celelalte cuvinte

Una... Alta... de Romania

Pagina 6 din 40 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 23 ... 40  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de Diana la data de Vin 27 Iul 2012, 14:30

Pai atit a stiut sa faca basescu sa ne dezbine cu toata ura ce o are in sufletul lui pagan Sad
Diana

Data de inscriere : 15/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Vin 27 Iul 2012, 17:46

Deja nu ma mai intereseaza altceva decat felul cum vom supravietui impreuna fara sa ne dam in cap , fara sa ne injuram, fara sa ne incaieram unii cu altii.
Si cine e de vina, Abba? Pina acum citva ani, desi Basescu era presedinte, nu era atita ura intre romani. Tipau cei din opozitie, ca de', asta le e rolul, ca-i mai usor sa stai de-o parte si sa tipi, decit sa duci samarul! Acuma, antenutele turnatorului au turnat atita venin in sufletele romanilor, incit ne trebuie ani bun sa-l scoatem! Ti se pare normal sa spui "A INCHIS DIN DISPOZITIA SA EXPRESA PESTE 100 DE SPITALE,PESTE 1000 DE UNITATI SCOLARE,TRIMITAND LA MOARTE SUTE DE SUFERINZI SAU REINSTITUIND IN ROMANIA ANULUI 2012 ANALFABETISMULUI PRIN INCURAJAREA ABSENTEISMULUI SCOLAR.A IMPUS CRESTEREA TVA LA 24%.", "A IMPUS UN NOU COD AL MUNCII SI UN NOU COD DE DIALOG SOCIAL DE FACTURA FASCISTOIDA,PRIN ASUMAREA IN PARLAMENT DE CATRE GUVERNUL BOC A ACESTOR LEGI." cind stii bine ca nu este asa? Ti se pare normal sa spui ca Basescu in persoana a A IMPUS O NOUA LEGE A EDUCATIEI DE FACTURA FASCISTOIDA REDUCAND CADRELE DIDACTICE LA STATUTUL DE AGENTI ELECTORALI PENTRU PDL."? Apropo, esti agenta PDL, te-am mai intrebat? Cel putin fratele meu nu-i, si nici colegii lui! Si nici alti profesori pe care ii cunosc eu, nu sunt! Ti se pare normal sa te iei de familia unui om, indiferent ce ai de impartit cu el? Ti se pare normal sa torni, zilnic, in sufletele oamenilor atita venin??? Si pentru ce? Pentru a junge ei la putere, pe seama celor cu suflete inveninate cu buna stiinta, de catre acolitii lor! Va cadea Basescu, putin imi pasa, dar eu nu vreau sa legitimez mirlaniile unei clase politice ahtiata dupa putere, nu vreau sa cerific votul unora ca Voiculescu sau Voicu, borfasi de cea mai joasa speta, indivizi cu dosare penale, numai buni de dus la puscarie, nu in parlament!! Apropo, ti se pare normala "miscarea" lui Voiculecu, cu citeva zile inainte de a fi data sentinata in dosarele lui?
Nu ma gindesc ca pica Basescu, ma gindesc la ce va fi dupa, cind insi mincinosi, hoti, sperjuri, care dau Constitutia si legile tarii la spate, precum Ponta, Antonescu, Voiculescu, Iliescu, Voicu, Patriciu, Popoviciu, Blejnar, calca pe cadavre doar ca sa ajunga la putere! Asta ar trebui sa ne ingrijoreze, nu caderea sau raminerea lui Basescu! De aceea oamenii sunt, nervosi, deprimati, irascibili. Uita-te la Diana, crede, e convinsa, ca Basescu in persoana i-a taiat pensia, desi nimeni nu s-a atins de pensia ei, cum nu s-a atins nici de a mea!
De cind stiu eu campanii electorale, mai jegoasa, mai plina de venin, de ura, de inversunare ca asta, nu am vazut!
Dar, cum zice romanul, vremea-i inente!
Wolf

Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Vin 27 Iul 2012, 18:29

era cat pe-aci sa imi dea lacrimile!

Admin

Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 58
Localizare : pe val

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Sam 28 Iul 2012, 19:31

Lupule, prefer sa fac bascalie, e mai bine pentru nervi!Smile

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=1uZesFkcRs8

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Diana la data de Dum 29 Iul 2012, 00:04

Dreptul tau, datoria ta !

Diana

Sus In jos

Mesaj Scris de Diana la data de Lun 30 Iul 2012, 15:30

Boicotez deci … rezidez

Boicottore, esti tare!

P.S. Recunosc ...foarte des o plagiez pe lingvista EBA
Diana

Sus In jos

Mesaj Scris de Diana la data de Lun 30 Iul 2012, 20:04

Danga, langa hai cu …ranga!
Bendis

Intr-o logica stiuta doar de traian basescu poti sa devii presedinte cu 5 mil. de voturi dar cand vine vorba de demitere 8 mil. de voturi nu conteaza! Mergand pe aceaiasi ... logica .... daca la alegerile prezidentiale din decembrie 2009 prezenta la vot a fost de 58,02% inseamna ca 41,98% dintre alegatori nu l-au vrut! Very Happy

Diana

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Lun 30 Iul 2012, 22:31

Mergand pe aceaiasi ... logica ....
Diana, mergi pe o logiga gresita, tipica antenutelor.
Dreptul al vot, cel putin la noi in tara, nu este o obligatie, ci o optiune:
ARTICOLUL 36
(1) Cetăţenii au drept de vot de la vârsta de 18 ani, împliniţi până în ziua alegerilor inclusiv.
(Constitutia romaniei) Dupa cum vezi, constitutia nu prevede altceva.
Apoi, citeste te rog definitia cuvintului boicot.
Te-ai gindit vreodata ca cei 53.77% care nu s-au prezentat la vot au facut-o, nu pentru ca-l voiau neaparat pe Basescu inapoi la Cotroceni, ci ca nu voiau, ca prin votul lor, sa legitimeze mirlania facuta de USL?
Apoi, tot in logica ta, nu crezi ca 53,77% NU, din 53,77%, face mai mult decit 87,55% DA din 43,13%??
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Mar 31 Iul 2012, 07:41

Si totusi, suntem doar 16 milioane jumate de votanti, conform ultimului recensamant. Adica fix 52% s-au prezentat la vot. E corect, Wolf?

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 31 Iul 2012, 09:54

Doar 16 milioane?? Mai sa fie, exact cit trecuie ca sa iasa socoteala. Nu, nu aia de la piata, ci aia de la mirlani! Abba, cred ca ceva nu este in regula! Stirea o ai de la antenute???? Probabil ca da, prea coincide cu acel 52% dat de Sova!!!
Si inca ceva, prostul, daca nu-i si fudul, nu-i prost destul, zice romanul destept. Si aici ma refer la Sova. Vine, ca prostul, cu date precise: 700.000 pe liste, 200.000 pe afara si inca 100.000 ii mai scoate de pe nu stiu unde, adica sa dea exact 52%!!! Pai de unde are el datele astea? A umblat cu urna in mina sau a... minarit ceva????? Laughing Nu era mai bine sa spuna simplu: din datele noastre, prezenta la urne este in jurul a 51%! Simplu, fara sa nasca intrebari! Dar, cum ziceam, prostul....
Recensamant 2011. Populatia Romaniei: 19 milioane de locuitori in tara.
Crezi ca de anul trecut au murit 3 milioane de romani?????? Ma faci sa rid!
http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/primele-date-ale-recensamantului-din-2011-scadere-dramatica-a-populatiei-romaniei-cati-mai-suntem.html
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Mar 31 Iul 2012, 11:08

Wolf, cred ca ti-a scapat ceva! Am zis de votanti, nu de locuitori!

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 31 Iul 2012, 17:29

Ups, ai dreptate! Dar, totusi, sa fie peste un milion de pusti?
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Mar 31 Iul 2012, 18:07

De la 0 la 17 ani? Sigur ca sunt! Mai scazi si pe aia fara drept de vot si aia e!
ABBA
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mier 01 Aug 2012, 10:31

Da, ai dreptate. Oficial, citi sunt recunoscuti, acum, cu drept de vot?
Ultima infiormatie, si banuiesc credibila, este asta: În 27 iulie, Ministerul Administraţiei şi Internelor anunţa că listele electorale permanente au fost reactualizate la data de 10 iulie, pe acestea fiind înscrise 18.292.514 de persoane cu drept de vot.
Ca pina la urma asta conteaza, nu un recensamint, cu indemn de SABOTARE (atentie, nu boicotare, ci sabotare).
pentru ca, nu-i asa, domnul Sova, care acum sustine sus si tare referirea la recensamintul din 2011, a indermnat La sabotarea recensamintului. Si nu numai el a facut asta ci chiar copy/paste-Ponta si infractorul Nastase. Este cel putin jenant sa faci apel la un recensamint pe care tu insuti (Sova) l-ai sabotat! Si rezultatele acestei sabotari se vad: desi in Bucuresti, dupa recensamint sunt numai 1,678 milioane de locuitori, in evidenta populatiei (MAI) sunt 2,2 milioane de locuitori cu acte, carti de identitate sau vize de flotant. Deci, citi bucuresteni sunt? Daca treaba se extinde la intreaga tara, citi suntem defapt? Acuma, daca pe listele electorale unii domni, direct interesati la acea data, au trecut si mortii din cimitire, asta e alta poveste, mortii oricum au boicotat referendumul, nu neaparata la indemnul lui Basescu! Razz . Vezi tu Abba, cam asta se intimpa la noi in politica: se face o actiune pripita, cu efect de moment, dar nu se urmareste si nu se ia in seama actuiunea ei pe termen indepartat. Exemplul de mai sus: Sova indeamna la sabotaj, atunci in 2011, ca, din varii motive, convenea USL-ului, dar nu s-au gindit ca o sa faca apel disperat la acelasi recensamint, sabotat cu buna stiinta in 2011! Ce mi se pare penibil este altceva: comportarea USL. Domnule, ai pierdut pe mina ta, taci, ai luat-o in barba, asta e, accepta situatia si vezi ce faci pe mai departe! E ca un boxer facut KO, dar care tipa, de la podea, ca el i-a dat un pumn adversarului si ca defapt ala trebuie sa fie declarat KO!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de s h a d o w la data de Mier 01 Aug 2012, 15:32

Lupule, nu stiu de ce te chinui tu sa demonstrezi ca albu-i negru... In Romania suntem cati am fost numarati la recensamant, daca nu chiar mai putini, in niciun caz mai multi. Nu stiu de unde ai scos tu 2,2 milioane de bucuresteni, probabil printre ei ma mai numar si eu. Si in niciun caz nu poti sa spui ca se aplica si pt. retul tarii din moment ce lumea vine de la tara in capitala ca sa lucreze si sa invete si nu invers. Iar sub 18 ani te asigur ca sunt mai mult de 1 mil, uita-te la o piramida a populatiei si o sa-ti dai seama ca sunt vreo 3 milioane. Adica in Romania cu drept de vot sunt vreo 13-14 milioane, cel mult. Ceilalti sunt pe afara.
Asta fara nicio legatura cu referendumul. Acolo manaria este pragul de 50 la suta care este de-a dreptul absurd. Pentru ca neparticipand alegi o tabara din cele doua, indiferent de motivul pt. care nu ai participat. Asa cum cineva bine sublinia, noi suntem singura tara in care Martorii lui Iehova se implica politic... nevotand. Daca n-ai timp sau n-ai posibilitatea sau nu pur si simplu vrei sa ramai impartial, de fapt inseamna ca tii cu Basescu. Mare prostie. Daca si alegatorii lui Basescu se prezentau la vot, care crezi ca era procentajul? De la 87 la 12, poate doar 70 la 30, in cel mai bun caz. Si asta ar fi insemnat o participare de app. 60-65 la suta (se poate calcula, doar ca n-am timp acum s-o fac). Chiar si la o participare de 80% Basescu tot pica. Aici mi se pare mie ca se zace nedreptatea.
Cat despre rezultatul in sine, mi-e egal.
s h a d o w

Data de inscriere : 25/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mier 01 Aug 2012, 16:36

Shadow, nu ma chinui sa demosntrez nimic, incerc sa aflu ceva. Daca veneam cu date care sa arate ca Sova avea dreptate, ma aprobai, nu? Shadow, am scos datele din burta, ca sa fac albul, negru, ci de la tata Gugle, ca ma intersa si pe mine sa stiu, real, cum sta treaba. Asa ca daca MAI minte, mint si eu. Pentru ca, hai sa fim seriosi, una este recensamintul ( de exemplu pe mine nu m-a intrebat nime nimic, nu am fost acasa cind a venit ala cu recensamintul) si alta este o lista intocmita dupa date existente, reale, la zi (buletine emise, de exemplu). Ca de anul trecut, au mai murit, au mai implinit 18 ani, s-au mai nascut. Daca, cum spuneam mai sus, pe liste au fost trecuti si mortii, asta e alta treaba, nu am cum sa o verific, dar cei raspunzatori o pot face. Ca s-a indemnat la sabotarea recensamintului, ca apoi, sabotorii sa faca referire la el, iar mi se pare nesimtire. Asta inseamna ca sunt basist? Oricum, catalogarea mi-e indiferenta, eu cred ca nu, vreau doar sa ma lamuresc. Apoi, chiar si romanii de pe afara...tot romani sunt, deci trebuie luati in calcul.
Normal, boicotarea referendumului a fost in favoarea lui Basescu, asta e. Data viitoare poate fi in favoarea altuia. Ti minte anii cind se nastea Constitutia, iar Romania Libera, referitor la un articol din Constitutie, tipa sus si tare ca vor sa dea dreptul lui Iliescu (atunci presedinte) sa scoata armata in strada, pentru a trage in demonstranti (mirlanie ca acum, ti-a fuart pensia, demite-l!)? Ei bine, nu a scos aramata in strada Iliescu, ci Constantinescu (Podul de la Costesti)!
Iti spun sincer, nu am fost la vot, nu ca m-a indemnat Basescu sau PDL, putin imi pasa de sfaturile lor, ci ca nu voiam ca prin votul meu sa legalizez o mirlanie. Si ca mine au gindit si multi altii. DCum spuneam, daca voiau sa-l demita, o puteau face mestesugareste, legal, ca aveau toate atuurile in mina. Dar cind un turnator, cu dosar penal, vine si imi zice "programul electoral" al USL, adica demiterea presedintelui, ca sa vrea el, in 60 de de zile, nu-mi cade deloc bine, si atunci sunt Gigicontra! Daca imi demostrau, punct cu punct, ca Basescu a incalcat Constitutia, imi aratau ca Basescu in persoana, mi-a furat pensia (mie nu mi-a furat nimeni, inca, pensia), ca Basescu in persoana a inchis spitale si scoli, atunci, da, eram la vot!
Cit a fost primar, il huiduiau ca voia sa inchida buticurile de pe spatiile verzi si ca aduna maidanezii, acum este huiduit ca a bagat spaima in Voiculescu, Patriciu, Voicu sau Vintu. Ti se pare corect? Mie nu!
Cit despre rezultat...mie nu mi-e deloc indiferent. Pentru ca o revenire la Cotroceni, cu un Basescu dezaprobat de 80% din votanti, fie ei si 46%, dar cu un referendum invalidat, nu pate fi decit o continuare a instabilitatii in tara!
Pina la urma acest referendum nu a ajutat la nimic, ne-am intors de unde am plecat, daca nu mai rau!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Mier 01 Aug 2012, 18:04

Cit despre rezultat...mie nu mi-e deloc indiferent. Pentru ca o revenire la Cotroceni, cu un Basescu dezaprobat de 80% din votanti, fie ei si 46%, dar cu un referendum invalidat, nu pate fi decit o continuare a instabilitatii in tara!
Pina la urma acest referendum nu a ajutat la nimic, ne-am intors de unde am plecat, daca nu mai rau!

De acord!

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de s h a d o w la data de Mier 01 Aug 2012, 21:50

Si eu sunt de acord cu ultima parte, cat despre prima,

nu vorbeam de preferintele politice, ci strict de populatia Romaniei. Nu inteleg la ce te referi tu prin sabotarea referendului, iar buletinele nu pot fi relevante din moment ce, dupa ce-l obti, poti pleca linistit pe alte meleaguri. Iar impresia mea este ca rezultatul recensamantului facut anul trecut sau acum doi ani, am uitat cand, este corect. Suntem vreo 17 mil pluuuus vreo 5-6 pe afara. Per total, nr. celor cu drept de vot este undeva in jur de 18 mil. Dar numarul celor cu drept de vot SI CARE locuiesc in Romania este undeva pe la 14-15 mil. Asta voiam sa zis.
Cat despre legea cu pragul minum, tot o prostie mi se pare.

P.S. Am si eu o intrebare. Se mai retrage Antonescu din politica sau s-a razgandit?
s h a d o w

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Mier 01 Aug 2012, 23:05

Si daca se retrage , cine se mai opune lui Basescu?

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de s h a d o w la data de Mier 01 Aug 2012, 23:09

Carevasazica s-a razgandit. Ce surpriza.... Bineinteles ca a ramas pentru binele poporului si pentru a lupta cu fortele raului... stiu discursul. Mi l-a mai spus si basescu.
s h a d o w

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Joi 02 Aug 2012, 12:10

Nu inteleg la ce te referi tu prin sabotarea referendului,
Cred ca am scris gresit, era vorba de sabotarea recensamintului, vezi Sova, Ponta si Nastase. Da' aia nu era anticonstitutionala, ca venea din partea USL. Razz
iar buletinele nu pot fi relevante din moment ce, dupa ce-l obti, poti pleca linistit pe alte meleaguri.
Inca o data, din ce stiu eu, romanii din strainatate au drept la vot si sunt numarati ca votanti. Gresesc eu?
Se mai retrage Antonescu din politica sau s-a razgandit?
E na si tu acum, ce-ntrebare! Tu chiar credeai limbutia aluia, chiar daca a repetat asta de doua ori? Nu Shadow, nu se va retrage, ci va lungi listea rasgindenilor: Tariceanu-rasgindeanu, Basescu-cinci minute, Ponta-copy/paste si, cu voia dumneavostra, dar nu ultimul pe lista, Antonescu-papagalul.
Motive de rasgindire? Destule, le-am scris eu mai demult, le-a repetat Shadow acum: ciolanul, dorinta de putere! (pardon, a se citi, va rog, asa: nu ma reptarg pentru ca lupta impotiva criminalului Basescu si a clicii PDL, trebuie continuata spre binele poporului, a tarii, ba a natiunii as pute spune, pentru ca, "eu, familia mea, de la patuzsopt... luptă, luptă si dă-i, si dă-i si luptă... si eu mă-nţeledzi tocmai acuma să remâi pe dinafară... fără coledzi!...Ei, uite asa, cu meritele mele, coniţă, vezi! Era cât p-aţi, dar stii, cât p-aţi.".." cât p-aţi, neicusorule", să-mi dau demisia..... demisia?...nu se poate, un asa afrond, neicusorule !)
P.S. Stire de ieri: sunt localitati in care prezenta la urne a fost de...150%! (nu, nu e de la B1, ci de la Realitatea TV)
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Vin 03 Aug 2012, 19:26

Corect, nu ne refeream la realitatea imediata. Se vedem ce-o zice si CCR. Da, intreb si eu, treba asta nu-i tot ....consultativa? Wink
Interesant este faptul ca Ponta nu a citit Constitutia (nu-i o noutate, nu si-a citit el nici propria teza de doctorat, daramite Constitutia Laughing ) daca habar nu are ca romanii din afara granitelor, daca nu au renuntat la cetatenie, au drept de vot!
Si inca ceva haios: desi USL a comandat referendumul, acum il neaga!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Sam 04 Aug 2012, 11:29

"Regret că situaţia de după referendum nu este mai clară decât cea de dinainte. Nu există un rezultat şi nici urmări imediate care pot fi desprinse din acest vot. Pericolul acum este să nu se ajungă într-un impas politic, care să ţină ţara pe loc în faţa reformelor de care are nevoie"
"Rata de participare sub pragul de 50%+1 nu implică o obligaţie legală a preşedintelui Băsescu de a demisiona acum, indiferent de deznodământul referendumului (validare sau invalidare, n.red.). Legal, el are dreptul să rămână în funcţie. Întrebarea este dacă simte că mai are legitimitatea necesară pentru a continua să fie preşedintele României. Trebuie să tragem o linie într-un anumit punct. A-i cere cuiva, de la un partid sau altul, să demisioneze nu face altceva decât să distragă atenţia de la munca de care este acum nevoie. Dat fiind că procedura de demitere a preşedintelui Băsescu a eşuat, singura soluţie trebuie să fie cooperarea"
"Însă sprijinul meu pentru el (ponta) nu este necondiţionat. Afilierea politică nu este suficientă. L-am îndemnat încă de la început să asculte de criticile Europei la adresa acţiunilor sale şi i-am cerut public să respecte recomandările Comisiei Europene, oricare ar fi ele. A urmat aceste sfaturi, de unde şi abrogarea ordonanţelor de urgenţă, puse de Comisie sub semnul întrebării"
Declaratii ale liderului socialistilor europeni, Hannes Swoboda.

Ce declara Ponta acum:
"Este haotic ce s-a întâmplat în România din 2004, atunci când evidenţa populaţiei a trecut către autorităţile locale." Pai domnilor, cine a condus romania in perioada 2004 - 2008, nu cumva onor PNL, adica parte a USL de acum? A, atunci le-a convenit situatia, acum nu!
"Este o realitate a modului în care a funcţionat administraţia în ultimii 8 ani" Corect, dar cine a provocat aceasta situatie, nu guvernul PNL???? Ca de, atunci le-a convenit!
"La alegerile locale nu a contat dacă pe liste erau şi decedaţi." Uite, asta imi place la Ponta, vorbeste gura fara el. Si nu e prima data cind se intimpla asta.Cum zice romanul: gura pacatosului, adevar graeieste!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Lun 06 Aug 2012, 13:39

Parca a declarat ca nu-l mai intereseaza sa revina la Cotroceni....

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Diana la data de Lun 06 Aug 2012, 15:19

ABBA a scris:Parca a declarat ca nu-l mai intereseaza sa revina la Cotroceni....

Tu crezi ce zice el ,una zice acum alta peste 5 minute Sad
Diana

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 6 din 40 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 23 ... 40  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum: