celelalte cuvinte

USL-UNIUNEA SOCIAL-LIBERALA

Pagina 2 din 41 Înapoi  1, 2, 3 ... 21 ... 41  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: USL-UNIUNEA SOCIAL-LIBERALA

Mesaj Scris de Orion la data de Mar 15 Mar 2011, 03:11

Hai ma. Nick-urile au alte reguli decit numele proprii, dupa cum sint sigur ca stii. Nici n-as zice ca fac parte dintre numele proprii. Si daca fac parte, sint o clasa speciala.
Asadara si prin urmare vlad_sim se scrie mic, Vlad se scrie mare (si grecii fac negot pe mare Smile ).
Orion

Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Mar 15 Mar 2011, 14:19

Si pe Wirginia Wolf cum o scriem? Razz

Admin

Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 57
Localizare : pe val

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mar 15 Mar 2011, 15:09

Cred ca spui prostii si cu privire la CEDO
In mod sigur nu!
O sa vedem daca ajunge Felix acolo
Sunt doar doua variante:
a) nu va ajunge la CEDO, totul nu a fost decit, cum spuneam mai sus, un fel de alibi pentru fraieri.
b) va ajunge, dar nu va obine nimic, pentru ca, asa cum spunem mai sus, CEDO nu este o instanta de apel sau recurs. Ceea ce ar trebui sa stii si tu.
Eu dau 99% pentru prim a varianta, a).
Abba, nu-i bai. Eu cel putin, cred ca ai remarcat asta, scriu cu litera mare. Chestie de respect, parerea mea.
Wolf

Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Dum 27 Mar 2011, 18:07

Crin Antonescu: Ne gandim la un sistem prin care romanii din strainatate
sa voteze numai daca platesc un impozit in tara

Liderul PNL, Crin Antonescu, a declarat, intr-un interviu pentru publicatia italiana Gazeta Romaneasca,
ca propune dezbaterea ideii unui sistem de vot pentru romanii din diaspora,
prin care acestia sa fie obligati sa plateasca cel putin un impozit in tara pentru a putea vota.

"Ne gandim la un sistem in care, pentru cei care nu traiesc pe teritoriul Romaniei,
conditionam dreptul la vot de plata a cel putin unui impozit in tara,
ca e teren, ca e casa, ca e alt tip de venit impozitat," a spus Antonescu.
"Nu e opinia mea finala. imi dau seama ca e un subiect controversat si ca ideea ar putea naste polemici.
Dar cred ca o dezbatere, atat asupra principiului, cat si asupra metodei, merita facuta," a adaugat el.

Liderul liberal considera ca trebuie sa participi la administrarea statului pentru a participa la luarea unor decizii.

"In timpul revolutiei americane, cei din colonii spuneau "no taxation without representation".
Eu as spune astazi "no representation without taxation".
In fond, ca si cetatean, esti "coactionar" al statului.
Nu poti doar sa decizi asupra administrarii lui, dar sa nu participi cu nimic," a spus el in cadrul interviului.

Antonescu a spus ca PNL se opune votului prin corespondenta,
de "teama" ca acesta este doar un instrument de fraudare a alegerilor.

"Daca nu am avea precedentul lui 2009
si dubii extrem de serioase privind corectitudinea cu care institutiile statului dominate de PD
ar gestiona un asemenea sistem, poate ca nu ne-am opune de principiu votului prin corespondenta.
Atata vreme insa cat statul PD-ist functioneaza asa cum functioneaza,
mi-e teama ca votul prin corespondenta nu e decat unul dintre instrumentele
prin care se pregateste fraudarea alegerilor viitoare in scopul perpetuarii actualei puteri," a spus liderul liberal.

Antonescu a recunoscut ca trebuie simplificata participarea romanilor din strainatate la procesul electora,
pentru ca "nu poti sa ceri unui roman, oricat simt civic ar avea,
sa se deplaseze 100, 200 km pentru a gasi cea mai apropiata ambasada sau cel mai apropiat consulat,
deci cea mai apropiata sectie de votare".
Votul prin corespondenta sau electronic pot fi formule numai daca sunt administrate de institutii impartiale.

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-8445358-crin-antonescu-gandim-sistem-prin-care-romanii-din-strainatate-voteze-numai-daca-platesc-impozit-tara.htm

narcisa

Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Lun 28 Mar 2011, 11:08

Principiul e interesant, dar n-o sa iasa nimic. Cred ca stie si Anto ca majoritatea capsunarilor trimit bani seriosi in tara, care ajung sa fie impozitati intr-un fel sau altul. Si probabil majoritatea chiar au o casa macar pe-aici. Asa ca aia care nu sint impozitati deloc probabil sint mult prea putini ca sa merite deranjul.

Oricum, pina una alta se pare ca s-a cam fisiit treaba cu USL-ul. Se dadeau lei paralei ca in martie il dau jos pe Boc. Ce fac, ca martie a cam trecut. Nu se mai aude nimic de asta se pare.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Lun 28 Mar 2011, 11:24

Cred ca n-ai inteles. Anto se refera cu predilectie la cei de peste ocean, care s-au mutat definitiv acolo, care nu mai au absolut nimic in tara pe numele lor si care ne-au decis soarta la ultimele alegeri.
FRANZ

Data de inscriere : 09/05/2010
Varsta : 56
Localizare : pe carari de munte

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Lun 28 Mar 2011, 11:38

Pai da, dar cred ca sint prea putini astia ca sa conteze. Sa vedem.
Parca stiam ca soarta ne-au decis-o aia de la Paris. Wink
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Lun 28 Mar 2011, 11:45

Nope. Cei de peste ocean au fost ultimii votanti.
FRANZ

Data de inscriere : 09/05/2010
Varsta : 56
Localizare : pe carari de munte

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Lun 28 Mar 2011, 18:56

vlad_sim a scris:Principiul e interesant, dar n-o sa iasa nimic.
Cred ca stie si Anto ca majoritatea capsunarilor trimit bani seriosi in tara, care ajung sa fie impozitati intr-un fel sau altul.
Si probabil majoritatea chiar au o casa macar pe-aici.
Asa ca aia care nu sint impozitati deloc probabil sint mult prea putini ca sa merite deranjul.

Oricum, pina una alta se pare ca s-a cam fisiit treaba cu USL-ul.
Se dadeau lei paralei ca in martie il dau jos pe Boc. Ce fac, ca martie a cam trecut.
Nu se mai aude nimic de asta se pare.

Nu capsunarii cred ca sunt problema. Nu cei care sunt plecati la munca.
Astia au in tara o casa cel putin, au familie la care trimit bani.

"Diaspora" de intelectuali care au votat la Paris contra-cronometru
Romanii care sunt plecati de multa vreme, care nu mai au nici o legatura cu RO,
pe care o vorbesc de rau, ca si pe romanii care de prosti sau de lenesi nu pleaca de aici.
Au ei vreun drept sa decida prin vot?

Mai sunt "moldovenii" care au fost "cumparati" la vot cu promisiunea de cetatenie.

Nu stiu care este sistemul de vot in alte tari, care sunt drepturile de vot ale cetatenilor din alte tari.
Dar mi se pare nedrept ca doar "cetatenia" formal pastrata sa dea dreptul altora
sa decida prin vot soarta celor care traiesc si au interes de viitor in RO.

S-a facut remarca asupra votului din 2009, ca a fost fraudat prin 70.000 de voturi din strainatate.
Daca este adevarat, pentru aceasta posibilitate de fraudare si merita gasita o alta modalitate de vot.

Nici cu votul prin corespondenta nu prea sunt de acord. Tot din cauza posibilitatii de fraudare.

narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mar 29 Mar 2011, 13:54

narcisa a scris:Nu capsunarii cred ca sunt problema. Nu cei care sunt plecati la munca.

pe care o vorbesc de rau, ca si pe romanii care de prosti sau de lenesi nu pleaca de aici.
Dupa cum am spus mai sus, cred ca astia sint prea putini ca sa conteze, sa merite sa schimbi legea doar pentru ei.

narcisa a scris:Mai sunt "moldovenii" care au fost "cumparati" la vot cu promisiunea de cetatenie.
N-am inteles aici. Daca nu sint deja cetateni atunci cum au votat ?
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Mier 30 Mar 2011, 10:13

vlad_sim a scris:
narcisa a scris:Nu capsunarii cred ca sunt problema. Nu cei care sunt plecati la munca.

Dupa cum am spus mai sus, cred ca astia sint prea putini ca sa conteze, sa merite sa schimbi legea doar pentru ei.
Daca 70.000 au "decis" votul, si daca astia (posibil) au fost din afara... de ce sa nu merite?
Ar merita orice schimbare care poate duce la marirea procentului de corectitudine a votului
sau ar micsora posibilitatea de fraudare.

narcisa a scris:Mai sunt "moldovenii" care au fost "cumparati" la vot cu promisiunea de cetatenie.
Votul celor care au cetatenia, coroborat cu promisiunea de "si mai multi, si mai usor"
N-am inteles aici. Daca nu sint deja cetateni atunci cum au votat ?
narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Joi 31 Mar 2011, 23:32

Oricum eu nu cred ca merge treaba asta, in primul rind pentru ca ar insemna ca faci 2 categorii de cetateni, cei cu drept de vot si cei fara. Ceea ce e o distinctie totusi foarte importanta. Si n-am auzit pina acum de cetateni care sa n-aiba drept de vot, nicaieri. Daca exista si nu stiu eu, corectati-ma.
Sau sa le iei cetatenia unora, dar si asta mi se pare foarte greu. Nu cred ca se apuca nimeni sa le ia cetatenia moldovenilor. Asa ca asta e, daca i-a pacalit Base sa-l voteze pentru si mai multe cetatenii, n-ai ce face. Trebuia sa faca si ailalti campanie electorala la fel de eficienta in Moldova.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Sam 02 Apr 2011, 23:02

Nu cunosc sistemul de vot in alte tari.
Daca doar faptul ca ai cetateania unei tari... iti da dreptul sa votezi in acea tara?

narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Joi 14 Apr 2011, 01:41

Pai da, asa e in democratia moderna. Un cetatean un vot. Nu cred ca mai exista exceptii.

Oricum, din ce aud pe la televizor se pare intr-adevar ca s-a renuntat la orice idee de a se face ceva pina la alegerile normale de la anu. Slabut rau. Asta e, parlamentarii romani sint prea lipiti cu curu de scaun ca sa poata sa fie vre-odata alegeri anticipate. Chestie la fel de valabila si pentru USL ca si pentru ceilalti.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Joi 14 Apr 2011, 07:13

Alegeri ne trebuie noua sau liniste in tara? Rolling Eyes

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Joi 14 Apr 2011, 11:57

Liniste in tara? Pai sa tacem cu totii, doar asta ne cere traian boc si emil basescu in fiecare clipa,
doar pentru asta muncesc ei ... sa tacem dracului cu totii! pe pamant sau sub pamant!
narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Joi 14 Apr 2011, 14:08

Era o ironie...

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Joi 14 Apr 2011, 17:09

ABBA a scris:Era o ironie...
floare2

Nu stiu ce va fi ... dar am trecut prin atatea ... sanatosi sa fim!
narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Dum 17 Apr 2011, 16:24

Alegeri ne trebuie noua sau liniste in tara?
Abba, pe vremea lui ceasca, nu era liniste in tara??? geek
Uite-l si pe simpaticul (ca sa nu zic papagalul) Crin Antonescu, ala de nu mai poate lumea dupa el. Chiluangiul numarul unu. Mai e unul, dar ala are barem o scuza: e in puscarie! Ba mai mult, dupa ce se da de ceasul mortii la antene, ca vai ce rau o duc pensionarii si profesorii, vai ce rau si criminal e Basescu, baiatu', baiat destept vreau a zice, pe lunga ca e chiulangiu sef (prezenta doar 1,5%) mai e si nesimtit, ca toti parlamentarii de altfel. Ce daca e masina statului, el nu e statul?? Ca atare poate sa o foloseasca in scop personal, ca deaia i-a dat-o statul.
E, iaca-ta cine face morala si cine vrea sa fie presedinte. Unul ce, nu-i asa, e un Basescu mai mic ce vrea sa fie mare.
Ma intreb, daca oricare din voi ar avea o prezenta la servici de, hai sa nu fim rai, nu de 1,5%, ci de 40%, cam in cit timp ar ajunge pe drumuri???
Wolf

Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Dum 17 Apr 2011, 16:40

Hai, Wolf, zau, nu mai poate omul sa faca o ironie? Asta e o expresie care se aplica de fiecare data cand vrei sa exprimi exact opusul mesajului!

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Dum 17 Apr 2011, 17:34

wolf a scris: Crin Antonescu, ala de nu mai poate lumea dupa el. Chiluangiul numarul unu....

Cu "chiuleala" ... mai las-o jos că măcăne ...

Grigore Moisil: " Aveţi nevoie de capul sau de curul meu? ... "

narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de s h a d o w la data de Dum 17 Apr 2011, 19:14

De ce măcăne? Omul e plătit să meargă la ședințele alea, să asculte, să ia cuvântul... nu să trăncăne pe la televizor.
s h a d o w

Data de inscriere : 25/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Dum 17 Apr 2011, 20:12

s h a d o w a scris:De ce măcăne? Omul e plătit să meargă la ședințele alea, să asculte, să ia cuvântul... nu să trăncăne pe la televizor.
"Omul" nu este platit sa mearga la toate sedintele acelea.
Un parlamentar primeste indemnizatie pentru sedintele la care participa, la care este prezent.
Activitatea unui parlamentar nu se desfasoara doar in cadrul sedintelor in plen. Prezenta nu este obligatorie.
Un parlamentar nu este un "angajat", un "salariat" cu programde munca fix,normat.

Ma refer la orice parlamentar, indiferent cum il cheama si din ce partid este.

Simpla "prezenta" fizica in sala de sedinte, nu cred ca este suficienta.
Deci a discuta despre "prezenta" parlamentarilor mi se pare inutil, tendentios si manipulator.

narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de s h a d o w la data de Dum 17 Apr 2011, 21:40

narcisa a scris: "Omul" nu este platit sa mearga la toate sedintele acelea.
Dar pentru ce-i plătit!?
narcisa a scris: Un parlamentar primeste indemnizatie pentru sedintele la care participa, la care este prezent.
Activitatea unui parlamentar nu se desfasoara doar in cadrul sedintelor in plen.
Nu, dar este obligația lui să participe!
narcisa a scris:Prezenta nu este obligatorie.
Ce spui tu acolo străine? Baliverne cumva?
Ia aruncă tu o privire la Legea nr. 96/2006, intrată în vigoare în aprile 2006 și republicată în numărul 763 din Monitorul Oficial, pe data de 12.11.2008:
Articolul 29 care se intitulează sugestiv: Participarea la sedinta spune așa la punctul 1: Participarea la lucrarile Camerei din care fac parte reprezinta pentru deputati si senatori o obligatie legala, morala si regulamentara.
narcisa a scris:Simpla "prezenta" fizica in sala de sedinte, nu cred ca este suficienta.
Nu, nu este suficientă, dar este obligatorie, se pare. Pentru c-o spune legea, nu eu.
Iar dacă nu te deranjează, îmi poți spune și mie pentru ce anume este plătit crinul? Că pentru inițierea unor proiecte de lege ori luarea cuvântului în parlament, în niciun zac, din moment ce absentează.
narcisa a scris:Deci a discuta despre "prezenta" parlamentarilor mi se pare inutil, tendentios si manipulator.
Ți se pare inutil, tendentios si manipulator să se discute despre obligația prezentă în fișa de lucru!? I-auzi, frate... Păi atunci stai acasă și spune-i șefului tău că ți se pare inutil, tendentios si manipulator să-ți ceară socoteală pentru cele 98.5% absențe.
s h a d o w

Data de inscriere : 25/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de narcisa la data de Dum 17 Apr 2011, 22:35

Daca vrei neaparat sa discutam pe "litera legii", m-am uitat si eu pe "invocatul" articol 29

ARTICOLUL 29

Participarea la şedinţă

(1) Participarea la lucrările Camerei din care fac parte reprezintă pentru deputaţi şi senatori
o obligaţie legală, morală şi regulamentară.
(2) Se consideră absent motivat deputatul sau senatorul care:
a) este membru al Guvernului;
b) a primit de la Camera din care face parte sau de la Parlament o însărcinare care îl reţine în afara lucrărilor Parlamentului;
c) este în concediu medical;
d) are aprobată motivarea absenţei conform regulamentelor Camerelor,
pentru rezolvarea unor probleme personale sau a celor ce rezultă din exercitarea mandatului.

(3) Numele deputaţilor şi senatorilor absenţi nemotivat de la lucrările fiecărei Camere,
precum şi din comisiile permanente vor fi publicate pe paginile de Internet ale acestora, lunar,
potrivit procedurii stabilite de regulamentul fiecărei Camere.

ARTICOLUL 30

Sancţionarea pentru absenţele nemotivate

(1) Deputatul sau senatorul care lipseşte de la 5 şedinţe ale Camerei sau de la 3 şedinţe ale comisiei permanente din care face parte, în aceeaşi sesiune, fără a avea concediu sau peste concediul aprobat, este obligat să justifice în scris absenţele.

(2) Deputatul sau senatorul care nu se conformează prevederilor alin. (1) pierde drepturile la indemnizaţie, la diurnă şi la celelalte drepturi băneşti, corespunzător perioadei în care a lipsit.

(3) Regulamentele Camerelor stabilesc procedurile de urmat pentru executarea prevederilor alin. (1) şi (2), inclusiv acordarea concediilor cu plata drepturilor băneşti, care nu pot fi mai mari de 8 zile pe durata unei sesiuni şi care se aprobă de preşedintele Camerei pentru cele de până la 4 zile şi de Biroul permanent al Camerei pentru cele de peste 4 zile.

Deci exista motivari ale absentelor, exista sanctiuni,
exista personal care tine "socoteala" prezentei si care intocmeste "pontajul"
astfel incat nimeni sa nu fie platit pentru ceva ce nu presteaza !!!

Nu cred ca "prezenta" este marea problema a parlamentarilor nostri.
Ci felul in care voteaza sau nu voteaza !!!

Ce spui tu acolo străine? Baliverne cumva?
Nu "straine" ci partener de cuvinte Smile
Nu baliverne ... chiar daca parerea mea este gresita Smile

narcisa

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 41 Înapoi  1, 2, 3 ... 21 ... 41  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare