celelalte cuvinte

Sa-l enervam pe Basescu!

Pagina 3 din 28 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 15 ... 28  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Sa-l enervam pe Basescu!

Mesaj Scris de ABBA la data de Lun 16 Aug 2010, 16:20

Subscriu!

Admin

Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 58
Localizare : pe val

Sus In jos

Mesaj Scris de Thanatos la data de Lun 16 Aug 2010, 16:33

Degeaba!
Thanatos

Data de inscriere : 25/05/2010
Varsta : 57

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Lun 16 Aug 2010, 16:40

Asa e! Nu mai putem face nimic acum...si mi-e teama ca vor schimba Constitutia in asa fel incat sa nu scapam prea curand de base!

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Thanatos la data de Lun 16 Aug 2010, 16:41

Oricum nu scapam decat peste 4 ani sau din motive naturale.
Thanatos

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Lun 16 Aug 2010, 16:42

Motivele naturale nu sunt de dorit nimanui.

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Thanatos la data de Lun 16 Aug 2010, 16:43

Ba da, mai ales in cazul lui, ar fi singurele...oportune!
Thanatos

Sus In jos

Mesaj Scris de DeMayo la data de Lun 16 Aug 2010, 23:20

România e, în multe privinţe, o alcătuire paradoxală. De aceea e greu sistematizabilă, de aceea e greu de guvernat. Reuşim lucruri care, în mod normal, nu merg împreună.Reuşim de pildă, constatase deja Titu Maiorescu, să producem forme, pentru care ne lipseşte cu totul fondul. Aşa ceva nu e la îndemâna oricui. Şi ceea ce e spectaculos e că, una peste alta, ţara funcţionează, aşa paradoxală, improbabilă cum este! Să dăm câteva exemple:

Una dintre neobişnuitele noastre reuşite este să avem un coeficient imens de poluare (în aer, în apă şi pe pământ), fără să avem o mare industrie. Industria noastră este sublimă, dar imperceptibilă altfel decât prin cantitatea de toxine pe care o emană. Ne otrăvim, aşadar, fără otravă sau, mai exact, obţinem otravă din te miri ce.

O altă reuşită paradoxală: avem medici foarte buni şi spitale foarte proaste.. E inexplicabil cum poţi avea medici de calibru, când mai tuturor le lipseşte instrumentarul necesar pentru a-şi face meseria onorabil. Şi totuşi şi-o fac. Medicul te salvează, "sistemul" te omoară.

Alt miracol: avem o mare concentrare de "atracţii turistice" şi n-avem turism. Turismul n-ar da rezultate la noi decât dacă s-ar generaliza un mod de teleportare a turiştilor, aşa încât ei să ajungă în faţa frumuseţilor patriei fără să aibă nevoie de drumuri, de hoteluri şi de serviciiîn general. Paradox colateral: suntem ospitalieri, dar umflăm grosolan nota de plată, pe baza ideii că "străinul" trebuie jumulit.

Mai departe: ne lăudăm cu elevi eminenţi, foarte bine calificaţi la felurite olimpiade internaţionale, dar ştim cu toţii că învăţământul autohton e în criză, că profesorii s-au descalificat, că şcolile sunt delabrate şi salariile sunt mici.

Avem tradiţii agrare incontestabile, pământ fertil, mână de lucru, dar nu prea mai avem agricultură: mâncăm pâine turcească, fructe şi legume comunitare, iar carne şi produse din carne importăm din toată lumea.

Suntem săraci, dar am umplut Bucureştiul de automobile pretenţioase, cârciumile sunt pline, călătorii români se înghesuie prin avioane trans-europene şi trans-atlantice cu bagaje de apocalipsă.

Suntem patrioţi, dar n-avem patriotism: adică nu ne preocupă grădinărirea limbii strămoşeşti, viitorul imediat şi concret al ţării, istoria ei, monumentele ei, instituţiile ei. Avem la chefuri romanţioase suspinuri naţionale, dar primul gând când ne amintim de ţărişoară e s-o delapidăm.

Pe măsură ce avem elite mai puţine, dezvoltăm faţă de ele un dispreţ tot mai mare.

Avem şomaj, dar muncim la negru, n-avem bani, dar ne descurcăm, suntem creştini, dar la câte un hram sau la câte o sărbătoare ortodoxă ne îmbulzim, ne ocărâm şi vociferăm ca o hoardă fără istorie şi fără credinţă.

Orice analiză a României contemporane (sau eterne?) se blocheaza, la un moment dat, în paradoxuri asemănătoare. Inventarul lor pare infinit.

În rezumat, s-ar spune că ori avem evoluţii interminabile, care nu culminează niciodată într-un scop atins, ori avem împliniri care nu se justifică prin nici o evoluţie.

Ori drum fără ţintă, ori ţintă fără drum.

Creşterea organică, cu rezultat conştient şi previzibil, continuitatea, consecvenţa, organizarea, tenacitatea iată virtuţile care ne lipsesc.

Dar ne descurcăm noi şi fără...

dupa "punctul pe i" de andrei plesu
DeMayo

Data de inscriere : 25/06/2010
Varsta : 45
Localizare : Franta

Sus In jos

Mesaj Scris de DeMayo la data de Lun 16 Aug 2010, 23:22

THEIA a scris:Asa e! Nu mai putem face nimic acum...si mi-e teama ca vor schimba Constitutia in asa fel incat sa nu scapam prea curand de base!

In romania exercitiile democratice functioneaza doar pe vreme de dictatura si stomac gol?

A FOST "ALES" DE POPOR POATE SA FIE SI DAT JOS care e problema?
DeMayo

Sus In jos

Mesaj Scris de DeMayo la data de Mier 18 Aug 2010, 19:10

NU-MI APARTINE, am primit-o pe 'mail, dar mi s-a parut ..numa' buna
de pus pe forum...

Bre, doamna Udrea,

Mie personalmente îmi place de matale. Atât din punct de vedere ca ţâţe cât şi ca politica care o faci. Că în viaţă se descurcă omu’ cu ce poate şi cu ce are, eu te înţeleg. Mătreaţă e de altă părere, dar el nu se pune, că e chel şi votează cu Vadim. Bine, eu am înţeles că îţi plac chelioşii, dar nici chiar Mătreaţă.

Deci, bre doamna Udrea, de ce îţi scriu eu această scrisoare deschisă care să îşi manifeste oamenii adeziunea la ce faci matale cu turizmu’. Eu zic că e bună frunza. Că satisface şi din punct de vedere etno ( “frunzuliţă maghiraaaaaan”) şi din punct de vedere botanic. Deci e pe programu de guvernare. Frunza e bună, nu te lua după ce zice ăştia. Dar eu am nişte propuneri care să facem turizmu nostru să fie cel mai foarte extra. Şi ţi le transmit acişilea, bre, doamnă, că văd că avem aceeaşi viziune. Şi nu vreau nici drepturi de autor, că am auzit că luaţi impozite pe alea. Da’ poate ieşim amândoi la o cafea într-o seară. Ştiu eu un local drăguţ, “La râiosu’ “. Are mici buni şi ceafă la grătar. Ne simţim şi noi bine.

Deci propunerile mele este:

1) Să punem mare accent pe AFRO-Turism. Că la noi se pretează foarte tare.

2) Când mai mergem la îmbulzeli din astea internaţionale, să atragem nu numa chinezi, ci de toate naţiile. Aşa că eu propun să îmbrăcăm un senegalez în Mihai Viteazu, un eschimoş în Cantemir şi un australoid din ăia să-l facem regina Maria. Şi îl îmbrăcăm şi pe Boc în prim-ministru şi i-am deghizat pe toţi.

3) Să folosim românii din străinătate ca să ne facă propagandă. Să vorbim cu ei şi când mai fură câte un portofel din buzunare, la italienii ăia, să bage în loc un cartonaş cu frunza şi “explore the Carpathian garden”. Aşa e toată lumea mulţumită.

4) Să schimbăm zilnic brendu ăla de ţară. Şi organizăm concursuri cu străinii. Şi care ghiceşte care e brendu în ziua aia, primeşte premiu o excursie cu autocaru’ în România. Şi parcare gratuită la domnu’ Cocoş.

5) Să dăm voie la băieţii ăia să înceapă treaba la Roşia Montană şi pe urmă să băgăm locaţia în circuitu’ turistic.

6) Să le oferim la lume locuri interesante de văzut, nu doar delta şi mânăstirile. De exemplu Copşa Mică.

7) Străinii care vor să vină la mare să-i legăm la ochi la aeroport şi să-i ducem în Bulgaria. În felul ăsta îi păcălim să creadă că la noi sunt servicii de calitate şi ne fac ăia reclamă gratis. Dacă întreabă de ce acolo scrie cu litere din alea şi vorbesc ăia altă limbă şi au alţi bani le zicem că e ţinutu’ secuiesc şi le-am dat autonomie. Şi aşa ţi l-ai făcut prieten şi pe domnu Tokes, să te bage în listă pe feisbuc.

8 ) La străinii ăştia le plac tot felul de căcaturi. Sporturi extreme, cică. Aşa că eu zic să organizăm parcuri de distracţie specializate. Cu locuri unde să meargă să-l asculte pe Băsescu vorbind engleză. Sau să conducă pe asfalt românesc.
Deci eu zic că aceste propuneri ale mele ne ajută mult. Şi o să vină turiştii ca nebunii la balamuc.

Cu simpatie,
Nea Stere
DeMayo

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Joi 19 Aug 2010, 04:51

Faina! Am zambit a rade, ca ce sa fac altceva? Si cand am facut, a fost degeaba!

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Joi 19 Aug 2010, 19:00

Traiane, si noi am iubit-o pe Romania, dar platonic!

Ieri, la Doljesti (imi place sa cred ca e undeva linga Caracal), Traian Basescu i-a spus unui jurnalist de la Agerpres ca, daca si-ar iubi tara, el, jurnalistul, si mai multi romani, atunci am avea "sanse de progres". Asadar, dupa Vintu, Voiculescu, profesori, magistrati, pensionari, profesori, iata o noua cauza pentru care Romania nu o duce mai bine. Nu o iubim.

Haideti sa va spun ceva, domnule presedinte. Sa stiti ca si noi am iubit-o pe Romania. Dar, dupa ce noi o tineam de mina si o plimbam prin parc sub clar de luna recitindu-i din Eminescu, veneau baieti ca dumneavoastra si o mameleau in scara blocului.

Dupa ce noi faceam planuri de viitor cu ea, veneau de-alde Videanu si Berceau (si altii inaintea lor) si se comportau cu ea de parca ar fi fost Jena Jameson. Venea Blaga, ii punea drapelul pe fata, si o plesnea peste fund pina dimineata.

Si noi am iubit-o pe Romania, sa stiti! Dar ca orice fata saraca si prostuta, s-a dus dupa aia cu bani. Acuma, ca i s-au lasat titele si a facut curul cit China, veniti sa ne-o puneti in brate. Ne pare rau, dar sintem la munca in strainatate!

Sursa: Academia Catavencu

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Dum 22 Aug 2010, 09:52

S-o fi enervat Basescu atunci cand Boc cel harnicutz a zis ca face proiecturi? Care vor avea si succesuri, evident!

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de DeMayo la data de Dum 22 Aug 2010, 21:44

DeMayo

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Lun 23 Aug 2010, 07:59

Chilian rules! cheers

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Lun 23 Aug 2010, 13:56

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de s h a d o w la data de Lun 23 Aug 2010, 16:44

Când o să rămână fără gorile o să se găsească unul să-i crape capul. Asta dacă nu emigrează.
s h a d o w

Sus In jos

Mesaj Scris de Thanatos la data de Lun 23 Aug 2010, 17:35

Ce presedinte bataus avem!
Thanatos

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Lun 23 Aug 2010, 19:58

Nervos rau! Razz

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de DeMayo la data de Dum 29 Aug 2010, 11:40

DeMayo

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Dum 29 Aug 2010, 13:14

Fain!

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Mier 01 Sept 2010, 07:42

Crede cineva in remanierea asta? Eu nu, dar dintr-un meschin sentiment de "sa moara capra vecinului" , mi-as dori sa-l schimbe p-ala de la invatamant!

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de DeMayo la data de Joi 23 Sept 2010, 09:10

"Domnule Băsescu , te-am privit şi voi continua să te privesc cu statornică scârbă. Însă, dincolo de scârba mea, un concurs de împrejurări care conţine prostia unora, ticăloşia altora şi indiferenţa celor mai mulţi a făcut să devii preşedinte al ţării mele.

Nu m-am aşteptat nicio clipă ca, ajuns în această demnitate, să poţi deveni altceva decât eşti, dar am vrut să sper că măcar vei încerca să pari. Mă felicit că nu am investit prea mult în această speranţă. Ex nihilo nihil.

Dispreţul pe care ţi-l port e lesne de argumentat: reprezinţi suma a tot ce are mai detestabil poporul român. Fără a avea măcar una din însuşirile admirabile ale acestui popor.

Vreme de şase ani am trăit o neîncetată stupoare, colorată când şi când cu indignări sterile ori revărsări gastrice provocate de conduita ta.

Vreme de şase ani, mulţi dintre noi am încetat să fim doar cetăţeni ai acestei ţări şi am devenit victime ale tulburărilor tale de personalitate, ale crizelor tale de nervi, ale sevrajelor tale, ale revărsărilor tale de ură, ale ticăloşiei tale, ale incompetenţei tale.

Nu ştiu dacă în istoria modernă există şef de stat care să fi insultat atât de mulţi dintre propriii cetăţeni, cu atâta nesimţită uşurinţă. Observi că nu folosesc pluralul politeţii. Pentru că tu însuţi, în dialogul cu ceilalţi, ai răul obicei de a nu-l folosi. Şi voi refuza să îl folosesc doar formal, demonstrativ, numai pentru a vădi că sunt mai bine crescut decât tine.

Vremea convenţiilor şi demonstraţiilor de tipul acesta a trecut. Am privit cu îngrijoarare, în aceşti şase ani, obsesia ta maladivă pentru puterea absolută. Au fost concetăţeni de ai mei care au crezut că poate ţi se cuvine, că poate, atunci când o vei avea, vei face din ea instrumentul schimbării în bine al ţării.

Se înşelau. Ai folosit puterea doar pentru a revărsa urâţenia dinlăuntru-ţi asupra noastră, a tuturor. Iar ţara e astăzi mai schimonosită ca niciodată.

Sărăcită, desfigurată, doar un contur înlăuntrul căruia cei mai mulţi sunt prinşi ca într-o capcană, prizonieri ai unui rău destin. Precum în cel mai întunecat fanariotism, ai folosit demnităţile publice ori resursele statului pentru a-ţi căftăni apropiaţii, pe cei care ţi se închinau cu ipocrită smerenie, într-un detestabil qui pro quo.

Astfel au ajuns cele mai multe demnităţi ale statului să fie ocupate de incompetenţi, imbecili şi neamuri proaste, personaje lipsite de orice merit, dar cu prea-plin de obedienţă faţă de tine, despotul. Şi când ţara e rânduită după legea aceasta, nu e de mirare că astăzi am ajuns la această mizerie, promiscuitate şi decădere a instituţiilor.

Ţi-ai făcut din minciună un crez politic. Şi unii găsesc asta scuzabil. Peste cei care au îndrăznit să spună altfel decât crezi tu că se cuvine spus ai revărsat diluvii de ură. Ai inventat categorii generice peste care să îţi reverşi ura şi insultele primitive. 322, moguli, tonomate, reprezentau categorii încăpătoare în care mizeria ta să poată fi eficient distribuită.

Toţi cei care nu acceptau fanariotul qui pro quo erau detestabili, maculabili, expulzabili. Rar mi-a fost dat să văd atât risipă de resurse ( ale statului, ale instituţiilor publice ori ale unor dubioase instituţii private) menită unui singur scop: împroşcatul cu mizerie.

Au fost şase ani urâţi. Iar rezultatul lor e reaua stare de azi a ţării. Prea mult şi prea des am vorbit despre toate cele care au fost pentru a le mai repeta acum. Altul e motivul pentru care scriu astăzi.

Afirmi, domnule Băsescu, fără să roşeşti, cu o nesimţire prietenă cu iresponsabilitatea că ţara mea e o ţară de mâna a doua. Iar când îndrăzneşti să spui aşa ceva vremea pamfletelor şi a indignărilor din laringe a trecut. O ţară care cere bani cu împrumut, o ţară care nu poate plăti pensiile este o ţară de mâna a doua - spui tu cu o nesimţire care sfidează orice stupoare.

Nu ţara a cerut bani cu împrumut, domnule Băsescu, ci tu. Împotriva tuturor acelor voci care se opuneau acestui demers. Nu suntem toţi amnezici şi încă ne amintim cum predicai nevoia acelui credit de la FMI , deşi nu puţini erau cei care strigau că e o cale greşită. Şi i-ai potopit cu insulte. Aşa cum ştii să faci.

Ai susţinut acel credit nu pentru că ţara avea nevoie de el, ci pentru că tu, deprins cu logica licuricească, ai încercat să cumperi bunăvoinţa unor stăpâni pe care noi nu-i vedem. Şi ai fost gata să plăteşti acea bunăvoinţă cu sărăcirea, umilirea şi nenorocirea noastră a tuturor.

Iar dacă ţara nu poate plăti pensiile este pentru că tu ai adus-o aici. Nu mogulii, nu tonomatele, nu noi. Noi doar trudim, îndurăm şi plătim biruri.

Nici nu ar trebui să mai spun lucrurile acestea. Sunt deja ştiute. Şi nu ar trebui să accept logica rudimentară după care funcţionezi, aceea care măsoară demnitatea, înălţimea ori măreţia după grosimea pungii.

Doar judecând cu maţul poţi ajunge să spui despre ţara mea că este o ţară de mâna a doua. Iar dacă punga ţării nu e azi îndeajuns de plină pentru gustul tău, asta nu se întâmplă pentru că eu şi cei asemeni mie nu trudim îndeajuns pentru a o umple, ci pentru că tu şi cei din jurul tău sunteţi prea hămesiţi, prea nesimţiţi şi prea necinstiţi pentru a şti să o chivernisiţi.

Dar ţara asta încă are bani să îşi plătească preşedintele şi imbecilii deveniţi miniştri, are bani să îşi plătească nulităţile devenite europarlamentari, are bani să te trimită la reuniuni internaţionale unde să ne umileşti pe toţi respirând dispreţul cu care eşti tratat de ceilalţi, are bani pentru a plăti pentru capriciile neroade ale favoritei tale, are bani pentru a îngrăşa guşile lăudătorilor şi numeroşilor tăi servitori.

Are încă bani din care să plătească sinecuri pentru cei care ştiu să îşi manifeste îneajuns de zgomotos şi fără ruşine obedienţa faţă de tine.Are bani să îmbogăţească afacerişti suspecţi, dar cunoscători ai conturilor de partid. Să ierţi, atunci, biata ţara dacă nu mai are îndeajuns pentru a plăti şi pensiile acelea.

În aceeaşi zi când eu scriam: Pentru că eu nu accept că România e o ţară de mâna a doua în UE. Nici că eu aş fi un cetăţean de măna a doua. Dar admit că avem politicieni de mâna a şaişpea. Mai pe seară, preşedintele României spunea că ţara mea este o ţară de mâna a doua. Iar asta nu mai poate fi îngăduit. Pentru aşa ceva nu mai este de ajuns să ne revoltăm pamfletar, să respirăm vocalele indignării la televizor ori să risipim cerneala stupefacţiei în gazete.

Atunci când mizeria ta nu mai încape în hârdăul categoriilor generice şi nu se mai revarsă doar asupra tonomatelor, parlamentarilor, mogulilor, ci asupra ţării înseşi, atunci e vremea să fii trimis definitiv acolo unde îţi e locul. Atunci când, nu are rost să ne mai ascundem după cuvinte, îţi îndemni cetăţenii să îşi părăsească ţara, tu trebuie să pleci, nu ei. E timpul!

Asta e tot ce am avut să îţi spun, domnule Băsescu. Aşa cum ţi-am promis, îţi sunt pe mai departe dator cu întreg dispreţul. Şi îţi promit că mă voi achita de această obligaţie. Dar vreau că de acum să te dispreţuiesc ca pe un ticălos oarecare şi nu ca pe preşedintele ţării mele. Du-te!

Rândurile care urmează nu îţi mai sunt adresate, deşi te privesc. Vreau să sper că prieteni şi neprieteni din blogosferă mi se vor alătura. Pentru că este o limită care nu trebuie trecută. Şi aşa, prea multă vreme, prea multe am îngăduit. Şi mai vreau să sper că, mai ales, politicieni, cu şi fără blog, vor prelua revolta mea şi îi vor da cuvenită îndreptare. Acelor politicieni le cer, neîntârziat, iniţierea procedurii de suspendare a lui Traian Băsescu. Dincolo de meschinăria calculului politic de conjunctură, dincolo de laşitatea cu care ne-au obişnuit, dincolo de indolenţa pe care le-am tolerat-o.

Sau puteţi cu toţii tăcea, prudent, vascularizaţi de precauţia pe care o putem numi şi laşitate. Şi atunci am să-i cer scuze lui Traian Băsescu. Şi am să admit că trăiesc într-o ţară de mâna a doua."

Clara Warner -20 aug. 2010
DeMayo

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Mar 11 Ian 2011, 20:18

FRANZ

Data de inscriere : 09/05/2010
Varsta : 56
Localizare : pe carari de munte

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Mar 11 Ian 2011, 20:23

Si la ce ne ajuta? Hazul de necaz nu mai e nici macar el o solutie!

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Mar 11 Ian 2011, 20:25

Acu n-oi vrea sa ma bag singur in cosciug si sa-mi astept sfarsitul...
FRANZ

Data de inscriere : 09/05/2010
Varsta : 56
Localizare : pe carari de munte

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 3 din 28 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 15 ... 28  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus