celelalte cuvinte

PDL

Pagina 8 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: PDL

Mesaj Scris de narcisa la data de Vin 15 Feb 2013, 14:24

Vasile Blaga, atac dur la Traian Basescu:

" Traian Băsescu intervine pentru a doua oară într-o competiție internă într-un partid care nici măcar nu e declanșată.
Că dl președinte o susține pe dna Udrea o știu 22 de milioane de români, nu e nicio noutate "
,
a declarat Blaga, intr-o conferinta de presa sustinuta la Zalau.

"Vreau să îi atrag atenția dlui președinte că, spre deosebire de mine care nu am acceptat nicio funcție în partid,
la convenția din mai 2011, probabil cu domnia sa, oricum cu dl Boc da, a negociat domnul Sorin Frunzaverde de a intra direct prim-vicepreședinte
al dlui Boc în Biroul Permanent Național. Domnia sa a plecat din partid de pe funcția de prim-vicepreședinte, deci de locotenent al dlui Boc.
Asta nu mă face pe mine să îl acuz pe dl Boc că a vrut să cadă Guvernul Ungureanu, nici pe departe, dar trebuie să punem lucrurile în ordinea firească",
a declarat Blaga.

"Partidul acesta, cu conducerea această, este cel care a a salvat democrația în vară și inclusiv pe domnia sa.
Pentru că, domnia sa, fără niciun fel de a spune lucrurilor decât pe nume, atunci a fost de partea dreaptă a lucrurilor,
apărând instituțiile statului, iar noi ne-am făcut datoria apărându-l pe domnia sa.
Țin minte că la mitingurile respective nu urca pe scenă Elena Udrea, probabil că nici nu era în orașele respective unde erau mitinguri.
Pe scenă urcau, în ordine, Blaga - eu urcam primul și începeam primul discursurile -,
după care dl Ungureanu, dl Neamțu, dl Papahagi și dl președinte încheia, sigur, dna Monica Macovei etc."
,
a adaugat Blaga.

Potrivit liderului PDL, "dl Traian Băsescu nu a lovit în mine, a lovit în PDL" .

Intrebat la cine crede ca se refera presedintele cand zicea ca PDL are prezidentiabil din aceeasi generatie cu Victor Ponta si Crin Antonescu,
Blaga a raspuns:

"Nu știu, dintr-o dată văd că sunt foarte buni Ponta și Dragnea, asta am înțeles de la dl președinte.
Pare-mi-se că astă vară erau dușmanii națiunii, pe bună dreptate, pentru că dânșii erau cei care conduceau ostilitățile
împotriva dlui președinte și a statului de drept. Dl Dragnea chiar are probleme de atunci cu justiția, nu?
Dl președinte i-a reevaluat din nou, la reevaluări se pricepe domnia sa foarte bine,
motiv pentru care l-a reevaluat foarte bine și pe dl Oprea, până când a căzut Guvernul Ungureanu.
Poate ne uităm mai atent cum a căzut Guvernul Ungureanu la momentul respectiv.
Nu știu la cine se referea, dar sigur va avea un prezidențiabil PDL",

a adaugat Blaga.

Intrebat daca Emil Boc ar putea fi candidatul PDL la prezidentiale,
liderul PDL a precizat ca "poate fi o solutie", adaugand ca, in opinia sa,
"obligatia celor care vor conduce partidul este de a a stabili criterii foarte clare pentru candidatul la presedintie".
narcisa

Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Vin 15 Feb 2013, 14:27

Deci... care o fi prezidentiabilul tanar si de perspectiva(?) din curtea PDL ? scratch
FRANZ

Data de inscriere : 09/05/2010
Varsta : 56
Localizare : pe carari de munte

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Vin 15 Feb 2013, 14:37

FRANZ a scris:Deci... care o fi prezidentiabilul tanar si de perspectiva(?) din curtea PDL ? scratch

Boc!
narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Vin 15 Feb 2013, 14:47

În ziua în care Nuți Udrea își lansează candidatura la celebrul de acum Roman,
"flacăra democrației" a lui Băsescu a fost găsită la canal!

O fi vreun semn? Ce-o zice dicționarul de superstiții?
narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Vin 15 Feb 2013, 14:56

Prezidentiabilul tânăr și de perspectivă din curtea PDL, Emil Boc:

" Cum zicea Lenin, opoziţia se face ceas de ceas!"

narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Sam 16 Feb 2013, 20:41

pedeleii își scot ochii unii altora... aflăm astfel lucruri noi sau doar uitate!

Folclorul vamal il cunoaste drept - “Mă numesc Vasile Blaga, dar numele meu adevărat e şpaga”
http://whitepowerneo.wordpress.com/2010/09/26/biografia-si-afacerile-mafiotului-vasile-blaga/
narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Sam 16 Feb 2013, 20:42

Doamna Alina Mungiu Pippidi, de la Alianța pentru o Românie Curată.
PDL, daca nu va reusi sa se dezlipeasca de eticheta basescu.srl, va "muri" in chinuri!

Basescu nu-l va numi pe Blaga seful partidului nici daca castiga alegerile

Iată că la un interval foarte scurt de timp şeful statului ne arată că nu doar este deasupra, ci cu totul înafara Constituţiei,
denunţînd alegerile interne din PDL şi promovîndu-şi favorita nu doar contra activului unui partid din care nu mai face parte
şi nu mai are dreptul legitim să se amestece, ci şi contra celor doi reformişti din partid (mai mulţi nu mi-au ieşit la număr) Cristi Preda şi Monica Macovei.
A convocat pe instrumentele lui, MRU, Neamţu şi Baconschi, cărora le va spune să se alinieze contra lui Vasile Blaga,
continuînd strategia de a-i folosi nu doar contra duşmanilor lui, dar şi unul contra altuia la nevoie.
Nu am auzit cînd a mulţumit Monicăi Macovei că i-a scăpat pielea la Bruxelles vara trecută, atrăgîndu-şi ura USL; dar probabil mi-a scăpat mie.
Monica şi-a cam forfetat mulţumirile păstrîndu-şi demnitatea şi delimitîndu-se de dna Udrea. Asta e.
....
Partidului, cît a mai rămas din el, nu mai i-a rămas decît opţiunea de supravieţuire. Trebuie să rupă cordonul ombilical definitiv şi total.
Că varianta cealaltă, că şi partidul, şi publicul vor ajunge să iubească pe cine iubeşte şeful statului nu e plauzibilă, chiar punînd deoparte moralitatea ei.
De la promisiunile din 2008 şi pînă azi Băsescu a cheltuit multă popularitate să o vîndă pe Elena, el a rămas fără capital şi ei tot nu i-a servit la nimic.
Ca atare ideea că facem şi pe mai departe ce am făcut greşit pînă acum, dar mai pe faţă, e doar o strategie pentru cine nu are de ales.
Poate Băsescu nu o avea de ales, nu mă pronunţ. Dar partidul sigur are.
narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Lun 18 Feb 2013, 15:38

Cine și-ar fi putut imagina că femeile lui Băsescu (din PDL, desigur!) nu-i vor urma dorințele?
Dadada... dar nu când e vorba de "cealaltă femeie"! Razz

Surpriză: Pe cine susţin femeile promovate de Traian Băsescu în lupta pentru şefia PDL

Raluca Turcan este soţia fostului purtător de cuvânt al preşedintelui Traian Băsescu, Valeriu Turcan,
însă la congresul PDL îl va susţine pe Vasile Blaga, în detrimentul Elenei Udrea, preferată de şeful de la Cotroceni.

„Opțiunile sunt pentru proiecte și mai puțin pentru oameni.
Viziunea celor care în momentul de față sunt în echipa de conducere a PDL constă în reconstrucția partidului, în acțiuni politice consistente.
Cred că omul care poate să garanteze cel mai bine atingerea acestor pasi tactici pentru viitorul PDL este Vasile Blaga.
N-aș vrea să se înțeleagă că este o opțiune pentru o persoană, eu mi-aș dori ca echipa PDL să rămână unită”,

a fost declaraţia Ralucăi Turcan la Digi 24.

Ȋn aceeaşi tabără pare că s-a situat şi şefa Organizaţiei de Femei a PDL (OFPDL), Sulfina Barbu,
a cărei ascensiune politică fulminantă se datorează în cea mai mare parte tot lui Traian Băsescu.
Cu toate acestea, ea îl preferă pe Vasile Blaga la conducerea partidului.

„Este de necontestat că există o relaţie şi o legătură între PDL şi domnul preşedinte,
a fost preşedintele nostru de partid, dar de când nu mai este preşedinte de partid, echipa s-a maturizat,
este o echipa deja conturată şi putem spune că sunt opţiuni personale,
poate un pic de dezamăgire a fost din partea colegilor noştri când domnul preşedinte a spus că PDL nu îl mai poate ajuta cu nimic.
Eu cred că Vasile Blaga este liderul care este potrivit pentru președinte în acest moment
și îndeplinește toate criteriile pentru a formă o echipă puternică“
,
a precizat Sulfina Barbu, duminică seara, la Digi 24.

O altă membră a PDL promovată intensiv de Traian Băsescu este fostul ministru al Transporturilor, Anca Boagiu.
Fără să rostească în mod clar numele lui Vasile Blaga, Boagiu a dat de înţeles că susţinerea sa nu se îndreaptă către Elena Udrea.

„Dacă se desprinde o falie din PDL, asta e, eu țin cu partidul”, a afirmat Anca Boagiu, duminică seară,
la o întâlnire la care au participat toţi liderii PDL din teritoriu şi din conducerea centrală, la invitaţia lui Vasile Blaga, conform RTV.
narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Lun 18 Feb 2013, 15:43

Foto document : Elena Udrea, secretara lui Cozmin Gusa la PSD

Este o ipostaza din vremea in care Elena Udrea era secretara lui Cozmin Gusa la PSD,
acesta fiind secretar general al partidului intre 2001 si 2003.
Dupa PSD, Udrea a devenit membru PNL iar in ultimii ani s-a orientat spre PDL.

atmosfera din PDL acum, inainte de alegeri : ... >
narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Lun 18 Feb 2013, 20:20

Dupa PSD, Udrea a devenit membru PNL iar in ultimii ani s-a orientat spre PDL.
Acu intreb si io, la PSD si la PNL, nu a avut acelasi barbat, nu s-a tinut de aceleasi afaceri???
Una peste alta, nu numai USL fierbe, dar si PDL! S-a incins tarita in ei!
Buldogul e pe cale sa piarda sefia partidului, pe modiv de insucces in alegeri. Va mai auceti aminte ce tare si mare se dadea inainte de alegeri?
Ei acu', exact pe degeaba, plateste oalele sparte.
Eu zic ca noul sef va fi o sefa, nici o surpriza, Elena Udrea! Sa mai risc si o candidatura la prezidentiale???
Wolf

Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Lun 18 Feb 2013, 23:50

Basescu cuvanteaza pe FaceBook!

http://www.facebook.com/PresedinteleTraianBasescu/posts/596118660401689

Alaturi de Presedintele Nostru · 206.591 apreciază asta
acum 2 ore ·

Dragi susţinători,

Am decis să scriu acest mesaj pe pagina de Facebook a voastră, a susţinătorilor mei, deoarece cred că trebuie să fac câteva precizări cu privire la dezbaterea pe care am provocat-o în PDL în ultimele zile despre starea în care a ajuns astăzi Partidul Democrat-Liberal.
Intervenţia mea este legitimă pentru că şi eu, şi PDL avem acelaşi electorat. Dacă actualii lideri ai PDL îşi asumă riscul dezinformării cu privire la propriile lor eşecuri, eu refuz acest lucru şi, pentru moment, vă transmit următoarele:
1. - după alegerile din decembrie 2012 între mine şi conducerea PDL nu a existat niciun fel de dialog şi nici nu poate exista un dialog atâta timp cât conducerea PDL-ului va fi asigurată de actuala echipă de politicieni;
2. - unii lideri PDL încearcă să-şi justifice propriul eşec şi să câştige voturi în convenţia care urmează utilizând în dezbaterea internă argumentele false şi populiste din sloganurile USL şi atacându-şi propriul guvern;
3. - încercarea de a ascunde sub sloganurile USL adevăratele cauze ale eşecului lor electoral nu face decât să garanteze noi eşecuri în viitor;
4. - nu m-am lăsat niciodată impresionat de atacurile adversarilor şi nu mă voi lăsa impresionat nici acum de avertismentul că actualii lideri PDL vor răspunde la următoarele mele declaraţii despre starea partidului; joia trecută eu nu am atacat PDL-ul, ci am făcut o radiografie a modului în care arată astăzi partidul; intenţia mea a fost şi rămâne aceea de a genera o dezbatere cinstită despre eşecul PDL; din acest motiv mă adresez vouă, membri şi simpatizanţi ai PDL, care m-aţi sprijinit constant şi pentru câştigarea celor două mandate de primar general al Capitalei, şi pentru câştigarea celor două mandate de preşedinte al României, şi în cele două referendumuri de demitere;
5. - am văzut reacţia publică a conducerii PDL de după declaraţiile mele de joia trecută… reacţia lor nu a făcut decât să întărească ceea ce am şi spus atunci: în loc să existe o analiză şi o dezbatere corecte pe problemele semnalate de mine, au preferat atacuri specifice Antenei 3 şi USL;
6. - în perioada următoare voi continua să mă adresez susţinătorilor mei şi electoratului PDL chiar dacă pe unii lideri din conducerea partidului îi deranjează;
7. - consideră că, atunci când mare parte a societăţii româneşti aşteaptă o revigorare a dreptei politice, ar fi tragic ca PDL să fie manipulat şi să revină la practicile şi abordările FSN.

Traian Băsescu
narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mar 19 Feb 2013, 00:06

Chiar intereseaza pe cineva toate prostelile si aiurelile astea ?
Vad ca si Badea tot bate cimpii de vreo 2 emisiuni cu subiectul asta, alegerile in PD si interventia lui Base pentru Udrea. Asa si ? Se scorojesc peretii.
E foarte simplu. PD-ul a ajuns in rahatul de acum din cauza guvernarii Base-Boc. Din care evident a facut parte importanta si Udrea. Blaga saracul n-a prea avut treaba cu asta. Tot restul e o aiureala. Evident ca Base isi sustine pitipoanca. Si gata. Restul e gargara tipic romaneasca.

Apropo, zau ca e penibil cit cuprinde saracul baiat cu satisfactia asta afisata a lui ca se cearta Base cu Blaga. Mare satisfactie mare, e in nirvana pe tema asta. Asa si ? Se cearta acum, dupa aia o sa se impace si o sa-si traga amindoi, in strinsa colaborare, foarte multi bani pe spinarea noastra. Iti vine sa-i plingi de mila.
Orion

Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Mar 19 Feb 2013, 00:17

Basescu este presedintele Romaniei, cel putin asa sustine el, cu mana pe Constitutie.
Si cum scrie la constitutie? Ca presedintele este "fara de partid" si ca este un factor de mediere intre partide, intre institutii, nu?

Pai, si cum se impaca acst mesaj al lui basescu, cu ceea ce spune constitutia?
Basescu zice "eu nu mai discut cu PDL atata timp cat il conduce Blaga"!
Presedintele fara de partid critica partidele, da indicatii pe cine sa isi aleaga presedinte si pe cine nu!
Face analize critice ale vietii interne de partid a PDL-ului.

Curat constitutional!

narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mar 19 Feb 2013, 00:28

Da, asta-i Basescu. La cite altele a facut, asta e nimic. Nici macar USL-ul n-o sa mai incerce sa-l suspende pe tema asta.
De altfel asa-i in Romanica. Si Ponta e un plagiator dovedit, si cine se sinchiseste de asta ?
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 19 Feb 2013, 15:09

Se impaca bine:
eu nu mai discut cu PDL, la masa negocierilor, atata timp cat il conduce Blaga. Uneori citim ce vor altii sa citim, nu?
In calitatea lui Basescu de factor de mediere intre partide, nu mai discuta cu PDL, atita timp cit este condus de Blaga. De ce? O fi avind si el motivele lui, e dreptul lui.
Exprimarea putea la fel de bine sa fie si asa:
eu nu mai discut cu PSD atata timp cat il conduce Ponta!
Simplu, nu???
Presedintele fara de partid critica partidele, ...
Are tot dreptul, nu??? Ce lege il opreste sa faca asta?? POate critica la fel de bine si USL-ul, care-i problema???
...da indicatii pe cine sa isi aleaga presedinte si pe cine nu!
E, aici e alta poveste! Dar, imi poti da un citat de unde sa reiese ca face astfel de incicatii??
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Mar 19 Feb 2013, 18:17

wolf a scris:
Se impaca bine:
eu nu mai discut cu PDL, la masa negocierilor, atata timp cat il conduce Blaga. Uneori citim ce vor altii sa citim, nu?
In calitatea lui Basescu de factor de mediere intre partide, nu mai discuta cu PDL, atita timp cit este condus de Blaga. De ce? O fi avind si el motivele lui, e dreptul lui.
Exprimarea putea la fel de bine sa fie si asa:
eu nu mai discut cu PSD atata timp cat il conduce Ponta!
Simplu, nu???
O fi simplu dupa parerea ta, dar este total neconstitutional!
In nici un fel de discutii, institutionale, presedintele nu are dreptul sa comenteze sau sa conteste sau sa dicteze,
conducerea sau stafful vreunui partid, indiferent care ar fi acel partid!

La petrecerea de ziua lui, la restaurant, basescu poate invita pe cine vrea el.
Dar la masa negocierilor, cum spui tu, el nu are absolut nici un drept sa dicteze cu cine vrea sa discute!
El invita la discutii partidele parlamentare si atat. Fiecare partid participa sau nu, cu delegatia pe care o decide partidul, nu basescu!

wolf a scris:
Presedintele fara de partid critica partidele, ...
Are tot dreptul, nu??? Ce lege il opreste sa faca asta?? POate critica la fel de bine si USL-ul, care-i problema???
...da indicatii pe cine sa isi aleaga presedinte si pe cine nu!
E, aici e alta poveste! Dar, imi poti da un citat de unde sa reiese ca face astfel de incicatii??
Esti de rea credinta!
Eu nu am auzit alt presedinte de stat european, sau pe Obama,
sa comenteze problemele interne ale vreunui partid, oricare ar fi el,
sa comenteze candidatii pentru alegeri ale unui partid, sa scrie mesaje pentru vreun partid pe FaceBook...

Dar daca tie ti se pare ca e totul kosher cu ceea ce face basescu in ultimele zile...
narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mier 20 Feb 2013, 16:43

Restul e gargara tipic romaneasca.
Cam asa! Daca demiterea s-a spulberat, daca pactul a fost facut si parafat, ce sa mai discute antenutele??? Ca le piere obiectul muncii! Cum in pact nu sunt prevazute ricoseuri, se bate moneda pe victimele colaterale. Asa are romanul ce sa mai discute, fara sa bage de seama ca, de exemplu, nu mai avem medicamente pentru bolnavii de cancer, nu baga de seama ca bolnavii isi aduc medicamente, mincare si ....calorifere de acasa, nu baga de seama ca le mor copii injunghiati pe strada, nu baga de seama ca sunt furati la tot pasul. Basescu si PDL-ul sa traiasca, ca au subiecte antenutele!
In rest, ca sa zic, ai totala dreptate!
saracul baiat cu satisfactia asta afisata a lui ca se cearta Base cu Blaga
Pai si satisfactia asta ascunde ceva: gruparea dizidenta Tariceanu-Chiliman-Orban! Antenutele tac despre asta. Dar buba se umfla pentru ca Antonescu conduce partidul si ia decizii dupa unii, dictatoriale. Jiji fiind marul discordiei, pe linga altele, si pe buna dreptate!
In nici un fel de discutii, institutionale, presedintele nu are dreptul sa comenteze sau sa conteste sau sa dicteze,
De unde ai scos asta??? Arata-mi si mie??? Cum poate media Basescu daca nu le si arata cind au luat-o pe alaturi??? A atrage atentia asupra unei greseli, nu este control, a-si arata o opinie, nu este o contestatie, a-si exprima o parere nu este un lucru dictatorial. Ori Basescu asta face, isi exprima niste opinii, atrage atentia asupra unor lucrui, isi exprima propria parere! Ca sef de stat, are tot dreptul, pentru ca pina la urma, niste partide bune, puternice, coalizate, indiferent care sunt alea, fac un bine tarii.
Dar la masa negocierilor, cum spui tu, el nu are absolut nici un drept sa dicteze cu cine vrea sa discute!
A dictat, ce????? Este alegerea lui de a sta de vorba cu partidele si in ce conditii!! Unde scrie ca nu are dreptul la aceasta optiune???? Ii poate impune cineva sa stea de vorba cu un partid etnic? Nu. Ii poate impune cineva sa stea de vorba cu un partid condus de un hot? Nu. Ii poate impune cineva sa stea de vorba cu un partid extremist? Nu.
Constitutia Romaniei, art. 80, al.2:
(2) Preşedintele României veghează la respectarea Constituţiei şi la buna funcţionare a autorităţilor publice. În acest scop, Preşedintele exercită funcţia de mediere între puterile statului, precum şi între stat şi societate.
Nu scrie niceieri cum are dreptul sa o faca.
Constitutia Romaniei, art. 84, al. 1:
(1) În timpul mandatului, Preşedintele României nu poate fi membru al unui partid şi nu poate îndeplini nici o altă funcţie publică sau privată.
Pina acum, acest articol nu a fost incalcat (ma rog, nu punem la socoteala fanteziile antenutelor)
Cam asta scrie in Constitutie, nimic mai mult!
El invita la discutii partidele parlamentare si atat.
E, cu asta ai spus totul: Basescu invita partidele la discutii!!! Ei bine, e dreptul lui sa alega pe cine invita si pe cine nu! Ca de aceea e invitatie! Cum e si dreptul partidelor sa dea curs invitatiei sau nu! Simplu ca buna ziua!
Eu nu am auzit alt presedinte de stat european, sau pe Obama,
De ce extrapolezi tu la practicile altor partide? In SUA, deciziile executive sunt luate de presedinte, de ce nu extrapolezi si asta???
Congresul SUA are 535 de membrii la o populatie de 312 milioane de locuitori, de ce nu extrapolezi si asta??
Germania este o republica parlamentara, condusa de un cancelar. Putem compara??? Nu. Noi suntem noi, ei cu treaba lor!
Dar tie ti se pare kosher ce face guvernul Ponta???
Eu zic, ca pina acum, Basescu se comporta cit se poate de normal!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Mier 20 Feb 2013, 18:01

wolf a scris:
ce sa mai discute antenutele??? Asa are romanul ce sa mai discute...
* nu mai avem medicamente pentru bolnavii de cancer,
* nu baga de seama ca bolnavii isi aduc medicamente, mincare si ....calorifere de acasa,
* nu baga de seama ca le mor copii injunghiati pe strada,
* nu baga de seama ca sunt furati la tot pasul.

... au subiecte antenutele!
Toate astea, de la "antenute" le-ai aflat! Laughing

wolf a scris:
De unde ai scos asta??? Arata-mi si mie???
Cum poate media Basescu daca nu le si arata cind au luat-o pe alaturi???
Presedintele mediaza in problemele de stat, care privesc problemele nationale si ale institutiilor statului.
Nu mediaza in problemele interne ale nici unui partid!
Presedintele este fara de partid, este presedintele tuturor cetatenilor, indiferent de apartenenta politica sau de orice alta natura.

wolf a scris: A atrage atentia asupra unei greseli, nu este control, a-si arata o opinie, nu este o contestatie,
a-si exprima o parere nu este un lucru dictatorial. Ori Basescu asta face, isi exprima niste opinii, atrage atentia asupra unor lucrui,
isi exprima propria parere! Ca sef de stat, are tot dreptul, pentru ca pina la urma, niste partide bune, puternice, coalizate,
indiferent care sunt alea, fac un bine tarii.
Ciudata parere ai despre drepturile presedintelui intr-un stat de drept!
Presedintele nu are "propria parere", cum s-ar zice nu se poate exprima "pe persoana fizica"!
Nu are dreptul sa spuna el care partid e bun sau rau, care politician e bun sau rau, care ministru e bun sau rau.
Poate ar trebui sa citesti un pic constitutia, sa vezi ce atributii are presedintele.
Tu confunzi functia de "presedinte" cu orice chefliu de la bodega din colt sau cu ceea ce basescu este cu adevarat... un marinar in deriva!

narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Mier 20 Feb 2013, 18:11

wolf a scris:
A dictat, ce????? Este alegerea lui de a sta de vorba cu partidele si in ce conditii!!
Unde scrie ca nu are dreptul la aceasta optiune????
Ii poate impune cineva sa stea de vorba cu un partid etnic? Nu.
Ii poate impune cineva sa stea de vorba cu un partid condus de un hot? Nu.
Ii poate impune cineva sa stea de vorba cu un partid extremist? Nu.
Atata timp cat un partid este "partid parlamentar",
presedintele este obligat sa stea de vorba cu acel partid!
Indiferent ce orientare politica are sau indiferent cine il conduce.

Presedintele depune juramant in fata parlamentului - membri partidelor, nu?
Presedintele nu "controleaza", nu "monitorizeaza", viata politica a partidelor!

narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Dum 24 Mar 2013, 19:47

"Adio, PD, adio PDL"! Mai a fie!!!! Pina la urma cine, cui a spus adio???? Cine pe cine a tras inapoi????
Oricum, cutremur in PDL, anticipat bine, cu replici in USL. Cine de cine va divorta, cine cu cine sa va casatori, cine trece pe la maternitate???
Oricum, nimic nou pe Dimnovita!
Si asa, ca "victime colaterale" am aflat, daca mai era nevoie, si cum functiona masina de furat voturi a PDL-ului, si de data asta dovedita superioara celei a USL, ma rog PSD!!!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Lun 25 Mar 2013, 00:21

Da, nu prea m-a interesat pe mine toata aiureala din PD, eu zic ca o sa fie prea putin importanti multa vreme de-acum incolo. Nu-l cred pe Blaga cind se lauda ca o sa cistige alegerile in 16. Poate in 20, sau poate nu, cine stie ce-o sa mai fie pina atunci. Oricum, ma asteptam sa cistige Blaga, Base si-a trait traiul, dar n-am comentat ca nu mi s-a parut ca merita.

Oricum, un lucru mi se pare de remarcat acum: Basescu a fost din nou ingrozitor de penibil.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Lun 25 Mar 2013, 09:08

Poate nu penibil, ci mai degraba furios de dezamagit! Nu se astepata ca Buldogul sa cistige, dupa toate avertismentele data, direct sau batind saua. Problema e, asa cum spunea si Blaga, perceperea ca un tot unitar a solutiei Basescu-Udrea-PDL, solutie care a perdut alegerile tocmai din cauza celor doua nume asociate. Atunci PDL a virat spre varianta Blaga, mai putin erodata (ma rog, parerea lor!), desi nici acesta nu a facut mare brinza, fiind privit tot ca facind parte din gasca. Acum la congres, au incercat sa separe apele, pentru "supravietuirea" unui partid aflat in coma politica. Se va trezi pina in 2016? Probabil, sa nu uitam amnezia rominilor, o data la patru ani. Pina atunci USL, unit sau separat, sub presiunea evenimentelor economico-politice, se va eroda suficient incit PDL sa para, in ochii fraierilor, partidul salvator! Acuma depinde ce fel de PDL vom avea, cu cite aripi si cite capate!
Acuma, sincer, eu nu vad nici o diferenta intre Buldog si Udrea! Amindoi sunt la fel de unsi cu toate alifiile, amindoi pot fi pusi la pripon mintenasi, amindoi pohta ce-au pohtit din banii publici, asa ca zau, nu vad cu ce e mai bun unul decit altul! A, daca facem referire la pohta ce-a pohtit Basescu, da, Blaga pica de-a curmezisul!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 09 Apr 2013, 09:37

Ce ti-e si cu politichia asta, sau cum zicea Dandanache eu, care familia mea de la patuzsopt în Cameră, si eu ca rumânul imparţial, care va să zică... cum am ziţe... în sfârşit să trăiască! Curat impartial, curat sa traiasca: Adriana Săftoiu se intoarce (sau reintoarce, nu mai conteza) la PDL, purtator de vorba. Si ca tigania sa fie complecta, va amintesc si proverbul: tiganu cind a ajuns imparat, intii pe ta'c-su l-a spinzurat.
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Joi 27 Iun 2013, 08:45

Buldogul, tot buldog ramine! Ca sa nu uitam ca e in opozitie, a dat cu bita in balta, dar rau de tot! Eu, sa fi fost in locul comitetului de conducere, sau cum ii mai zice acum, i-as fi aratat usa pentru timpita declratie pe care a putut sa o faca, vizavi de ziua drepelului si doliul national. Cam asta ati votat, sa ne conduca tara, dragi mei!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Vin 28 Iun 2013, 12:52

O baba surda se urca in tramvai ,la un moment dat vine controlorul
-Biletul la control va rog!
-Ce zici maica?
-Biletul la control !
Baba se intoarce catre o tanara si intreaba:
-Ce zice asta maica ?
-Zice "biletul la control" pentru ca dansul e controlor.
Baba se intoarce suparata catre controlor si zice
-Si eu sunt contra lor maica, dar ce dracu sa le faci!
FRANZ

Data de inscriere : 09/05/2010
Varsta : 56
Localizare : pe carari de munte

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 8 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus