celelalte cuvinte

Momentul adevarului

Pagina 35 din 37 Înapoi  1 ... 19 ... 34, 35, 36, 37  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Momentul adevarului

Mesaj Scris de Orion la data de Sam 14 Mar 2015, 19:37

Cred ca de fapt momentul e istoric. Nu stiu daca a mai existat asa ceva vre-odata in Europa, poate chiar in lume, un asemenea exod de demnitari ai unei tari la pirnaie pentru coruptie. Si inca nu s-a terminat, ba chiar se poate spune ca sintem de-abia la inceput.
Orion

Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Dum 15 Mar 2015, 09:50

Pe linga tiganii care ne-au dus buhulin lume, acum urmeaza parlamentarii. Daca ii cauti, pe toti ii gasesti in top 300!!! Negustori cinstiti! Dar in dosare scrie: delapidare 60 milioane euro, spagi 20 milioane euro, spaga 5 milioane si recordul, daca retin bine 90 milioane euro, detinut de Vanghelie care este!
90 de milioane o data, 90 de milioane de doua ori....mai liciteaza cineva???
Wolf

Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Lun 16 Mar 2015, 09:42

Mai tineti minte, Ponta a promis ca, dupa 1 ianuarie, va da inapoi sumele retinute "ilegal" de guvernul Boc. Ei bine, suntem la 16 martie si ... nimic!!!!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Lun 16 Mar 2015, 10:07

Sotia mea a primit prima transa deja. Urmeaza a doua, chiar luna asta.
FRANZ

Data de inscriere : 09/05/2010
Varsta : 56
Localizare : pe carari de munte

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Diana la data de Lun 16 Mar 2015, 15:20

FRANZ a scris:Sotia mea a primit prima transa deja. Urmeaza a doua, chiar luna asta.
Ponta si guvernul lui e cel mai competent ,basescu a taiat salariile ca sa poata fura el si udrea lui cat mai mult ,vai si amar,acum il mazileste pe Valcov ,va plati cat de carand pentru tot raul facut acestei tari ,ce scarbavnice si hoate fapturi el o tarfa din port cu jarteaua la vedere iar ea o tupeista fara margini,!!!!
Diana

Data de inscriere : 15/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 17 Mar 2015, 10:39

Ca sa vezi ce face Antena 3 din oameni!!! Vilcov, Sova, Vanghelie au furat, au luat mita, pentru asta sunt inchisi!!! Cine sa-i mazileasca, Ponta?? Ca doar ei sunt laputere, nu Basescu!! Kövesi, a fost numita si mentinuta pepost de Victor Viorel Ponta!!! Si, dupacum vezi Diana, sa mai degraba NU vrei sa vezi, si membrii PDL dau su subsemnatul, cu catuselaminii,la DNA!Cit despre competenta guvernului Ponta, ma faci sa rid??? Da-mi si mie un exemplu de competenta!!! Normal, in afara de aia cu TVA-ul la piine, care uite, s-a stins deja, ca iar a crescut pretul piinii!!!
Diana, daca, ca asa imi vine mie, te-as face prosta, te-ai supara, nu?? Ei bine, TU de ce iti permiti sa-i faci tirfe, scarbavnice, tupeisti???
Franz, a primit, nu pentru ca a vrut Ponta, ci pentru ca au cistigat un proces, in instanta!! Stiu cazul, am multi profesori prienteni, fratele meu e si el profesor. Au primit banii inapoi, in urma unor procese lungi, cite 200 de lei, cu tiriita, o data la doua luni. Ori, daca imi aduc bine aminte, Ponta a promis banii INTEGRAL, fara sentinta judecatoreasca!!! Eu de asta vorbesc!!! La liceul Closca din Alba, de exemplu, profesorii au primit ...praful de pe toba, pentru ca au pierdut procesul!!!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Diana la data de Mier 18 Mar 2015, 22:24

Diana

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Joi 19 Mar 2015, 13:53

Mai Diana, ori eu nu stiu sa citesc, ori guvernul asta e de incompetenta crasa!!!
1.Ministerul Finanțelor a trimis, prin intermediul unui comunicat de presă, o precizare privind informațiile conform cărora TVA va scădea din luna mai a anului curent. Reprezentanții Ministerului dezmint informația, adăugând că timpul este prea scurt pentru a pregăti operatorii economici pentru o astfel de modificare importantă.

„În legătură cu informația apărută în mass media, potrivit căreia începând cu 1 mai 2015 va fi aplicată o reducere a cotei TVA de la 24 la 20%, Ministerul Finanțelor Publice face următoarea precizare:

În momentul de față nu există nicio inițiativă legislativă a Ministerului Finanțelor Publice care să vizeze reducerea TVA începând cu 1 mai 2015. Ca atare, informația apărută pe surse în presă este falsă.

Pe de alta parte:
2.Guvernul condus de Victor Ponta va introduce, în perioada imediat următoare, o măsură de care vor beneficia toții români. Este vorba de o măsură asumată de USL în 2012 și anume scăderea TVA-ului.

Potrivit celor de la Antena3, citând surse guvernamentale, de la 1 mai ar urma ca TVA să scadă de la 24% la 20%.

Adica, care e minciuna si care adevar??? Probabil Antena 3, in laturile aruncate pe post, ii da si cu dezinformarea!!!!
Pentru ca, mai departe:
3.Ministrul Finantelor, Darius Valcov, a anunțat, de curând, in urma unor intalniri cu comerciantii, ca ia in calcul scaderea TVA inainte de luna noiembrie si ca anuntul public va fi facut cu o luna inainte pentru ca marii retaileri sa poata modifica softurile privind preturile produselor.
Cu alte cuvinte, nici vorba de luna mai!!!!
Asa ca, pina la urma, aceasta mega lovitura nu-i decit o mega fisiiala, ca si alte "masuri" ale guvernului Ponta!
Mai, mai, ce ti-e si cu cu propaganda asta la care pun botul toti fraierii!!!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Diana la data de Mier 25 Mar 2015, 22:15

""Cata mizerie! Cata fatarnicie! Cat tupeu!
Doamna Alina Gorghiu, face mare tam-tam cu dreptatea-n sus si-n jos, cu justitia, aia independenta, vrea schimbarea guvernului, ca deh, trebuie sa fie la putere, ca asta-i "Romania lucrului bine facut", adica se crede pe cai mari, dar aflam ca l-a pus pe ta-su mare director pe la Electrica!!
Pai, cum e madam, cu dreptatea si bla-bla-urile lu' matale?? Pai, se poate? Asa se ajunge la putere?
Pai, daca tot zici ca vrei mai curat, mai uscat, ia-ti bre tampoane si rezolvi problema, fara mizerii!!
Uite-asa, iti vine sa-i scuipi pe toti in ochi, ca din cauza lor, traim intr-un balamuc continuu si-ntr-o mocirla, de nici Vanish nu ne mai albeste!!"
Diana

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Joi 26 Mar 2015, 09:04

Diana, las-o jos ca macane!!!Nu-i nici prima, nici ultima care a facut asa ceva! Dar cum la antenute nu se vorbeste decit de pedelisti, tu nu ai cum sa stii!
Guvernul Ponta este un guvern de spagari, hoti si incompetenti. Dupa cum vezi si tu, daca reusesti sa vezi, jumatate au fost schimbati pe motivele de mai sus. Ba mai mult, un ministru a fost luat cu catuse de pe strada!
Altceva vad insa, e clar ca cele trei zile aferente minunii romanesti au trecut de mult! Ieri, cu un circ lamentabil, Sova a scapat de a da cu subsemnatul la procuratura. Baietii lui Ponta au facut scut in jurul lui, aparindu-l!!! Si cind te gindesti ca Udrea, pentru exact aceleasi motive, umbla fara sutien. Normal, in arestul preventiv! Probabil ca pe Sova nu l-au bagat acolo pentru ca nu au ce sutien sa-i ia. Poate doar suspensorul! Si, ca circul sa fie si mai desgustator, s-a apelat, din nou, la mir!!! Doamne, unde s-a ajuns!!! Un hot, un spagar, este dat cu mir pentru ca Dumnezeu sa-l ajute sa nu fie arestat!!! popa Si atunci ne mai miram ca niste popi fura pe rupte!!!
Lui Sova ar trebui sa-i crape obrazul de rusine, normal, daca ar avea obraz!
Oricum, iar ne-am facut de ris prin cancelariile tarilor civilizate.
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Joi 26 Mar 2015, 13:53

Mitocania pesedistilor s-ar parea ca  a ajunge la tribunal. Ca sa-l salveze pe Sova, presedintele senatului a incalcat legea.
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Diana la data de Joi 26 Mar 2015, 15:07

"Orice persoana are secrete. In politica insa devoalarea acestora poate fi distrugatoare. D-na Gorghiu s-a lansat in politica si a ascuns sub presul demagogiei avantajele obtinute pe parcursul "evolutiei" carierei domniei sale. Faptul ca tatal a fost numit director la Electrica si firma de avocatura al carei membru era a obtinut contracte avantajoase in acea perioada precum si faptul ca in perioada cat a fost consiliera d-lui director Atanasiu la AVAS firma sa de avocatura a obtinut contracte de reprezentare juridica ridica numeroase semne de intrebare asupra actualei reprezentante a vocii presedintelui Iohannis. Oare binomul Basescu- Udrea reapare in politica sub un alt nume ????"
Diana

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Joi 26 Mar 2015, 23:26

Nu stiu cum e cu incalcatul legii. Si cu raspunderea lui Tariceanu. Din cite inteleg, fara sa sap prea adinc ca realmente nu prea ma intereseaza, exista totusi un regulament al senatului care e in vigoare, de multisor, si nu l-a contestat nimeni. Deci omul avea ceva pe care sa se bazeze. Acuma, ca inteleg ca zic unii ca vine in contradictie cu legea si cu constitutia. (Adevarul e, Doamne, ca la noi la nimenea. Noua metoda romaneasca de furat caciula.) Dupa care incepe circul uzual cu fiecare tipa la fiecare cu 1000 de timpenii pe secunda, la toate TV-urile, de nu mai intelege nimeni nimic. Deci in toata debandada asta, eu un singur lucru nu inteleg, sau mai precis un singur lucru mi se pare clar ca pute: daca liberalii (noii liberali, aia care-s mai mult PD-isti) spun ca regulamentul e neconstitutional, si fac mare tam-tam pe asta si ii fac plingere penala lui Tari, sau ameninta, deci de ce n-au reclamat ei pina acum ? Ca pina acum nu s-a facut nici un fel de scandal pe tema asta. Au tacut. Pai atunci as zice s-o lase mai moale cu plingerea penala. Sa rectifice desigur situatia, daca e ilegala, ca nici asta n-am inteles prea bine. Dar ciocul mai mic cu scandalul, ca si la voi pute rau. Ba pina una alta la voi pute cel mai rau, ca voi ziceti ca e neconstitutional dar pina acum ati tacut milc.

Alta chestie care nu prea imi place, nu era cazul zic eu sa se bage presedintele in mizeria asta. Nu e nici in fisa postului si pare si un amestec in treburile parlamentului. Doar daca n-avea cine s-o faca altcineva. Dar inteleg ca pseudo-liberalii erau dispusi. Atunci ar fi trebuit, zic eu, sa-i lase pe ei.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Vin 27 Mar 2015, 09:57

Doar daca n-avea cine s-o faca altcineva.
Exact.
Apoi
ARTICOLUL 80
(2) Preşedintele României veghează la respectarea Constituţiei şi la buna funcţionare a autorităţilor publice. În acest scop, Preşedintele exercită funcţia de mediere între puterile statului, precum şi între stat şi societate.

Ideea e ca se judeca, din nou, cu doua ocale diferite: Sova a fost scapat, Udrea e dupa gratii, desi situatiiler au fost similare, adica au fost doar 170 de voturi in favoarea arestarii din necesarul de 199, pentru o majoritate calificata care s-a cerut in cazul Sova! Cu alte cuvinte, fie lui Sova i se aplica acelasi tratament ca si Elenei Udrea, fie e vorba de un urias abuz al celor ce conduc Camera Deputatilor. Asta e problema.
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mar 31 Mar 2015, 09:05

Tari a zis desigur aceeasi chestie, cita vreme regulamentul e in vigoare o sa se aplice, si daca se mai voteaza iar pentru un senator, tot asa o sa se ia majoritatea tuturor senatorilor, deci cu cvorum. Evident ca asa e. Daca nu-i convine cuiva, sa conteste regulamentul, cum au si facut. Deasemenea, normal ca nu se mai poate vota inca o data pentru Sova. Daca vine CC si spune ca regulamentul era neconstitutional, bun, atunci e de vazut. Poate se mai voteaza o data, sau poate se aresteaza din prima, nu stiu. E mai complicat. Dar pina atunci votul dat e valabil. (Nu ca m-ar interesa in vre-un fel sa scape Sova de arest. Dimpotriva, stiti pozitia mea consecventa, cu cit mai multi din toate partidele cu atit mai bine. Dar cit de cit un minim respect pentru reguli. Chestia aia care nu se cunoaste de catre nimeni sau aproape nimeni in Romanica. - Pe de alta parte nici nu cred ca e esential pentru actul de justitie sa-l aresteze pe Sova. Sigur, daca ma intreaba pe mine, sa-l aresteze, dimpreuna cu toti ailalti. Eu sint din ala ultras, mars cu totii la inchisoare. Dar si daca nu-l aresteaza nu cred ca o sa fie asa o piedica in calea justitiei.)

In schimb nu mi-a placut deloc ce-a zis despre Gorghiu. Si nu-mi place deloc nici Gorghiu, cum am spus pe blog o consider Udrea lui J., dpdv. politic cel putin. Dar totusi, deci l-am auzit la TV, nu mai stiu in ce context ca nu prea ma mai intereseaza deloc chestiile astea. O acuza de chestii din alea de 2 bani, gen A3, umflate, ca "isi urmareste interesele" politice sau asa ceva, si ca vrea sa ajunga sefa. Sigur ca si le urmareste, sigur ca vrea. Ca toata lumea care se apuca de asa ceva, nu ? Prosteli. Si ca nici el nici Anto n-au considerat-o niciodata buna de sefa. Poate, dar uite ca intre timp si el si Anto au fost matrasiti intr-un fel sau altul din PNL, iar Alinuta e sefa. Smile Ce sa vezi. Cum a ajuns acolo, asta-i alta poveste, dar momentan asta-i situatia. Chiar foarte pe alaturi comentariile respective, trebuie sa spun, chit ca mie mi-e simpatic Tari (in general) si foarte antipatica Gorghiu.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 31 Mar 2015, 10:30

Acuma, ca Basescu a inceput sa intre in eclipsa, trebuie si A3 sa toace ceva, nu???
Interesant e ca dupa ce s-au legat de Gorghiu ca si-a angajat tatal pe nu stiu ce functie importanta, parlamentul a adoptat, e drept tacit, dara a adoptat o lege cu ca poti, ca parlamentari, sa-ti angajezi neamurile pe unde vrei, fara probleme. Diana, ai vreo caricatura cu asta???
A si au mai adoptat, pe jumatate, o legel: parlamentarii nu mai au voie cu catuse!
Ehe, Diano, Diano...
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Sam 04 Apr 2015, 17:12

Orion a scris:Pe de alta parte nici nu cred ca e esential pentru actul de justitie sa-l aresteze pe Sova. Sigur, daca ma intreaba pe mine, sa-l aresteze, dimpreuna cu toti ailalti. Eu sint din ala ultras, mars cu totii la inchisoare. Dar si daca nu-l aresteaza nu cred ca o sa fie asa o piedica in calea justitiei.
M-am mai gindit un pic si oarecum m-am razgindit. Deci cred ca se poate presupune in mod rezonabil, uniform si pentru toata lumea (la nivelul respectiv) ca oricine este sau a fost in pozitia de demnitar poate sa influenteze mersul anchetei in favoarea lui / ei. Asa incit e mai sigur sa-i bagam pe toti in arest preventiv. Fara discriminari.
Deci dupa umila mea parere, ar trebui sa existe o lege nescrisa (sau dinspre partea mea si scrisa) ca daca parlamentul voteaza pentru incuviintarea urmaririi penale, implicit aproba si arestul preventiv.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Dum 05 Apr 2015, 00:22

Eu nu inteleg ceva. Daca un parlamentar este nevinovat, fie el si Sova, de ce se teme de ridicarea imunitarii, incit recurge la gesturi penibile precum ungerea cu mir? Nu larlamentul decide daca esti sau nu vinovat, ci justitia. Fiindu-ti tema sa te pui la dispzitia ei nu dovedeste decit ca esti vinovat si ca te ascunzi dupa imunitatea parlamentara si...mir!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Diana la data de Dum 05 Apr 2015, 01:07

Madalina Mihalache,sotia "celebrului" Dan Mihalache este sefa biroului Parlamentului European.Reţeaua Europe Direct-reprezintă unul dintre principalele instrumente
folosite de Comisia Europeană şi Parlamentul European pentru informarea
cetăţenilor şi comunicarea cu aceştia la nivel local. În România functioneaza 31 de Centre de Informare Europe Direct, 14 Centre de Documentare
Europeană şi peste 20 de experţi în politici europene Team Europe ce
reprezintă interfaţa Comisiei cu cetăţenii la nivel local şi au misiunea
de a promova o cetăţenie europeană informată şi activă. Aceste reţele
oferă informaţii generale şi specializate privind UE şi fac trimitere la
surse de informare specializate, conştientizează publicul şi promovează
dezbaterea pe teme europene. Cine a creat aceste centre si pentru cine? Pe ce bani si ce salariul are d-na Mihalache? Dan Mihalache nu-i un sarantoc,intotdeauna s-a orientat si a produs bani din orice.Amintiti-va de deconturile mai putin legale,cand era secretar gereral adjunct la Senatul Romaniei si multe altele. A se vedea actele contabile! Daca DNA n-a uitat si-l va "controla la oute" ? Duca-se ambasador si-n India,dar sa-si ia dupa el intreaga gascha de idioti plantati la Cotroceni si-n Parlament
Diana

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mier 08 Apr 2015, 10:14

Ce ti-e si cu politichia asta dimboviteana! Basescu ajunge presedinte promitind ca va stirpi coruptia. Si s-a tinut de cuvint. Oarecum. A bagat la puscarie coruptii si hotii, normal, din tabara adversa. Ai lui aveau, oarecum, imunitate. Arestari peste arestari, ridicari de imunitati si tot tacimul circotelevizat, da... la adversari.
E, acum el fiind in tribuna si mascatii cochetind cu usa lui, incepe sa tipe ca justitia prea e ....justitie! Prea se fac arestari! Prea ca la tara dom'le!
A, si inca ceva: scirba! De data asta ...exprezidentiala!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Joi 09 Apr 2015, 22:31

Un jeg de om. Cum il stiam de altfel, dar parca mai rau chiar.

http://republicadimboviteana.wordpress.com/2015/04/09/ultimul-jeg-de-om
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Sam 18 Apr 2015, 11:49

Diana, nu ai o caricatura cum parlamentarii PSD isi trag pensii speciale???
Tu ai tras din greu, lucrind probabil si in conditii deosebite, 30 de ani, ca sa ai o pensie amarita, iar nesimtii pe care i-ai votat s-au tinut de promisiune, in sfirsit: au marit pensiile. Dar, dar numai pensiile lor!!! 1700 de lei pensie, pentru patru ani de dormit si chiulit in parlament! Iacata ce ai votat!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Lun 27 Apr 2015, 11:56

Am si eu o curiozitate (printre multe altele). Tot aud chestia asta cu cum s-a taiat padurea in draci si in disperare si in dispretul tuturor legilor etc. . Chiar acum am impresia ca au sau au avut astia de la A3 ceva pe tema asta, am auzit in treacat. Treaba e ca daca macar jumatate din tot ce-am auzit pe tema asta ar fi adevarat, cred ca n-am mai avea nici un copac in picioare in toata tarisoara. Ori am fost eu la munte si am vazut ca mai e destula padure. Ba chiar, daca ma intrebi pe mine, n-as zice ca arata neaparat mult mai rau decit in 90 sa zicem. Bun, s-au mai taiat copaci, s-au mai plantat la loc, stiu eu niste locuri in care la un moment dat s-a taiat padurea si a aparut zmeuris, dupa care a crescut alta padure si in consecinta n-a mai fost zmeuris. Plus, desigur, s-au mai facut niscaiva pirtii de schi, banui ca s-a mai defrisat sa se faca loc pentru diverse viloaie ale diversilor smecheri si altele de genul asta. Sigur, astea au existat, dar puse cap la cap nu cred ca inseamna mare lucru.
Deci, dupa toata aceasta ampla introducere, intrebare: are cineva idee cu cit s-a micsorat fondul forestier fata de 90 ? In procente, nu in zeci de mii de hectare. Ca toti astia care se vaita ca aoleu cum se mai taie padurile noastre nu dau aceasta informatie care mi se pare esentiala. Motiv pentu care de altfel ii si suspectez ca de fapt totul e mai mult o gogoasa. Poate stiti voi mai bine ca sinteti mai din zona, sa zic asa.

PS. Bineinteles ca am pus mina si am cautat putin, si se pare ca intr-adevar fondul forestier e aprox. constant. a mai scazut un pic, a mai crescut la loc. Incepind din 38 si pina azi. Am gasit o lucrare de doctorat de la universitatea nu stiu care din Cluj, citeaza niste statistici, sper ca le citeaza bine si ca sint corecte. Pina la proba contrarie banui ca asa e. Bine, asta spunea e tot insuficient si de ce nu avem si noi acelasi procent ca-n Austria. Pai Austria daca stiu eu bine e plina de munti, n-are atita cimpie cit avem noi. Plus ca noi sintem tara agrara, nu-i asa, grinarul Europei (eram odata). Nu prea poti sa faci agricultura in padure.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Lun 27 Apr 2015, 16:06

Orion,ori esti rau intentionat, ori rau informat. Eu am fost in Apuseni, si pe vremea impuscatului si acum vreo 10 ani. Ce am vazut acum 10 ani m-a ingrozit: versanti intregi fara padure doar cioturi si crengi, maldare de rumegus pe marginea drumului, ape colmarate cu rumegus. Daca crezi  ca asta  e ceva normal, e treaba ta. In Muntii Sebesului este, mai bine zis era, o padure, Sermag se numea. Acum e loc arid, a fost taiata.In liceu am fost acolo si am plantat copaci. Jmecherii au taiat tot acum vreo 15 ani.
In Moldova sunt munti intregi "tunsi" la chelie, numai cioate.
O padure noua creste in 40 - 50 de ani. Si la noi nu s-a plantat aproape nimic!
O sa zici ca-i propaganda si ca sunt propagandist, dar e treaba ta!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 35 din 37 Înapoi  1 ... 19 ... 34, 35, 36, 37  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum