celelalte cuvinte

USL-UNIUNEA SOCIAL-LIBERALA

Pagina 4 din 41 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 22 ... 41  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: USL-UNIUNEA SOCIAL-LIBERALA

Mesaj Scris de Thanatos la data de Joi 12 Mai 2011, 10:28

wolf a scris:
Pai asculta si tu ce spune komisarul cu pantofii rupti! Cresterea economica reala spune ceva??? Nu aia care duduia pe vremea lui Tariceanu, ca din cauza ei tragem acum ponoase!
O mica precizare: lucrurile se misca bine, dar nu pentru amarasteanul de rind. Pentru el nu va fi bine niciodata!

Crestere economica?
Ah, cifrele...Este la fel de reala ca si rata somajului. Stii care sunt indicatorii pe baza carora se calculeaza cresterea economica?
Thanatos

Data de inscriere : 25/05/2010
Varsta : 57

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Joi 12 Mai 2011, 23:00

wolf a scris:Pai asculta si tu ce spune komisarul cu pantofii rupti! Cresterea economica reala spune ceva??? Nu aia care duduia pe vremea lui Tariceanu, ca din cauza ei tragem acum ponoase!
Adica asta de acum e reala, ca asa spune komisarul cu pantofii rupti, desi de fapt nu vede nimeni nici un banut, dar aia de atunci nu era reala, desi spunea toata lumea, inclusiv komisarul de atunci de la FMI, si o multime de altii. Si mai si dadeau cu bani de-azvirlita in scoli si spitale (care se furau dupa aia pe plan local). Oare cum s-o numi asta, nu cumva ... propaganda ?
Orion

Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Vin 13 Mai 2011, 09:21

Propaganda? Ptiu drace, la ce? Tu alt cuvint nu mai stii?
Voi incurcati o treaba: bunastarea prostimii cu dezvoltarea economica. Asta din urma nu are nici in clin, nici in mineca cu inchisul, comandat, de spitale, cu rata somajului sau nivelul salariilor. (apropo, de ce la acesi munca, noi suntem platiti mai prost decit cei din vest???), ci doar cu rata cistigului firmelor transnationale. Si atentie, e o nuanta intre recesiune si criza! Razz
Wolf

Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Mesaj Scris de Thanatos la data de Vin 13 Mai 2011, 13:31

Care dezvoltare economica? Nici presedintele, nici guvernul, nici parlamentul nu si-au propus sa lupte cu criza, parca asa a spus chioru. Vrei sa-ti spun eu pe ce se bazeaza cresterea economica? Pe export. ce exportam? Putine produse finite, restul, materie prima: lemn-China ar cumpara toate padurile- fier vechi... Si asta datorita faptului ca si-au revenit, cat de cat, cei de afara. In rest? Care este ponderea investitiilor- te rog, nu baga infrastructura, sublima dar care lipseste cu desavarsire- din ultimii 2 ani si domeniile in care au fost facute? Si cata incredere sa am eu in cifre, cand tot, dar absolut tot ce-au spus pana acum s-a dovedit fals?
Si inca ceva: da-mi un singur exemplu de tara dezvoltata economic in care acest lucru sa nu se rasfranga si asupra populatiei.
Sunt multe de discutat. exercitiul bugetar a fost identic, chiar au avut bani mai multi in ultimii 2 ani, fata de 2008. Au fost justificate masurile de taiere de pensii, salarii etc? Daca da, unde sunt banii? Care sunt masurile luate in sensul cresterii economice clamate de tine? Spune-mi macar una si te cred! Cum cresti tu economia din moment ce reduci drastic consumul, cererea?
Prietene, cifrele sunt inselatoare. Mai ales in statisticile guvernului.
Thanatos

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Vin 13 Mai 2011, 15:56

Asaaaaaaaa Thanos !!! Da cu biciul fratele meu ! LIKE ! Ca la Facebook ! aplauze
FRANZ

Data de inscriere : 09/05/2010
Varsta : 56
Localizare : pe carari de munte

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Vin 13 Mai 2011, 20:56

wolf a scris:Voi incurcati o treaba: bunastarea prostimii cu dezvoltarea economica. Asta din urma nu are nici in clin, nici in mineca cu inchisul, comandat, de spitale, cu rata somajului sau nivelul salariilor. (apropo, de ce la acesi munca, noi suntem platiti mai prost decit cei din vest???), ci doar cu rata cistigului firmelor transnationale. Si atentie, e o nuanta intre recesiune si criza! Razz
Mai frate, ce mai despicat firul in 4. E simplu, pe vremea lui Tari erau mult mai multi bani, atit la buget cit si pentru oameni. E un fapt, si e simplu. Motivele conteaza mai putin. Si era crestere economica. Deci sa spui ca aia de atunci nu era reala (cit a fost, desigur) si asta de acum e, e exact ... nu mai rostesc cuvintul dar se stie. Smile Pe sistemul era pe cind nu s-a zarit, azi o vedem si nu e (putin inversat, cind se zarea de fapt nu era, azi nu se vede dar e, sau cel putin asa ar vrea propagandistii sa credem).

Thanatos a scris:exercitiul bugetar a fost identic, chiar au avut bani mai multi in ultimii 2 ani, fata de 2008.
Asta din ce film e ? Probabil minciuna pur si simplu.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Lia la data de Vin 13 Mai 2011, 21:24

Dai de dracu..ai o umbra in ceafa! Laughing
Lia

Data de inscriere : 07/08/2010
Varsta : 39

Sus In jos

Mesaj Scris de s h a d o w la data de Vin 13 Mai 2011, 22:14

Lia a scris:Dai de dracu..ai o umbra in ceafa! Laughing

am zis ceva și mă țin de cuvânt...
s h a d o w

Sus In jos

Mesaj Scris de Lia la data de Vin 13 Mai 2011, 22:24

Tocmai ce-i spusesem lui vlad ca am memorie de scurta durata. Pe timp mai lung...stau foarte prost. Imi reimprospatezi memoria? Very Happy Tu stii mai bine ca memoria mea e selectiva.
Lia

Sus In jos

Mesaj Scris de s h a d o w la data de Sam 14 Mai 2011, 15:11

Lia a scris:Tocmai ce-i spusesem lui vlad ca am memorie de scurta durata. Pe timp mai lung...stau foarte prost. Imi reimprospatezi memoria? Very Happy

I prefer not to.
s h a d o w

Sus In jos

Mesaj Scris de Lia la data de Sam 14 Mai 2011, 17:42

ok Razz
Lia

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Sam 14 Mai 2011, 19:04

Thanatos a scris: Au fost justificate masurile de taiere de pensii, salarii etc? Daca da, unde sunt banii?

Pai banii nu sunt, pentru ca NICI NU AU FOST !!!
Intai s-a vazut ca nu exista bani suficienti pentru pensii si salarii...
Cati bani nu ne ajung? Pai... cam atatia nu avem... ok, daca taiem 25% ar fi acoperitor?

Adica daca eu nu am decat 1000 de lei si trebuie sa-i dau salar lui Maricica 1500 de lei
nu inseamna ca ii tai lui Maricica din salar ca nu are ea "productivitate", sau nu e destul de meritoasa,
si ca imi raman mie 500 de lei sa mai fac altceva cu ei.

narcisa

Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Thanatos la data de Lun 16 Mai 2011, 08:26

Thanatos a scris:sim
[quote="Thanatos"]exercitiul bugetar a fost identic, chiar au avut bani mai multi in ultimii 2 ani, fata de 2008.
Asta din ce film e ? Probabil minciuna pur si simplu.
Ei, as!
Mai documenteaza-te!
Thanatos

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Lun 16 Mai 2011, 09:04

Pe export. ce exportam?...materie prima: lemn-China ar cumpara toate padurile- fier vechi.
Oare? Abia acum am bagat de seama ce exportam??? Si ma rog, cine a inceput acest export?? Nu CDR-ul, recte PNT-CD? Domnilor, in marea privatizare facuta de defunctul partid, un combinat chimic, nou, a fost vindut la fier vechi cu 700.000 de dolari! (Valad, e tot propaganda, sa stii!). Thanatos, din '90 numai asta exportam! Asta a fost mereu economia noastra care duduia!
...da-mi un singur exemplu de tara dezvoltata economic in care acest lucru sa nu se rasfranga si asupra populatiei.
Pai, ia oricare tara din Europa! Nu compara faptul ca noi o ducem mai rau ca ei, ci ia traba in modul.
Au fost justificate masurile de taiere de pensii, salarii etc
Nu ma intreba pe mine, ci pe komisarul cu pantofi gauriti.
Daca da, unde sunt banii?
Unde? Pai uita-te la cheltuielile alesilor sau in parcarile circiumilor de fite!
Cum cresti tu economia din moment ce reduci drastic consumul, cererea?
Nu ma intreba pe mine, ci pe acelasi komisar! Sau, daca vrei, iti raspund si altfel: tot asa cum asitenta sociala, si asa precara, este imbunatatita prin inchiderea spitalelor, la indicatiile aceluiasi komisar!
Da cu biciul fratele meu
Ups, avem vatafi prin preajma??? bice
E simplu, pe vremea lui Tari erau mult mai multi bani, atit la buget cit si pentru oameni
Hai sa repet ce am mai spus de citeva ori. Pe la inceputul anului 2008, toti se plingeau de scumpete si lipsa banilor. Se clamau mariri de pensii si salarii. Sindicatele nu mai pridibeau cu pichetarile. Raspunsul era unul: nu sunt bani! Desi...economia duduia! E, in ajunul alegerilor, hop, se maresc pensiile, se maresc salariile, se dau prime, de ne-am speriat, ba mai mult, desi profesorii nu au cerut asta, li se promite marirea salariilor, nici mai mult, nici mai putin, decit cu 50%!!! De ce numai proferorilor, nu s-a intrebat nime'! (Vlad, si asta e tot propaganda???) No, amu, vine 2009 si toate se reduc cu 25%, ca... nu sunt bani! Na, io ce drac sa cred??? Cine si cind a mintit (Propaganda!!!)???
Pai banii nu sunt, pentru ca NICI NU AU FOST !!!
Vezi Narcisa, asta este raspunsul! Numai ca, vezi tu, au fost alegeri!! Si acum platim duduiala economiei din 2008! (Propaganda!) Cum, probail, o sa plaitim in 2013! ( Propaganda????)
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Lun 16 Mai 2011, 19:58

wolf a scris:
E simplu, pe vremea lui Tari erau mult mai multi bani, atit la buget cit si pentru oameni
Hai sa repet ce am mai spus de citeva ori. Pe la inceputul anului 2008, toti se plingeau de scumpete si lipsa banilor. Se clamau mariri de pensii si salarii. Sindicatele nu mai pridibeau cu pichetarile. Raspunsul era unul: nu sunt bani! Desi...economia duduia! E, in ajunul alegerilor, hop, se maresc pensiile, se maresc salariile, se dau prime, de ne-am speriat, ba mai mult, desi profesorii nu au cerut asta, li se promite marirea salariilor, nici mai mult, nici mai putin, decit cu 50%!!! De ce numai proferorilor, nu s-a intrebat nime'! (Vlad, si asta e tot propaganda???) No, amu, vine 2009 si toate se reduc cu 25%, ca... nu sunt bani! Na, io ce drac sa cred??? Cine si cind a mintit (Propaganda!!!)???
Am vrut s-o iau pe puncte dar n-are rost. E mai simplu sa spun simplu ca bati cimpii.
Deci inca o data, repet cuvint cu cuvint. Pe vremea lui Tari erau mult mai multi bani, atit la buget cit si pentru oameni. E o afirmatie cit se poate de simpla si de exacta, si toata polologhia ta de mai sus n-o neaga. Ca n-ai cum sa negi, decit daca minti.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Lun 16 Mai 2011, 20:03

Thanatos a scris:
Thanatos a scris:exercitiul bugetar a fost identic, chiar au avut bani mai multi in ultimii 2 ani, fata de 2008.
vlad_sim a scris:Asta din ce film e ? Probabil minciuna pur si simplu.
Ei, as!
Mai documenteaza-te!
Adica toata lumea minte cind spune ca a scazut PIB-ul si in consecinta incasarile la buget ?

Daca nu, si daca e vorba de alte elemente (pe care le banuiesc care ar putea fi), fa bine si lamureste-ne, nu ma trimite pe mine dupa cai verzi pe pereti. Daca vrei sa discutam civilizat.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Thanatos la data de Mar 17 Mai 2011, 08:17

Faci o mare confuzie! pib-ul este una, bugetul, alta! Prodususl intern brut se refera la valoarea adaugata in produse si servicii, bugetul are surse diferite, nu numai ceeace rezulta ca profit-ma rog, impozit pe profit- in urma activitatii economice.
Parerea mea!
Pe de alta parte, cum crezi tu ca, la o amarata si iluzorie crestere economica-cica, anul acesta, va fi undeva la 4% Very Happy -, pe fondul unei inflatii galopante, conform anuntului ministrului de finante, de la 1 ianuarie totul va reveni la normal? Pensii, salarii... nu cumva pt ca este an electoral si dau poporului ce ar fi putut sa dea si in anii din urma? Sa arate ei efectele binefacatoare ale ...masurilor economice extraordinare pe care le-au luat?
Thanatos

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 17 Mai 2011, 08:54

Pe vremea lui Tari erau mult mai multi bani, atit la buget cit si pentru oameni
Acum sa zic ca si ce spui tu e propaganda? Ori uiti ca am trait acele vremi? Si, mai ales, nu sunt uituc! Te intreb doar atit: de ce acei bani au aparut doar inainte de alegeri???? Dece Tariceanu a trecut de la "da' ce vreti sa va fac hotel acum?" (pe un ton nervos) in 2004, la "lasa mamaie, va facem alte case (pe un ton mieros, cu o mingiiere adaugata pe crestet)" in 2008????
...nu cumva pt ca este an electoral si dau poporului ce ar fi putut sa dea si in anii din urma?
Ma tem ca ai dreptate. Vezi experienta din 2008, pe care vad ca Vald a uitat-o!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mier 18 Mai 2011, 00:33

Thanatos a scris:Faci o mare confuzie! pib-ul este una, bugetul, alta! Prodususl intern brut se refera la valoarea adaugata in produse si servicii, bugetul are surse diferite, nu numai ceeace rezulta ca profit-ma rog, impozit pe profit- in urma activitatii economice.
Bun, deci ca sa fie clar, tu sustii ca incasarile la buget, indiferent de unde sint, au fost mai mari in 2009 si 2010 decit in 2008 ?

Thanatos a scris:Pe de alta parte, cum crezi tu ca, la o amarata si iluzorie crestere economica-cica, anul acesta, va fi undeva la 4% Very Happy -, pe fondul unei inflatii galopante, conform anuntului ministrului de finante, de la 1 ianuarie totul va reveni la normal? Pensii, salarii... nu cumva pt ca este an electoral si dau poporului ce ar fi putut sa dea si in anii din urma? Sa arate ei efectele binefacatoare ale ...masurilor economice extraordinare pe care le-au luat?
Nu stiu. Poate e an electoral, poate ca pur si simplu minte, poate are si dreptate intr-o masura. Nici nu stiu daca a zis ca va reveni la normal, eu stiu ca se tot spune ca de la anu o sa se simta cresterea economica la nivelul cetateanului. Nu stiu daca asta inseamna ca totul va reveni la "normal", nici nu stiu de fapt ce inseamna normal in situatia asta.
Oricum, stai sa vedem ce se mai intimpla pina atunci. Au spus de vreo 1000 de ori pina acum ca o sa fie bine, si n-a fost.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mier 18 Mai 2011, 00:43

wolf a scris:
Pe vremea lui Tari erau mult mai multi bani, atit la buget cit si pentru oameni
Acum sa zic ca si ce spui tu e propaganda? Ori uiti ca am trait acele vremi? Si, mai ales, nu sunt uituc! Te intreb doar atit: de ce acei bani au aparut doar inainte de alegeri????
Aiurea. Cresterea spectaculoasa la buget s-a intimplat in 2005, asta mi-aduc aminte foarte bine pentru ca am comentat pe forum (si l-am enervat foarte tare pe pix cu ocazia asta, ne-am certat rau Smile ). Pina atunci toata lumea, cu Badea printre cei mai vocali, in stilul lui propriu si inconfundabil, sustineau de zor ca nu vor avea bani si vor trebui sa mareasca fie cota unica fie TVA-ul. De atunci incolo n-au mai zis, dar nici n-au recunoscut public ca au gresit (si nici Badea nu si-a pus tricoul de analist). Incepind cel tirziu din 2007, scolile si spitalele au primit substantial mai multi bani decit inainte, si la timp, ceea ce probabil nu se mai intimplase dinainte de razboi. Si in multe locuri s-au furat pe rupte. Salariile si pensiile au crescut in mod constant, nu brusc in 2008. La sfirsitul perioadei erau cu 80 - 90% mai mari decit la inceput, iar in termeni reali (adica minus inflatia) cu vreo 50 - 60%. Toate astea sint fapte. Sa nu le recunosti, aia e propaganda. Sigur ca au avut noroc si de context economic favorabil, nu se poate nega, dar sa ajungi sa spui ca nu era atunci crestere economica "reala" e o prostie pur si simplu.

wolf a scris:Dece Tariceanu a trecut de la "da' ce vreti sa va fac hotel acum?" (pe un ton nervos) in 2004, la "lasa mamaie, va facem alte case (pe un ton mieros, cu o mingiiere adaugata pe crestet)" in 2008????
Habar n-am, probabil diferea contextul. Oricum 2004 era mult la inceputul perioadei, nici n-ar fi avut de unde sa aiba bani atunci. Oricum nu ma mai intereseaza si asta, alta portie de gargara.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mier 18 Mai 2011, 15:50

Vald, din doua una, ori sunt eu prea subtil, ori citesti pe diagonala! Sau, daca nu e propaganda, nu-ti atrage atentia????!!
Cresterea spectaculoasa la buget s-a intimplat in 2005
Eu vorbeam de anul special 2008, nu de 2005!
Salariile si pensiile au crescut in mod constant, nu brusc in 2008
Sorry, in 2007 - 2008 eram si pensionar si ...salariat! Si nici prea uituc nu sunt!
Sa nu le recunosti, aia e propaganda
Pai ce ziceam eu mai sus! Vlad, exact asta sustinem si eu!
Sigur ca au avut noroc si de context economic favorabil, nu se poate nega, dar sa ajungi sa spui ca nu era atunci crestere economica "reala" e o prostie pur si simplu.
Vlad, nu crestere economica, ci campanie electorala! Care in 2009 s-a...terminat! Desi pe altii ii apucase criza de picior de prin 2007, noi si in 2007 si in 2008 eram pe alta planeta, departe de criza, economia duduia, cum recunostea chiar Baselu! Si apoi, brusc instantaneu si dintr-odata, a dat criza peste noi, tot de la Base citire. Cit de reala a fost cresterea economica care duduia, s-a vazut in 2009 cind, din cauza prea multelor duduieli, am cam surzit!
probabil diferea contextul.
E vezi ca te-i prins! Normal, in 2004 erau imediat dupa alegeri, fiecare cu albul in capisterie, nu le mai pasa de nimic iar in 2008, alergau toti dupa o noua capisterie de umplut!
sustineau de zor ca nu vor avea bani si vor trebui sa mareasca fie cota unica fie TVA-ul.
Nu-i o treaba noua la Mirciulica, el oricum joaca cum i se cinta sau, ma rog, comanda!
Si, asa ca tot suntem la USL, un mic citat:
Este o epurare de sorginte stalinistă, în care Crin Antonescu îi lichidează pe toţi dizidenţii – reali sau închipuiţi – pe toţi cârtitorii, pe toţi şovăielnicii. În locul lor... vine o echipă de yes-mani, inodori şi inspizi, dar controlabili.( Adevarul de azi).
Astia sunt oamenii cu care defilam, astia sunt oamenii care ne vor duce pe noi culmi ale progresului si bunastarii materiale si spirituale! A, nu scuze, e propaganda!
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mier 18 Mai 2011, 20:00

vlad_sim a scris:
wolf a scris:Acum sa zic ca si ce spui tu e propaganda? Ori uiti ca am trait acele vremi? Si, mai ales, nu sunt uituc! Te intreb doar atit: de ce acei bani au aparut doar inainte de alegeri????
Aiurea. Cresterea spectaculoasa la buget s-a intimplat in 2005 ... Incepind cel tirziu din 2007, scolile si spitalele au primit substantial mai multi bani decit inainte, si la timp, ceea ce probabil nu se mai intimplase dinainte de razboi. Si in multe locuri s-au furat pe rupte. Salariile si pensiile au crescut in mod constant, nu brusc in 2008.
wolf a scris:Vald, din doua una, ori sunt eu prea subtil, ori citesti pe diagonala! Sau, daca nu e propaganda, nu-ti atrage atentia????!!
Cresterea spectaculoasa la buget s-a intimplat in 2005
Eu vorbeam de anul special 2008, nu de 2005!
Mai omule, chiar asa ma iei de prost ? Si nu doar pe mine ? Deci dupa cum poti vedea mai sus, ti-am raspuns exact la falsul pe care l-ai spus. Ce naiba, zici ca esti profesor, chiar trebuie s-o iau tot timpul ca la gradinita ?

In rest ajungem din nou la aceeasi concluzie, n-are nici un rost discutia cu tine pe tema asta, nu recunosti faptele si ineci totul in gargara.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Thanatos la data de Joi 19 Mai 2011, 08:05

De ce va certati? Aveti cifrele pe site-ul ministerului de finante. Pt a va usura munca, va spun eu evolutia bugetului consolidat :
2008=164466mil, 32% din pib
2009=151086mil, 28%
2010=168598mil, 33%
Deci, in anul taierilor, mai mare decat in anul cresterilor, adica 2008.
Pentru 2009 gaseste tu explicatia scaderii.
Thanatos

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Vin 20 Mai 2011, 00:54

Domnule, am verificat si se pare ca asa e. Era bine daca puneai si tu un link totusi. Uite il pun eu:

http://www.mfinante.ro/execbug.html?pagina=buletin

Ciudat. Probabil exista o cioaca (si banui ca o stii dar nu vrei s-o spui, asa-s eu, plin de incredere in oameni). Nefiind expert si neavind timp sa stau sa fac cercetari detaliate, nu pot sa spun decit ce banuiesc eu ca ar putea fi treaba. Si anume, poate ca bugetul asta rezulta din imprumiturile alea de nu stiu cite zeci de miliarde de Euro, care se cheltuiesc pe diverse lucrari si se intorc partial la buget ca impozite si taxe. Nu stiu, poate ca spun prostii, oricum probabil treaba are legatura cu imprumuturile si faptul ca trebuie sa le platim inapoi, si obligatiile pe care le-am luat pentru ele. Eu zic ca daca nu luam imprumuturi, bugetul ar fi aratat mai mult ca in 2009 decit ca in 2008. Si probabil asta e si explicatia pentru care in 2009 a scazut, imprumuturile din 2009 n-au avut timp sa revina in buget in masura la fel de mare, poate au fost si mai putine, nu stiu, oricum ceva de genul asta.

adg.: Probabil mai are legatura si cu inflatia, si faptul ca leul a scazut destul de mult fata de toate valutele in perioada respectiva. Deci daca faci in termeni reali probabil iti da si un PIB si un buget substantial mai mici in 2010 fata de 2008.

De ce ne certam ? Uite-asa ca atit pot eu face cu wolf, sa ne certam. Smile Si ca sa continuam putin discutia, daca putem sa-i spunem asa, despre asa zisa crestere "nereala" de pe vremea lui Tari, wolf, nu stiu de ce am asa o senzatie coplesitoare ca daca prin absurd miine s-ar impaca PD-ul cu PNL-ul si s-ar reface alianta DA, cresterea respectiva ar deveni brusc "reala". Ce zici, ma insel ?
Apropo, am o mare nedumerire, poate poti sa ma lamuresti. Cresterea aia de pe vremea lui Tari a avut loc in cea mai mare masura si atunci cind PD-ul era la guvernare si el, nu ? ca doar au stat impreuna, cu tiriieli si opinteli, vreo 2 ani jumate. Pina i-a scos afara Base in suturi, cum ne aducem aminte, ca ei saracii nu vroiau nici morti sa plece de la guvernare dar n-au avut incotro. Ce circ a mai fost si atunci. Oricum, deci in anii astia a fost aceeasi crestere, facuta tot de liberali in principal ca ei erau la finante (recte Vladescu), si recunoscuta ba chiar mult laudata de idolii tai Basescu si Boc (cu sintagma celebra "in timpul mandatului meu"). Deci intrebarea era, cresterea asta din primii 2 1/2 ani a fost si ea tot nereala ? Adica Base si Boc au mintit cu nerusinare poporul ? Nu se poate asa ceva. Atunci cum a fost, in primii ani a fost reala si de cum au iesit PD-istii de la guvernare a devenit brusc nereala ? Deci eu nu mai inteleg nimic, poate poti sa ma lamuresti tu, cum ziceam.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Lun 23 Mai 2011, 08:41

De ce ne certam ?
Ne certam? Doamne fereste, eu nu ma cert cu nimeni, arat doar niste lucruri, atit.
miine s-ar impaca PD-ul cu PNL-ul si s-ar reface alianta DA, cresterea respectiva ar deveni brusc "reala"
De impacat nu se vor impaca (mai stii???) dar viata ti-a luat-o inainte. Deja economia duduie iarasi, asa ca in 2012 vor creste iar salariile bugetarilor si pensiile, cum anunta ministrul, cu surle si trimbite. Ca 2012 este si an electoral foarte important pentru PDL, nu are nici o legatura cu duduiala! Wink Duduiala care, punem pariu, sa va fisii in 2013?????
Deci eu nu mai inteleg nimic, poate poti sa ma lamuresti tu, cum ziceam.
Pai e simplu. Crestere economica a fost la inceput, pe cind era PNL-PDL in mare dragoste. Dar in doi ani de divort se pot intimpla multe, nu???
Vlad, eu nu ma cert cu tine si nici nu fac propaganda. Iti spun doar niste fapte traite, nu auzite:
Pe la inceputul anului 2008, toti se plingeau de scumpete si lipsa banilor. Se clamau mariri de pensii si salarii. Sindicatele nu mai pridibeau cu pichetarile. Raspunsul era unul: nu sunt bani! Desi...economia duduia! E, in ajunul alegerilor, hop, se maresc pensiile, se maresc salariile, se dau prime, de ne-am speriat, ba mai mult, desi profesorii nu au cerut asta, li se promite marirea salariilor, nici mai mult, nici mai putin, decit cu 50%!!! De ce numai proferorilor, nu s-a intrebat nime'! (Vlad, si asta e tot propaganda???) No, amu, vine 2009 si toate se reduc cu 25%, ca... nu sunt bani! Na, io ce drac sa cred??? Cine si cind a mintit (Propaganda!!!)???

Ultima editare efectuata de catre wolf in Lun 23 Mai 2011, 08:51, editata de 1 ori
Wolf

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 4 din 41 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 22 ... 41  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum: