celelalte cuvinte

Una... Alta... de Romania

Pagina 39 din 40 Înapoi  1 ... 21 ... 38, 39, 40  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de Wolf la data de Joi 26 Ian 2017, 12:04

Wolf

Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Joi 26 Ian 2017, 12:22

Ce ziceti de filmuletul asta ? Ma refer la declaratiile contradictorii ale lui Dragnea :
https://www.facebook.com/Cristian.Ghinea.Oficial/videos/1241179912641292/?pnref=story
FRANZ

Data de inscriere : 09/05/2010
Varsta : 56
Localizare : pe carari de munte

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Joi 26 Ian 2017, 13:35

Dune a scris:La investirea guvernului , Iohannis i s-a adresat lui Dragnea  :  "Domnule președinte Dragnea, aflarăm de la televizor că sunteți singurul care cunoaște programul de guvernare din scoarță în scoarță. Vă rog eu frumos, învățați-i și pe ei"

Ce atunci a fost catalogat un gest de impolitete se dovedeste astazi purul adevar : intors din SUA Dragnea intoarce bugetul criticandu-si propriul guvern ca n-a stiut sa-l faca in conformitate cu maretul sau plan de dezvoltare a tarii si propasirea ei spre ... D'zeu stie unde . lol!

Si el si Grindeanu nici un cuvintel despre gratiere si amnistie : ei usturoi n-au mancat nici gura nu le miroase , e treaba lui Iordache ... mai sa fie ! Rolling Eyes
Tranteste  ministri de pamant cand vine vorba despre buget facand pe atotstiutorul  bastonas  ( halal buget o sa avem ! ) , dar nu se baga la ministerul justitiei  popa  ...

Se spera intr-o ridicare a MCV-ului pe la jumatatea anului , iata ca n-a fost sa fie , ne-au impins pe 2018 , in parte trebuie sa-i multumim lui Iordache , sau mai bine zis lui Dragnea , nu cred ca mai are cineva vreo indoiala ca mana lui este peste tot , lucru nefiresc cand e vorba de guvernarea tarii ....

Cine a avut urechi de auzit, a auzit ce trebuie. Era deja evident ca Dragnea, daca nu poate sa fie prim-ministru, si-a pus ca premier si ministri tot oameni unul si unul! Dragnea in copii xerox! Very Happy Ce a zis Iohannis poate sa sune ca impolitete... dar ce a facut si face Dragnea, a ce suna??
zaraza26

Data de inscriere : 25/04/2014
Varsta : 52
Localizare : Nasaud

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Joi 26 Ian 2017, 13:42

ras
zaraza26

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Joi 26 Ian 2017, 13:53

ok
zaraza26

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Joi 26 Ian 2017, 19:33

Corect, se scrie cu doi de "i", imi cer scuze.
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Vin 27 Ian 2017, 12:51

Wolf a scris:Corect, se scrie cu doi de "i", imi cer scuze.

Si tu, Brutus?... Embarassed
zaraza26

Sus In jos

Mesaj Scris de Dune la data de Dum 29 Ian 2017, 21:45

Grindeanu asta seara la A3 , sintetizez : ''stati linistiti ca salariile si pensiile se vor mari indiferent de proteste ''

Arogantza sau prostie ? Lumea nu a iesit in strada pentru salarii si pensii.... in urma cu 27 de ani Ceausescu incerca sa mituiasca lumea care cerea libertate cu 100 lei , mai tineti minte ?
Dune

Data de inscriere : 03/06/2011
Localizare : Neamt

https://www.youtube.com/user/27Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Lun 30 Ian 2017, 12:05

Dune, nu sunt tot comunisti si astia?
Ce drac sa aiba protestele cu maritul de pensii si salarii? Aceste mariri au fost mita cu care au crezut ca inchid ochii oamenilor! Nu tot zic ca oamenii ies in strada si contesta programul de guvernare? Nu tot sustin, cu nesimtire, ca ei vor merge inainte, pentru ca au sustinerea celor care i-au votat? Cita nesimtire pe Dragnea! Pai fraierii care i-au votat, i-au votat pentru pensii si salarii mai mari, nu pentru a da ordonanta gratierii si amnistiei! Astia chiar ne cred prosti! Ma intreb, daca in campania electorala pomeneau de ordonanta, cam care era situatia PSD-ului acum? Cit era ea prostimea de prostime, nu mai luau ei nici pe sfert din voturi!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Mar 31 Ian 2017, 14:41

Dune a scris:Grindeanu asta seara la A3 , sintetizez : ''stati linistiti ca salariile si pensiile se vor mari indiferent de proteste ''

Arogantza sau prostie ? Lumea nu a iesit in strada pentru salarii si pensii.... in urma cu 27 de ani Ceausescu incerca sa mituiasca lumea care cerea libertate  cu 100 lei , mai tineti minte ?

Cei ce eram pe atunci "in campul muncii" n-avem cum sa uitam...
zaraza26

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mier 01 Feb 2017, 14:13

Mai fratilor, lamuriti-ma si pe mine, cine conduce guvernul si tara asta? Ca de cite ori e vorba de deciziile ce trebuie sa le ia guvernul, in cadru apare Dragnea. Da explicatii, critica, propune solutii, stie ce trebui facut p mai departe. Deci, cine e primul ministru??
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mier 01 Feb 2017, 14:14

Aseara tirziu, iertat sa-mi fie, PSD-ul s-a cacat in gura nostra!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Joi 02 Feb 2017, 00:33

Incidente serioase in Bucuresti. Batai intre jandarmi si protestatari, se pare ca foarte multi manifestanti, peste 100.000. Impresionant. Daca pina si A3 a cam dat-o cotita si a spus inteleg (eu n-am auzit ca aveam si alta treaba) ca o multime atit de mare trebuie ascultata.
Deasemenea, comunitatea internationala s-a pronuntat in clar impotriva. Deocamdata doar ca procedura, din cite inteleg, adica niste modificari atit de importante in lege nu se adopta noaptea pe sestache, prin OUG, ci trebuie discutate cu toata lumea si in principiu votate in parlament. In rest, urmaresc cu ingrijorare situatia dar inca nu s-au pronuntat pe fond.

Din cite stiu eu, cu toate avertismentele astea cam vagi, de data asta tot ce-a facut guvernul a fost legal si constitutional. Sint in dreptul lor. E o mizerie dar legala.
Deasemenea, desi desigur in situatia asta tin cu protestatarii, o sa-mi fie greu sa cred ca aia care au facut scandalul si violentele respective nu-s platiti. (Dar, in situatia de excpetie de acum, tot cu ei tin ca n-am incotro, asa platiti si violenti cum sint. Asta e.)
Deasemenea, trebuie spus, dupa umila mea parere si ailalti, adica PNL-ul (pseudo) si inclusiv vesticii, cu politica lor mzerabila din Romanica, sint aproape la fel de vinovati ca PSD-ul. Desi, evident, in cazul strict de acum au dreptate si sper ca pina la urma o sa-i faca sa dea inapoi. Sa vedem.

Oricum, se pare ca am zis bine ca asta e momentul in care PSD-ul si ai lui au decis ca trebuie sa dea inapoi si sa reziste in fata vesticilor. Cu mijloace pina una alta strict legale.
Orion

Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Dune la data de Joi 02 Feb 2017, 09:05

Wolf a scris:Aseara tirziu, iertat sa-mi fie, PSD-ul s-a cacat in gura nostra!

Au facut-o cu voia noastra  Wolf , cu voia acelora care n-au inteles ca dupa '89 am avut sansa sa traim intr-o lume mai buna numai ca asta nu se poate daca nu ne debarasam de vechile metehne din vremea comunista , iar cei care ne conduc  sunt lipsiti de spirit national .

Pe 22 am fost si eu la manifestatia din Piatra Neamt  ( am 90 km pana acolo ) , abia ne-am strans vreo 300 de insi .... n-am fost ocoliti de injurii si pareri tendentioase : ''iohanistilor ''' , basistilor , '' Dragnea ne-a dat , Basescu ne-a luat  '' , '' stati dracului acasa '' ... trist ... n-am raspuns la provocari  iar fortele de ordine si-au facut treaba indepartandu-i mereu pe provocatori  ... adevarul e ca nu m-am mai dus apoi , ce-am vazut la Piatra atunci mi-a lasat un gust amar  si inteleg ca nici in zilele din urma nu au fost mai multi ... in schimb am copiii la Iasi , aseara au fost si ei printre cei 10000 de ieseni iesiti in strada ... tinerii incep sa inteleaga ca felul in care PSD-ul le decide astazi  viitorul nu este de bun augur .

Am vazut ca unii spun '' este dreptul lor legal sa dea ordonantzele '' ... nimic mai neadevarat ; puterea exercitata in scop personal este dictatura , duce la distrugerea statului de drept , lucru ce se intampla acum .
Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de Dune la data de Joi 02 Feb 2017, 09:17

''Ma opresc din activitate pentru ca asa imi dicteaza constiintza '' , este declaratia ministrului mediului de afaceri Florin Jianu , care si-a dat demisia in semn de protest fata de politica economica a  PSD .
„Am pregătit acest mesaj încă din seară celebrei şedinţe de guvern, am amânat însă decizia sperând că gândul bun sau măcar presiunea străzii îi vor determina pe cei care au greşit conceptual dar şi pe cei care au acţionat, să aibă onoarea de a îşi repara 'eroarea' şi să ne continuăm liniştiţi activitatea. Dacă ei nu au făcut-o două zile, poate acest exemplu le va fi util”, a mai spus acesta .

Aurelia Cristea, fost deputat şi ministru pentru Dialog Social,membru in partid de 20 ani , a anunţat că demisionează din PSD invocând faptul că nu mai poate da girul, din măcar din calitatea de simplu membru, unui ”grup infracţional aflat vremelnic în fruntea partidului şi, din păcate, a ţării”.

Uite ca mai sunt oameni cu coloana vertebrala in acest partid mafiot ...

Ultima editare efectuata de catre Dune in Joi 02 Feb 2017, 10:25, editata de 1 ori
Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Joi 02 Feb 2017, 10:20

Orion, ai dreptate, ce s-a facut s-a facut legal, adica in limitele legii. O tot aburesc ca si continutul e legal, numai ca aici isi dau cu stingul in dreptul. De de ce 200.000 si nu 100.000 sau 50.000. Doar pentru ca Dragnea are 100.00 si Udrea vreo 300.000? Se uita un lucru "pic cu pic se face marea". Prejudiciul total trece de un miliard de lei, dastia noi! Cam cite pensii se plateau din banii astia?
Adica daca eu fac abuz in serviciu, si ma aleg cu 199.999,9 lei e corect? M-a distrat justificarea, cum ca definitiile abuzului sunt staliniste. Pai legile lor si mai ales modul cum au procedat, cum e, nu tot stalinist. Auzi, eu stau si ma intreb, la ce fras s-au  grabit atit? Mai puteau astepta pina la vara, lumea in concediu, salariile si pensiile marite erau luate, aproape ca nu se baga de seama! 
Dune, da si nu! Au facut-o cu voia prostimii, care a inrosit tara punind botul la maririle de salarii si pensii, scutirea de taxe pe care tot ei le-au introdus in 2012! Nu am zis eu ca ne-am intors in 1989? Normal ca au prostit lumea. Daca le ascultai discursurile electorale, Dragnea nu mai putea de grija pensionarilor, da parca ieri picase pe Pamint. Nu, din '90 si pina acum, cu patru ani exceptie, au fost la guvernare? Atunci nu erau pensionari? Au mituit lumea, si recunosc asta pe fata, ca sa poata da acele ordonante. Si ce spun nu e fabulatie. Ieri s-a organizat un meeting in oras. Stii ce mi-a zis un tip, om cu scoala? Ca de ce sa iasa in strada, doar Dragnea, subliniez, DRAGNEA, i-a marit salariul (e profesor). Cu alte cuvinte, ce sa mai comentam!
Cit despre violente, ce sa zic, e o mizerie! Atitea zile s-a protestat pasnic, chiar ma bucuram sa aud asta. Aseara insa, ca de, treaba se ingrosase rau, pe de o parte, iar legile erau deja publicate in Monitorul Oficial, au pus piciorul in prag si au declansat ostilitatile. Totul a inceput cind, zic reporterii de pe teren, s-a cerut prin megafoanele jandarmeriei sa se renunte la violente! Pai care...violente, ca in acel moment lumea demonstra pasnic, nu era nici o violenta! Apoi, au incitat lumea anuntind ca meetingul e neautorizat si ilegal! Mai sa fie! Acum ameninta, exact, ameninta cu contramanifestatii. Si ce o sa faca, o sa aduca Dragnea autobuze cu sateni de prin Telorman si Olt?
Felicit gestul celor doi, bravo lor! M-as astepta sa le urmeze gestul si altii, chia si parlamentari, cind vor vota motiunea de cenzura. (visez si io)
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Joi 02 Feb 2017, 16:18

Nu stiu de altfel daca se mai poate repara treaba. Raul e deja facut. Mai putin daca decide CC ca e neconstitutionala. Ceea ce eu nu cred. Altfel cred ca legile respective, date prin ordonanta, sint deja in vigoare, nu mai trebuie aprobate de parlament. Deci la revedere.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Joi 02 Feb 2017, 19:15

Nu se mai poate face nimic! Adio si un praz verde!
Dragnea, cum altfel, da vina pe Johannis ca autor moral al violentelor! Astia chiar nu au limite! Saracul Basescu, pina mai ieri, el era vinovat de orice, chiar si de ploaia prea multa!
Totusi, cine i-a mobilizat, dotat si ...platit pe cei violenti? Gici cine la omorit pe Kennedy?
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Dum 05 Feb 2017, 01:11

Uite ca totusi se putea. Pentru ca ordonanta aia importanta, de modificare a codului penal, urma sa intre in vigoare de-abia peste 10 zile.
Acum sa vedem daca se tin astia de cuvint si o anuleaza la timp. Imi inchipui ca totusi da.

Am fost la manifestatie.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Dum 05 Feb 2017, 12:10

Pai tocmai aici e spilu', ca 10 zile, defapt 5, trec repede. Si motive se gasesc destule. Sa vedem ce aduce ziua de miine, ca deja au aparut discutii semantice, prorogare, derogare, abrogare...
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Lun 06 Feb 2017, 13:33

Se zicea de fata lu tata, Basescu cea mica, ca e inculta, ca se bilbia cind citea conferinta scrisa de altii. Asa o fi!
Ma uit de vreo trei minute la spicuirea ministrului Grindeanu privind binefacerile programului de guvernare. S-a poticnit de vreo patru ori! In 3 minute. Pina am scris s-a mai poticnit o data. la "inteprindelire". Deci...incultura sau emotii?
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mier 08 Feb 2017, 16:54

http://revista22.ro/70260269/csmjudectoarea-camelia-bogdan-care-l-a-condamnat-pe-voiculescu-exclus-din-magistratur.html

Tare.
Deocamdata nu e definitiv. Sa vedem ce zice si CS. Mie mi se pare treaba clara, luare de mita.
Daca ramine definitiva decizia, eu zic ca toata treaba cu condamnarea lui Voiculescu e o bataie de joc. Desi personal sint convins ca e un porc, nu stiu daca neaparat in dosarul ICA dar asa in general. Dupa mine, in cazul asta ar trebui din oficiu sa i se anuleze condamnarea, sa i se dea totul inapoi plus vreo 10 milioane de euro daune. Din banii nostri. Asta e. Eventual dupa aia rejudecat dosarul tinindu-se strict seama de toate chichitele legii. Asa ca niste nemti. Daca nu putem - ghinion.

In alta ordine, vad ca de-abia acum CS a publicat motivarea condamnarii lui Dragnea:

http://revista22.ro/70260271/curtea-suprem-a-publicat-motivarea-condamnrii-lui-dragnea-n-dosarul-referendumul.html

Cit a trecut, aproape un an ? Alta bataie de joc.
Evident din articolul respectiv nu se intelege absolut nimic de ce anume a fost condamnat, ce anume a faptuit. Si ce anume a retinut CS ca definitiv. "Conform DNA" nu ma intereseaza. Bun, poate mai au baietii nevoie de timp sa parcurga kilometrii de motivare, sa dea la o parte tonele de gargara si sa gaseasca esentialul. Daca exista. Sa vedem.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mier 08 Feb 2017, 17:18

Cum spuneam, baietii o sa iasa basma curata, cu sau fara OUG 13! Adica "pohta ce-am pohtit".
Mai ramine debarcarea lui Johannis, care nu mai are mult de parcat la Cotroceni, dupa care Dragnea presedinte. Victorie!
Pentru ca asa, cum bine spui "Istoria lumii e povestea citorva ticalosi care spun minciuni si a multor prosti care le cred."
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mier 08 Feb 2017, 20:31

Orion, chiar nu vad care-i problema!
Ce se zice:
Magistrații explică și de ce au majorat pedeapsa de la un an la doi ani de închisoare cu suspendare: fostul secretar general al PSD a negat faptele pe tot parcursul procesului, element suficient pentru a dispune o pedeapsă mai mare. Magistratii au mai considerat foarte grav si faptul ca Dragnea a incercat sa deturneze dreptul exercitarii votului.
Potrivit rechizitoriului procurorilor, Liviu Dragnea, "cu ocazia organizării şi desfăşurării referendumului din 29 iulie 2012, a uzat de influenţa şi autoritatea sa în partid în scopul obţinerii unor foloase nepatrimoniale de natură electorală, necuvenite, pentru alianţa politică din care făcea parte partidul reprezentat de inculpat, şi anume îndeplinirea cvorumului de participare cu ajutorul voturilor obţinute în alte condiţii decât cele legale"
. (sublinierile imi partin) Adica, cu alte cuvinte furt, chiar daca nu de bani masini, muraturi sau inimi. Imi arati si mie, te rog, unde e bataia de joc? Adica, in opinia ta, Dragnea trebuia sa omoare pe cineva, sa arunce in aer cladirea Parlamentului sau sa sparga BNR-ul ca sa ai un motiv, pe intelesul tau, pentru a fi condamnat????
In privinta judecatoarei, ce sa zic, e cam cusuta cu ata alba. Adica incercarea de a gasi o chichita judecatoreasca in baza careia sa-l elibereze pe varan. Ca, nu-i asa, trebuie DEMONSTRAT ca a primit ce a primit in contul unei decizii vaforabile ICA. Pina la urma am inteles ca nu a facut decit sa predea niste cursuri la ICA, exact in perioada sau perioada premergatoare darii sentintei. Normal, poate fi si o acoperire a primirii banilor, numai ca asta, intr-un stat de drept, cum se pretinde al nostru, TREBUIE DOVEDITA. Pina una alta e ca cele patru case a le lui Nastase sau sase, ale lui Johannis, adica un motiv de care sa se lege ca alul mai bun nu au! Normal, cum puterea este acum in mina PSD-ului,, ne putem astepta la orice, chiar si la faptul ca americanii nu au fost pe Luna!

Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Dune la data de Mier 08 Feb 2017, 20:37

In dosarul lui Voiculescu au fost doi judecatori , sentinta a trebuit sa fie unanima nu se putea altfel ... eu n-o suspectez pe judecatoarea Bogdan de luare de mita ,a fost o sponsorizare din partea ministerului agriculturii ( adica a fost mituita de guvern ?? hohote )  si nu stiu in ce conditii , nu ma pot lua dupa acuzele lui Ciuvica , sper sa  aiba castig de cauza la recurs , vorba lui Wolf , e cusuta gros cu atza alba ....

Despre modul in care a fost fraudat referendumul de suspendare a lui Basescu am vorbit la data respectiva pe acest forum , nu am nici un dubiu ca au fost nereguli mari atata vreme cand  acest fapt mi-a fost confirmat de un cumnat al meu membru intr-o sectie de votare din Movilita - Vrancea .
Fraudarea s-a facut pe listele permanente din sectie votandu-se in locul celor absenti dar si pe listele suplimentare cu nume si CNP-uri venite pe tabele de la Centru .... in plus , la dosar sunt  marturiile membrilor a 75 de sectii din judetele OLT , Teleorman , Vrancea si Gorj , marturii care il incrimineaza pe Dragnea ca fiind creierul intregii actiuni .
Bine , cu toate aceste evidente se poate da si o sentintza favorabila inculpatului , deh , judecatorii sunt si ei oameni ...
Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 39 din 40 Înapoi  1 ... 21 ... 38, 39, 40  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare