celelalte cuvinte

GRĂMĂTÍC

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: GRĂMĂTÍC

Mesaj Scris de Wolf la data de Lun 18 Feb 2013, 15:22

Pai picror, ii zice si la ciine si la urs si la gaina! Ba si la scaun sau masa. Numai ca aste din urma nu au gamba sau coapsa! Chiar, francezii cum zic la piciorul de scaun?
Cum ziceam, ca ne e lene, nu-i vina limbii romane! Cuvintele, ca si la francezi, exista, doar ca ne e lene sa le folosim! Si nu e vorba numai de picior!
Wolf

Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Lun 18 Feb 2013, 17:00

Pai, francezii ii zic pied de chaise, dar pentru ei jambe este cu totul altceva!

Admin

Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 57
Localizare : pe val

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Lun 18 Feb 2013, 20:22

dar pentru ei jambe este cu totul altceva!
Si pentru noi!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Lun 18 Feb 2013, 20:24

N-o scot la capat cu tine !Smile)
Poate am ales eu un exemplu nefericit, dar te asigur ca predand romana francezilor, am intalnit nenumarate alte situatii de acest gen.

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Lun 18 Feb 2013, 23:11

Abba, eu te cred ce zici, dar atentie ce ai spus: predand romana francezilor...Acum ai inteles???
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mar 19 Feb 2013, 00:22

Bun, si daca spun ca-mi pun pantoful sting in piciorul drept, cred ca e clar pentru toata lumea in care anume parte mi l-am pus, nu ? In 99% din cazuri e suficient atit, iar in alea 1% cind e nevoie de precizie mai mare pot sa folosesc mai multe cuvinte. Vorba aia, traiesc in limba romana de ceva vreme si n-am simtit niciodata ca nu ma pot exprima suficient de bine.
Daca ma intrebati pe mine, nu stiu cum o fi in franceza dar englezii, probabil in primul rind americanii, le exagereaza mult cu sinonimele si cu bogatia in exprimare. In fiecare zi ii mai trazneste cite unuia o idee geniala, apare pe Y! news cite-o stire formulata intr-un fel cu totul nou de stai sa te-ntrebi ce dracu a vrut si asta sa zica. Sau mai gaseste un cuvint de pe nu stiu unde si-l pune repede acolo sa se vada ce vocabular are el (sau ea). Cind de fapt se putea spune acelasi lucru la fel de bine si in vorbe de zi cu zi. Penibil. Au si ei penibilii lor.
Orion

Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Gramatica

Mesaj Scris de ABBA la data de Mar 19 Feb 2013, 07:39

Da, Vlad, de acord cu tine , de asta engleza este atat de usor de invatat si , poate, pe primul loc in preferintele celor care vor sa invete o limba straina, pentru precizie si economie, doua principii lingvistice foarte importante!

Wolf, ce nu intelegi in exprimarea mea? Sau unde e problema? Predau limba romana unor cetateni francezi adulti si am ocazia sa constat dificultatile limbii romane din punctul lor de vedere. Asta voiam sa zic.

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 19 Feb 2013, 15:59

Daca mi-ai preda mie limba engleza, ai zice exact acelasi lucru! Mie, cel putin, limba engleza mi se pare supercomplicata. Lor, limba romana.
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mar 19 Feb 2013, 17:20

Eu cred ca e pe primul loc pentru ca s-a intimplat sa fie limba mondiala. Daca-i bateau spaniolii la 1588 probabil acum invatam cu totii de zor spaniola. Iar daca Napoleon nu lua bataie in Rusia, aproape sigur franceza. Asta e.
(Chiar sint foarte curios de ce niste cetateni francezi adulti, si presupun in deplinatatea facultatilor mintale, vor sa invete romana. Smile Probabil motive se gasesc totusi.)
O fi mai usoara engleza, dar eu zic ca doar in ce priveste vocabularul de baza. Cu care poti sa te descurci. Cu toate milioanele de feluri ale lor de a spune acelasi lucru, cred ca foarte multi au dificultati mari si la cititul unor texte doar un pic mai pretentioase. Eu ma consider foarte bun la engleza si tot bijbii de destule ori pina inteleg bine (cred si sper ca de cele mai multe ori pina la urma inteleg totusi bine).
(Sa nu mai vorbim de sequence of tenses, sau conditionalul, banui ca mai putin de 1% dintre strainii vorbitori de engleza le folosesc corect. Si nici dintre englezi, doar i-am vazut prin filme. Dar ce-are a face. De inteles se intelege si asa, iar englezii sint civilizati si ingaduitori, mai ales cu un amarit de strain care se straduieste sa le vorbeasca limba.)

PS. Franz, aici se intimpla niste lucruri tare ciudate. Nu vad sectiunea "bookiseala" decit cind sint logat.
Orion

Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de ZEUS la data de Mar 19 Feb 2013, 19:10

vlad_sim a scris:PS. Franz, aici se intimpla niste lucruri tare ciudate. Nu vad sectiunea "bookiseala" decit cind sint logat.
Am verificat si rezolvat eu.

Admin

Data de inscriere : 09/05/2010
Localizare : OLIMP

http://celelaltecuvinte.pro-forums.us

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Sam 12 Oct 2013, 18:16

Am citit undeva ca semnele de exclamatie in exces dauneaza grav sanatatii exprimarii. Laughing Adica asta denota ca esti cam limitat in exprimare. Asa sa fie? Rolling Eyes Smile 
Donna

Data de inscriere : 17/05/2010
Varsta : 39

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Dum 13 Oct 2013, 12:12

De ce sa pui multe? Unul , da' sa fie mare!

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Dum 13 Oct 2013, 12:59

Unii ar zice că mărimea nu contează! Poate să fie oricât de mare!! uf

narcisa

Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Lun 14 Oct 2013, 22:08

Nu stiu care-i faza. Intr-adevar, sunt persoane care folosesc prea din plin semnele de punctuatie dar sa-ti faci un tel din denigrarea celor care pun "puncte-puncte" sau "trei semne de exclamare" mi se pare un pic absurd.
Donna

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Lun 14 Oct 2013, 22:23

Donna a scris:Nu stiu care-i faza. Intr-adevar, sunt persoane care folosesc prea din plin semnele de punctuatie dar sa-ti faci un tel din denigrarea celor care pun "puncte-puncte" sau "trei semne de exclamare" mi se pare un pic absurd.
Cred că "prea multe semne de punctuație"
(acum că ai spus despre "puncte-puncte" sau "trei semne de exclamare")
au apărut în ultima vreme, când "comunicarea" se face numai în scris și nu "verbal"
Adică pe messenger sau mail sau forum sau facebook.
În acest caz, "prea multe semne de punctuație", "puncte-puncte" sau "trei semne de exclamare"
încearcă să suplinească tonul, inflexiunile vocii,
să facă "scrierea-exprimarea" mai consistentă, mai "puternică", mai convingătoare, mai expresivă.
Ca de altfel și folosirea scrierii cu litere mari, în unele situații.

Părerea mea!
narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Lun 14 Oct 2013, 22:26

Da. Si eu zic la fel. Cand comunici virtual e mai dificil sa-ti expui parerile, trairile. Bine, nici sa faci uz prea mult dar nici sa te feresti in a le folosi ca "nu da bine" si s-ar putea ca "unii" sa te considere limitat.
Donna

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Lun 14 Oct 2013, 22:35

Donna a scris:Da. Si eu zic la fel. Cand comunici virtual e mai dificil sa-ti expui parerile, trairile.
Bine, nici sa faci uz prea mult dar nici

sa te feresti in a le folosi ca "nu da bine" si s-ar putea ca "unii" sa te considere limitat.
Eu sper că n-ai întâlnit pe cineva care să spună așa ceva!
"Acela" mi s-ar părea mie, limitat sau cârcotaș Laughing

Asta ar fi ca și cum ai zice că "nu dă bine" folosirea muțunacilor (emoticon)
narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Lun 14 Oct 2013, 23:00

Sunt persoane care dau pe-afara de culte ce sunt. Smile Sunt, nu zic ba, dar chiar sa te legi de niste biete semne de punctuatie! Rolling Eyes Inteleg, sa te legi de cei care nu le folosesc, de agramatii pe care-i intalnesti peste tot, inclusiv in ditamai cercuri inalte...

Parerea cuiva: "Aia le stiu pentru ei, nu trebuie sa le impartaseasca cu altii!" Laughing Laughing Laughing 
Donna

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Mar 03 Dec 2013, 22:39

Pentru cei interesati ( bine de stiut de toata lumea ! ), ca nu se stie cand avem nevoie de el :

http://www.rromanes.ro/
FRANZ

Varsta : 56
Localizare : pe carari de munte

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Donna la data de Mier 04 Dec 2013, 06:53

Mda. Wink 
Donna

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Joi 05 Dec 2013, 16:48

FRANZ

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Joi 05 Dec 2013, 16:51

FRANZ

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Joi 05 Dec 2013, 18:15

Ce trist!

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Lun 17 Mar 2014, 10:54

"Catavencii" a scris:
Sinonimelele curului

Idioții de azi îi spun, disprețuitor, „evreul care ne învăța limba română“.
Imbecilii l-au poreclit, postum, Academicianul Cur.
Lui Alexandru Graur i s-a tras această poreclă fiindcă,
întrebat fiind cum e de preferat să numim pe românește proeminența noastră dorsală de sub centură:
fund, popou, dindărăt sau cur, lingvistul a ales cuvîntul popular,
explicînd că fund are sacul, în timp ce omul are cur.

Pentru idioți, Alexandru Graur n-a fost singurul lingvist evreu care ne-a învățat limba română.
Lazăr Şăineanu a lăsat un neprețuit dicționar de tip tezaur al limbii române.
Alt evreu, învățatul Moses Gaster, s-a ocupat de istoria limbii române și de folclorul autohton,
înainte de a fi fost expulzat din românia și de a face o impunătoare carieră ca lingvist în regatul Marii Britanii.

Alexandru Graur, cu doctorat la Sorbona, om de mare bunsimț și lingvist care a făcut școală în românia,
pe mulți i-a convins să renunțe la pleonasmul popular „avansați înainte“,
dar nu i-a putut convinge pe politrucii lui Ceaușescu și pe Ceașcă însuși să se despartă de „aducerea aportului“,
care e și azi un semn al autorității politice.

Cînd academicianul a decretat-o pe aia cu curul, a vuit Bucureștiul.
Asta se întîmpla în plină campanie politică de eufemizare a limbii române.
Atunci însă nu i-a zis nimeni lui Graur – Cur, ci curului – Graur,
ca un omagiu pentru curajul lingvistic al academicianului.

http://www.catavencii.ro/Sinonimelele-curului_0_10484.html
narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum