celelalte cuvinte

Una... Alta... de Romania

Pagina 38 din 40 Înapoi  1 ... 20 ... 37, 38, 39, 40  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de Wolf la data de Lun 16 Ian 2017, 07:54

Ieri, la B1, Ghita a fost intors pe toate fetele. Multe lucruri interesante s-au aflat. De exemplu, de tinerel a fost racolat de servicii, perioada de cind a inceput sa faca ...servicii in beneficiul lui. In special contracte banoase si servicii cu iz de santaj. popa
Wolf

Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Lun 16 Ian 2017, 11:16

Wolf a scris:Ieri, la B1, Ghita a fost intors pe toate fetele. Multe lucruri interesante s-au aflat. De exemplu, de tinerel a fost racolat de servicii, perioada de cind a inceput sa faca ...servicii in beneficiul lui. In special contracte banoase si servicii cu iz de santaj. popa

I se citea in ochi, pe fata... Bine ca, daca il vedeai facand ceva umanitar, sa zicem, si stiai despre el ca e om bun, altfel interpretai figura. Dar asa, i se citeste pe fata...
zaraza26

Data de inscriere : 25/04/2014
Varsta : 52
Localizare : Nasaud

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Lun 16 Ian 2017, 14:21

Lovitura de teatru? Un sut in partea dorsala a celor care afirma sus si tare ca americanii ii sustin pe Kovesi si Johannis? Sau pur si simplu treaba de protocol?
Cu alte cuvinte, la investitura lui Trump sunt invitati Dragnea ( seful unui partid comunist si prim ministru sub acoperire) si Grindeanu (o papusa pe post de prim ministru).
Gata m-am lamurit: Dragnea l-a santajat pe Trump. Daca nu-l invita, Dragnea  dadea pe goarna treburile cu inchisorile CIA din Romania!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Lun 16 Ian 2017, 14:28

Zaraza, asta cu "daca il vedeai facind ceva umanitar", nu-l absolva de nici o vina, din contra! Indulgentele se vindeau in Evul Mediu, acum exista legi. Chiar daca ar fi facut ceva umanitar, nu ar fi facut cu banii lui, ci cu banii tai, ai mei, ai amarastenilor! Asta nu se intelege, nici in cazul lui Gigi Becali, nici al varanului!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mar 17 Ian 2017, 05:16

Evident, propagandistii se simt cu musca pe caciula chiar si in rarele momente in care n-ar fi cazul.

Cum am mai spus de citeva ori, teoria astora de la A3 e ca pina acum americanii, recte administratia Obama, l-a sustinut pe J., dimpreuna cu europenii. Acum ca sint ceva mai la cutite, ei spera ca Trump o sa le fie lor favorabil. Sa vedem dar nu cred pina nu vad ca poate fi ceva prea serios in asta.
Sigur, Dragnea o sa se laude peste tot ca a fost invitat, dar n-as da prea mare importanta faptului. Probabil scoate ceva bani din buzunar pentru asta. (Seamana cu premiile alea mirobolante pe care le-a luat A3. Platind pentru ele.)

Altfel, nu pare ca Ghita ar avea ceva prea compromitator la adresa lui Kovesi. Badea adineauri batea cit putea de tare toba pe faptul ca a participat la niste banchete la Sinaia cu Ghita si Coldea. Asa si ? Cine stie cum s-a nimerit pe-acolo. Sigur, nu da foarte bine sa fie vazuta in asemenea companie dar hai sa fim seriosi. Aratati si voi macar o luare de mita mica acolo. Daca aveti. Daca nu, n-o sa intereseze pe nimeni.
Poate scoate ceva mai serios mai incolo. Dar nu prea cred. Probabil scotea pina acum daca avea.
Orion

Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 17 Ian 2017, 09:48

Evident ca se simt cu musca pe caciula, asa ca incearca sa dreaga busuiocul: teoria e a antenei 3!
Chestia asta cu "a participat la un banchet", chiar mi se pare o timpenie! A fost invitat, ce-i cu asta? Citi zeci de invitati mai erau acolo? Si eu am participat la un banchet la care a fost prezent primarul! Asa, si? Se iau exact de lucruri de care nu trebuie.
Iar nu merg cardurile de sanantate! E, da ghici cine a primit contractul nitial pentru mentenanta? Pai cum cine, Ghita! Coincidenta sau ba, treaba a mers prost, pe bani foarte multi. Acum a venit alta firma, cu alti bani. Normal, multi!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Mar 17 Ian 2017, 11:15

Wolf a scris:Zaraza, asta cu "daca il vedeai facind ceva umanitar", nu-l absolva de nici o vina, din contra! Indulgentele se vindeau in Evul Mediu, acum exista legi. Chiar daca ar fi facut ceva umanitar, nu ar fi facut cu banii lui, ci cu banii tai, ai mei, ai amarastenilor! Asta nu se intelege, nici in cazul lui Gigi Becali, nici al varanului!

Nuuu, ori era cu activitati umanitare, ori cu astea infractionale. Nu ma gandeam ca dupa ce a facut ce a facut, sa fi facut si ceva umanitar. Dar in fine, cateodata gandesc intr-un fel si dureaza un an sa inteleaga cineva cum m-am gandit io.
zaraza26

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 17 Ian 2017, 14:48

A, am inteles eu gresit, scuze!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Dune la data de Mar 17 Ian 2017, 16:19

Wolf a scris:Ieri, la B1, Ghita a fost intors pe toate fetele. Multe lucruri interesante s-au aflat. De exemplu, de tinerel a fost racolat de servicii, perioada de cind a inceput sa faca ...servicii in beneficiul lui. In special contracte banoase si servicii cu iz de santaj. popa

N-am asteptari din partea lui Ghitza , dupa cum am banuit de la inceput este un mafiot cu acte in regula , dar se pare ca multi dintre concetatenii mei vad lucrurile cu totul altfel acordandu-i acestuia girul lor : e de speriat cum anumite televiziuni si ciracii lor reusesc sa spele creierele multora , oamenii astia nu incearca sa mai discearna , ce spune la tv e litera de lege ...

Comisia SRI l-a gasit nevinovat pe Coldea si a fost repus in functie , dar surpriza , acesta refuza sa mai revina si isi inainteaza demisia .....

Unii vad in acest gest ceva obscur , am si eu un pic de indoiala , totusi asta ar fi normalitatea intr-o democratie  ; dar cand locurile doi si trei in stat sunt ocupate de persoane condamnate sau cu dosare in curs , situatie ce se regaseste si la o parte din parlamentari ,  iti e greu sa crezi ca la unii inca functioneaza simtul onoarei .

Ultima editare efectuata de catre Dune in Mar 17 Ian 2017, 16:32, editata de 1 ori
Dune

Data de inscriere : 03/06/2011
Localizare : Neamt

https://www.youtube.com/user/27Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Mar 17 Ian 2017, 16:24

Dune a scris:Comisia SRI l-a gasit nevinovat pe Coldea si a fost repus in functie , dar surpriza , acesta refuza sa mai revina si isi inainteaza demisia .....
Pai... cred ca asta a fost conditia : noi te declaram nevinovat dar, in secunda doi, tu iti inaintezi demisia.
FRANZ

Data de inscriere : 09/05/2010
Varsta : 56
Localizare : pe carari de munte

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Dune la data de Mar 17 Ian 2017, 16:30

Nu-i asa simplu Franz , refuz sa cred : un asemenea aranjament aduce prejudicii grave imaginii SRI-ului ... nu sunt adeptul conspiratiilor , dar nu ma indoiesc ca vor pune unii si asa problema , probabil vor spune ca insusi Trump a decis asa hohote ...
Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Mar 17 Ian 2017, 16:39

Da'... cine a zis ca intelegerea a fost intre Coldea si SRI ?
Rolling Eyes pup ma superi ?
FRANZ

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mier 18 Ian 2017, 04:10

Vad ca abunda si pe-aici gargara propagandista ... nimic nou de altfel. Evident n-o sa ma apuc sa le raspund. Sa speram ca aia neinregimentati o sa stie s-o discearna.

In caz ca are dubii cineva, cred in continuare ca J. a fost pus de CIA, la comanda si probabil pe banii europenilor. Chiar dupa ce am vazut cum a fost si cu Brexit-ul si cu Trump cred si mai tare, in toate 3 cazurile.

Altfel, Coldea a fost demis. Bine, ca formal si-a dat el demisia, sa mai spele putin obrazul. Hai sa fim seriosi. L-a facut Ghita clar. Unii ar zice ca pe prosti. Nu l-a facut ca pe prosti. L-a facut profesionist si elaborat, zic eu. E clar ca nu e lucrarea lui, l-au ghidat altii. Are mai putina importanta. Important e ca l-au facut. Cred ca e primul caz in care un abuzator din asta din aparatul justitiei e facut de corupti. Pentru ca de fapt asta e realitatea. De-o parte sint coruptii, de alta sint abuzatorii. Ca-n Romanica.
Altfel, toate astea cu comisia SRI care l-au achitat sint prosteli propagandiste. Important e ca si-a dat demisia si a fost trecut in rezerva. Bun, albirea de catre astia din comisie e un nou act de un penibil maxim, dar prea putin important.
Mai conteaza intr-adevar sa se deschida un dosar penal pe treaba asta. Eu zic ca se va deschide.
Mai e de vazut ce se intimpla cu "doamna Codruta". Aici nu ma bag sa dau previziuni. O sa vedem.

Badea a recazut in rutina imbecila si nesimtita. N-a mai avut nimic interesant de zis asa ca a luat-o cu mizeriile uzuale. L-am inchis pe la jumatate ca prea batea cimpii.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Mier 18 Ian 2017, 09:18

Orion a scris:Badea a recazut in rutina imbecila si nesimtita. N-a mai avut nimic interesant de zis asa ca a luat-o cu mizeriile uzuale. L-am inchis pe la jumatate ca prea batea cimpii.
Vezi, tocmai de aia eu nu il mai urmaresc demult....
FRANZ

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mier 18 Ian 2017, 20:29

Vad ca abunda si pe-aici gargara propagandistica...

Hai ca devi chiar hazliu! Cum nu e ca tine, cum nu ai argumente, hop cu propaganda. Hazliu e ca tu insuti faci propaganda! Chestia aia cu birna si ochiul altuia!

E normal de crezut ca acest Coldea nu e usa de biserica, cum nu sunt nici ceilalti. Fara exceptie. ( poate Iliescu, ca el e sarac si cinstit!) Increngaturile caracatitei duc in toate partile, la toate nivelele. Tocmai pentru ca atunci cind unul devine indezirabil sa poata fi aruncat ca o masea stricata. Chestiile cu au fost vazuti impreuna in vacante, ca l-a vizitat acasa, asa si?, sunt prosteli pentru prosti. Adevarul e bine ascuns, ticluit si arhivat si se scoate la iveala doar cind se merge la santaj sau cind trebuie un anumit dans, pe o anumita melodie. Nu joci, ti se pune in fata docomentu. Daca pricepi, e bine, daca nu, apar poze cu tine in aceeasi sala de bal cu unul care a fluierat in biserica si gata oprobiul boborului, intri in gura amtenutelor si esti gata.

Poate informatiile nici nu vin de la Ghita, el e doar crainicul, tintele find cei ce deranjeaza noua orinduire pesedista:Coldea,  Kovesi, Johanns.

acesta refuza sa mai revina si isi inainteaza demisia ..... 

Un gest perfect normal, numai ca nefiind pe placul antenutelor, dau cu bita. Uita cind spuneau „intr-o tara civilizata ar fi trebuit sa-si dea demisia” Ei bine, omul si-a dat demisia! Ceea ce ar fi trebuit sa faca si Dragnea sau Tariceanu. Ce inseamna sa ai un post de telviziune de partea ta! Dragnea e scos curat ca lacrima, Coldeae balacarit, desi primul are o condamnare definitiva iar cel de al doilea se afla sub prezumtia de nevinovatie!

S-a lamurit si problema invitatiei la ungerea prezidentului ce nu are toate sirmele legate, Trump. Adica, s-au distribuit niste invitatii contra cost. Cum rica olteanului e pe masura nesimtirii, iacata-l pe Dragnea “invitat”! Cica partidul plateste totul. Adica tot fraierii care cotizeaza. Si cum sint destui…are balta peste! Adica o treba similara cu premiile antenutelor: le platesc, dupa care se duc de le ridica cu covor rosu, cu surle si trimbite si mare emfaza!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Joi 19 Ian 2017, 12:48

Wolf a scris:[...]

S-a lamurit si problema invitatiei la ungerea prezidentului ce nu are toate sirmele legate, Trump. Adica, s-au distribuit niste invitatii contra cost. Cum rica olteanului e pe masura nesimtirii, iacata-l pe Dragnea “invitat”! Cica partidul plateste totul. Adica tot fraierii care cotizeaza. Si cum sint destui…are balta peste! Adica o treba similara cu premiile antenutelor: le platesc, dupa care se duc de le ridica cu covor rosu, cu surle si trimbite si mare emfaza!

Deci daca n-au venit vedetele de prima mana, e de vina faptul ca n-au bani! Laughing Sau nu au vrut sa plateasca o suma modica... Laughing Ca din cate stiu, la Trump au refuzat sa vina vedetele de prima mana la investire, sa tina spectacol.
zaraza26

Sus In jos

Mesaj Scris de Dune la data de Joi 19 Ian 2017, 18:31

Wolf a scris:  Dragnea e scos curat ca lacrima, Coldea e balacarit, desi primul are o condamnare definitiva iar cel de al doilea se afla sub prezumtia de nevinovatie!

Putin mai era si era albit de Grindeanu , sau mai corect spus de catre Iordache , cel care a orchestrat si martea neagra daca va mai aduceti minte  .
De altfel intre cele doua evenimente sunt similitudini : inafara ca voiau sa scoata legile pe usa din dos  si atunci si acum sefii PSD erau plecati din tara , Ponta in Africa de Sud , Dragnea in SUA : ei evident ca n-au stiut nimic ... foarte convenabil .

Uite ce declara Iordache ieri vis a vis de manifestatia din Bucuresti  , unde altundeva daca nu la A3 :
"Eu am trimis in seara asta un secretar de stat, am vorbit cu secretarul general al Guvernului si va merge un secretar de stat sa stea de vorba cu oamenii, pentru ca mi se pare ca oamenii acestia nu sunt informati corect. Din punctul nostru de vedere, este o prerogativa legala a Guvernului sa putem face chestiunea aceasta. Dintr-o slaba informare, cred eu, oamenii au iesit si se manifesta", a declarat Florin Iordache la Antena 3.

Da , este prerogativa Guvernului sa faca ce-l taie capul , sa legifereze in scop personal ? .... cata nesimtire !!!  
Oamenii au iesit in strada dintr-o slaba informare : bine macar ca n-a zis proasta , dar oricum ne cred prosti pe toti ....

Iohannis a reusit sa amane inevitabilul , dar este singur ...
Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Joi 19 Ian 2017, 19:24

Dune a scris:Iohannis a reusit sa amane inevitabilul , dar este singur ...
Si uite asa, Iohannis a inceput deja sa recastige capital electoral. Si va mai castiga, pentru ca, nu-i asa, PSD-istii nu se vor opri doar la prostia asta cu amnistia si gratierea. Le vor "comite" in continuare si, tare mi-e, ca o vor face pe banda rulanta.
Cat de prost sa fii sa detii puterea si sa-ti sapi singur groapa ??? Cat ?
FRANZ

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Vin 20 Ian 2017, 11:19

Dune a scris:
Wolf a scris:  Dragnea e scos curat ca lacrima, Coldea e balacarit, desi primul are o condamnare definitiva iar cel de al doilea se afla sub prezumtia de nevinovatie!

Putin mai era si era albit de Grindeanu , sau mai corect spus de catre Iordache , cel care a orchestrat si martea neagra daca va mai aduceti minte  .
De altfel intre cele doua evenimente sunt similitudini : inafara ca voiau sa scoata legile pe usa din dos  si atunci si acum sefii PSD erau plecati din tara , Ponta in Africa de Sud , Dragnea in SUA : ei evident ca n-au stiut nimic ... foarte convenabil .

Uite ce declara Iordache ieri vis a vis de manifestatia din Bucuresti  , unde altundeva daca nu la A3 :
"Eu am trimis in seara asta un secretar de stat, am vorbit cu secretarul general al Guvernului si va merge un secretar de stat sa stea de vorba cu oamenii, pentru ca mi se pare ca oamenii acestia nu sunt informati corect. Din punctul nostru de vedere, este o prerogativa legala a Guvernului sa putem face chestiunea aceasta. Dintr-o slaba informare, cred eu, oamenii au iesit si se manifesta", a declarat Florin Iordache la Antena 3.

Da , este prerogativa Guvernului sa faca ce-l taie capul , sa legifereze in scop personal  ? .... cata nesimtire !!!  
Oamenii au iesit in strada dintr-o slaba informare : bine macar ca n-a zis proasta , dar oricum ne cred prosti pe toti ....

Iohannis a reusit sa amane inevitabilul , dar este singur ...

Strada e alaturi de el. Ma gandeam... Putini au fost la vot, majoritatea au votat cu ei, dar in strada ies si cei care n-au fost la vot! ok
zaraza26

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Sam 21 Ian 2017, 18:38

las' ca merge si asa! Bamboo.
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Lun 23 Ian 2017, 23:47

Mare daravera mare pe malul Dimbovitei. Guvernul vrea amnistie si gratiere, Johannis n-o vrea.
Trebuie sa spun ca de data asta desigur sint cu el. Nici eu nu vreau. Asa ca daca face referendum, o sa ma duc si eu. Cu conditia sa-l faca bine. Desi nu-mi place ca, din nou, presedintele are in practica mai multa putere decit ii da constitutia. Pentru ca de fapt, asa o lege cf. constitutiei e de competenta guvernului si parlamentului. Dar asta e. Magaria e prea mare asa ca trecem peste asta.
Si as mai vrea sa vad pe cineva ca spune ca trebuie data o lege ca pina in 3 ani maxim, sa se construiasca noi inchisori a.i. sa se dubleze spatiul disponibil. Ca sa nu mai platim nu's ce amenzi la CEDO. Corect, nu trebuie sa le platim. Dar nici amnistie. Trebuie dublat rapid spatiul din inchisori. Daca e nevoie, ne imprumutam, pentru asa ceva merita oricind. Poate ne mai dau si europenii ceva bani pentru asta. Iar daca tot e prea putin spatiu si dupa aia, nu-i nimic, il mai dublam o data.
Deci nu stiu sa fi zis J. asa ceva, ceea ce e cam de porc. Ar trebui sa zica. Si daca e nevoie sa convoace si pe tema asta referendum.

PS. Dupa cum arata treaba, pare clar ca o sa iasa ca el. Fie se ajunge intr-adevar la referendum, fie o sa vada astia ca e groasa si vor da inapoi. Depinde desigur si de citi vor vrea sa participe, asa ca nu bag chiar mina-n foc. Dar daca la o adica m-as duce si eu, cred ca vor fi destui. Si cind o sa vada purceii sondaje ca vin peste 50%, si aia care vin vor vota covirsitor ca nu vor amnistie, ca nu cred ca se duce nimeni sa spuna ba da, vreau amnistie, decit tot niste ticalosi din astia direct interesati care totusi n-au cum sa fie prea multi, deci cind o sa vada purceii treaba asta o sa dea inapoi, n-au cum s-o tie pe-a lor. Chiar daca referendum-ul o sa fie facultativ.
Deci se pare ca J. va avea un cistig consistent de popularitate la treaba asta, cam indiferent cum o sa iasa (mai putin daca n-o sa prea se inghesuie lumea la referendum dar nu cred). Si de data asta pe buna dreptate. Ce bine ar fi daca ar impune si construirea de inchisori in modul asta. Ii garantez eu ca va fi si mai mare cistigul de popularitate.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Dune la data de Mar 24 Ian 2017, 10:35

Nu cred ca o sa fie referendum , pare-se tema n-ar tine de interesul national , in fine parerile sunt impartite , in plus guvernul poate da intre timp cele doua ordonantze , depinde pana unde vor sa impinga ostilitatile fiindca oricum nu le prea pasa de parerea oamenilor .

Au intors discutiile in asa fel incat aparent cine este contra celor doua legi este si impotriva programului  economic si implicit impotriva bunastarii poporului  : eu sunt convins ca vor da mai mult decat au promis in program fara sa calculeze riscurile de tzara numai pentru a-si spori increderea multimii si pe acest val sa dea cele doua ordonantze .

Sunt de acord cu o gratiere pentru pedepsele mici , in general pentru condamnatii cu risc scazut pentru societate , dar nu vad rostul unei amnistii si nici a modificarilor din codul penal decat ca sunt facute cu dedicatie .

Priviti ce se intampla la Palatul Victoria  : Dragnea se implica personal in proiectul de buget cand normal era sa se faca eventualele amendamente in parlament ... procentele stau in pixul unui singur om fiindca deputatii vor aproba orice nerozie ... nu e normal ca guvernul unei tari sa se afle la degetul mic a unui singur individ .
Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mar 24 Ian 2017, 11:35

Mai putin daca-l cheama, desigur, Basescu.

Sa vedem daca vor avea tupeu sa dea ordonanta dupa ce-or iesi niste sondaje foarte defavorabile. Sint in stare dar parca nu-mi vine sa cred ca vor impinge lucrurile atit de departe. Pina la urma n-au cistigat cu 70%, doar cu vreo 50 (cu tot cu ALDE). Si parca totusi ma astept ca la un moment dat Tari sa-si dea seama ca trebuie sa fie un pic rezonabil. Sa vedem.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Dune la data de Mier 25 Ian 2017, 12:53

La investirea guvernului , Iohannis i s-a adresat lui Dragnea  :  "Domnule președinte Dragnea, aflarăm de la televizor că sunteți singurul care cunoaște programul de guvernare din scoarță în scoarță. Vă rog eu frumos, învățați-i și pe ei"

Ce atunci a fost catalogat un gest de impolitete se dovedeste astazi purul adevar : intors din SUA Dragnea intoarce bugetul criticandu-si propriul guvern ca n-a stiut sa-l faca in conformitate cu maretul sau plan de dezvoltare a tarii si propasirea ei spre ... D'zeu stie unde . lol!

Si el si Grindeanu nici un cuvintel despre gratiere si amnistie : ei usturoi n-au mancat nici gura nu le miroase , e treaba lui Iordache ... mai sa fie ! Rolling Eyes
Tranteste  ministri de pamant cand vine vorba despre buget facand pe atotstiutorul bastonas ( halal buget o sa avem ! ) , dar nu se baga la ministerul justitiei popa ...

Se spera intr-o ridicare a MCV-ului pe la jumatatea anului , iata ca n-a fost sa fie , ne-au impins pe 2018 , in parte trebuie sa-i multumim lui Iordache , sau mai bine zis lui Dragnea , nu cred ca mai are cineva vreo indoiala ca mana lui este peste tot , lucru nefiresc cand e vorba de guvernarea tarii ....
Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Joi 26 Ian 2017, 11:59

Cace zice Constitutia despre initierea referenumului, indiferent de tema:

Referendumul

ARTICOLUL 90
Preşedintele României, după consultarea Parlamentului, poate cere poporului să-şi exprime, prin referendum, voinţa cu privire la probleme de interes naţional.

Adica dupa consultarea Parlamentului, ceea ce nu-i tot aia cu obtinerea aprobarii.

PSD a facut, si face, o mizerie de nedescris. Un scenariu care este aproape tras la indigo dupa cel din 2012. Atunci, daca va aduceti aminte, au promis ca de a doua zi de cind vor ajunge la guvernare, vor face si vor drege. Ei bine, a doua zi dupa ce au ajuns la guvernare, a aparut Voiculescu pe post si a spus ca daca Basescu nu demisioneaza in nu stiu cite zile, il vor destitui. Restul il stiti. Acum au facut aproape la fel, zic aproape pentru ca au marit totusi pensiile si salariile. E drept cu mai nimic. In contul acestei mariri, mai bine zis in umbra ei, vor sa-si scape penalii din puscarii. Marirea, daca o analizezi atent, e  vax albina, 5% la o pensie de 600 de lei e doar 30 de lei.  Daca mai pui ca la pensii asa mici nu se lua impozit, amaritii ramin cu astia 30 de lei. In schimb, barosanii din armata, sau cei cu pensii calculate dupa alte metode, au luat bani seriosi. La o pensie de 3000 de lei, marirea inseamna 150 lei, adica un sfert din pensia amaritului. Daca mai punem la socoteala reducerile de impozit si CAS, suma e si mai mare. In concluzie, amaritul tot cu nimic s-a ales. Dar asta a fost santajul: va marim pensiile si salariile, dar taceti dracului din gura la legea gratierii!

Motivarea acestei legi, e iarasi o ipocrizie! Cica puscariile sunt pline, nu mai e loc, se sufoca hotu' nu alta! etc, etc. Bun, atunci faceti alte puscarii si treaba se rezolva! Sa revenim. Din puscarie sunt eliberati detinuti de drept comun, violatori, tipi agresivi, hoti, delapidatori. Ei bine, la aceasta categorie intra si alde Hrebenciuc, Vosganian, Videanu, Voicu, Copos si, nu ultimul pe lista, cu voia dumneavoastra, Voiculescu. Ca defapt, pentru astia e data legea, ca nu mureau ei  parlamentarii de grija violatorilor sau hotilor!!! Da 'cum ne cred prosti, stiau ca o inghitim si pe asta, ca pe multe altele. Bun, se elibereaza puscariile, inclusiv de catre cei vizati in mod direct de catre ordonanta. Numai ca, in citeva luni, borfasii de rind, vor recidiva si s vor intoarce dupa gratii. Adica mai pe inteles, vor umple din nou puscariile, asa ca ne intoarcem aproape de unde am plecat! Zic aproape, pentu ca cei de care trebuia avut grija, Voiculescu, Voicu, Videanu, Copos si care or mai fi ei, vor ramine acasa, cumintei, cu averile nestirbite. Pohta ce-am pohtit, nu e asa domnule Dragnea?

Chestia e ca la referendum nu se poate pune direct intrebarea „e corecta sau nu legea gratierii”, asa ca trebuie gasita o formulare cit mai adecvata.  Si daca nu o pui bine, te alegi cu nimic. Dragnea vrea si el un referendum, numai ca el stie cum va pune intrebarea: ba prostovanilor, daca va dau un milion de lei, pot sa va dau si un sut in cur? 99,9999% ca DA! Pentru ca se vede deja din discutii ca asa se va inimpla. Au amesteca legea gratierii cu programul economic al guvernului, deci cu bunastarea poporului! Si cine se opune legii gratierii se va opune, nu-i asa, bunastarii poporului!

Vad ca intre timp CSM a dat un aviz negativ legii, dar asta e frectie la piciorul de lemn sau, mai degraba, fard pe scoarta grosa de pe obrazul parlamentarilor, pentru ca acest aviz este consultativ, deci nu obligatoriu de urmat!

Daca iesirea in strada a lui Johannis a fost total neinspirata, iesirile furioase ale lui Dragnea si Tariceanu au fost, nu nu mai penibile, ci si la limita legii. Ca sa nu mai spun ca trebuie sa fii tare prost sa declari iesirea unor oameni nemultumiti in strada, ca lovitura de stat sau mineriada. Ma rog, daca atit il duce capul...de unde nu-i nici Dumnezeu nu cere!

Nu stiu de cind, in tara asta, ca la bananieri probabil e posibil, seful unui pardit da ordine ministrului de Interne! Adica, Dragnea da ordin ministrului de Interne, Carmen Daniela, sa retraga trupele de ordine din fara sediului PSD! Cu ce drpt? Ca ministrul, fosta secretar de scoala la Videle, cu licenta luata la 30 de ani, ii e fidela lui Dragnea, ca altfel nu ajungea acolo, e alta poveste! Probabil casperau ca demonstratii sa faca oarece zavera, vorba lui Dragnea, ca apoi sa arate cu degetul spre "legionarii si drogatii" lui Johannis! Numai ca socotelile e la partid nu s-au potrivit cu cele din strada, si nu s-a inimplat nimic. Ca instigarea era deja pe burtierele de la antenute!

Sa vedem daca vor avea tupeu sa dea ordonanta dupa ce-or iesi niste sondaje foarte defavorabile 

Orion, deocamdata ii dore exact in curpopou de sondaje, au majoriotate fara probleme in Parlament! Alegerile vor fi exact peste patru ani, pina atunci prostimea uita si, uite asa, inrosim iar harta tarii!

Dune, observatia ta e bine venita! Sa-l fi auzit pe Dragnea cum ii facea pe cei din guvern nestiutori, neatenti, grabiti. Mai, mai sa-i faca si prosti! Da, dar asta ne aduce aminte de altceva: maretele indicāti date de mult prea iubitul fiul al poporului, priceput la toate! Hai, chiar nu vi se pare ca seamana izbitor?
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 38 din 40 Înapoi  1 ... 20 ... 37, 38, 39, 40  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum: