celelalte cuvinte

Una... Alta... de Romania

Pagina 40 din 40 Înapoi  1 ... 21 ... 38, 39, 40

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de Orion la data de Joi 09 Feb 2017, 02:54

Tot ce se poate. Dar eu n-am cum sa am incredere in ce-mi povesteste cineva pe forum, mai ales ca-i stiu foarte bine optiunile politice, ca sa ma exprim elegant de data asta. Vreau sa vad un articol intr-un ziar serios, pe baza motivarii deciziei definitive. Cum spuneam, am avut rabdare aproape un an, pot sa mai am un pic.
Orion

Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Joi 09 Feb 2017, 13:35

a fost o sponsorizare din partea ministerului agriculturii ( adica a fost mituita de guvern ?? )
Da dom'le guvernul, adica PSD +PC, o mituieste pe judecatoare sa-l bage la bulau pe ...mentorul lor, recte Voiculescu! Daca nu ar fi de plins, m-as prapadi de ris! Da ce sa-i faci, porunca-i porunca, trebuie improscat cu noroi, pai atunci trebuie. Apoi, fiind doi judecatori, si fiind vorba de unanimitate, treba pute si mai rau. Doar daca judecatoarea Camelia Bogdan ar fi votat initial contra condamnarii lui Voiculescu, iar guvernul, adica PSD+PC ar fi mituit-o ca sa-si schimbe parerea, adica sa-l condamne pe Voiculescu.   Mai stii, o fi vreun Brutus prin PSD...
Dar eu n-am cum sa am incredere in ce-mi povesteste cineva pe forum, mai ales ca-i stiu foarte bine optiunile politice
Aici te referi la tine, ca nu prea imi e clar? Adica, conform ideilor PSD, urlate in strada de adeptii lui Dragnea, nu e voie sa si alte pareri decit cele de la centru? Se vorbeste atita de "impacare, consens liniste" si tu te superi daca cineva are alta parere decit tine. Pai dom'ne propagandist sef, ia mai treci mata pe la scoala de partid! Cit despre stiutul opiniilor mele politice, te anunt, nici nu mai stiu a cita oara, ca nu sunt inregimentat la nici un partid, nici PSD, nici PNL, nici PDL, nu sunt nici basist, nici dragnist, nici pontist, nici taricenist. Am opiniile mele, iti plac sau nu, asta e, nu am ce face. Daca vrei sa contrezi, contreaza idea, nu omul!
Ca veni vorba de Razgindeanu-Tariceanu, ieri, in parlament, a fost exact ca in "O scrisoare pierduta". Cind opozitia, asa firava cum e ea, a huiduit, i-a sarit minteni mustarul, apostrofind-o ca sunt in parlament, nu pe stadion. Cind, citeva minute mai tirziu, pesedistii au inceput sa huiduie, a tacut milc, nu a mai apostrofat pe nimeni. Mai e ceva de zis in privinta acestui impostor pupincurist, fara coloana vertebrala? Daca vrei pot sa si argumentez aceste epitete.
Vreau sa vad un articol intr-un ziar serios
Si cam care e acel ziar???
pe baza motivarii deciziei definitive
Pai decizia e asta: frauda, ce decizie mai vrei????
Wolf

Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Joi 16 Feb 2017, 19:54

Iohannis, dupa ca a arata ca are muschi, si i-a si infoiat nitel, a aprobat planul de buget. Dar, ca sa fie acoperit, precum Basescu cu aia 50% la profesori, le-a facut si cu destiul: na, na, io v-am zis, daca nu va descurcati, eu nu am nici o vina, voi ati vrut-o!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Joi 16 Feb 2017, 21:26

Da, neamtul a invatat repede metodele romanesti. Cit e el de neamt. Da-i tare cu gura, gargara cit mai multa, dar cind vine vorba de promulgare, promulgam, ce sa facem. Asta e. Deja parca nici nu-mi prea mai vine sa dau in el avind in vedere ce mizerii au facut ailalti. Macar o vreme sa-i mai dau o pauza. Smile

In alta ordine, si mult mai important:

http://revista22.ro/70260451/romnia-n-infringement-din-cauza-legii-care-impune-51--produse-romneti-n-supermarketuri.html

Dupa cum va spuneam. Nu stiu ce dracu le-a luat atit de mult. Dar asta e. Mai bine mai tirziu decit niciodata.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Dum 19 Feb 2017, 12:03

Mda, numai ca treaba e nitel abuz! Pentru ca legea spune asa:
Art 12.
(1)Comerciantul persoană juridică autorizată să desfăşoare activităţi de comercializare pentru produse alimentare are obligaţia ca, pentru categoriile carne, ouă, legume, fructe, miere de albine, produsele lactate şi de panificaţie, să achiziţioneze aceste produse în proporţie de cel puţin 51% din volumul de marfă pe raft, corespunzător fiecărei categorii de produse alimentare, provenite din lanţul alimentar scurt, aşa cum este definit în conformitate cu legislaţia în vigoare.
DEci, care-i problema???
Mai departe
(2) Fac excepţie de la prevederile alin. (1) comercianţii care realizează o cifră de afaceri anuală netă sau deţin active total de până la două milioane de euro, echivalent în lei.DEci marii intermediari nu se supun acestei legi!
Mai departe
Articolul 13.Prin excepţie de la prevederile art. 12 alin. (1), necesarul de produse alimentare poate fi completat cu produse din afara lanţului scurt de aprovizionare, în urma consultării entităţilor din cadrul organizării comune de piaţă, prin ordin al ministrului agriculturii şi dezvoltării rurale.
Si
Articolul 14Prevederile prezentei legi nu se aplică în ceea ce priveşte comercializarea fructelor exotice importate din alte ţări.
Atunci despre ce vorbim aici, doar ca marii importatori se simt lezati iar produsele noastre ramin pe cimp???? Ca legea nu spune ca cetatenii sunt obligati sa cumpere 51% produse romanesti! Daca ele sunt pe raft, si nu sunt bune, ori is prea scumpe, acolo vor ramine! Deci?? Nu mai avem komisari rusi, ci avem comisari europeni care ne dicteaza ce sa facem?
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Lun 20 Feb 2017, 02:30

Ciinii latra, caravana trece. Au declarat-o europenii infringement, ai nostri vajnici guvernanti vor lua pozitie de drepti si o vor retrage, desigur. De altfel din cite inteleg nu s-a aplicat niciodata, pentru ca europenii de la inceput au dat unele observatii, drept care guvernantii n-au mai elaborat normele de aplicare in asteptarea clarificarilor de la Bruxelles. Laughing Care n-au mai venit. Sau mai precis, au venit abia acum, sub forma cit se poate de clara "mai bine lasati-o jos complet".
Asa ca, daca inteleg bine, practic n-a contat intirzierea cu care au dat decizia de infringement.
Ce sa zic, in astfel de momente se vede de ce avem nevoie sa fim colonie europeana. Decit auto-guvernare romaneasca pe bune. De fapt despre asta e vorba.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Lun 20 Feb 2017, 11:33

ai nostri vajnici guvernanti vor lua pozitie de drepti si o vor retrage, desigur.
Categoric. Cum ziceam mai sus, am schimbat komisarii rusi pe cei europeni si continuam sa facem slij. Normal, si unii si altii ne impuneau cite ceva spre binele nostru!
Decit auto-guvernare romaneasca pe bune.
Exact, pe bune, auto venind de la euro! pentru ca in engleza a se citeste e. Razz
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Joi 23 Feb 2017, 20:02

Ieri, stateam la TV si nu stiam in ce an sunt, 2017 sau 1980??? Domnul/tovarasul prim ministru, afectat nevoie mare, dadea indicăți prestioase sefilor de la drumuri, care-l ascultau ochi si urechi, dind afirmativ din cap. Le mai lipsea carnetelele din mina, si eram exact ca pe vremea impuscatului! "Da tovarase prim, asa vom face, ne luam angajamentul, nu vom precupeti nici un efort...."
Mihai Chirica, a indraznit sa-l critice pe Dragnea. Vai, fara aprobare de la centru!! Toti lingaii, pupincuristii si oportunistii l-au infierat proletar, exact ca pe vremea lui nea Nicu! Azi acolo, Pirvulescu, ăăăă, pardon, scuzati, Chirica sa indrazneasca sa-l critice pe prea iubitul si inteleptul conducator! Huooooo, afara din partid!!!
Cam asta traim acum, cind ne laudam ca am scapat de dictatura. "Ferma animalelor", reloaded!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Vin 24 Feb 2017, 10:31

Wolf a scris:Ieri, stateam la TV si nu stiam in ce an sunt, 2017 sau 1980??? Domnul/tovarasul prim ministru, afectat nevoie mare, dadea indicăți prestioase sefilor de la drumuri, care-l ascultau ochi si urechi,  dind afirmativ din cap. Le mai lipsea carnetelele din mina, si eram exact ca pe vremea impuscatului! "Da tovarase prim, asa vom face, ne luam angajamentul, nu vom precupeti nici un efort...."
Mihai Chirica, a indraznit sa-l critice pe Dragnea. Vai, fara aprobare de la centru!! Toti lingaii, pupincuristii si oportunistii l-au infierat proletar, exact ca pe vremea lui nea Nicu! Azi acolo, Pirvulescu,  ăăăă, pardon, scuzati, Chirica sa indrazneasca sa-l critice pe prea iubitul si inteleptul conducator! Huooooo, afara din partid!!!
Cam asta traim acum, cind ne laudam ca am scapat de dictatura. "Ferma animalelor", reloaded!

Am scapat de dictator
Si-am dat peste epigoni!
zaraza26

Data de inscriere : 25/04/2014
Varsta : 52
Localizare : Nasaud

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Vin 24 Feb 2017, 13:16

Inca o chestie, tot made in Romania, este treaba cu casa lui Johannis. Din ce am inteles eu, a fost o chestie cu un fals. Adica, Johannis cumpara o casa de la Mitica. Pina aici toate bune si frumoase, e OK! Mitica, la rindul lui, cumpara casa de la Costica. Numai ca acest Costica a obtinut casa printr-un fals!!! Si iaca buba! Numai ca, zic eu, Johannis este cumparator de buna credinta, de un' sa stie ca Mitica a cumparat o casa dobindita prin fals! (Ma rog, aici e de discuatat, poate a stiut si a facut pe niznaiu, dar daca Johannis il ia pe nustiu in brate, asta e. Contrariul trebuie dovedit!) Io aici nu pricep. Si de ce zic asta, pentru ca in Bucuresti sunt sute de cazuri similare, dar nu cu aceeasi sentinta!!! Diversi "afaceristi" tigani, au sustras actele unor batrini, si, mina in mina cu notari mincinosi, le-au cumparat casa. Apoi au vindut-o altora. Normal, bartinii s-au trezit in strada, evacuati de cel ce a cumparat casa de buna credinta. Judecata le-a fost defavorabila, bietii batrini raminind pe drumuri. Intreb, in aceste cazuri, de ce sentinta a fost alta decit in cazul lui Johannis?? Numai pentru ca ...escu este un nimeni, un batrinel no name, iar Johannis este ...Johannis???
Intreb si io, nu dau cu parul!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Vin 24 Feb 2017, 22:31

Wolf a scris:Inca o chestie, tot made in Romania, este treaba cu casa lui Johannis. Din ce am inteles eu, a fost o chestie cu un fals. Adica, Johannis cumpara o casa de la Mitica. Pina aici toate bune si frumoase, e OK! Mitica, la rindul lui, cumpara casa de la Costica. Numai ca acest Costica a obtinut casa printr-un fals!!! Si iaca buba! Numai ca, zic eu, Johannis este cumparator de buna credinta, de un' sa stie ca Mitica a cumparat o casa dobindita prin fals! (Ma rog, aici e de discuatat, poate a stiut si a facut pe niznaiu, dar daca Johannis il ia pe nustiu in brate, asta e. Contrariul trebuie dovedit!) Io aici nu pricep. Si de ce zic asta, pentru ca in Bucuresti sunt sute de cazuri similare, dar nu cu aceeasi sentinta!!!  Diversi "afaceristi" tigani, au sustras actele unor batrini, si, mina in mina cu notari mincinosi,  le-au cumparat casa. Apoi au vindut-o altora. Normal, bartinii s-au trezit in strada, evacuati de cel ce a cumparat casa de buna credinta. Judecata le-a fost defavorabila, bietii batrini raminind pe drumuri. Intreb, in aceste cazuri, de ce sentinta a fost alta decit in cazul lui Johannis?? Numai pentru ca ...escu este un nimeni, un batrinel no name, iar Johannis este ...Johannis???
Intreb si io, nu dau cu parul!

Tu zici de cazuri cand sunt inselati niste batrani, dar aici este vorba de o retrocedare. Care s-a facut intai in favoarea unor oameni care se pare ca au primit casa retrocedata folosind acte false. Si acestia s-au grabit sa o vanda ca sa ramana cu banii, pe ei neinteresandu-i o casa cu care nu aveau nimic in comun. Si se pare ca la vremea respectiva retrocedarile s-au facut fara verificarea actelor, de asta profitand oameni care probabil ca stiau ca li se pregatesc niste cadouri. In fine, incurcate itele, iar cand este vorba de inselatorii, nu ma pricep. Sau ma pricep atata cat sa nu fiu inselata.
zaraza26

Data de inscriere : 25/04/2014
Varsta : 52
Localizare : Nasaud

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Sam 25 Feb 2017, 09:27

Si care e deosebire intre a insela niste batrini, si a mosteni, prin frauda o casa, pe care apoi o vinzi??? Mie mi-e ca e cam tot aia! Adica, si intr-un caz si in celalalt, tertul a cumparat de buna credinta casa. De ce atunci, sunt doua moduri diferite de a trata aceeasi inselaciune? Ba mie mai grava imi pare inselarea unor batrini!
Da, treburile sunt incurcate la Johannis! Cica cel ce a mostenit, era totusi ...mostenitor, in sensul ca era ruda cu sotia propietarului. Cica sotia ce a decedat inainte de retrocedare, adicatalea nu mai avea dreptul sa se declare mostenitor. Acu, din ce stiu eu, in caz de decesul unuia dintre soti, averea se imparte intre rudele in viata ale defunctului, jumatate, si jumatate ii revine sotului in viata. Deci, ceva ceva, ar fi mostenit si asta in cauza de fata. Acuma, cum datele sund aratate tendentios, e greu sa judeci exact ce si cum. Eu ma intreb doar de ce aceeasi faradelege este judecata diferit! Doar pentru ca Johannis e ...Johannis?
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mar 28 Feb 2017, 00:34

Se pare ca de data asta CC m-a confirmat. Ordonanta 13 a fost constitutionala. O mizerie, o porcarie, o nesimtire inimaginabila dar legala. Asa e viata.
Deci in concluzie, pentru asa ceva nu faci pirnaie. Asa ceva se contreaza prin alte mijloace, cum ar fi revolta si protestul democratic al cetatenilor. (La care, cum va spuneam, am pus si eu putin umarul. Deci daca pina si pe mine m-au scos in strada, era clar ca n-are cum sa mearga. Smile ) Nu prin justitie.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mier 01 Mar 2017, 10:26

Ordonanta 13 a fost constitutionala.
Daca o luam pe litere, da e constitutionala, adica decizia CC e corecta!  Numai ca se contesta felul cum a fost data si pentru cine a fost data. Asta nu prea mai e constitutionala si cam la limita legii, si pentru asta a iesit lumea in strada! Deci sa ne intelegem, legea, conform legii, e OK! Restul e nasol!! Si de aici incolo discutam si actiunea DNA. Ca Dragnea si nesimtii lui interpreteaza decizia CC cum vor ei ca sa le iasa bine, o vedem pe antenute si posturile pupincuriste! Si asta e alta discutie!
Mie imi place de Basescu. Adica cum se dă tot el de cătă pădure!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mar 14 Mar 2017, 21:24

Ati auzit-o pe Olguta vorbind engleza ?
Iliescu, cu tot accentul lui de balta, oribil, macar intelegeai ce vrea sa spuna (mai putin cind incepea sa vorbeasca despre rate si camioane).
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mier 15 Mar 2017, 10:19

Da, vai de capul ei! Iliescu, pe linga ea, era londonez de 100 de generatii!
Astia ii avem, cu astia defilam!

-------

http://celelaltecuvinte.pro-forums.us/viewtopic.forum?t=432
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 40 din 40 Înapoi  1 ... 21 ... 38, 39, 40