Si tule-o pe urma! Laughing
Donna

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Sam 02 Feb 2013, 13:25

Bisou al meu vine din ce in ce mai hartanit din escapadele amoroase. Acum are un ochi complet inchis si eu n-am veterinar de pisici in oras. Sad

Admin

Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 58
Localizare : pe val

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Sam 02 Feb 2013, 16:10

Asa ca nu-ti lasa pisica sa se plictiseasca si nu ii da atentie atunci cand face ceva rau, mai bine te duci si indepartezi obiectul cu pricina din calea pisicii.
Excelent, am trecut timpeniile de la "educatia" copiilor, la educatia pisicilor!!! Daca Mini are vreo idee "trasnita", e suficient sa spun un NU hotarit si renunta imediat. Cit despre "bagatul in seama", ce sa mai zic, mai nou doarme la mine in brate, sau cu mine in mrate, cum vreti voi! Razz
Abba, du-l la veterinar de ...ciini! Orice medic stie ce sa faca in acest caz.
Wolf

Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Dum 03 Feb 2013, 07:17

I-am dat cu niste Mibazon, pana una alta. Problema e ca nu-l pot tine in casa macar 3 zile, pana se vindeca. Ieri au venit niste prieteni cu pisica lor care era in calduri si golanul, ia-l de unde nu-i! L-am cautat peste tot, dar degeaba! A aparut mai pe seara, dupa ce "mandra" plecase la fel de infocata cum venise.

Admin

Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 58
Localizare : pe val

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Dum 03 Feb 2013, 07:56

wolf a scris:
Asa ca nu-ti lasa pisica sa se plictiseasca si nu ii da atentie atunci cand face ceva rau, mai bine te duci si indepartezi obiectul cu pricina din calea pisicii.
Excelent, am trecut timpeniile de la "educatia" copiilor, la educatia pisicilor!!! Daca Mini are vreo idee "trasnita", e suficient sa spun un NU hotarit si renunta imediat. Cit despre "bagatul in seama", ce sa mai zic, mai nou doarme la mine in brate, sau cu mine in mrate, cum vreti voi! Razz
Abba, du-l la veterinar de ...ciini! Orice medic stie ce sa faca in acest caz.
Educatia pisicilor, asa-i! Laughing Oricum, Mini a ta deja cred ca si-a facut anumite obisnuinte... nu prea mai poti acum sa-i schimbi obiceiurile, cum nu mai pot nici eu sa i le schimb pe-ale lui Jimmy. Dar ma intrebam altceva... In articol scrie ca sa indepartez obiectul cu pricina din calea pisicii. La mine cel mai adesea e vorba de pat sau canapea. Vreo sugestie? Laughing
Donna

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Dum 03 Feb 2013, 15:05

Cumpara-i o placa de ascutit gherute si pune-o in locul unde face asta de objcei. Pentu tine, un ziar impaturit cu care ii dai la fund (usor, mai mult sa o sperie), in timp ce slui un NU autoritar. In putin timp e suficient acel NU. Eu mai am o vorba: drotu' tau! Cind aude asta fuge si se ascunde
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Mier 13 Feb 2013, 09:38

Într-o casă de fumători, chiar și animalele fumează. Cel puțin așa susțin veterinarii, care mai spun și că la autopsia patrupedelor își dau seama imediat dacă au avut stăpâni cu acest viciu nesanatos. ”La pisici se vede cel mai clar, pentru că ele stau numai în casă, pe lângă stăpân și, fiind sedentare, rețin toată toxicitatea din fum. Mi-ar plăcea să pot arăta proprietarior cum arată plămânii unei ”pisici fumătoare”, ne-a mărturisit un veterinar.

Donna

Sus In jos

Mesaj Scris de Another la data de Joi 14 Feb 2013, 07:34

Deci, fumează, blănoasele!

OK! Eu nu (mai) fumez, dar o să-mi pun vinul cât mai sus, undeva pe niște rafturi, ca să nu ajungă motanul la el! Twisted Evil
Another

Data de inscriere : 18/07/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Joi 14 Feb 2013, 08:07

Am avut odata o pisica, mare consumatoare de vin rosu si cafea. Cum prindea un pahar pe masa, cum o gaseam lipaind din el. N-am mai vazut asa ceva! Si era micuta, saraca! Ce-i drept, a murit din cauza stomacului...

Donna

Sus In jos

Mesaj Scris de Another la data de Joi 14 Feb 2013, 08:14

Donna a scris:Am avut odata o pisica, mare consumatoare de vin rosu si cafea. Cum prindea un pahar pe masa, cum o gaseam lipaind din el. N-am mai vazut asa ceva! Si era micuta, saraca! Ce-i drept, a murit din cauza stomacului...

Păi?!
În plus, poate mai și fuma... Razz
Another

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Joi 14 Feb 2013, 22:05

Am gasit-o odata rontaind la una.
Vorbesc serios. Nu glumesc, nu mint, nu fac misto. Bella o chema, saracuta... Era o zapacita mica. Dadea cu ghearele cand te asteptai mai putin. Smile Dar mi-a fost draga. Smile
Donna

Sus In jos

Mesaj Scris de Another la data de Vin 15 Feb 2013, 07:10

Donna a scris:Am gasit-o odata rontaind la una.
Vorbesc serios. Nu glumesc, nu mint, nu fac misto. Bella o chema, saracuta... Era o zapacita mica. Dadea cu ghearele cand te asteptai mai putin. Smile Dar mi-a fost draga. Smile
Înțeleg... Smile
Another

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Vin 15 Feb 2013, 20:30

Saracele mite, ce vina au ca satpinii lor vor sa se omoare, incet, incet....
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 14 Mai 2013, 20:50

Am o probleme cu Mini, ii cade parul ceva de speriat. Inteleg ca-i primavara, ca napairleste, dara nici chiar asa. Din februarii ii tot cade! Maninca numai boabe si carnita de la Whiskas, vaccinata, deparazitata la zi. Zilnic ii aduc iarba de afara, o spal si abia apoi i-o dau.
O prii de doua trei ori pe zi, degeraba. Am fost la veterinar si mi-a dat niste pastile, degeaba.
E normal? La mama ei nu-i cadea atita, chiar cind napirlea.
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Mar 14 Mai 2013, 22:44

Probabil si din cauza varstei...
Donna

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 14 Mai 2013, 22:54

Noooo, in august face doi ani!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Mar 14 Mai 2013, 22:57

Acum depinde si de felul parului. Am avut mai demult o pisica al carei par nici nu-l simteam, cred ca era mai scurt sau nu stiu cum sa-mi explic altfel. Astia doi, in schimb, imi mananca zilele! Le cade parul ceva de speriat! Si vorba ta, mai ales primavara!
Donna

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Mar 14 Mai 2013, 22:59

cONSULTA MAI BINE UN VETERINAR.

Exista pisici pe care stapanii le tund (adica veterinarul!) periodic
tocmai din cauza caderii parului sau pentru a nu lasa asa mult par (cele foarte blanoase)

Noi am gasit la Mall la Arad o perie nemteasca foarte buna, eficienta (are un fel de "lama" de otel)
Exista si pentru pisici si pentru caini (cu par scurt sau cu par lung).

Amandoua pisicile noastre sunt blanoase, motanul mai tare, uneori se scarmana intre ele.
Gasesc chiar smocuri de par pe carpete sau pe parchet.

Ultima editare efectuata de catre narcisa in Mar 14 Mai 2013, 23:02, editata de 1 ori
narcisa

Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Mar 14 Mai 2013, 23:01

Nu cred ca e foarte blanoasa, din ce-am vazut in poze. Dar pentru orice eventualitate, da, e mai bine sa fie vazuta de un veterinar.
Donna

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Mar 14 Mai 2013, 23:02

Eu o mai "mangai" cu mana uda, de mai multe ori... se ia destul par si asa.
narcisa

Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Mar 14 Mai 2013, 23:05

Normal ca se ia. Nu-i asta una din problemele principale ale posesorilor de animale? Parul care cade peste tot?

Daca gasiti vreo solutie, sa-mi ziceti si mie! Razz
Donna

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 11 Iun 2013, 13:02

mi-e sooooomn
Wolf

Sus In jos