celelalte cuvinte

Una... Alta... de Romania

Pagina 1 din 40 1, 2, 3 ... 20 ... 40  Urmatorul

In jos

Re: Una... Alta... de Romania

Mesaj Scris de E V A la data de Mier 20 Apr 2011, 15:52

interesaant!!!
E V A

Data de inscriere : 26/06/2010
Varsta : 45
Localizare : venus

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Sam 07 Mai 2011, 10:37

Victor Socaciu este initiatorul unui proiect legislativ ce prevede
obligativitatea dublarii filmelor straine in limba romana

A fost initiata o petitie on-line cu titlul
"Stop Legii dublarii filmelor Victor Socaciu"
adresata Comisiei de cultura a Camerei Deputatilor si deputatului Victor Socaciu.

"Este de neconceput o asemenea decizie si in Romania,
identitatea limbii in care vorbesc actorii trebuie pastrata.
Argumentele contra acestei propuneri legislative a deputatului Victor Socaciu
sunt atat de natura artistica, cat si de natura economica.
E vorba de o decizie strict comerciala, care ar da de lucru unor actori pentru dublaj,
dar in niciun caz nu este o decizie artistica.
Actorii romani nu trebuie sa fie folositi ca sa dubleze vocile altora,
crescand astfel pretul difuzarii unui film si scazandu-i autenticitatea si calitatea artistica,
ci trebuie sa fie vazuti si auziti in productii romanesti sau internationale;
iar pe dl Socaciu vrem sa-l auzim in propriile concerte nu dubland vocea vreunui cantaret strain.
Dublajul filmelor duce la izolare, la intoleranta, iar pe termen lung are efecte foarte toxice",

se arata in textul petitiei.

Mai multi actori, ca Victor Rebengiuc, Ion Caramitru, Mircea Albulescu si senatorul Mircea Diaconu,
criticul de film Irina Margareta Nistor, reprezentantii Pro TV,
dar si presedintele-director general al Televiziunii Romane, Alexandru Lazescu,
si vicepresedintele CNA, Ioan Onisei, au criticat aceasta propunere legislativa.

Victor Socaciu sustine in expunerea de motive ca urmareste in special "protejarea identitatii nationale".
"Folosirea subtitrarii introduce cuvinte noi, care ulterior vor fi asimilate de populatie.
Aceste cuvinte sunt apoi folosite din ce in ce mai des in limbaj si ajung sa fie considerate ca termeni obisnuiti.
Din aceasta cauza, limba se deterioreaza, acest aspect conducand la afectarea identitatii nationale",
spune deputatul PSD.

"Daca un film este dublat, telespectatorul poate urmari mai atent scenele filmului si jocului actoricesc.
Acestea contin adesea mesaje subtile, astfel ca procedeul dublarii poate ajuta la o mai buna receptare
a mesajului filmului. De asemenea, mesajul este mai usor de receptat de toate categoriile de persoane,
inclusiv copii sau batrani care nu pot citi sau oameni cu dificultati de vedere", se mai arata in expunerea de motive.

Initiativa legislativa a fost depusa la Camera Deputatilor,
fiind solicitate avizul Consiliului Legislativ si punctul de vedere al Guvernului.
narcisa

Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de E V A la data de Sam 07 Mai 2011, 10:46

am vazut ieri la stiri!!e o mare tampenie!!
E V A

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Dum 08 Mai 2011, 21:25

FRANZ

Data de inscriere : 09/05/2010
Varsta : 56
Localizare : pe carari de munte

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de s h a d o w la data de Dum 08 Mai 2011, 21:38

Da l-am văzut și țin minte că l-am pus și eu pe un forum (nu pe aceasta). Însă ați văzut voi ce documentar rulează de vreo săptămână pe CNN (acum îl văd la tv pt. a 5-a sau a 6-a oară)? Traficul de carne vie în România...
s h a d o w

Data de inscriere : 25/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Lia la data de Lun 09 Mai 2011, 06:20

Asta e o problema. Numai ca nu prea se vrea stoparea ei. Nu ca ar fi si posibil.
Lia

Data de inscriere : 07/08/2010
Varsta : 39

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Lun 09 Mai 2011, 07:04

E V A a scris:am vazut ieri la stiri!!e o mare tampenie!!
Subscriu. In general Socaciu e timpit rau, ar fi facut mai bine daca se multumea cu cariera de gurist si nu intra in politica. Oricum nu cred ca are sanse sa treaca legea respectiva.
Orion

Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de E V A la data de Lun 09 Mai 2011, 10:39

mai..nu ma asteptam sa fie KIAR atat de tampit ! bleah
si nici nu ma gadesc la faptul ca ar trece leagea aia!e o mare porcarie..ne face idiotzi!
E V A

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Lun 09 Mai 2011, 15:53

Daca ar fi sa ne gandim in cate tari din lume se practica dublarea...
Rolling Eyes

Daca si asta ne-o impune careva ?!?!
narcisa

Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Lun 09 Mai 2011, 19:20

Pe dracu ne-o impune. S-a trezit Socaciu ca trebuie sa faca si el ceva in parlament. Nici nu stiu ce l-o fi apucat.
Parca era vorba ca avem cei mai multi analfabeti din Europa, sau pe-acolo. Macar de-aia sa mai invete lumea sa citeasca, sa se poata uita la filme.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Lun 09 Mai 2011, 19:59

Corect! Niciodata nu am suportat voci straine peste vocile originale...unde mai e farmecul? Pe majoritatea marilor actori ii recunoastem dupa voce....in voce sta jumatate din maiestria interpretarii...plus ca te gandesti ca actiunea se petrece in Mexic si auzi vorbindu-se frantuzeste, de pilda! E aiurea de tot!

Admin

Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 58
Localizare : pe val

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Lun 09 Mai 2011, 22:20

Mai, voi ati vazut vreodata un western cu traducere vocala in limba maghiara ? E ...BESTIAL !!! Razi in hohote ! hohote
FRANZ

Varsta : 56
Localizare : pe carari de munte

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de E V A la data de Mar 10 Mai 2011, 10:00

nuuuu!Franzule....ce noroc pe capatul tau...
E V A

Sus In jos

Mesaj Scris de Lia la data de Mier 11 Mai 2011, 21:00

Lia

Sus In jos

Mesaj Scris de selene la data de Mier 11 Mai 2011, 21:05

lol!
selene

Sus In jos

Mesaj Scris de n.n. la data de Joi 12 Mai 2011, 00:43

Acuma depinde si cum se realizeaza dublarea filmelor. Eu vad aici si originale si dublate in franceza(impecabil nu tip Irina Nistor). La inceput mi se parea aiurea dar m-am obisnuit.Poate si pentru faptul ca am vazut multe personaje celebre pe la emisiuni vorbind/cantand si in franceza si in engleza. Desi nu mi-am inchipuit sunt multi care stiu.

n.n.

Data de inscriere : 22/05/2010
Varsta : 52

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Joi 12 Mai 2011, 00:52

Nu se va realiza ca la francezi sau ca la nemti, ce naiba, doar sintem in Romanica. Dar si daca ar fi ca la ei tot aiurea ar fi. Am vazut si eu filme dublate in germana si hai sa fim seriosi, n-au cum sa vorbeasca nemtii la fel ca americanii. Mai ales in filme cu duri, western-uri sau cu gangsteri, nu se poate oricit ai fi de bun. Mare parte din farmec si din atmosfera locala e dat de cum suna vorbele alea in gura lor, chiar daca nu stii engleza prea bine. Western dublat in germana sau franceza, apa de ploaie. Sau in ungureste, vorba lui Franz, macar acolo poti sa te rizi.

(Apropo, mai tineti minte cind a venit Bush in Romanica si a spus ceva gen Romania and America, shoulder to shoulder, si ai nostri au tradus sold la sold ? Laughing)
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Dum 05 Iun 2011, 20:25

Am prins la Realitatea TV o avanpremiera a unei emisiuni cu Tatulici despre analfabetismul din Romanica. (La emisiune nu m-am uitat, n-am timp sa-mi pierd pe o emisiune cu Tatulici, mai ales ca l-a intrebat stirista despre invitati si a spus ceva gen ca o sa bata cu totii apa-n piua, serios, asta a zis Tatulici cu gura lui, despre propria lui emisiune. Mi s-a parut foarte amuzant. Cum naiba mai vrea sa ma uit la el dupa ce spune asa ceva. Nu-i vorba ca stiam si eu treaba asta si fara sa mi-o zica el, dar totusi. Dupa care a completat ceva gen ca nu invitatii dau calitatea emisiunii ci subiectul in discutie. Bine. Fa tu o emisiune cu subiect bun si invitati timpiti, si roaga-te sa se uite lumea la tine. Intre altele asta e unul din lucrurile pe care inca le mai apreciez la MB, faptul ca n-are invitati.)
Deci, in avanpremiera respectiva spunea Tatulici ca sint 2 milioane de analfabeti, si 40% semi-analfabeti, adica aia care citesc si scriu cu mare dificultate. Conform cica unui raport al Comisiei Europene. Iar pe vremea lui Ceasca ar fi fost cica doar 200.000 analfabeti. Acuma, eu nu sint foarte convins ca astea sint cifrele reale. Am cautat putin pe Net si am gasit ceva aici:

http://www.ziare.com/scoala/elevi/romania-pe-primul-loc-in-ue-la-analfabetism-comisia-europeana-1098498

Astia zic doar de 6%. Banuiesc ca vorbesc despre acelasi lucru. Am mai discutat de curind treaba asta si wolf parca zicea tot de 10%. Eu parca inclin sa-i cred pe astia cu 6%, ca e scris. Oricum probabil se invirte undeva pe acolo. N-am putut gasi repede raportul original al Comisiei.

Acuma, mie cifra mi se pare plauzibila, si nici macar foarte rea. Sigur ca ar fi de dorit sa fie mai putini. Dar avind in vedere conditiile, printre care si faptul ca sint probabil pe la vreo 2 milioane de tigani, eu zic ca se putea si mult mai rau.

Cit despre cei 200.000 din vremea lui Ceasca, pe aia chiar nu i-as lua de buni, stim cum se faceau statisticile pe vremea aia. Pe de alta parte nu m-as mira sa fi fost mai putini atunci decit acum, erau si mai putini tigani, si oricum asta este unul din avantajele dictaturii, ca tine oamenii din scurt sa faca si unele lucruri utile. Desigur ca e de preferat libertate cu 10% analfabeti decit dictatura chiar si cu cu 0%, zic eu.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Lun 06 Iun 2011, 17:17

Taman ce am sosit de la evaluarea competentelor la limba romana, la bacalaureat. Am 3 zile la rand de evaluat. Dimineata, pe cei de la cursurile de zi, dupa-amiaza , pe cei de la frecventa redusa. Ca de obicei, avem surpriza sa constatam, ca, in situatia data, unii de la FR se descurca mai bine decat cei de la zi care nu prea mai au cuvintele la ei. De citit , citesc toti bine spre foarte bine, slava Domnului!

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Dune la data de Mar 07 Iun 2011, 07:38

Ei , daca stiu a buchisi literele tot e ceva , n'au umblat la scoala atatia ani de pomana ...cu memoria nu stam toti la fel de bine iar cand vine a mai relata si de la noi fara a copia pe altii deja e vorba de arta , ori artist te nasti , scoala cizeleaza , da forma ...
Dune

Data de inscriere : 03/06/2011
Localizare : Neamt

https://www.youtube.com/user/27Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Mar 07 Iun 2011, 12:58

Examenul de competente e foarte interesant. Va trimit la doua exemple, asa, sa vedeti cum se mai dau examenele in ziua de azi!

http://www.evz.ro/detalii/stiri/bac-2011-exemple-de-subiecte-la-proba-de-limba-romana-932840.html

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mar 07 Iun 2011, 15:15

Daca-mi pica modelul 1 picam si eu cu brio. Cu modelul 2 poate mai aveam o sansa. Smile
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Lia la data de Mar 07 Iun 2011, 15:27

Subscriu
Lia

Sus In jos

Mesaj Scris de s h a d o w la data de Mar 07 Iun 2011, 17:43

Mie mi se par, oarecum, antrenante și nu cred că se mizează foarte mult pe un anume răspuns cât pe modul de susținere al acestuia.

Dacă erau religioși examinatorii cred că picam și eu la prima variantă Laughing

Ultima editare efectuata de catre s h a d o w in Mar 07 Iun 2011, 19:29, editata de 1 ori
s h a d o w

Data de inscriere : 25/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 40 1, 2, 3 ... 20 ... 40  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum