celelalte cuvinte

MRU

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: MRU

Mesaj Scris de Diana la data de Lun 24 Sept 2012, 21:05

Scrisoare deschisa adresata de o profesoara

lui Mihai Razvan Ungureanu

Domnule Mihai Razvan Ungureanu,
Ma numesc Elena
Stancu si sunt profesor cu o vechime in munca de 22 de ani, am gradul
didactic II si aveam la data de 1 iunie 2010, anterior taierii salariale
de 25%, un salariu net de 1.406 lei, iar dupa taierea cu 25%, un
salariu net de 1.091 lei.

La 1 ianuarie 2011 au fost restituiti
15% din procentajul taiat, salariul meu devenind 1.225 lei. Urmatoarea
restituire a fost la 1 iunie 2012 cu 8% si pana in prezent am un salariu
de 1.300 lei net lunar.

Intrucat constat ca dumneavoastra (si
colegii dumneavoastra) ati folosit banii din aceste taieri salariale in
beneficiul personal, achizitionandu-va prin fondurile de protocol
obiecte si materiale pentru igiena intima, medicamente pentru tratarea
unor boli cauzate de sezutul indelung in fotoliu (cum ar fi crema
Bepanthene si pudra Baneocin, adresate in special bebelusilor, pentru
iritarea fesiera), ori tigari si bauturi scumpe, ma consider JEFUITA in
acest mod trivial de dumneavoastra, mai trivial decat a facut-o un hot
de rand, care mi-a taiat in urma cu ceva timp geanta in tramvai,
sustragandu-mi ultimii bani pe care ii aveam.

Nesimtirea
dumneavoastra ma jigneste si umileste profund si nu inteleg de ce, din
banii mei de profesor care munceste cu profesionalism si daruire pentru
copiii acestei natii, din banii mei de mama care-si creste singura un
copil cu si asa destul de multe greutati, trebuie sa va platesc dvs
gelul de dus, parfumul, crema pentru iritatii, forfecutele de unghii,
tigarile de foi si vinurile scumpe, vita Kobe si alte delicatese si
rasfaturi cu care va imbuibati...din banii MEI, dle Ungureanu????? Din banii MEI si ai celor ca mine, carora le-ati CIUNTIT si
JEFUIT salariile pentru a trai dumneavoastra "BINE”. Acesta este
motivul REAL al taierilor salariale? Ca sa aveti dumneavoastra bani de
buzunar si sa va cumparati vita Kobe, tigari si vinuri?

Indignarea
mea fara margini a atins revolta, si in acest moment, dle Ungureanu, va
cer public, dvs PERSONAL, sa-mi restituiti integral banii furati din
salariul meu, respectiv suma de 5.890 lei, justificata mai jos, dupa cum
urmeaza:
- diferenta de salariu iunie 2010 – iulie 2010=315x6 luni (iulie-ianuarie 2011, cand s-a restituit 15%)=1.890 lei
- diferenta iunie 2010-ianuarie 2011=181x18 luni (ianuarie-iunie 2012, cand s-au restituit alti 8%)=3.258 lei
-
diferenta iunie 2012- decembrie 2012 (cand s-a promis ca va fi
reintregit salariul din 2010)=106 leix7 luni (iunie-decembrie 2012)=742
lei
Total: 1.890+3.258+742=5.890 lei

Sunt 5.890 lei, dle
Ungureanu! Banii MEI, pe care i-am donat nu bugetului de austeritate,
asa cum credeam, ci bugetului dvs personal, ori eu n-am facut cu buna
stiinta o astfel de donatie, mi-a fost smulsa abuziv, furata. Daca v-as
fi vazut cersind o tigara la metrou, probabil ca v-as fi oferit una,
daca mi-ati fi cerut o bucata de paine in fata bisericii, v-as fi oferit
jumatate din sandvisul copilului meu, care n-ar fi fost cu vita Kobe,
fireste, daca v-as fi vazut zdrentuit si nespalat, v-as fi cumparat EU
un sapun, dar nu ma las furata, dle Ungureanu! Nu-mi bagati dvs mana in
buzunar! Ati fost prim-ministrul Romaniei in perioada in care m-ati furat, nu borfasul de rand din tramvai!

Stiti
cata vita Kobe as fi cumparat eu copilului meu din banii pe care cu
nonsalanta si nesimtire mi i-ati FURAT??? 1,682 kg, dle Ungureanu
(faceti un calcul simplu: 5.890 lei, banii furati, impartiti la 3.500,
cat costa kilogramul).

Stiti cat gel de dus as fi cumparat in
acesti ani din aceasta suma de care m-ati jefuit? 535 de sticle (a 11
lei)!!!! Si lista poate continua...

Nu astept raspunsul acestei
scrisori, nu ma gandesc ca v-ati pune mintea cu asemenea "prostioare”
(?), astept doar sa-mi restituiti suma cuvenita, pe care miseleste
mi-ati jefuit-o, mie si milioanelor de oameni pe care i-ati privat atat
timp nu de vita Kobe si tigari de foi, ci poate de alimente si materiale
existentiale.

Va doresc, dle Ungureanu, sa simtiti de cel putin atatea ori de cate am simtit eu vinovatie si durere si amaraciune si
neputinta cand nici nu m-am putut uita in ochii copilului meu cand imi
cerea ceva si-i spuneam ca nu am bani si nu intelegea de ce! Explicati-i
dvs, va rog, dle Ungureanu, si-i raspundeti la intrebarea copilului de 4
ani:”De ce nu ai bani, mami, nu ai lucrat azi cu copiii?”.

Semnat,
Prof. Elena Stancu

Sursa: jurnalul.ro
Diana

Data de inscriere : 15/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 25 Sept 2012, 11:24

Diana, vad ca nu ai inteles nimic.
Acea scrisoare este o aiurea propagandistica!!!
Wolf

Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Mar 25 Sept 2012, 11:39

wolf a scris:Diana, vad ca nu ai inteles nimic.
Acea scrisoare este o aiurea propagandistica!!!

La tine, tot (ce nu este scris de tine probabil), este "propaganda propagandistica".
Si Diana a inteles foarte bine ceea ce era de inteles si ce ai inteles si tu probabil.
Cat adevar este in aceasta scrisoare "propagandistica".

Nu stiu de ce nu citim doar "1001 si una de nopti"... e propagandistica?!?
narcisa

Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mar 25 Sept 2012, 11:52

Sint si eu curios cum arata o lista din asta de cheltuieli de protocol pentru guvern de pe vremea lui Nastase, de exemplu. Sau Tariceanu, sau Boc. E vre-o diferenta semnificativa ? Sint si mai curios cum arata acum de cind la butoane e Ponta. Ca e si in campanie electorala. Macar acum, in campanie, a limitat semnificativ cheltuielile ? Uite, daca s-ar face chestia asta si ar rezulta ca macar de ochii lumii si ca sa fie ales, Ponta s-a mai retinut, macar fata de "dezmatatul" de Ungureanu, tot ar fi ceva. A publicat JM ceva pe tema asta ? N-am auzit. Daca nu, oare de ce ? Daca i-ar avantaja, ma gindesc ca ar publica-o.

Pina nu veniti cu lista de cheltuieli a lui Ponta, totul e gargara electorala de cea mai joasa speta.
Orion

Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Mar 25 Sept 2012, 17:10

Vlad, s-au facut publice si cheltuielile de protocol ale lui Boc. Erau si mai mari decat ale lui MRU.
De ceilalti nu stiu insa nimic.
FRANZ

Data de inscriere : 09/05/2010
Varsta : 56
Localizare : pe carari de munte

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 25 Sept 2012, 19:57

Pentru Diana si Narcisa care nu au inteles inca:
"Vrem să fie respectată la literă şi în spirit Legea 544 privind transparentizarea cheltuielilor publice, indiferent de Executiv, indiferent de natura cheltuielilor. Acestui comandament trebuie să i se supună inclusiv RA-APPS-ul, şi facem în sensul acesta un apel către media să nu lăsaţi aceste lucruri să treacă neobservate, ele pot fi oricând transformate în atac la persoană", a susţinut Ungureanu, menţionând că el personal a fost o "ţintă politică" pe acest subiect.
Narcisa, pai cum sa nu fie propaganda, cum zici tu propagandistica, cind pot sa inlocuiesc numele lui MRU cu cel al lui Ponta, vizavi de concediul petrecut, cu familia, intr-o vila de protocol, la Neptun!
Nici tu, nici Diana nu pricepeti un lucru esential: lista este de protocol, protocol de care beneficiaza si MRU, si Ponta, si Anonescu, si Basescu, si Iliescu sau Constantinescu!! Si Constantinescu si Iliescu sunt paziti din bani publici , antenutele de ce nu intreaba si de asta? Inca o data, scrie pe vreun deodorant sau sticla de vin, luate din bani e protocol, ca sunt pentru uzul lui MRU? Daca nu, eu zic sa nu va mai uitai in gura antenutelor!
Sint si eu curios cum arata o lista din asta de cheltuieli de protocol pentru guvern de pe vremea lui Nastase, de exemplu.
Cum drac sa arate, exact la fel!
Franz, hai las-o balta. Adica pe lista lui Boc ti-ai aruncat un ochi, pe aia a lui Tariceanu, nu! Very Happy Zau e de ris!
Pina nu veniti cu lista de cheltuieli a lui Ponta
Poti astepta mult si bine, ca doar nu or fi prosti aia de la antenute! Si, daca, prin cine stie ce imprejurare ar aparea la B1, cum s-ar comenta? ???????
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Diana la data de Mar 25 Sept 2012, 21:00

ABBA a scris:Eu chiar nu fac.

aplauze aplauze aplauze aplauze aplauze Nici eu floare1
Diana

Sus In jos

Mesaj Scris de Diana la data de Mar 25 Sept 2012, 21:04

MRU ,UN OM ATIT DE TRANSPIRAT E CLAR CA ASCUNDE CEVA,Forta Civica a intemeiata de Petre Roman in 2004 cind l-a dat afar basescu,deci pe linga ca e uns cu toate alifiile mai e si hot,cind il vad ca nu=i stau bine ochii-n cap il vad pe basescu Sad
Diana

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Mar 25 Sept 2012, 22:03

wolf a scris:Franz, hai las-o balta. Adica pe lista lui Boc ti-ai aruncat un ochi, pe aia a lui Tariceanu, nu! Very Happy Zau e de ris!
Da-mi si mie un link ceva, cu lista de cheltuieli de protocol a lui Tariceanu si, dupa analiza, voi avea grija sa-ti impartasesc parerea mea.

Ultima editare efectuata de catre FRANZ in Mar 25 Sept 2012, 22:17, editata de 1 ori
FRANZ

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Mar 25 Sept 2012, 22:08

wolf a scris:Pentru Diana si Narcisa care nu au inteles inca:
"Vrem să fie respectată la literă şi în spirit Legea 544 privind transparentizarea cheltuielilor publice, indiferent de Executiv, indiferent de natura cheltuielilor. Acestui comandament trebuie să i se supună inclusiv RA-APPS-ul, şi facem în sensul acesta un apel către media să nu lăsaţi aceste lucruri să treacă neobservate, ele pot fi oricând transformate în atac la persoană", a susţinut Ungureanu, menţionând că el personal a fost o "ţintă politică" pe acest subiect.

lol! ras aplauze hohote secret asta a fost bancul zilei wow wow wow

Auzi, dar nu e cam tarzior pentru raspunsul asta a'lui MRUnguent?
Daca iesea cu gura bogata a doua zi si spunea hotarat "NU, NU ESTE ADEVARAT, ESTE O MINCIUNA SFRUNTATA!"
Dar acum... ba pardon, tu crede-l daca vrei, eu nu! E tardiv!
Si fii tu sigur, nici Diana si nici Narcisa, nu sunt naive si au inteles foarte bine! pa pa

narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Mar 25 Sept 2012, 22:28

wolf a scris:
Narcisa, pai cum sa nu fie propaganda, cum zici tu propagandistica, cind pot sa inlocuiesc numele lui MRU cu cel al lui Ponta,
vizavi de concediul petrecut, cu familia, intr-o vila de protocol, la Neptun!
Nici tu, nici Diana nu pricepeti un lucru esential: lista este de protocol, protocol de care beneficiaza si MRU,
si Ponta, si Anonescu, si Basescu, si Iliescu sau Constantinescu!!

Si Constantinescu si Iliescu sunt paziti din bani publici , antenutele de ce nu intreaba si de asta?

Inca o data, scrie pe vreun deodorant sau sticla de vin, luate din bani e protocol, ca sunt pentru uzul lui MRU?
Daca nu, eu zic sa nu va mai uitai in gura antenutelor!

Alo, domnu' wolf, eu numa' acuma constat ca dumneata nu cunosti notiunea de cheltuieli de protocol.
Da, vila este de protocol, cu mobilierul si utilitatile din vila si din imprejurimi.
Dar nu si cosmeticele si obiectele de uz propriu, personal.
Da, domnul Ponta, sau oricare alt demnitar, se duce acolo, cu familia.
Dar se duc cu periuta, cu cosmeticalele, cu medicamentele si cu toate celelalte obiecte personale,
care nu intra in categoria "de protocol".
Obiecte "de protocol" sunt cel mult ceea ce un hotel ofera celor care locuiesc vremelnic acolo.

Asta pe de o parte.

Pe de alta parte, intr-o perioada de criza bugetara, cand tai salarii si pensii
si nu ai bani pentru o multime de probleme sociale de maxima importanta,
un prim ministru, in primul rand, trebuie sa fie cu ochii pe cheltuielile bugetare.
Si care sunt cheltuielile bugetare cele mai apropiate de el?
Cele din gradina sa... "bugetul primului ministru... bugetul de protocol".
Este nesimtire sa ai un protocol de LUX, cand esti sarac, rupt in cur si umbli cu miloaga sa bagi tara in datorii.

Dintr-o pensie de profesor, nu oferi, nici macar de Craciun, nimic din listele de protocol dictate de MRUnguent.

Si iarasi dovedesti ca nu ai notiunea cheltuielilor "de protocol" daca imi vorbesti de
Si Constantinescu si Iliescu sunt paziti din bani publici .

Si mai lasa-ma Dracucului cu "antenutele" , OK? Asta daca vrei sa mai discutam, da?
Ca nu-s ale mele, cum nu sunt nici ale tale, si eu nu ti-am bagat in gura sursele tale de informatie,
si nici nu te-am intrebat vreodata cat crezi sau nu, cat treci prin filtrul gandirii proprii ceea ce auzi de pe unde auzi/citesti tu.
narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de Diana la data de Mar 25 Sept 2012, 22:34

Wolf Tariceanu are gusturi rafinate si mai si spala chiar cu "cheia" omul nespalat foloseste parfumuri puternice,pomezi,stiu de la bunica mea si pt.ce ii trebuia pieptene cu dinti mici si desi Smile))))))))))) lol!

Bleacs,de aici simt un miros urit si nedemn pt.un om de stat,da chiar de stat si ascultat:))))))))))))))))
Diana

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mier 26 Sept 2012, 08:56

Jenant ...
Propagandistele USL, lista lui Ponta o aveti ? Pina nu ne-o aratati si noua, totul e gargara electorala.

FRANZ a scris:Vlad, s-au facut publice si cheltuielile de protocol ale lui Boc. Erau si mai mari decat ale lui MRU.
Laughing Laughing
Si atunci de ce i-au sarit toti politrucii (de la trustul mincinosilor si din alta parte) in cap lui MRU, si lui Boc nu ? A, pentru ca Boc a tras pe dreapta la Cluj. Nu mai prezinta interes. Numai din asta se vede ca totul e gargara electorala.

FRANZ a scris:De ceilalti nu stiu insa nimic.
Lista lui Ponta, aia conteaza in primul rind. Smile Asteptam cu interes.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Mier 26 Sept 2012, 16:15

Poti fi sigur ca lista lui Ponta e mica-mica-mititica in comparatie cu a predecesorilor sai. Nu de alta dar numai astfel putea sa-i scoata din secret pe Boc si MRU.
FRANZ

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Joi 27 Sept 2012, 18:52

Alo, domnu' wolf, eu numa' acuma constat ca dumneata nu cunosti notiunea de cheltuieli de protocol.
Alo, doamna Narcisa, constat ca dumneata nu cunosti notiunea de cheltuieli de protocol! Narcisa, la o vila de protocol, apa de la buda, hirtia igienica, spalatul cearceafurilor, facutul curateniei se plateste de ...contribuabil. Tu te legi cu incapatinare, as acum ti-au bagat in cap antenutele, doar de 'lista" lui MRU, fara sa intelegi ca acele deodorante, bauturi si mai stiu eu ce, nu sunt pentru MRU personal! cum a sustinut Antena 3!!!!!!! Ce drac e asa de greu de inteles! Tu nu intelegi ca noi platim din banii nostrii benzina, cazarea, mincarea, telefoanele alesilor, tot un fel de protocol, indiferent din ce partid fac parte???
Da, vila este de protocol, cu mobilierul si utilitatile din vila si din imprejurimi.
Dar nu si cosmeticele si obiectele de uz propriu, personal.
Narcisa, te legi ca inecatul de o singura idee! Poate sa-si fi adus cosmeticale de acasa, dar o astfel de vila are in dotare, ca orice hotel de lux, cosmetice, prosoape, halate, hirtie igienica, cearceafuri. Astea din ce se platesc? Din banii alesilor? Nu cumva intra la cheltuieli de ...protocol??? Bun, Ponta poate beneficia de ele, dar familia lui nu! Pricepi ce vreau sa spun?
Obiecte "de protocol" sunt cel mult ceea ce un hotel ofera celor care locuiesc vremelnic acolo.
lol! ras Si ce ofera??? Cearceafuri, nu? Prosoape, nu? O sticluta mica de tarie, nu? Iti dai singura cu stingul in dreptul!
Pe de alta parte,..... trebuie sa fie cu ochii pe cheltuielile bugetare.
Narcisa, tu ori nu citesti ce scriu eu, ori nu vrei sa intelegi ce spun eu! Repet special pentru tine: ce a facut guvernul MRU (legat de cheltuielile de protocol) este legal, dar nu este si moral! Normal ca intr-o perioada de criza, ar mai trebui taiate binisor din cheltuielile "de protocol" si din drepturile nesimtite ale alesilor! De ce tu faci referire strict la "lista lui MRU" si nu extinzi lista?? Cum zicea si Vlad mai adineauri, stii ce a cheltuit "la protocol" guvernul Nastase? Sau Tariceanu? Nu, nu stii, deci nu ai o referinta ca sa poti vorbi! Si nici nu vei avea, pentru ca antenutele nu sunt interesate de astfel de dezvaluiri...socante!
Si care sunt cheltuielile bugetare cele mai apropiate de el?
Cele din gradina sa... "bugetul primului ministru... bugetul de protocol".
Narcisa, hai sa fim seriosi, TOTE cheltuielile sunt nesimtite, numai ca tu il ai in vizor doar pe MRU! Acele cheltuieli sunt apropiate de el, cum sunt apropiate si de Nastase, Roman, Radu Vasile, Tariceanu sau, mai nou, de Ponta, dar asta nu inseamna ca sunt pentru el, asa cu sustin antenutele, cum nu inseamna ca au fost personal pentru cei de mai sus!
Este nesimtire sa ai un protocol de LUX, cand esti sarac, rupt in cur si umbli cu miloaga sa bagi tara in datorii.
Perfect de acord cu tine dar...mai e un aspect. Gindeste-te, e vorba si de delegatii straine ce ne viziteaza, nu le poti da Odicolon, Tarr si sapun Cheia, nu? Vrem, nu vrem, saraci si rupti in cur cum suntem, trebuie sa tinem stacheta la un anumit nivel! E asa de greu de inteles?? Inca o data, este perfect legal, dar nu si moral!
Si iarasi dovedesti ca nu ai notiunea cheltuielilor "de protocol" daca imi vorbesti de
Si Constantinescu si Iliescu sunt paziti din bani publici .
Sorry, ori nu inetelegi, ori amesteci voit lucrurile. Normal ca paza lui Constantinescu nu face parte din protocol direct, dar tot bani publici sunt, eu asta voiam sa scot in evidenta! Ca doar nu-si plateste singur paza!
...si nici nu te-am intrebat vreodata cat crezi sau nu...
Narcisa, cind o sa sustin si eu aberatii debitate de B1 sau OTV, doar ca sa discrediteze pe cineva sau ca sunt adversari politici, atunci o sa-ti dau voie "sa-mi scotii ochii" cu beunutele si otevitele mele!
Wolf Tariceanu are gusturi rafinate si mai si spala chiar cu "cheia" omul nespalat foloseste parfumuri puternice,pomezi,stiu de la bunica mea si pt.ce ii trebuia pieptene cu dinti mici si desi
Diana, inca o data, te rog sa fii atenta la virgule, ca nu am inteles mai nimic! Dar...intreb, nu este de-a dreptul deplasat, jenant, sa faci pe cineva nespalat, fara sa stii daca e asa sau nu?? De ce vorbesti asa, de ce ai atita ura in suflet, ura turnata de stiristii (hai sa nu mai zic antenute, ca se supara Narcisa) unui anumit trust???? Daca cineva ti-ar face copii nespalati, ce ai zice???? (Nu accept scuza cu pamfletul!).
Cit despre pieptenul cu dinti mici, ziceti-mi si mie care drac e treaba, ca nu ma prind!!! S-a facut atita tam-tam, atita caz, de acest tip de pieptene si nu inteleg de ce! Si eu, cind aveam parul scurt, aveam un asemenea pieptene, care-i problema?????? Acum am unul cu dinti mari de tot ca... afro
... lista lui Ponta o aveti
Chiar asa Vlad, pe cind o sa vedem la antenute o lista de protocol "a lui Ponta"?
La pastele cailor!!! amin popa
Boc (...) Nu mai prezinta interes. Numai din asta se vede ca totul e gargara electorala.
aplauze Lasa, o sa o vedem daca Boc va candida la presedentie! Very Happy
Asteptam cu interes.
Cum ziceam mai sus, poti sa astepti! A, ba nu, daca, prin absurd, PDL va cistiga alegerile din iarna, o sa vedem si lista lui Ponta, ba si alte liste la fel de spectaculoase!!!!! affraid
Poti fi sigur ca lista lui Ponta e mica-mica-mititica...
Franz, esti sigur ca Ponta o are mica? (la lista ma refer, nu va ginditi la prostii! Razz ) Ca la cit sunt de nesimtiti , nu ma mira sa o aiba mai lunga, lista! Franz, astora, si ma refer aici la toti politicienii, nu le pasa de nimic, se cred atit de sus pusi incit cred ca nimic nu-i poate atinge! Barem daca ar fi invatat ceva din lectia lui Nastase!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Joi 27 Sept 2012, 19:24

wolf a scris:
Alo, doamna Narcisa, constat ca dumneata nu cunosti notiunea de cheltuieli de protocol!

Narcisa, la o vila de protocol, apa de la buda, hirtia igienica, spalatul cearceafurilor, facutul curateniei se plateste de ...contribuabil.

Tu te legi cu incapatinare, as acum ti-au bagat in cap antenutele, doar de 'lista" lui MRU,
fara sa intelegi ca acele deodorante, bauturi si mai stiu eu ce, nu sunt pentru MRU personal! cum a sustinut Antena 3!!!!!!!
Ce drac e asa de greu de inteles! Tu nu intelegi ca noi platim din banii nostrii benzina,
cazarea, mincarea, telefoanele alesilor, tot un fel de protocol, indiferent din ce partid fac parte???
Mai, pe bune, parca votbim impreuna si ne intelegem separat.
Da, se platesc de la buget toate cheltuielile de "intretinere" de care spui,
care nu sunt obiecte de uz intim personal (deodorant, pieptene, bete de bagat in urechi, parfumuri, medicamente...
Chiar nu intelegi ce spun eu? Am zis... ceea ce ti se asigura si la un hotel, ala este "protocol".
Nu cosmeticalele/medicamentele de uz personal pe care orice om si le ia cand pleaca de acasa in alta locatie.
Da, ceea ce era pe "lista lui MRU", indiferent ca era scrisa/comandata/semnata, cu voia sau fara de voia lui,
folosite de el sau nu, acele obiecte, de asemenea valori, nu aveau ce sa caute in cheltuieli de protocol.

Si am mai scris, dar nu stiu daca tu si citesti, nu numai ca sunt obiecte care nu au ce cauta pe lista de protocol la guvern.
dar e vorba de cat costa, delicateturile de protocol, intr-o perioada de criza bugetara.
Vita aia de care nici nu am auzit...

Si te-am rugat... mai lasa-ma dracului cu "antenuta" care prea rimeaza cu altceva... ma lasi? da?
Ca nu sunt nici nascuta ieri, nici luata de la coltul strazii, da?
Stiu, cunosc, ce si cum pe lumea asta, cel putin cat tine. Da?

narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Joi 27 Sept 2012, 20:55

wolf a scris:Franz, esti sigur ca Ponta o are mica? (la lista ma refer, nu va ginditi la prostii! Razz ) Ca la cit sunt de nesimtiti , nu ma mira sa o aiba mai lunga, lista! Franz, astora, si ma refer aici la toti politicienii, nu le pasa de nimic, se cred atit de sus pusi incit cred ca nimic nu-i poate atinge! Barem daca ar fi invatat ceva din lectia lui Nastase!
Am asa o presimtire... cum ca inainte de alegeri se vor lauda cu listele lor micute in privinta cheltuielilor... comparativ cu ale predecesorilor.
Dupa alegeri insa... nu mai bag mana in foc.
Cheltuielile mici, pana in alegeri, pot fi un argument FORTE ! Te-ai gandit la asta ?
FRANZ

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Vin 28 Sept 2012, 01:05

Da, dar e o mica problema la treaba asta: ar trebui sa se retina. Ori, nu cred ca-s in stare. In ce priveste ce sacrificii sint astia dispusi sa faca pina la alegeri, eu inca ma mai chinui sa inteleg ce le-a trebuit sa-i schimbe pe B&A asa cum i-au schimbat (cu toporul, adica).
Pe scurt, nu cred ca s-au abtinut, si nu cred ca e mai mica lista lui Ponta. Oricum, intii s-o vedem si dupa aia discutam. A, si o vreau pe aia din iulie si august, nu aia din septembrie dupa ce a iesit cea a lui MRU. Desi m-as mira si la asta sa fie vre-o mare diferenta. E greu, e greu de tot sa nu profiti cind esti deja acolo. Azi esti, miine nu mai esti, ce-i in mina nu-i minciuna. Viata e scurta, traieste fiecare zi ca si cum ar fi ultima. Wink

Abba, felicitari ca ai vazut in sfirsit lumina. (Era pe alta discutie parca dar eu le dau aici.) Ne bucuram cu totii pentru tine. Smile
(Bine, nu trebuie sa te abtii de la citit si discutat, doar traim totusi pe-aici. Dar desigur ca e bine sa fii constienta ca toate partidele mustesc de hoti, si PSD-ul in mod sigur nu face exceptie.)
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Vin 28 Sept 2012, 14:03

Am zis... ceea ce ti se asigura si la un hotel, ala este "protocol".
Da, dar acest protocol depinde de staifu' hotelului, adica daca e mai acatarii, are pe lista si "deodorant, pieptene, bete de bagat in urechi, parfumuri, medicamente..." Apropo de medicamente, mai acum ceva ani, daca nu ma insel era Tariceanu la cirma, a fost un oarece inceput de scandal, cu niste cheltuieli facute de guvernanti, pe vata, medicamente, minusi de plastic si mai stiu eu ce, ca nu-mi mai aduc bine aminte. Stirea, nefiind data de antenute, s-a stins repede...
...nu aveau ce sa caute in cheltuieli de protocol.
Esti sigura, sau doar presupui? Daca esti sigura, spune-ne si noua de unde stii. Ce sustin eu este ca pe la onor guvern se perinda diverse fete straineze, sus puse. Chiar daca isi aduc de acasa deodorat, pieptene sau sapun, in camerele de hotel de superlux, sunt si astfel de produse, fie ca cei cazati le folosesc sau nu. Trebuie sa intelegi ca aia ce vin sunt cu superstaif, gomosi rau, ceea ce stii tu de prin hotelurile de 3 - 4 stele nu se potriveste la nasul lor.
nu numai ca sunt obiecte care nu au ce cauta pe lista de protocol la guvern.
dar e vorba de cat costa, delicateturile de protocol, intr-o perioada de criza bugetara.
Inca o data, de citit am citit ce ai scris, dar stii precis ca pe lista de protocol nu au ce cauta acele produse sau doar banuiesti???? Apoi, sa zicem ca lista este OK, tu crezi ca se cumpara sapun Fa, deodorat Exe si carne de porc, crescut la ferma din Tusnad? Hai sa fim seriosi! Uitat-te ce maninca astia cu staif, pe la nunti! (normal, masa e platita de miri, nu asta e discutia aici, ci ce "bunataturi" maninca)
Am asa o presimtire... cum ca inainte de alegeri se vor lauda cu listele lor micute in privinta cheltuielilor... comparativ cu ale predecesorilor
Stiu si eu...Poate ca ei zic ca acele liste sunt bine pazite, nu le stie nimeni, asa ca probabil isi vor permite sa le lungeasca si sa nu pomeneasca de ele, ca nu le va fi de mare ajutor.
Cheltuielile mici, pana in alegeri, pot fi un argument FORTE ! Te-ai gandit la asta ?
Da, poate fi un argument, dar prea moale ca sa fie luat in calcul. Poate intre timp MRU primeste raspuns dupa apelul la legea 544 si atunci or sa inghita galusca, care s-ar putea intoarce impotriva lor.
Eu m-as referi mai mult la "indreptarile" pe care le face guvernul Ponta acum. A dat inapoi o mica parte din salariile taiate de FMI prin Boc, inca o mica parte o sa o dea, daca, dupa alegerile din iarna, au marit indemnizatia la mame cu 10% (ma bucur, sa dea Domnul sa ramina asa) dar, vorba ta, pina cind? Nu cumva, dupa alegerile din iarna, dupa ce USL cistiga alegerile, da criza peste noi, ca in 2009? Ma tem ca da, am mai spus asta. Poate gresesc, sa dea Domnul! amin
..eu inca ma mai chinui sa inteleg ce le-a trebuit sa-i schimbe pe B&A asa cum i-au schimbat
Am auzit, asa cu o juam de ureche, ca a fost un fel de ambit' al USL, ca si lor le-a dat jos omul!
E greu, e greu de tot sa nu profiti cind esti deja acolo
Romanul are o vorba: nu poti sa nu te lingi pe degete cind lucrezi cu miereTreaba e ca politicienii nostrii, indiferent de coloratura, se cam ling pina ...la coate!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Joi 31 Oct 2013, 17:00

MRU... of of of și măi măi măi... e criză, da, la mulți s-au înjumătățit averile...

RECIDIVĂ. Ce deconturi a cerut Mihai Răzvan Ungureanu la Senat

Fostul premier Mihai Răzvan Ungureanu nu s-a învățat minte după „scandalul vitei de Kobe”
care i-a adus grave prejudicii de imagine și în care era vorba despre cheltuielile „de protocol” extravagante
făcute în scurta perioadă cât a condus Guvernul.

Acum senator, Ungureanu pare învățat cu deconturile din bani publici,
așa încât a solicitat Biroului Permanent al Senatului să aprobe decontarea deplasărilor
făcute în 30 septembrie și 15 octombrie, cu avionul, la Iași
(orașul său natal, dar nu și cel pe care-l reprezintă în Parlament – fostul premier a fost ales la Arad).

Potrivit scrisorilor lui Ungureanu,
acesta vrea să i se deconteze deplasările făcute în orașul său natal pentru o întâlnire
„cu reprezentanţi ai mediului academic în cadrul unui atelier de dezbatere
organizat sub egida Grupului de Reflecţie asupra Istoriei Politice şi Sociale”.

narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Sam 02 Noi 2013, 09:33

Mda, numnai ce face MRU vezi!!! E si asta o optica!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Sam 02 Noi 2013, 09:49

Era interesant de vazut si ce mai face vaca Kobe ! scratch
FRANZ

Sus In jos

Mesaj Scris de BlueOwl la data de Mar 05 Noi 2013, 02:50

Văd că multă energie se consumă cu „Lista lui MRU”. Mie subiectul mi se pare fabricat: dacă nu i-au găsit afaceri dubioase pe care să le fi făcut sau furturi (măcar un plagiat presupus, dacă nu şi dovedit) o traversare cu Merţanul peste pietonul de pe zebră sau baremi vreo amantă-două, activiştii lui Felix (travestiţi în jurnalişti) i-au scornit-o p-asta cu lista de protocol. Nu contează că e o calomnie: repetată de suficiente ori, va căpăta un iz de credibilitate, care mai apoi va intra în folclor şi va deveni un adevăr de necontestat.
Ţin să vă spun că nu sunt PDL-ist, nu sunt USL-ist. Dacă mâine aş avea de ales ca preşedinte între Antonescu şi Băsescu, l-aş alege pe Dan Diaconescu, iar pentru premier, dintre MRU şi Ponta l-aş alege pe Tăriceanu.
Dar să revenim la „Lista lui MRU”, sunt surprins că nimeni nu a observat nişte lucruri simple:
1. lista conţine multe mărci de pastă de ras, de gel de ras, de creme de faţă, de geluri de duş, de săpunuri, de after shave-uri, de parfumuri, de deodorante etc. Cu cremele şi alifiile de pe lista aia îndestulai un cămin de fete timp de 2 săptămâni. Chiar nu s-a gândit nimeni că astea sunt pentru mai multe persoane (mai ales că erau şi multe obiecte pentru femei)? Nici un bărbat care se respectă nu foloseşte mai multe mărci de pastă de ras, sau de parfum sau de deodorant sau de şampon etc. Mai mult, de obicei un bărbat rafinat foloseşte aceeaşi marcă pentru toate cele de mai sus. Nu foloseşti astăzi parfum Cartier  şi mâine D&G; nu foloseşti parfum Chopard şi after shave Hugo Boss, tot aşa cum la haine nu amesteci Armani cu Versace sau cum nu te duci la tenis cu tricou Puma, short Nike şi pantofi Adidas. Aşa încât să-i pui pe seama lui „Unguent” (tare porecla, este? v-am spus doar că pasul doi este intrarea în folklor) că toate astea erau pentru el devine neîndoielnic o mârşăvie;
2. o listă de genul ăsta nu e făcută de premier, ci la secretariatul guvernului. Nu e treaba premierului să ştie când s-au consumat rezervele de hârtie igienică, deodorantele, cremele de mâini, piepetenii sau creioanele, cred că sunteţi de acord.
BlueOwl

Data de inscriere : 06/12/2010
Varsta : 61
Localizare : Bucureşti

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 05 Noi 2013, 10:26

BlueOwl scripsit: Chiar nu s-a gândit nimeni că astea sunt pentru mai multe persoane
Treaba e al mintea cocosului, o astfel de lista clar se adreseaza mai multor persoane, nu uneia singura!!! Gainile vad mai greu. Acuma, ca sa fiu circotas, iegsista o egsplicatie: lista, respecv bunurile, e si pentru neamuri, cunostinte, ma rog, pentru mai multe persoane. Normal, glumesc.
BlueOwl scripsit: o listă de genul ăsta nu e făcută de premier, ci la secretariatul guvernului.
Am zis asta la momentul respectiv, da' m-a ascultat cineva???
Pentru mine e clar, lista de mai sus este o facatura a securistilor, pardon jurnalistilor varanului, nesustinuta cu nimic, se vede ca s-a si fisiit, dar vorba ta repetată de suficiente ori, va căpăta un iz de credibilitate, care mai apoi va intra în folclor şi va deveni un adevăr de necontestat.
Uselistii au atitea bube in cap, ca te ingrozesti, din pacare nu exista o "Antena 3" a PDL-ului care sa le infloreasca, sa le impopotoneze si sa invenineze cu ele sufletele romanilor!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Diana la data de Mier 06 Noi 2013, 13:23

narcisa a scris: MRU... of of of și măi măi măi... e criză, da, la mulți s-au înjumătățit averile...  

RECIDIVĂ. Ce deconturi a cerut Mihai Răzvan Ungureanu la Senat

Fostul premier Mihai Răzvan Ungureanu nu s-a învățat minte după „scandalul vitei de Kobe”
care i-a adus grave prejudicii de imagine și în care era vorba despre cheltuielile „de protocol” extravagante
făcute în scurta perioadă cât a condus Guvernul.

Acum senator, Ungureanu pare învățat cu deconturile din bani publici,
așa încât a solicitat Biroului Permanent al Senatului să aprobe decontarea deplasărilor
făcute în 30 septembrie și 15 octombrie, cu avionul, la Iași
(orașul său natal, dar nu și cel pe care-l reprezintă în Parlament – fostul premier a fost ales la Arad).

Potrivit scrisorilor lui Ungureanu,
acesta vrea să i se deconteze deplasările făcute în orașul său natal pentru o întâlnire
„cu reprezentanţi ai mediului academic în cadrul unui atelier de dezbatere
organizat sub egida Grupului de Reflecţie asupra Istoriei Politice şi Sociale”.

Ungureanu e senator?vai si amar Sad
Diana

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum