celelalte cuvinte

Momentul adevarului

Pagina 33 din 37 Înapoi  1 ... 18 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Momentul adevarului

Mesaj Scris de Diana la data de Sam 14 Feb 2015, 22:30

:<3

Ultima editare efectuata de catre Diana in Dum 15 Feb 2015, 01:26, editata de 1 ori
Diana

Data de inscriere : 15/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Sam 14 Feb 2015, 23:03

Diana a scris:Pe spatele cui am trait??? daca zici ceva de socrii chiar e penibil Sad
Nu de socri, nu e vorba de socri. Ti-am spus, dar probabil in prea multe cuvinte si s-a diluat mesajul. Smile Deci ai trait in primul rind pe spinarea celor care ar fi vrut sa plece si nu puteau. Fara ei, care erau cu cunostintele si priceperea mult peste medie, si as zice si cu puterea si dorinta de munca, nu s-ar fi putut sustine sistemul la modul inept in care era conceput.
Ar mai fi si altii dar hai sa-i luam deocamdata pe astia, care sint evidenti. Sa te iau cu binisorul.

Orion

Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Sam 14 Feb 2015, 23:31

Diana a scris:
Orion a scris:Alte aiureli. Cel mai mare jaf a fost in anii 90. Si chiar si aia tot erau mai buni decit inchisoarea generalizata din comunism. Si ba da, cum ti-am spus ai trait pe spatele multora.

Pai eu de cand spun ca Petre Roman e unul care se da de dreapta dar cate s-au intamplat cand a fost prim ministru??
Diana, si cine l-a pus pe Roman prim-ministru ? Ia raspunde tu la intrebarea asta simpla.
Deci e foarte usor sa dai vina pe aia "de dreapta". Realitatea e ca si ei au furat dar mai putin decit fostii comunisti. In frunte cu Nastase si patronati de Iliescu cel sarac si cinstit. Si aia de dreapta de bine de rau au facut privatizarile mari, CDR-ul, care au redus mult de tot nivelul hotiilor din Romania. Pur si simplu nu mai aveau jegosii de unde sa fure.

Altfel, nu-ti face probleme ca ma jignesti cind spui de rau despre bucuresteni. Cum am zis, sint in mare de acord cu tine, si pot sa cred tot ce povestesti cu hotelul si altele. Dar stii ca si asta tot in comunism se intimpla. Deci in vremea aia multe de genul asta erau mai rele decit acum, si ma refer in primul rind la atitudinea autoritatilor, vinzatorilor, diversilor care trebuia sa te serveasca. Te priveau de sus, si nu doar pe tine ca erai din Timisoara. Pe toti ii priveau de sus si ii luau in suturi, inclusiv pe ailalti bucuresteni, afara de aia cu pile evident. Deci cel putin asta s-a schimbat radical. De bine de rau au invatat si vinzatorii nostri, si chiar si functionarii, sa vorbeasca macar civilizat cu clientii, chiar daca de multe ori sistemul tot timpit e si tot te trimit in 7000 de locuri dar macar in fiecare ti se vorbeste civilizat. Smile

Diana a scris:Nu laud sistemul ala dar era mult mai multa dreptate atunci,imi amintesc de o mare frauda la lic. silvic din orasul meu,au stat ani buni de zile la puscarie si li s-au confiscat tot nu ca acum ii plimba cu catuse si averile lor sunt bine merci
Nu era mai multa dreptate, era mai multa opresiune pentru toti. Care intr-adevar rezulta si in pedepse mai dure pentru hoti. Pentru aia care erau pedepsiti, pentru ca crede-ma ca si atunci erau o multime de pilosi care furau si nu erau pedepsiti. Nu erau nici macar plimbati cu catusele si pusi sa faca pirnaie macar citeva luni acolo, ca azi.

Diana a scris:acum iti inchizi singur caldura si lumina ,iti iei o feliuta de carne o data pe saptamana ca sa nu mai zic ca la spitale te intreaba de la infirmiera la medic daca stii de ce halatele au buzunare ,? deci lasa ma cu sistemul asta de dreapta care de fapt e de hotie ,minciuna,venin si ura ! atat a lasat basescu in urma lui vai si amar !
Sistemul cu spaga la medici nu e inventat de Basescu, e cel putin din anii 90 dar cred ca si inainte (recunosc ca n-am avut de-a face cu spitalele inainte). Oricum asa cu spaga de rigoare si cu toate relele, tot e mai bun decit ala din anii comunismului. Ma refer pentru cine n-avea pile.

Deci degeaba o iau pe puncte, nu pot decit sa spun inca o data ca in mare, luind in considerare tot si nu doar partile care ne convin, nu se poate face comparatie intre standardul de viata de acum si ala din comunism. Cum am mai discutat de 1000 de ori.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Dune la data de Mar 17 Feb 2015, 10:29

Diana a scris:

Nu laud sistemul ala dar era mult mai multa dreptate atunci ....
Nu lauzi sistemul , mai ai putin si il glorifici Suspect ...
Dune

Data de inscriere : 03/06/2011
Localizare : Neamt

https://www.youtube.com/user/27Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de Diana la data de Mar 17 Feb 2015, 17:38

"Când Udrea era scoasă pe uşa din spate a arestului, percheziţiile la firme în care sora şi cumnatul premierului sunt acţionari intrau pe uşa din faţă a ştirilor.

Udrea a fost dusă la Înalta Curte pentru recursul la starea de arest. Decizia este în dezbatere de câteva ore. Prietena Ruxi Dragomir aşteaptă în ţinuta all black verdictul. Are o mină cam fleoşcaită, semn că partenera de dublu nu se va întoarce curând în echipă.

Televiziunile băsiste nu mai dau imagini cu Udrea încătuşată. Informaţia zilei este ''perchezitii la mama lui Ponta''. Mutate la DNA Ploieşti îl pândesc pe cumnatul lui Ponta să facă declaraţii..."
Diana

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 17 Feb 2015, 18:31

Bucurestenii nu mi-au placut niciodata poate sunt oameni de treaba dar in general cred ei ca au pus "coada la pruna"si te privesc cu dispret.
Diana, nu sunt bucurestean si nu am o mare admiratie pentru mitici. Dar am trait intre ei peste 30 de ani, in doua orinduiri. Si acolo, ca si in alta parte de altfel, sunt o gramada de jjjjmecheri, de oportunisti si "destepti". In Bucuresti insa, bucuresteni sadea sunt putini. Sunt putini ardeleni, multi olteni, foarte multi moldoveni si destui tigani. Au venit, defapt au fost adusi, in Bucuresti cu apucaturile de la tara (am avzut nunta cu geamparale, in bloc, la etajul 5!!! si crede-ma, nu erau bucutesteni.) Astia din urma, ajunsi in capitala chiar cred ca au pus coada la pruna!! Bucurestenii adevarati sunt mult mai stilati, mai isteti, mult mai culti. Dar de astia nu te impiedici toata ziua. Cei de care te impiedici sunt jjjjjmecheri veniti in capitala, au gasit sat fara ciini si umbla fara bat!!
Mor mult mai putini oameni din lipsa de medicamente, si in general din motive medicale, acum decit atunci.
Orion, da-mi voie sa te contrazic!!! Pe vremea aia nu am auzit de diabetici care sa se scoale cu noapte-n cap, ca sa prinda medicamentele pe luna in curs, nu am auzit de pensionari care sa nu aiba bani pentru medicamentele curente. Ori astia sunt cei cu probleme, nu potentatii vremii, care se trateaza pe la Viena.
Ba unii au avut. Multi au furat, desigur.
Ai dreptate, si atunci se fura, numai ca mina se oprea la degetul mare. Apoi, pedeapsa pentru furt si delapidare din averea statului era foarte mare. Sa-ti mai aduc aminte se Stefanescu (cel cu vinul)??
Pentru o suta de mii de lei furati sau delapidati, luai 10 - 15 de ani inchisoare! Apoi, nu uita, era legea 18!!! Si nici chiar cei din "nomenclatura" nu scapau neatinsi. A fost un caz cu niste secretari de partid de prin Moldova, nu mai stiu exact de unde, care au luat-o pe coaja rau de tot.
dar cu presedintele asta plin de orgolii si de el e vai si amar ,nu a fost in stare sa aiba grija un copil darmite de o tara !!!
Pentru mizeria asta ar trebui sa-ti fie putin pe la nas. Dar daca asa zice Antena 3, tu, saraca, ce sa faci, debitezi prostii! Diana, omul asta a avut grija de un oars, are relatii cu oameni pe care Basescu, Iliescu, Constantinescu sau Ponta nici nu le-au visat. A avut clase de elevi cu care se mindreste pentru performantele lor. Poate nu a putut sa faca copii, dar a avut generatii intregi pe care le-a educat si instruit!!!! Dar pentru cretinii de la Antena 3 asta nu se pune!!! Si pentru cei ce se uita in gura lor.
acum e exploatarea omului de catre om si mai ales cel mai mare jaf din istorie
Alta cretinitate a Antenei 3!! Diana, nu Basescu a vindut uzinele Republica la pret de club!!! Nu Basescu a vindut combinatul chimic de la Giurgiu la pret de vila!!! Nu Basescu si PDL-ul au vindut industria la fier vechi!!! Drama tarii s-a intimplat incepind cu anii 90 si s-a cam derminat o data cu "luminoasa" guvernare a lui Radu Vasile si a celor dein PNT-CD, dupa care nu a mai prea ramas ceva de furat!. De ce crezi ca acest partid nu mai exista???
tata a fost ofiter in armata romana nu am fost decat o familie modesta de pe strada mea
Toata stima pentru tatal tau, dar crezi ca a muncit mai mult ca un miner??? Crezi ca si-a pus viata in primejdie mai mult ca un miner??? A cotizat la pensii mai mult decit un miner??? Atunci de ce are o pensie de patru - cinci ori mai mare decit un miner sau un doctor sau un profesor sau un cercetator???
la spitale te intreaba de la infirmiera la medic daca stii de ce halatele au buzunare
Diana, las-o jos ca macane. Pai treaba asta cu buzunarele a fost incetatenita de pe vremea lui nea Nicu, nu Basescu a inventat-o!
deci lasa ma cu sistemul asta de dreapta care de fapt e de hotie ,minciuna,venin si ura ! atat a lasat basescu in urma lui vai si amar !
Diana, lasa dracului Antena 3, ca ti-a spalat creerul de tot, iertat sa-mi fie!!!!! Hotia nu a inceput-o Basescu, ci Nastase si Radu Vasile!!! Ti-am scris si mai sus, ti-am mai spus si cu alte ocazii, dar tu o ti pe a ta, ca asa te-a invatat Antena 3.
http://inregistrari.b1.ro/view-dosar_de_politician___5_minute-136.html
http://inregistrari.b1.ro/view-06_Feb-2015-dosar_de_politician___5_minute-136.html
Diana, si cine l-a pus pe Roman prim-ministru ?
Normal, Basescu!!!
Wolf

Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 17 Feb 2015, 18:36

Televiziunile băsiste nu mai dau imagini cu Udrea încătuşată.
Asta de unde o stii, de la Antena 3?? Nu Diana, au dat toata ziua imagini cu Udrea, chiar de cind au debarcat-o la ICCJ, la toate televiziunile. Te intreb, totusi, daca legea e una pentru toti, de ce lui Nastase nu i-au pus niciodata catuse??? Nici pe Voiculescu nu l-am vazut cu catuse, dar poate mi-a scapat mie.
Informaţia zilei este ''perchezitii la mama lui Ponta''
Si nu ti se pare ca intr-adevar asta este informatia zilei??? Udrea deja s-a fumat, de o saptamina a tot fost vioara intii. Si apoi, Ponta e premier, Udrea a fost doar un membru de partid!

Ultima editare efectuata de catre Wolf in Mar 17 Feb 2015, 18:38, editata de 1 ori
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Dune la data de Mar 17 Feb 2015, 18:38

Oare cu ce ''mari realizari'' se intoarce Ponta dupa lunga vizita din  State ? Sunt curios ce o sa ne zica la o eventuala  conferinta de presa Rolling Eyes

Nu ma obosesc sa vorbesc despre afacerile ''familiei  Ponta'' : prim ministrul nostru inca in functie candideaza cu sanse mari la titlul de ''capo di tutti capi'' , ar fi trebuit sa-si fi dat demisia de onoare dupa alegerile prezidentiale , sa faca un pas inapoi si sa lase oameni noi din PSD sa iasa in fata daca vroia binele partidului si a tarii , ar fi fost o bila alba pentru el si pentru politica romaneasca  ... insa vorbim de lucruri sfinte , cand a primat interesul national celui personal si de grup ?
Inca sper la o reformare majora a clasei politice in general si a dreptei in special , pana la alegerile din 2016 ...
Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mar 17 Feb 2015, 20:24

Pina una alta au virit-o pe Ridzi. Definitiv. Tot e o chestie.
De fapt as zice ca merge chiar prea bine. Nu-i cam brusc asa la doar citeva luni dupa schimbarea presedintelui sa cada asa la foc automat toti astia ? Arata cit de independenta era justitia sub Base. Aici trebuie sa ma declar de acord cu A3, de altfel treaba e evidenta. Sigur ca nu-i nimic nou dar acum e chiar mult prea evident.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Mar 17 Feb 2015, 20:42

Sub Base, justitia era atat de independenta cat voia Base sa fie de independenta.
Si... cum Base a devenit istorie, din pacate una urata, acum justitiarii nu mai au motive sa tina doasarele in sertare. Si, pe zi ce trece, vad ca sunt scoase din sertare tot mai multe dosare. Ceea ce nu-i rau. Totul e ca aceste dosare sa se solutioneze conform vinovatiei din fiecare caz in parte.
FRANZ

Data de inscriere : 09/05/2010
Varsta : 56
Localizare : pe carari de munte

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Diana la data de Mar 17 Feb 2015, 22:26

[quote="Wolf"]
tata a fost ofiter in armata romana nu am fost decat o familie modesta de pe strada mea
Toata stima pentru tatal tau, dar crezi ca a muncit mai mult ca un miner??? Crezi ca si-a pus viata in primejdie mai mult ca un miner??? A cotizat la pensii mai mult decit un miner??? Atunci de ce are o pensie de patru - cinci ori mai mare decit un miner sau un doctor sau un profesor sau un cercetator???

Nu stiu cat a muncit un miner dar stiu ca tata a dormit nopti intregi in cort pe paie la minus multe grade cand mergea la Cincu,ca si-a riscat viata in aplicatii sau inundatii ,cand erau masati la granita,de cate ori era alarma in trei minute era imbracat ca dormea cu hainele langa cap iar in crucea noptii cand batea soldatul in geam "alarma" pleca si poate nu mai venea cu saptamanile de nu stiam nimic de el,bine poate tu nu ai facut armata si e de inteles ca ai asa o parere despre un om care e plecat de mult dintre noi cat despre pensie stai linistit ca nu a apucat sa o manince ,cancerul e o boala necrutatoare care loveste in oamenii buni dar si in nemernici !

Diana

Sus In jos

Mesaj Scris de Diana la data de Mar 17 Feb 2015, 22:57

Justiţie română de cel mai mare rahat! Acum urmează să primească şi câteva ore libere pe săptămână, întocmai ca fratele mafiotului şi de aici, până la punerea definitivă în libertate, din lipsă de probe, nu mai e decât un pas! Ruşine!

au trimis-o acasa pe hoata basescului sa nu cumva sa se apuce de zugravit celula,ca avea de gand sa fure si din fondurile destinate materialelor de vopsit si zugravit!!!
Diana

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mier 18 Feb 2015, 11:44

Pina una alta au virit-o pe Ridzi. Definitiv. Tot e o chestie.
Da, e o chestie si inca buna, desi ia cam plateste niste oale sparte. Probabil ca in curind i se va alatura si principalul vinovat!
acum justitiarii nu mai au motive sa tina doasarele in sertare
Corect Franz, numai ca vezi tu, parca tot mai multe si mai rasunatoare sunt dosarele cu sigla USL!!!
Diana, ce spui tu acolo sunt privatiunile serviciului militar. Daca nu-i placea, nu se facea militar. Dar pe granita de ce a fost masat, nu cumva se inmultisera cei ce fugeau in vest si trebuiau opriti cu orice pret, chiar si morti??? La munci agricole de ce mergea, nu ca sa puna la treaba inrobitoare militarii in termen?? El ce minca atunci?? Cartofi copti si sfecla, ca trupa? Unde dormea, in cotete de gaini date cu var si incalzite cu coceni de porumb??? Asa ca hai, mai taie din ele. Diana, si eu am fost sculat in miezul noptii, am intrat prin canale puturoase, am dormit in cort sau m-am urcat, cu 5 kilo de git, pe cosuri de fum si nu m-am plins niciodata. Dar nici nu am primit pensie speciala, desi am cotizat la greu, nu ca militarii!
Justiţie română de cel mai mare rahat!
De ce Diana, pentru ca asa zice la Antena 3??? Tu ai auzit de prezumtia de nevinovatie??? Probabil ca nu, desi ea a fost aplicata cu brio in cazul lui Voiculescu. Pe tot parcursul anchetei, Voiculescu nu a stat nici cinci minute in arest preventiv! Atunci de ce aceasta decizie, luata in privinta Elenei Udrea, este revoltatoare si o rusine pentru justitia romana??? Pentru ca asa zice Antena 3?? Nu Diana, legea trebuie sa fie una pentru toti, fie ei Voiculescu sau Udrea. Daca va fi gasita vinovata, no problem, va face puscarie, asa cum a facut Nastase si cum face Voiculescu. Si cum vor face si multi altii! Tu nici macar nu intelegi ca arestul la domiciliu
nu insemna ca esti nevinovat!!!
Va mai aduceti aminte de anul 1990, cind televiziunea romana libera, pe atunci, nu a transmis un meeting pentru ca era ...ceata??? Ei bine, Antena 3 a patit le fel, numai ca de data asta vinavot a fost cotoiul Anei-Maria Roman! Trimisa la DNA sa relateze despre sosirea lui Ion Ariton, pedelist de, Ana-Maria se trezeste vorbind de funie in casa spinzuratului, adica da toate detaliile legate de perchezitiile aflate în curs la firma familiei lui Victor Ponta. Numa' ca, nu trece un minut si ăi de la pupitru se dezmeticesc si legatura e taiata brusc, iar Ana-Maria scoasa din emisie!! E, asta da democratie si deontologie! Da'iata ca vine si explicatia, normal, pentru prosti: motanul a ros cablul de la casca si Ana nu a mai auzit ordinul dat de sefii ăi mari! Sanchi!! Explicatie de fraierit fraierii!! Ma da prosti ne mai cred astia!!! Su eu am o pisica, si mie mi-a rost o pereche de casti. Dar sa avem pardon, cind le-am luat de pe masa, am vazut imediat ca sunt rupte si nu le-am mai folosit!!! Da' ma rog, la unii e ceata, altii au motan atunci cind nu le convine sa transmita ceva! Ma intreb, daca vorbea de Udrea, tot asa ii taiau microfonul??? E???

Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Diana la data de Mier 18 Feb 2015, 13:44

Wolf a scris:
Diana, ce spui tu acolo sunt privatiunile serviciului militar. Daca nu-i placea, nu se facea militar. Dar pe granita de ce a fost masat, nu cumva se inmultisera cei ce fugeau in vest si trebuiau opriti cu orice pret, chiar si morti??? La munci agricole de ce mergea, nu ca sa puna la treaba inrobitoare militarii in termen?? El ce minca atunci?? Cartofi copti si sfecla, ca trupa? Unde dormea, in cotete de gaini date cu var si incalzite cu coceni de porumb??? Asa ca hai, mai taie din ele. Diana, si eu am fost sculat in miezul noptii, am intrat prin canale puturoase, am dormit in cort sau m-am urcat, cu 5 kilo de git, pe cosuri de fum si nu m-am plins niciodata. Dar nici nu am primit pensie speciala, desi am cotizat la greu, nu ca militarii!
Cu tine nu mai vorbesc niciodata ,tata a muncit alaturi de militari iar la granita erau masati cand au intrat rusii la unguri si cehi nu sa traga in oamenii care treceau granita dar tu nu stii decat sa jignesti ,esti un om rau si lipsit de scrupule ca toti basistii !!!!!

Ultima editare efectuata de catre Diana in Mier 18 Feb 2015, 22:51, editata de 1 ori
Diana

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Mier 18 Feb 2015, 16:04

Se pare ca Monica Iacob Ritzi e bolnava de o forma a leucemiei. Una destul de grava din cate am aflat.
Asta a fost si motivul pentru care s-a grabit sa nasca pe cei doi mostenitori ai familiei.
FRANZ

Sus In jos

Mesaj Scris de Dune la data de Mier 18 Feb 2015, 17:45

Probabil are sa-i reduca din pedeapsa , toata compasiunea pentru suferintza dar faptele raman...

Tre' sa recunosc ca Basescu avea dreptate cand spunea ca noua generatie de politicieni n-a fost deloc la inaltimea asteptarilor  , cum la fel de drept este ca parte din esecul acestora se datoreaza  vechii generatii ( Iliescu , Nastase , Basescu , etc ), care i-a crescut si format ''dupa chipul si asemanarea lor''  .
Si atunci , o intrebare fireasca , cu cine mergem mai departe ? Suspect
Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Joi 19 Feb 2015, 15:29

Se pare ca Monica Iacob Ritzi e bolnava de o forma a leucemiei. Una destul de grava din cate am aflat.
Da, e bolnava, dar trebuia sa se gindeasca la asta inainte de a baga mina in banii statului!!!
cu cine mergem mai departe ?
Cu nemtii! Ca in 1800!!!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Dune la data de Joi 19 Feb 2015, 17:09

lol!
E drept ca avem un neamtz presedinte , dar cu o floare nu se face primavara Suspect ...

Ce ziceti despre ancheta in care sunt angrenate rudele lui Ponta : ii afecteaza sau nu pozitia politica ? Imaginea mai mult ca sigur ...
Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de Dune la data de Joi 19 Feb 2015, 18:03

Wolf a scris:Dune, din pacate despre contractul Bechtel nu se vorbeste la Antena 3! E strict secret. In schimb se vorbeste de Nana, desi acolo tot PSD-isti au intrat la DNA sa dea explicatii, de dosarul flota, desi raspunzator este Nastase, se bate clanta despre Udrea. Ce sa-i faci, daca unii se uita numai la Antena 3!!!
Si da, otrava mai rea decit curara!
In alta ordine de idei, ma intreb cine e pila lor tare de la CNA. Pentru ca altfel nu ar putea da Bingo la ora 16:30 si nici mizeria aia de News Star la ora 20!!! Pe asta din urma am vazut-o, din intimplare, duminica trecuta si am ramas perplex! Au mutat jegul de la Capatos la ora 20!!!! Ce drac pazeste CNA-ul asta??? Cit o sa mai otraveasca astia pe romani??
CNA sub obladuirea PSD este inexistent pentru trusturile de presa obediente acestuia : nimic nou sub soare .

Nu are sa se schimbe nimic pana la viitoarele alegeri parlamentare fiindca parlamentul este cheia si lacata democratiei romanesti ( nu presedintia , nu guvernul , nu justitia )  : cand te uiti in parlament vezi la o scara mica adevarata fata a societatii romanesti  :  Parlamentul pare o cloaca de interese personale si orgolii , in functie de acestea dezbinati sau uniti  .

Iohannis este singur , PNL-ul  corupt intr-o masura mai mare sau mai mica ca si restul partidelor : e drept , incearca din rasputeri sa se reformeze , dar nu e simplu sa treci peste afacerile penale si interesele de grup  trans-partinice pentru binele general , desi asa ar fi corect .

Anul acesta este unul cheie pentru viitorul nostru : il putem castiga dar si pierde : singurele lucruri bune sunt deocamdata presedintele nou ales si DNA-ul , in rest nici o garantie ...
Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de Dune la data de Joi 19 Feb 2015, 19:01

Eduard Hellving , propus pentru sefia SRI : o fi bine , o fi rau ?
A primit increderea Lui Iohannis , este deja o bila alba , sunt curios cum le va ''merge pe gat'' parlamentarilor , vor aproba numirea 'au ba ?
Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Joi 19 Feb 2015, 19:13

O vor aproba, fara doar si poate. Nu sunt dispusi sa se puna rau cu Presedintele. Parerea mea.
Cat despre imaginea lui Ponta, aceasta este destul de sifonata in ultima vreme. Daca-i va afecta si pozitia plitica... asta ramane de vazut. Depinde de ce se vrea la nivel de Parlament. Daca PSD si aliatii isi vor pierde majoritatea....
FRANZ

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Joi 19 Feb 2015, 21:47

Bechtel-ul, daca mi-aduc bine aminte, n-am chef sa caut, era transpartinic. Ba chiar gaura mare a fost data pe vremea PD-ului si dupa ce PD-ul renegociase contractul.

Hellvig ... daca e adevarat si daca se realizeaza, se cheama ca avem inca un neamt in functii sus-puse. Si o unguroaica de altfel, care taie si spinzura pe malul Dimbovitei. E bine.
Si eu cred ca daca l-a aprobat J., inseamna ca o sa iasa.
Bine, de altfel nimic nou sub soare. E ca pe vremea fanariotilor, decit ca acum stapinii nu mai sint turci sint nemti. E o schimbare in bine. Decit ca personal as fi vrut sa se pastreze niste aparente.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Dune la data de Vin 20 Feb 2015, 09:08

''O scurtă istorie a episodului. În 2003 guvernul Năstase decide să finanțeze construcția autostrăzii Brașov – Cluj – Borș, și încredințează acest contract firmei americane ”Bechtel”. Episodul stârnește imediat controverse și scandal, datorită prețului, secretului, modalității de încredințare care-l făcea ineligibil pentru ajutor european ș.a. Contractul se derulează în 2004, se întrerupe apoi în 2005, din inițiativa noii puteri, este reluat în 2006 după o renegociere, urmează noi renegocieri în 2009 și 2011 și în final e reziliat în luna mai, anul curent. În final statul român a plătit ~54% din prețul estimat inițial, dând în folosință doar ~12% din lungimea autostrăzii.....''

''...Odată cu rezilierea contractului au dispărut și temeiurile păstrării sale la secret. Ministrul responsabil, dl Șova, a promis că-l face public. Nu l-a făcut, cu explicația că nu poate desecretiza decât originalul, pe care zice-se nu-l mai găsește. Originalul contractului din 2003. În schimb, a făcut public contractul, așa cum a ieșit după negocierea din 2005-2006, cu tot cu nota care a documentat și justificat această negociere. Un document extrem de interesant, care aruncă o lumină asupra contractului ”pierdut” din 2003, și a circumstanțelor negocierii lui....''
sursa : hotnews.ro

Cum se face ca s-a pierdut tocmai contractul de baza ? Probabil nu vom sti niciodata , ca multe altele ...
Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Vin 20 Feb 2015, 10:02

Ce ziceti despre ancheta in care sunt angrenate rudele lui Ponta : ii afecteaza sau nu pozitia politica ? Imaginea mai mult ca sigur
Probabil ca nu, antenutele nu vorbesc despre asta, numai de Basescu si fratelelui!
Intr-adevar, Iohannis singur nu va putea face mare lucru. Iar daca se va pune Gigi contra, se va porni si impotriva lui o campanie similara cu cea impotriva lui Basescu. Ca Antena 3 atit asteapta! Nu o vezi pe Diana ce pornita e impotriva lui, desi habar nu are cine e si ce poate!!!
Propunerea lui Eduard Hellving pentru sefia SRI imi pare un inceput bun din partea lui Johannis. Sa vedem ce zic coruptii!
Bechtel-ul, daca mi-aduc bine aminte, n-am chef sa caut, era transpartinic.
Corect, de aici toti au supt cite ceva, mai mult sau mai putin, dupa...posibilitati!
E ca pe vremea fanariotilor, decit ca acum stapinii nu mai sint turci sint nemti
Ia mai da-o dracului, Orion! Pai tu compari un nemt cu un fanariot??? Ma faci sa rid!
Cum se face ca s-a pierdut tocmai contractul de baza ?
Cum drac sa se piarda?? Da ce, se face intr-un singur exemplar??? Bun, l-au "pierdut" ai nostri, dar cel de la Bechtel unde e?? Ori ala nu-i original!! Laughing
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Vin 20 Feb 2015, 10:34

Dune a scris:lol!  
E drept ca avem un neamtz presedinte , dar cu o floare nu se face primavara Suspect  ...

Ce ziceti despre ancheta in care sunt angrenate rudele lui Ponta : ii afecteaza sau nu pozitia politica ?  Imaginea mai mult ca sigur ...

Pe langa presedinte avem multi oameni de calitate, raspanditi in toate paturile sociale si in toate domeniile. Trebuie doar incurajati, iar economia pusa pe baze solide.

Pe de o parte eu nu cred ca sincer vorbind, poti fi raspunzator pentru ce fac rudele tale... nici macar copiii. Pe de alta parte, Ponta oricum trebuie sa-si repare imaginea... sau mai exact sa fie primul ministru de care au nevoie romanii. In prima faza era sa zic ca are o imagine asa de proasta, ca nu mai poate fi stricata... scratch
zaraza26

Data de inscriere : 25/04/2014
Varsta : 52
Localizare : Nasaud

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 33 din 37 Înapoi  1 ... 18 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: