celelalte cuvinte

DACIA

Pagina 5 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: DACIA

Mesaj Scris de horia la data de Mar 06 Dec 2011, 21:49

Si mai departe ...
Si in special pentru Abba fiind pe domeniul ei, ii recomand articolul intreg din linkul de mai jos.
-----------------------------------------------------------------------------------------
Franceza nu poate să formeze derivate din propriile ei cuvinte şi este obligată să apeleze frecvent la cuvinte româneşti.

Etimologii români dau pe rom. panaş din fr. panache, dar franceza nu are pană, ci plume, de la care nu-l poate justifica pe panache. Nici din lat. nu-l pot aduce, pentru că rom. pana = lat. pinna, or panaş = mănunchi de pene (colorate), folosit ca podoabă cu care se împodobeau coifurile militarilor.

Deci fr. panache nu s-a putut forma decît de la rom. pană/panaş.

De asemenea, fr. are sub/jug/er ( nu sous/joug/uer!), fără să aibă ca atare nici pe sub, nici pe jug, ambele româneşti, are visqueux fără să aibă pe vîsc. Din gui nu poate forma un adjectiv de felul lui visqueux.

Putem da zeci de astfel de exemple, dar ne oprim aici. Am voit numai să sugerăm ce înseamnă limbă (cu rădăcini proprii, din care-şi obţine cuvintele care o compun), şi ce înseamnă dialect.

Pentru alte exemple a se vedea studiul introductiv.

Ce am ilustrat pentru franceză este valabil şi pentru alte idiomuri europene.

Max Müller ( La science du langage, Paris, 1867, p. 269) arată că les Aryens parlaient un langage qui n'était encore ni le sanscrit, ni le grec, ni l'allemand, mais qui contenait les germes de tous ces dialectes (subl. ns. G.G.). Aceasta este denumirea corectă pentru aceste mijloace de comunicare.

Şi Salomon Reinach (Les origines des Aryens, Paris, 1892, p. 11) scrie: sanscrita nu-i o limbă primitivă, e soră cu zenda, a căror mamă a dispărut (subl. ns.)

Că nu putea să dispară, asta-i altceva. Oricum se recunoaşte că avem a face cu dialecte, nu cu limbi, chiar dacă distincţia pe care noi am făcut-o mai sus nu a fost proclamată ca atare.

Prof. Jean-Claude Bouvier, de la Universitatea din Aix en Provence, scrie în acelaşi sens ("Dacoromania", Jahrbuch für östliche Latinität, nr. 3/1975-1976, Freiburg/ München, p. 226): Cela peut apparaître comme une boutade, mais c'est pourtant une vérité scientifique, les écarts par rapport au "modèle" roman sont souvent pour le roumain un moyen d'affirmer sa profonde romanité et, même, osons le dire, son hyper-romanité (Poate apărea ca o glumă, dar este totuşi un adevăr ştiinţific, deosebirile faţă de "modelul" roman sînt adesea pentru română un mijloc de a-şi afirma profunda ei romanitate şi, chiar, îndrăznim s-o spunem, supra-romanitatea sa), subl.ns.

Cum spuneam, fundmentale pentru stabilirea originarităţii limbii române sînt şi sunetele pe care le grafiem (bine?, rău?):

â, î, ă, ş, ţ,

Sînt sunete ale limbii naturale. Unele din acestea s-au păstrat în graiurile occidentale în grafii specifice. Pe â şi î le-au pierdut toate acele graiuri.

De regulă pe â l-au convertit în a, iar pe î l-au trecut la i.

Trebuie să ne manifestăm părerea de rău că în privinţa literelor â, î n-am putut folosi regulile Academiei Române. În opinia noastră aceste reguli reprezintă o eroare, nu un act de restituire naţională, cum s-a afirmat, ci un act antiistoric şi antiştiinţific ordonat din neştiinţă, în pofida realităţii, pentru care nu există acoperire logică şi ştiinţifică.

Să ne explicăm.

Din păcate pentru Limba Română, ca şi pentru vorbitorul ei, Poporul Român, ultimile trei reforme ale ortografiei Limbii Române au fost ordonate, în necunoştinţă de istoria reală a Limbii Române, pe criterii sentimentale, care nu se vădesc totdeauna un sfetnic bun.

Nimeni nu şi-a pus întrebarea de ce Contele d'Hauterive (sec. XVIII), Felix Colson, Timotei Cipariu, Petru Maior ş.a. consideră că Limba Română este mama Latinei, de ce Walter Hoffmann (1842) scrie că Limba Română este atît de armonioasă şi bogată că s-ar potrivi celui mai cult popor pe Pământ, de ce Jacques Goudet afirmă că Româna este piatra unghiulară a întregii lingvistici Romanice, de ce Jean-Claude Bouvier arată că Româna este mai Romană decît Latina etc.

În altă ordine de idei, Ferdinand de Saussure (Cours de Linguistique générale, p. 19) susţine că problemele fundamentale ale lingvisticii îşi aşteaptă încă soluţia şi atrage atenţia că limba nu este o entitate în sine şi că nu există decît în subiecţii vorbitori iar, mai departe, limba este o instituţie socială, care numai într-un regim de dictatură poate fi acaparată ca proprietate a unui grup restrîns de indivizi: nici astăzi poporul nu spune eu, ci io, nu sunt, ci sînt, nu fricţie (o aberaţie academică), ci frecţie etc.

Cum am demonstrat în revista "GETICA", Româna este o limbă arhaică, singura limbă naturală din Europa, de fapt aşa-zisa indo-europeană comună pe care savanţii o caută, în zadar, de peste 200 de ani. Toate celelalte idiomuri sînt artificiale, creaţii recente ale unor savanţi mai mult sau mai puţin inspiraţi (v. privitor la franceză şi studiul introductiv).

Orice decizie privitoare la scrierea Limbii Române trebuie să nu dăuneze recunoaşterii caracterului său străvechi.

-----------------------------------------------------------------------------------------
http://getica.go.ro/ai.htm

horia

Data de inscriere : 22/05/2010
Localizare : Bucuresti

http://ipoteze.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de s h a d o w la data de Mar 06 Dec 2011, 22:31

Îmi place logica dacologilor:

Premisa 1:
cuv. x există în franceză
Premisa 2:
cuv. x nu provine din franceză

Concluzia trasă de capul sec:
atunci cuvântul x vine din română!

Wow! Oare de câţi din ăştia o fi nevoie să înfiletezi un bec? Că, să-l faci să se aprindă....
s h a d o w

Data de inscriere : 25/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Mar 06 Dec 2011, 22:44

s h a d o w a scris:Îmi place logica dacologilor:

Premisa 1:
cuv. x există în franceză
Premisa 2:
cuv. x nu provine din franceză

Concluzia trasă de capul sec:
atunci cuvântul x vine din română!

Wow! Oare de câţi din ăştia o fi nevoie să înfiletezi un bec? Că, să-l faci să se aprindă....

Stiu si eu de citi o fi nevoie ? si unde mai pui ca nu se baga la asta doar dacologii nostri ...
ci le mai sar in ajutor cadre universitare din SUA sau Franta ... vezi bibliografia de pe link si o sa te crucesti ;)

Daca asta ai inteles tu din exemplul dat cit se poate de clar :

De asemenea, fr. are sub/jug/er ( nu sous/joug/uer!), fără să aibă ca atare nici pe sub, nici pe jug, ambele româneşti, are visqueux fără să aibă pe vîsc. Din gui nu poate forma un adjectiv de felul lui visqueux.

Atunci e ok ! :D

horia

Sus In jos

Mesaj Scris de s h a d o w la data de Mier 07 Dec 2011, 20:40

Parcă nu credeai în uamenii de ştiinţă, susţinând că ştiinţa lor e nu-ştiu-cum. Acum bag de seamă că, de fapt, crezi, dar doar atunci când concordă cu propriile tale (pre)concepţii.

Cât despre cei citaţi de tine... tare mi-e frică de faptul că, asemenea celor citaţi înainte, le-au fost scoase spusele din context, ori pur şi simplu puse vorbe-n gură.

Iar dacologii noştri sunt nişte repetenţi la istorie, având o cultură generală ce nu i-ar ajuta să supravieţuiască nici măcar o zi în sălbăticie.
s h a d o w

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Mier 07 Dec 2011, 20:47

Reciproca e valabilă şi pentru tine
Te bazezi pe oamenii de ştiinţă doar cît merg pe direcţia care îţi convine Smile
Să înţeleg că îi bagi la dacologi penibili şi pe Hasdeu, Pârvan,Densusianu ?
horia

Sus In jos

Mesaj Scris de s h a d o w la data de Mier 07 Dec 2011, 21:00

horia a scris:Reciproca e valabilă şi pentru tine
Te bazezi pe oamenii de ştiinţă doar cît merg pe direcţia care îţi convine Smile
... Ţi-am explicat de atât de multe ori, ţi-am adus nenumărate argumente, ţi-am dat citate, am apelat la logica ta şi aşa mai departe. Eu te-am întrebat: câte cărţi de istorie ai citit tu (scrise de istorici reputaţi) şi câte de pseudoistorie (conţinând tot felul de bizarerii). Care este răspunsul tău?
Ţi se pot vedea lacunele (istoria altor popoare este o enigmă pentru tine, la fel şi antropologia şi antichitatea. Temple ciclopice contruite de ciclopi! Ai uitat când venea cu argumente penibile de genul: şi la ce le foloseau aşa de mari; nu puteau să mute pietrele alea), faptul că nu ştii ce presupune anumite procese (cum ar fi, de pildă, formarea unei limbi ori apariţia şi dezvoltarea scrierii).
Acum, te rog, numeşte-mi şi mie lacunele. Spune-mi şi mie ce procese nu cunosc şi de ce teorii nu ştiu. Te poftesc. După cum ţi-am mai spus, am citit şi bălării la viaţa mea, aşa că pot face diferenţa.

horia a scris:Să înţeleg că îi bagi la dacologi penibili şi pe Hasdeu, Pârvan,Densusianu ?
Nu i-am numit penibili, dar dacă tu preferi... (cu toate că nu i-aş băga în aceiaşi oală pt. că ei aveau o scuză, trâind atunci au trăit şi trebuind să demonstreze, cumva, ciumegeala lb. române. Altfel ne mânca Ungaria). Pe când cumpuţii ăştia de acum, care inundă internetul cu prostiile lor, n-au nicio scuză.
s h a d o w

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Mier 07 Dec 2011, 22:50

s h a d o w a scris:
horia a scris:Reciproca e valabilă şi pentru tine
Te bazezi pe oamenii de ştiinţă doar cît merg pe direcţia care îţi convine :)
... Ţi-am explicat de atât de multe ori, ţi-am adus nenumărate argumente, ţi-am dat citate, am apelat la logica ta şi aşa mai departe. Eu te-am întrebat: câte cărţi de istorie ai citit tu (scrise de istorici reputaţi) şi câte de pseudoistorie (conţinând tot felul de bizarerii). Care este răspunsul tău?

Raspunsul meu este :
- recunosc spasit ca am citit ceva mai putine de cit tine ...

Ţi se pot vedea lacunele (istoria altor popoare este o enigmă pentru tine, la fel şi antropologia şi antichitatea. Temple ciclopice contruite de ciclopi! Ai uitat când venea cu argumente penibile de genul: şi la ce le foloseau aşa de mari; nu puteau să mute pietrele alea), faptul că nu ştii ce presupune anumite procese (cum ar fi, de pildă, formarea unei limbi ori apariţia şi dezvoltarea scrierii).

Ok ! se pare ca e nevoie de o reluare ... reiau cu placere exact ceea ce am mai spus ...
Niciodata nu am scris eu pe undeva ca templele ciclopice au fost construite de ciclopi asta este imaginea ta despre mine care asa ti s-a fixat in cap si asa va ramine pentru totdeauna ca si multe alte imagini fixe.
Se pare ca pentru tine daca un om nu neaga cu vehementa o idee atunci o accepta din tot sufelul si ar fi gata sa moara pentru ea... cale de mijlloc nu exista pentru tine ... nu exista loc pentru semne de intrebare...pentru presupuneri sau ipoteze ... sau e alba sau e negra .
In privinta uriasilor (si nu ciclopi) am spus doar atit ... ca traditia lor exista in cultura multor popoare iar perioada existentei lor coincide cu constructii de mari proportii ... atit ! restul iti apartine...
Una este sa te duca gindul la o posibilitate si alta sa fii sigur de ea ... observi diferenta macar acum ?

Acum, te rog, numeşte-mi şi mie lacunele. Spune-mi şi mie ce procese nu cunosc şi de ce teorii nu ştiu. Te poftesc. După cum ţi-am mai spus, am citit şi bălării la viaţa mea, aşa că pot face diferenţa.

Principala ta lacuna este ca te increzi orbeste in tot ce ai citit si asimilat sub girul stiintei si ca nu lasi nici cel mai mic loc pentru eventuale dubii... si mai ales ca ii consideri nedemni de dialog cu tine, pe cei care lasa loc indoielilor, dubiilor in ce priveste lucruri stabilite ca adevar stiintific.

Nu i-am numit penibili, dar dacă tu preferi... (cu toate că nu i-aş băga în aceiaşi oală pt. că ei aveau o scuză, trâind atunci au trăit şi trebuind să demonstreze, cumva, ciumegeala lb. române. Altfel ne mânca Ungaria). Pe când cumpuţii ăştia de acum, care inundă internetul cu prostiile lor, n-au nicio scuză.

Nu i-ai numit penibili, dar dispretul reiesea din context si am vrut doar sa il subliniez.
Nu prea inteleg termenii inventati de tine ... as prefera unii care sa nu lase loc la dubii si interpretari
Oricum, e bine ca nu ii dai la cosul de gunoi al isoriei pe cei numiti de mine ... indiferent de motivatie.
horia

Sus In jos

Mesaj Scris de Stel la data de Joi 08 Dec 2011, 00:49

horia a scris:
Raspunsul meu este :
Eu recunosc foarte spasita ca am citit doar manualele scolare ceausiste. Dar, avand in vedere ca, pe vremea aceea, manualele erau intocmite temeinic, adica aveau la izvoare scrierile lui Parvan, Densusianu, Hasdeu, as putea considera ca am invatat o istorie corecta. Sau... poate nu... Poate ca nu este asa. Pentru ca, intre timp, aceste scrieri au suferit nenumarate update-uri.

Dar daca studiem, de pilda, crestinismul. Cum trebuie studiat? Studiem numai scrierile acceptate de Biserica? Sau studiem si Evanghelii apocrife?! Mai studiem si referirile altor religii la crestinism, studiem si parerile "opozitiei", adica ale evolutionismului darwinist. Si nu numai atat: cercetarea ia in calcul chiar si cele mai fanteziste ipoteze. Si chiar matematica, cea mai exacta dintre stiinte, foloseste metoda reducerii la absurd...

Poate ca adevarul se compune, precum un puzzle, din piese imprastiate peste tot, chiar si pe internet, in cuvintele unui personaj inspirat ascuns in spatele unui ID modest.
Stel

Data de inscriere : 07/03/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de s h a d o w la data de Joi 08 Dec 2011, 19:13

horia a scris: Raspunsul meu este :
Acum, întrebare care se ridică este: şi care dintre noi doi consideri că ştie mai multe lucruri legate de istorie, antropologie, etnografie ş.a.m.d. După care vine repede o altă întrebare: şi cine crezi că, într-un domeniu, are mai multă dreptate: cel care ştie mai multe ori cel care ştie mai puţine?

horia a scris:Niciodata nu am scris eu pe undeva ca templele ciclopice au fost construite de ciclopi asta este imaginea ta despre mine care asa ti s-a fixat in cap si asa va ramine pentru totdeauna ca si multe alte imagini fixe.
Aşa e, n-ai zis, însă uriaşi şi ciclopi, dat fiind faptul că unii pot fi, la un moment dat, şi una şi alta, nu-i mare diferenţa. Doar de un ochi...

horia a scris:Se pare ca pentru tine daca un om nu neaga cu vehementa o idee atunci o accepta din tot sufelul si ar fi gata sa moara pentru ea... cale de mijlloc nu exista pentru tine ... nu exista loc pentru semne de intrebare...pentru presupuneri sau ipoteze ... sau e alba sau e negra .
Se pare că ai uitat de toate argumentele pe care mi le aduceai şi pe care le susţineai repetându-le la nesfârşit, de parcă lucrul acesta ar fi fost în stare să le facă să devină adevărate...

horia a scris:In privinta uriasilor (si nu ciclopi) am spus doar atit ... ca traditia lor exista in cultura multor popoare iar perioada existentei lor coincide cu constructii de mari proportii ... atit ! restul iti apartine...
Atât ai spus?! Serios? Ia du-te şi caută să vezi dacă doar atât ai spus, sau dacă nu cumva ai îndrugat şi tot felul de inepţii cu care doreai să-ţi susţii spusele.

horia a scris:Una este sa te duca gindul la o posibilitate si alta sa fii sigur de ea ... observi diferenta macar acum ?
Te ascunzi după deget. Treaba este că tu crezi în ele, nu că doar te gândeşti la toate acestea ca la nişte simple posibilităţi. Dacă lucrurile ar fi stat aşa, atunci ar fi existat în mintea ta dorinţa de a clarifica ceea ce nu cunoşti. Însă nu există această dorinţă, tu preferând, în schimb, să te adânceşti în lecturarea unor elucubraţii şi să nu vezi şi cealaltă faţadă a lucrurilor. Taman ce mă acuzi pe mine că fac, eu, care am recunoscut deschis, că am citit o mulţime de astfel de elucubraţii.

Principala ta lacuna este ca te increzi orbeste in tot ce ai citit si asimilat sub girul stiintei si ca nu lasi nici cel mai mic loc pentru eventuale dubii... si mai ales ca ii consideri nedemni de dialog cu tine, pe cei care lasa loc indoielilor, dubiilor in ce priveste lucruri stabilite ca adevar stiintific.
NU ştiu dacă să râd sau să plâng... Păi, măi, omule, eu am studiat ambele faţade, iar una dintre ele consider că are mult, mult mai mult sens decât cealaltă. Pe când tu ai studiat numai una şi ai ales să te încrezi în ea, refuzând să o vezi şi studiezi şi pe celaltă. Acum care dintre noi doi este orbul?
Ştii de ce-i spune adevăr ştiinţific? Pentru că poate fi demonstrat! Există o serie de principii, axiome, experimente, făcute şi refăcute de zeci de mii de ori. Datorită ştiinţei ai tu azi internet şi telefon mobil ciumeg şi card cu scheme piramidale (şi, apropo, piramida nu are trepte, cea cu trepte este un caz special) şi aşa mai departe. Şi-n cazul fizicii, chimiei, istroriei şi al altor ştiinţe, pentru a ajunge teorie, o ipoteză trebuie să treacă de aceleaşi rigori. O singură dată dacă se greşeşte, atunci teoria trebuie luată de la capăt.
Pe când în cazul pseudoştiinţelor ce-ţi trebuie? Nimic! A, ba, da, un cap gol şi mulţi fraiere în stare să creadă orice. Că de argumente, după vezi şi tu bine, nu-i nevoie. Suficient e să spui.

Nu i-ai numit penibili, dar dispretul reiesea din context si am vrut doar sa il subliniez.
Nu prea inteleg termenii inventati de tine ... as prefera unii care sa nu lase loc la dubii si interpretari
Oricum, e bine ca nu ii dai la cosul de gunoi al isoriei pe cei numiti de mine ... indiferent de motivatie.
Fă-mi, rogu-te, un hatâr şi citeşte şi tu câteva cărţi despre sumerieni, de pildă, şi despre modul în care a apărut scrierea. Nu una, vreo 5-10. Ce zici, poţi?
s h a d o w

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Dum 01 Ian 2012, 23:26

Fă-mi, rogu-te, un hatâr şi citeşte şi tu câteva cărţi despre sumerieni, de pildă, şi despre modul în care a apărut scrierea. Nu una, vreo 5-10. Ce zici, poţi?

De putut as putea ... nu stiu daca as avea si rabdarea necesara pentru ca te rog sa ma crezi ca nu mi-ar aduce nimic nou nu ar prezanta niciun punct de vedere diferit cu ceva fata de istoria deja stiuta pina acum.
Da-mi un argument cu privire la ce as avea de castigat in urma acelor lecturi ... eu nu contest cu ceva civilizatia sumeriana ... si atunci ?
Mult mai interesant gasesc acum de citit cartea lui Larry Watts - Fereste-ma doamne de prieteni - despre care am scris ceva la bookiseala.

horia

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Dum 01 Ian 2012, 23:28

Desi nu are legatura directa cu subiectul rubricii o sa postez povestea asta aici ca sa nu mai creez prea multe sibiecte noi

Piramidele de la Visoko

Povestea noastra incepe in aprilie 2005, cand Semir Osmanagic, un om de afaceri american, originar din Bosnia, ajunge la Visoko, un orasel aflat la 30 de kilometri distanta de Sarajevo. Dupa ce impreuna cu directorul muzeului local a vizitat dealul Visocica, si-a exprimat suspiciunea referitoare la originea naturala a dealului. Trebuie precizat ca in ultimii cinsprezece ani, Osmanagic si-a descoperit veleitati de arheolog si a cercetat piramidele din America, Asia si Africa. A cautat chiar si Atlantida. A scris cateva carti despre toate acestea, cea mai cunoscuta fiind "Istoria Alternativa a Lumii".
Dupa primele cercetari arheologice
si geologice efectuate sub conducerea lui, Osmanagic a lansat ipoteza grandioasa conform careia sub dealul Visocica s-ar afla o piramida in forma de trepte, cu o vechime de douasprezece mii de ani, mult mai veche si mai mare decat celebra piramida a lui Keops din Egipt. Se pare ca piramida din Bosnia are varful drept, pe care, sustine acelasi pasionat arheolog amator, s-a aflat candva un templu. Piramida ar fi fost construita din blocuri de piatra cu greutate cuprinsa intre 5-30 de tone.

"Valea Piramidelor din Bosnia"

Pentru ca in zona orasului Visoko se afla in total cinci dealuri, Osmanagic a tras concluzia ca acestea sunt, de fapt, cinci piramide, pe care le-a numit dupa cum urmeaza: Piramida Soarelui, Piramida Lunii, Piramida Dragonului, Templul Pamantului si Templul Dragostei. Toata aceasta vale a fost botezata Valea Piramidelor din Bosnia. Inca de acum douazeci si sapte de mii de ani, considera Osmanagic, acest spatiu a fost populat de preiliri, iar urmasii acestora reprezinta si astazi 50 la suta din populatia Bosniei, Croatiei si Sloveniei. De asemenea, el sustine ca vechile orase Assria, Varvaria, Daorsen si Medun, aflate pe tarmul Marii Adriatice, sunt mult mai vechi decat afirma arheologia oficiala. Dovezile nu lipsesc. Pe dealul Visocica, dar si in alte localitati din Bosnia, s-au gasit verigi din metal. Bazandu-se pe legendele ce pomenesc despre lanturile cu care au fost legate marile vapoare, Osmanagic a ajuns la concluzia ca dupa topirea unei mari cantitati de gheata, nivelul marii a crescut cu douasprezece mii de ani inainte, ajungand pana in Bosnia.
Trei miracole in Bosnia

Un "american" pasionat de arheologie (Foto Mediafax / EPA)

Pe langa piramide, Osmanagic se ocupa si cu cercetarea globurilor din piatra. Pana in prezent, in Bosnia au fost descoperite cateva zeci cu greutatea de cateva tone si un diametru de 1,2 metri. Globuri similare au fost gasite si in Mexic sau in Costa Rica. Deocamdata nu se stie ce vechime au si in ce scop au fost folosite, iar localnicii le pastreaza prin curtile lor, ca ornament. Geologii au lansat ipoteza ca aceste globuri s-ar fi format pe cale naturala, prin aglutinarea nisipului, in anumite conditii geoclimatice.
Dupa opinia lui Osmanagic, descoperirile facute in vremea din urma ar putea schimba complet importanta Bosniei in lumea arheologiei. Lumea va intelege in sfarsit ca, in zorii istoriei, a existat aici o civilizatie superioara. Mai mult chiar, Bosnia a fost un vechi "leagan de civilizatie", care s-a propagat mai tarziu in batrana Europa.

Opinia arheologilor profesionisti

Dar ipotezele indraznete ale lui Osmanagic au fost respinse cu sange rece de Asociatia Arheologica Europeana (EAA), care afirma ca "in Bosnia nu se afla nici o piramida". Presedintele asociatiei, arheologul britanic Anthony Harding, a declarat ca tipul de sapaturi realizate de Osmangic discrediteaza arheologia ca stiinta si ca toata povestea este absurda. Singura realitate arheologica de pe dealul Visocica sunt vestigiile romane si obiectele din cupru ramase de la iliri.
Trei miracole in Bosnia

Primele sapaturi

In schimb, ipoteza despre piramida cu vechime de douasprezece mii de ani este curata fantezie. Chiar si profesorii de la Facultatea de Mine si de Geologie din Tuzla sustin ca dealul Visocica are origine geologica naturala, bazandu-se pe faptul ca acesta contine sedimente clasice, iar forma sa ar fi rezultatul proceselor endodinamice din perioada postmiocenica. In plus, in Bosnia pot fi intalnite zeci de dealuri asemanatoare cu acesta. O parere similara are si asociatia geologica a Federatiei Bosnia si Hertegovina. Dar cazul Visoko nu este nici pe departe incheiat. Recent, Organizatia Natiunilor Unite pentru Educatie, Stiinta si Cultura (UNESCO) a hotarat sa trimita o echipa de experti in Bosnia-Hertegovina pentru a studia "marea descoperire".
Semir Osmanagic nu renunta la lupta si aduce dovezi in sprijinul propriei ipoteze. El afirma ca metoda echipei sale de cercetatori de la Fundatia Parcul Arheologic, infiintata si sponsorizata de el, este multidisciplinara, imbinand metodele clasice cu tehnologia cea mai moderna. In urma cercetarilor s-a ajuns la concluzia ca cele patru laturi ale Piramidei Soarelui sunt indreptate exact in directia celor patru puncte cardinale (nord, sud, est si vest), ceea ce reprezinta una dintre caracteristicile elementare ale piramidelor din intreaga lume. Piramida Soarelui ar avea o inaltime de 220 metri, in comparatie cu Piramida lui Keops, care are doar 150 de metri.
Fotografiile realizate din satelit indica prezenta a cinci dealuri in aceasta vale, toate cinci avand forme similare si fiind orientate spre nord, sud, vest si est. Trei dintre aceste cinci piramide au inaltime egala si sunt asezate in forma de triunghi echilateral. Conform imaginilor obtinute de la RADARSAT, sub pamant s-ar afla niste coridoare care pornesc de la Piramida Soarelui, formand in punctul de intalnire unghiuri de 90 de grade, ca in Egipt sau Mexic. De asemenea, au fost descoperite guri pentru ventilatia tunelelor. In plus, fotografiile din satelit arata ca toate cele cinci dealuri (piramide) nu au gradul de racire caracteristic dealurilor naturale.

Intre legenda si adevar

Povestea piramidelor din Visoko se bazeaza si pe multe credinte locale. Localnicii spun ca au descoperit, cand au facut fundatiile pentru case, placi din piatra, gauri si tunele. Copacii din zona au crengi numai pe varful trunchiurilor, pentru ca radacina nu poate sa creasca adanc, din cauza blocurilor de piatra care se afla sub pamantul dealului. Circula o veche legenda conform careia, in evul mediu, cand turcii au cucerit aceasta zona, navalitorii au fost avertizati de o batrana ca orasul Visoko e asezat pe o gigantica sfera secreta, ascunsa de doua invelisuri, care, daca e sparta de cineva, din interior se va revarsa o substanta otravita, care va distruge toata valea si ii va ucide pe locuitori. Turcii au fost speriati atat de tare de aceasta legenda, incat niciodata nu au locuit in orasul Visoko. Mai tarziu, in timpul primului razboi mondial, dupa primele atacuri de artilerie, s-a auzit de sub pamant un ecou caracteristic obiectelor lovite.
Trei miracole in Bosnia

"Istoria trebuie rescrisa" - crede Semir

In arheologie, un centimetru de pamant reprezinta o durata cuprinsa intre 200-300 de ani. Faptul ca situl arheologic s-ar afla, dupa cum sustine Osmanagic, sub un strat de pamant de circa 40 de cm, dovedeste o vechime cuprinsa intre 8000-12000 de ani. Cercetatorii de la Institutul din Tuzla au observat ca blocurile de piatra din acest sit arheologic au densitate mai mare decat cea naturala.
Dealurile de la Visoko au fost vizitate si de
catre geologul egiptean Aby Abdulah Baraca, care considera ca este vorba de un material natural prelucrat de catre om si ca, in plus, blocurile de piatra au fost sudate cu un amestec alb, folosit si la piramidele de la Gizeh. Mai mult chiar, la fel ca in Egipt, blocurile de piatra au fost slefuite cu alta piatra, devenind sub lumina soarelui vizibile de la distanta mare. Intr-unul dintre tunelele care se pare ca unea cele trei piramide, pe un bloc de piatra, au fost descoperite simboluri ale unui vechi alfabet. Semir Osmanagic estimeaza ca cercetarile sale se vor finaliza in jurul anului 2010. In urma restaurarii, se intentioneaza dezvoltarea turismului in zona.
Semir Osmanagic e de parere ca istoria ar trebui rescrisa. Pentru ideile lui extravagante, arheologul diletant a fost poreclit "Indiana Jones din Bosnia", insa cert este ca a reusit sa obtina sprijinul autoritatilor statale. Dintre multele critici care i se aduc, Osmanagic, bosniacul american, accepta doar una singura. Recunoaste ca e visator, insa adauga: "Eu visez si transform in realitate un viitor mai bun pentru tara". Se intelege, prin urmare, de ce foarte multi sunt de partea lui, de ce il respecta si-l accepta ca pe unul dintre ai lor.

http://www.formula-as.ro/2008/835/enigme-16/trei-miracole-in-bosnia-10163

Ultima editare efectuata de catre horia in Dum 01 Ian 2012, 23:34, editata de 1 ori
horia

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Dum 01 Ian 2012, 23:32

Ca un post scriputum as adauga ca am vazut de curind un documentar italian pe tema asta care mi-a trezit curiozitatea si am gasit acel atricol pe net.
Am cautat pe google earth si am reusit sa localizez doar 3 din cele 5 piramide de care se vorbeste in text. Sint si poze de detaliu de la fata locului in google earth sau google maps ... verificati!

horia

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Lun 02 Ian 2012, 16:47

http://www.descopera.ro/cultura/8715012-controversatele-piramide-bosniace

Formaţiuni geologice naturale cu forme cel puţin stranii sau, poate, cele mai vechi piramide de pe Terra ridicate de mâna omului, complexul de piramide din Bosnia şi Herţegovina suscită de ani întregi numeroase discuţii în contradictoriu. Disputele continuă şi astăzi, cu toate că, dintre cercetătorii care le-au investigat, cei mai mulţi susţin că nu sunt altceva decât forme de relief şlefuite de factorii de eroziune naturali. Povestea din spatele lor este însă una deosebit de interesantă, cu scandaluri, naţionalism extrem, turism cu orice preţ şi nenumărate studii ale căror rezultate nu împacă pe nimeni. Suntem în Balcani, totuşi...

Un Indiana Jones balcanic

Americanul de origine bosniacă Semir (acum îşi spune Sam; deh, acum trăieşte în USA...) Osmanagić a fost supranumit de cei apropiaţi Indiana Jones din Balcani, datorită pasiunii acestuia faţă de arheologie, preistorie şi misterele care înconjoară civilizaţiile arhaice dispărute. Semir Osmanagić a reuşit totuşi să zguduie lumea ştiinţifică, cândva la începutul anului 2006, când a anunţat că a descoperit cele mai vechi piramide de pe Bătrânul Continent, undeva în Bosnia şi Herţegovina natală.

La originea teoriilor lui Osmanagić se află o serie de formaţiuni piramidale care, la prima vedere, seamănă mai mult a dealuri împădurite parţial, decât a piramide "clasice" lucrate din blocuri uriaşe de rocă.

Cercetător autodeclarat, de profesie tehnician în construcţii metalice, Osmanagić a îndreptat atenţia întregii lumi spre colina Visočica, o formaţiune de formă clar piramidală, situată în apropierea oraşului Visoko, aflat la 30 kilometri nord-vest de capitala Sarajevo. Visoko, în sine, este fosta capitală medievală a Regatului Bosnia şi adăposteşte, printre altele, numeroase şi variate vestigii istorice, de la ruinele unor aşezări ilire, la forturi romane, plus multe artefacte din perioada Neoliticului.

În luna aprilie din 2006, Samir Osmanagić şi echipa de arheologi angajată de el au demarat săpăturile. Pentru început, au efectuat o serie de excavaţii în cea mai înaltă formaţiune piramidală, care atinge 213 metri, depăşind piramida lui Keops, cea mai înaltă piramidă egipteană. Plin de mândrie naţională, dar lipsit de originalitate, Osmanagić o botează pe loc Piramida Soarelui.

După primele săpături, Osmanagić, erijându-se şi în purtător de cuvânt, anunţă într-o conferinţă de presă că echipa sa a descoperit o reţea de tuneluri înăuntrul piramidei, alături de mai multe blocuri de piatră cioplite de mână omenească şi unite între ele prin ceea ce pare ar fi cea mai veche formă de mortar descoperită până atunci. La primele estimări, se pare că piramida ar avea o vechime de peste 2.500 ani; Osmanagić o plasează chiar înainte de ultima glaciaţiune, astfel că vârsta probabilă a formaţiunii ar fi depăşit astfel 10.000 ani.

Marile agenţii de presă internaţionale au preluat imediat ştirile, iar în lunile următoare, mii de turişti din toată lumea s-au înghesuit să viziteze "noul" complex de piramide de la Visoko, unde în afară de uriaşa Piramidă a Soarelui mai tronau două formaţiuni asemănătoare, botezate (tot de Osmanagić, evident) Piramida Lunii şi Dragonul.

Vestea a fost o mină de aur pentru turismul local şi afaceriştii bosniaci, care au scos rapid la vânzare brelocuri, statuete, farfurii, ceasuri, papuci de plajă, prosoape, tricouri, şi multe alte lucruri de acelaşi soi, făcute bineînţeles în China, dar ornate cu imaginile triumfătoare ale piramidelor împădurite, devenite brusc mare obiectiv turistic naţional, "brănduit" sub atenta supraveghere a Ministerului Turismului din Bosnia şi Herţegovina.

Într-un comunicat de presă, oficialităţile din Bosnia şi Herţegovina anunţau:
"Suntem uluiţi şi fericiţi, la fel ca orice bosniac. Descoperirea piramidelor este primul lucru bun care se întâmplă în ţara noastră după încheierea sângerosului război".
Osmanagić continuă şi el în aceeaşi notă:
" În sfârşit, se întâmplă ceva pozitiv în Bosnia şi Herţegovina. Mica mea ţară ruinată de război are motive de sărbătoare".
Se pare că, dacă nu ar fi existat, Piramidele de la Visoko ar fi trebuit inventate...

Piramidele scandalurilor

Nu a durat mult şi au izbucnit controversele. O serie de specialişti l-au acuzat pe Semir Osmanagić că a ordonat modelarea colinei pentru a avea forma aproximativă a unei piramide mayaşe. Osmanagić, în apărarea sa, a afirmat că săpăturile la piramidă au fost efectuate de o echipă internaţională compusă din specialişti de renume din Australia, Austria, Irlanda, Scoţia şi Slovenia. Cu toate acestea, mulţi dintre arheologii respectivi, citaţi de Osmanagić în apărarea sa, au declarat că nu au călcat în viaţa lor în Bosnia şi Herţegovina, cu atât mai puţin să sape în Piramida Soarelui.

Osmanagić rămâne ferm pe poziţii, susţinând că descoperirile de la Visoko au o importanţă capitală în studierea civilizaţiilor umane preistorice, deoarece piramidele de aici ar fi fost construite de o civilizaţie necunoscută, care a construit ulterior şi complexele piramidale din junglele Mexicului şi deşertul Egiptului...
Bulgărele fusese însă lansat şi atingea proporţii uriaşe, devenind de nestăpânit.
Multe portaluri de ştiri şi jurnale consacrate, precum The Washington Post, The Boston Globe, National Geographic, MSNBC, ABC News sau chiar BBC, au preluat prima ştire lansată de Associated Press pe data de 19 aprilie 2006, ştire care anunţa ultimativ şi triumfător:

"Experts Find Evidence of Bosnia Pyramid"

Primii care au atacat declaraţiile fulminante ale lui Osmanagić au fost chiar arheologii din Bosnia şi Herţegovina natală.
Amar Karapus, muzeograf la Muzeul Naţional din Sarajevo, afirmă curajos că:
"Când am citit despre cele mai vechi piramide din lume, care s-ar afla în ţara mea, am pufnit în râs, convins că este o glumă. Nu mi-a venit să cred când am văzut câţi oameni de ştiinţă de pe mapamond s-au grăbit să creadă aşa ceva!"

Anthony Harding, preşedintele Asociaţiei Europene a Arheologilor, cu sediul în Republica Cehă, crede că ipotezele lui Osmanagić sunt "absurde" şi "nebuneşti".
Arheologul american Garret Fagan, din cadrul Universităţii din Pennsylvania, a recomandat sistarea săpăturilor, deoarece acestea ar putea distruge vestigii străvechi aflate în perimetrul respectiv.

Într-un interviu acordat cotidianului The Times, profesorul Fagan afirmă:
"Este ca şi cum i s-ar acorda cuiva permisiunea de a explora cu buldozerul prin Stonehenge, în speranţa descoperirii unui presupus templu secret, depozitar al înţelepciunii unei misterioase civilizaţii demult dispărute.

Curtis Runnels, cercetător în cadrul Universităţii din Boston şi expert în studiul civilizaţiilor preistorice care au trăit pe teritoriul de azi al Balcanilor şi Greciei, declară ultimativ:
"În urmă cu 27.000-12.000 ani, Balcanii au fost prinşi într-o calotă glaciară. Clima era extrem de rece şi aridă, iar toţi munţii de aici adăposteau gheţari de altitudine. Singurii locuitori erau doar oamenii vânători-culegători din Paleoliticul superior, care au lăsat urme de ocupaţie doar prin peşteri sau aşezări temporare. Rămăşiţele lor constau în simple unelte din piatră, vetre de foc şi resturi animale şi vegetale din hrana lor. Aceşti primi oameni nu aveau nici uneltele, nici pregătirea necesară construirii unor monumente arhitectonice."

Academicienii de la Facultatea de Mine şi Geologie a Universităţii din Tuzla, conduşi de profesor-doctor Sejfuin Vrabac, deplasaţi la faţa locului pentru măsurători şi estimări, au concluzionat că piramidele-coline nu sunt altceva decât formaţiuni geologice naturale, alcătuite din sedimente clastice de compoziţie stratificată şi grosime variabilă, iar formele de piramide au fost date exclusiv de procese endo şi exodinamice din perioadele imediat următoare Miocenului. Conform profesorului Vrabac, doar în bazinul minier Sarajevo-Zenica sunt alte câteva zeci de formaţiuni similare, însă de dimensiuni mai mici.

În loc de concluzii

Sosit la faţa locului, Curtis Runnels a declarat că descoperirile extraordinare necesită dovezi extraordinare. Nimic mai adevărat, mai ales în cazul de faţă.

În iunie 2006, numele celebrului egiptolog Zahi Hawass a fost legat de excavaţii, în urmarea recomandărilor unui aşa-zis expert, pe numele său Ali Abdullah Barakat.
Contactat, Hawass a negat orice amestec, acuzându-le pe Osmanagić că împrăştie informaţii false şi susţinând că Barakat nu ştie nimic despre piramidele egiptene.

Pe de altă parte, Fundaţia Piramidei Soarelui din Bosnia şi Herţegovina declară că Barakat a investigat colinele şi a susţinut este vorba despre piramide primitive.
Osmanagić a contraatacat şi prin invitarea la faţa locului a reputatului geolog şi arheolog Robert Schoch. Nu a fost deloc inspirat...

Într-un raport preliminar, profesorul Schoch a afirmat că structurile, despre care Osmanagić susţinea că sunt făcute de mâna omului, sunt de origine strict naturală.

În anul 2007, un alt raport redactat de egiptologul Nabil Mohamed Abdel Swelim a fost publicat în Archaeologic Park, oficiosul lui Osmanagić, afirmând că Piramida Soarelui este într-adevăr cea mai mare piramidă din lume, dar fără a se pronunţa categoric în privinţa originii lor.

Abdel Swelim revine în anul 2010, cu un nou raport în care utilizează termenul de "colină piramidală" ca fiind mai potrivit decât cel de piramidă şi afirmă că rezultatele cercetărilor de până acum nu permit o concluzie categorică în ceea ce priveşte intervenţia umană în crearea piramidelor de la Visočica.

Între timp, americanul-bosniac îşi vede liniştit de treabă, bucurându-se atît de sprijinul autorităţilor bosniace, cât şi, zice-se, de suportul şi protecţia temutei lumi interlope din acestă ţară cu climat economico-social încă instabil.

Osmanagić a lansat deja un site de profil, cu sute de fotografii, studii, estimări, iar acum intenţionează să deschidă un nou şantier arheologic.

Părerea sa despre specialiştii care îl acuză de fals grosolan a rămas aceeaşi:

"Am înţeles deja faptul că tocmai arheologii sunt ultimii care vor accepta dovezile indubitabile care ne spun că, acum multe mii de ani, o civilizaţie deosebit de avansată a trăit pe aceste meleaguri. Treaba lor, ei au de pierdut. Le este teamă de dovezile care ar putea să schimbe din temelii istoria deja acceptată şi bătută în cuie în manuale şcolare sau tratate de profil. Proiectul meu continuă nestingherit, iar săpăturile se vor încheia în 2012. Vreau să le închei la termen, deoarece vreau să sparg norul de energie negativă, permiţînd astfel Terrei să primească energiile cosmice".

În afară de aceste afirmaţii, care pentru unii sunt complet exaltate, iar pentru alţii sunt de un adevăr indubitabil, Osmanagić a lansat deja celor de la UNESCO propunerea ca piramidele de la Visoko să fie incluse cât mai repede în lista UNESCO World Heritage Sites.
Go Osmanagić, go!
horia

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Lun 02 Ian 2012, 16:55

In continuare dau o mina de ajutor celor care ar cauta argumente contra ...

O serie intreaga de arheologi s-au simtit jigniti si au reactionat fata de povestea 'piramidei' bosniece. Ei spun ca dealul de langa Visoko, ce arata asemenea unei piramide, este exact asta: un deal care arata ca o piramida. Insa povestea este atat de grozava incat aproape toate agentiile de stiri au scris articole pe tema ei sau au preluat pur si simplu stirea de la Associated Press. Au cazut in aceasta capcana chiar si cele mai respectabile dintre ele, precum ABC, BBC, CBS, NBC etc. (se pare ca exceptia a fost CNN) - vedeti imaginile de mai jos.

Povestea a infuriat insa comunitatea internationala de arheologi. "Aceste articole mass-media sunt o dovada de iresponsabilitate din partea jurnalistilor", a acuzat Curtis Runnels, un specialist in preistoria Greciei si Balcanilor de la Universitatea Boston. "Aceste presupuneri nu sunt sustinute de nici un fel de dovada empirica, precum artifacte sau fotografii ale pretinselor arhitecturi. Nu au fost confirmate de arheologi care sa aiba competenta sa le evalueze. Persoana care sustine aceste lucruri [Semir Osmanagic] nu pare sa aiba vreo pregatire in arheologie si nu si-a prezentat descoperirile intr-o maniera in care sa poata fi verificate de experti. Acesta este pur si simplu senzationalism, iar jurnalistilor care au raspandit aceste fapte fara sa le verifice si fara sa se consulte cu arheologi profesionisti ar trebui sa le fie rusine. Oamenii care cred aceste povesti,
mai ales daca sunt prezentate fara nici o dovada, sunt prosti."

Sau "piramidioti" - dupa cum au ajuns sa fie numiti cei care au o fascinatie nefondata fata de piramide.

Anthony Harding, presedintele Asociatiei Europene a Arheologilor a scris revistei London Times (care a prezentat si ea 'descoperirea'): "Managementul profesionist al patrimoniului cultural al Bosniei-Hertegovina se gaseste, de la razboiul bosniac, intr-o stare foarte proasta, existand un numar mic de oameni care incearca sa protejeze de hoti si de lucrari fara autorizatie un patrimoniu bogat. Situatia nu este decat inrautatita atunci cand vin outsideri si cheltuiesc sume mari de bani in cautarea unor teorii absurde (constructia unei piramide colosale, atat de mari incat le depaseste chiar si pe cele din Egipt sau Mesoamerica? De acum 12 000 de ani?), intr-o maniera care nu ar fi posibila in cele mai multe tari, in loc sa-si cheltuiasca banii pentru protejarea situsurilor si monumentelor reale care se gasesc in pericol si care abunda in Bosnia-Hertegovina."

In Bosnia, Enver Imamovic de la Universitatea Sarajevo si fost director al Muzeului National din Sarajevo, a reactionat si el impotriva operatiunilor care au loc in prezent in Visoko: "Acesta este echivalentul situatiei in care m-ati lasa pe mine sa fac operatii in spitale". Arheologii se tem ca excavatiile lui Osmanagic vor deteriora situsuri reale, din cauza ca dealul pe care el il numeste "Piramida Soarelui" ar putea fi plin de ramasite medievale, romane si ilire.

Motivul principal datorita caruia arheologii nu cred aceasta poveste e ca pare extrem de implauzibil ca acum 12 000 de ani (dupa cum pretinde Osmanagic) sa fi fost realizate niste constructii uriase. Runnels explica: "Intre acum 27 000 si 12 000 de ani, Balcanii s-au gasit intr-un maxim glaciar, o perioada cu o clima extrem de friguroasa si de uscata, cu ghetari in unele lanturi muntoase. Singurii ocupanti erau vanatori si culegatori din Paleoliticul Tarziu, care au lasat dupa ei numai urmele unor popasuri in aer liber si in pesteri. Aceste urme constau in unelte de piatra simple, urme de foc si ramasitele unor plante si animale pe care le-au mancat. Acesti oameni nu aveau uneltele sau tehnica pentru a se apuca de constructii arhitectonice monumentale."

http://news.softpedia.com/news/Arheologii-sunt-infuriati-de-povestile-039-piramidei-039-din-Bosnia-ro-22760.shtml

horia

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Mar 03 Ian 2012, 23:35

Am intilnit la multa lume conceptia ca sa nu ne mai plingem,
ca nu din cauza altora ne merge noua prost ci exclusiv din cauza noastra ... ca avem tot felul de defecte si metehne ... cei care ginesc asa ... ca nu ne vrea nimeni din afara raul cum isi explica cele ce urmeaza ?

E vorba de lucrari istorice in care se vorbea despre istoria poporului nostru si care au disparut ... au ramas doar referinte despre ele.

- „Dacia”, jurnalul împăratului Caius Ulpius Traianus, s-a pierdut;
- „Getica”, o lucrare scrisă de Criton, medicul personal al lui Traian, a avut aceeaşi soartă;
- „Istoria geţilor”, scrisă de prelatul-filozof Dios Chrysostamos, s-a pierdut într-un mod cu totul ilogic pentru un filozof de asemenea talie, numit şi Ioan Gură de Aur.
- „Getica”, o lucrare de sinteză a lui Dios Cassius Coceianus, nepotul filozofului menţionat mai sus, a avut aceeaşi soartă. Alexandrianul Appianus, istoric grec, a scris o impresionantă lucrare în 24 de volume, numită „Istoria Romanilor”. Un lucru foarte curios: s-a pierdut doar volumul al XIII-lea, în care se relata amănunţit chiar cuceririle romane în Dacia.
- Caninius a scris în versuri istoria expediţiei lui Traian. S-a pierdut!
- Plutarh a scris o biografie a lui Traian pierdută fără urmă.
- Ammianus Marcellinus a scris 31 de cărţi în care tratează istoria romană de la împăratul Nerva până la Valens. Şi din acestea au dispărut doar primele 13, cele care tratau istoria cuprinsă între anii 96 până la 350. Tocmai cele care vorbeau despre Dacia.
- Apollodor din Damasc, celebrul arhitect, a descris detaliat construcţia podului peste Dunăre într-o carte. A dispărut.
- Opera marelui Ovidiu, exilat la Tomis, a rămas aproape intactă, cu excepţia poeziilor scrise în limba geţilor. Care au dispărut!
- Martin Opitz, reprezentant al literaturii germane, numit de către Mihai Ibaşcu „cel mai de seamă poet al veacului său”, a sosit în Transilvania la invitaţia principelui Gabriel Bethlen. Timp de 12 ani a adunat material pentru lucrarea „Dacia antiqua”, inclusiv colindând ţinuturile transilvane. În anul 1639 moare răpus de ciumă la Danzig, iar manuscrisul său a dispărut în condiţii suspecte!

- După ce Bogdan Petriceicu Haşdeu a dovedit existenţa unui substrat dacic al limbii române, s-a s-a încercat discreditarea sa morală şi ştiinţifică. Chiar de către latiniştii români. Pentru ca lucrarea sa „Mitologia dacilor”, să dispară.
- Nici siturile nu au fost cruţate. Munţii Orăştie au fost sistematic prădaţi şi jefuiţi de tezaurele lor istorice, mărturii ale unei civilizaţii şi culturi geto-dacice de nepreţuit. Începutul l-au făcut romanii. „În Evul Mediu, Regii Ungariei şi Austriei, Matei Corvin şi Carol al VI-lea, au organizat pe Mureş, şi pe Dunăre, interminabile convoaie de transport cu relicve arheologice destinate pierzării spre Budapesta şi Viena.
- În luna septembrie a anului 1832 arheologul J. Ackner a descoperit la Sarmisegetusa o foarte frumoasă, interesantă, dar şi extrem de reprezentativă piesă arheologică: „Victoria dacică” înconjurată de genii, un mozaic care, printre altele, avea ornamente vegetale încrustate cu misterioase simboluri, care înconjurau un înscris tainic, rămas nedescifrat. Această relicvă, atât de preţioasă pentru neamul nostru, a dispărut fără urmă. Întrebat în epocă, arheologul maghir E. Ballum a declarat că ştie unde se află acest mozaic, dar „nu poate divulga adevărul din motive politice”
- Nu multe persoane cunosc că pe Insula Şerpilor, în secolul al XIX-lea, se găseau ruinele unui imens templu antic închinat lui Apollo. Practic, au fost demolate complet şi transportate la Moscova, unde au dispărut.

Şi geografiile care descriau teritoriile dacice au dispărut
- Marele Strabon a scris o carte despre Tracia şi Dacia, care a dispărut.
- „Marele geograf Marin din Tyr descrisese în amănunţime teritoriile locuite de geţi şi daci, dar lucrarea sa nu a ajuns până la noi, decât într-o palidă măsură, prin intermediul unei prezentări făcute de Ptolemeu
- Din hărţile antice nu s-a păstrat nici una care să înfăţişeze Dacia veche. În schimb, lucru foarte curios, s-au păstrat cele care reprezintă Dacia de după cucerire.

Cum vi se pare ? pura intimplare ?
horia

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Mier 04 Ian 2012, 08:18

O conspiratie? Suspect

Admin

Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 57
Localizare : pe val

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Mier 04 Ian 2012, 22:15

ABBA a scris:O conspiratie? :suspect:

Doar o realitate !

Acum cind spui conspiratie sau teoria conspiratiei automat duci si degetul la cap facind cerculete ...
este o forma inteligenta prin care maestrii manipularii isi anihileaza adversarii.
Sablonul teoriei conspiratiei fiind facut chiar de ei... trebuie evitat
iar faptele trebuie doar prezentate sec fara scenarii sau teorii.

horia

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Mier 04 Ian 2012, 22:58

In continuare citeva citate din :

http://enciclopediagetodacilor.blogspot.com/2012/01/din-nou-despre-originea-romanilor.html

... in special citate referitoare la surse directe.

"In ceea ce urmeaza voi scrie despre cea mai mare tara care se intindea din Asia Mica pina in Iberia si din nordul Africii pina dincolo de Scandinavia, tara imensa a Dacilor" - DIONISIE PERIEGETUL 138 d.h. CONCISA, PASIONANTA, CAPTIVANT ILUSTRATA.

Iordanes (in Getica - De origine actibusque Getarum) ne spune, ca getii nu au incetat sa-i atace pe cotropitorii romani, si devenind din ce in ce mai puternici, au reusit sa-i alunge in anul 275.
Din Getica mai aflam (de la Iordanes, get de origine) ca in diferite epoci si locuri getii au fost denumiti diferit: astfel, "cei care in vechime se numeau geti, astazi se numesc goti".
Unii istorici, care considera ca gotii erau "un neam germanic" au comentat ca Iordanes face o confuzie intre geti si goti. Argumentele? nu exista... doar parerea lor... Oricum, se pare ca aceeasi "confuzie" o fac multi alti cronicari din acele vremuri... Cercetatorul Gabriel Gheorghe a gasit peste 20 de referiri ale autorilor antici la identitatea dintre geti si goti. Pentru edificare va recomand GETICA - Studiu Introductiv de Gabriel Gheorghe.

Iordanes insusi vorbeste despre originea getica a germanilor, care la origini erau acelasi neam, dar s-au despartit in timp datorita "padurii si fricii reciproce". In plus, Iordanes ii numeste barbari pe germani.

Leibnitz, binecunoscutul geniu al poporului german si al omenirii, afirma explicit in Collectanea Etymologica (ed. franceza, Hanovra 1717, trad. de G. Gheorghe): "Teutonii vin din Ascenez... Acest Ascenez este din spiţa Daes-lor, în latină Dae şi Dai, de atunci numiţi Daci şi Geţi de către greci."

Din Getica lui Iordanes mai aflam ca Attila, regele hunilor, stapanea peste ostrogoti (gotii rasariteni), care ii erau aliati in lupte.

Cronicile de la curtea lui Attila il denumesc insa pe acesta "Rex Hunnorum, Medorum, Dacorum". Alte cronici mai amintesc de limbile vorbite in jurul lui Attila... printre altele se mentioneaza si limba ausonica=limba valahica (cf. Francisci Foris Otrokocsi, Origines Hungariae, part. I, cap. 4, Franequerae 1693).

Daca gotii erau germanici, unde sunt cuvintele germanice in spaniola, in dialectele din sudul Frantei sau in cele din nordul Italiei? In schimb, exact aceste dialecte au extraordinar de multe asemanari cu limba romana. Si mai stim ceva: in Spania a existat pana tarziu, "cand gotii disparusera", un obicei prin care, carturarii sau nobilii, trebuiau, "pentru a-si intemeia nobletea, sa dovedeasca, sau macar sa afirme descendenta lor din geti" (cf. Al. Busuioceanu, Zamolxis sau mitul dacic in istoria si legendele spaniole, Ed. Meridiane, Bucuresti 1985)!

Conform aceluiasi autor, care citeaza o lucrare religioasa din secolul al XIII-lea, "Zamolxis, Deceneu, Decebal etc. intra, prin opera arhiepiscopului, in Istoria Spaniei, nu ca niste oaspeti intamplatori, ci au loc in genealogia poporului hispanic: Don Diceneo, don Zamolxen, don Boruista...".

Cei 3 magi, cu caciuli de daciDupa cucerirea Italiei, Teodoric cel Mare si-a stabilit capitala la Ravenna. In timpul domniei sale a fost pictat interiorul catedralei Saint Apollinaire Nuovo din Ravenna.
Priviti si va minunati cum s-au gandit pictorii "goti" sa-i reprezinte pe cei trei magi (Balthasar, Melchior si Gaspar) si pe fecioarele mucenite.
De unde sa se fi inspirat acesti "germanici"?

Magii apar îmbrăcaţi ca tarabostes, având pe cap cuşma dacică specifică. Alaturat apar sfintele mucenite care poartă îmbrăcăminte traditională românească: cămăşi albe cu poale lungi, catrinţe decorate variat, marame albe de borangic cu franjuri etc. Fecioarele din Ravenna, in costum popular romanesc.

Un caz simptomatic pentru orbirea "stiintificilor" nostri mi-a fost relatat de dl. Gabriel Gheorghe. Prietenul sau Nicolae Miulescu i-a prezentat profesorului I.I.Rusu rezultatele si concluziile cercetarilor sale. Dupa ce a studiat lucrarea, I.I.Rusu a afirmat: "se pare ca ai dreptate"; iubitor mai mult de adevar decat de faima, Miulescu i-a propus sa-i cedeze studiul pentru a fi publicat, la care, I.I.Rusu a exclamat: "Vrei sa dau cu piciorul la toata munca mea de o viata? Eu astept sa ma faca membru corespondent al Academiei Romane!".

De unde provine legenda romanizarii dacilor? Prima "lansare" a acestei ipoteze, devenita apoi "certificatul de nastere al poporului roman", a fost facuta de liderii "Scolii Ardelene" din ratiuni politice (care din pacate, de multe ori, nu au legatura cu adevarul). Teoria lor s-a bazat pe povestea unui cronicar moldovean care auzise de la un pelerin care vizitase Roma, ca acolo se vorbea o limba asemanatoare cu a lui; dupa auzirea povestii, cronicarul a notat "inseamna ca si noi tot de la Rim ne tragem".

Unul dintre promotorii teoriei latinizarii a fost Petru Maior. Intr-un moment de sinceritate el recunoaste totusi, ceea ce este evident pentru orice om cu bun simt: "Aceaia iaste adeverit, precum vazum deasupra, ca nu limba latineasca cea proasta s-au facut din limba latineasca cea corecta ci ceasta din ceaia. De aciia, macar ca ne-am deprins a zice ca limba romineasca e fiica limbei latinesti, adeca ceii corecte, totusi, de vom vrea a grai oblu, limba romineasca e mama limbei ceii latinesti." (Petru Maior, Scrieri, vol 1, pag. 311, Ed. Minerva, Bucuresti, 1976).

Din pacate astfel de "fenomene" se petrec adeseori cu o istorie devenita sluga a politicii... uneori se petrec chiar sub ochii nostri, precum in cazul moldovenilor foşti sovietici - pe care se forteaza unii sa-i convinga ca-s alt popor si vorbesc o alta limba!!!
horia

Sus In jos

Mesaj Scris de s h a d o w la data de Mar 10 Ian 2012, 20:36

Si eu, care aveam de gand sa-ti urez mai multa intelepciune in anul care vine...
s h a d o w

Sus In jos

Mesaj Scris de Dune la data de Mier 11 Ian 2012, 10:35

Citind din cele postate de Horia , gandul m-a dus la un documentar vazut cu 4-5 ani in urma despre un conducator ( iertati-mi ambiguitatea , dar chiar nu retin numele si nici natia din care facea parte, stiu doar ca era undeva in Anatolia ) , peste mormantul caruia ( un soi de camera mortuara construita din lemn ) s-a adus si depus atat pamant incat a format o colina , un deal mai mic ... Probabil asta au descoperit si in Bosnia , dar nu se pot numi piramide .

Shadow , am o intrebare sau mai bine spus , as vrea sa-ti stiu parerea : aromanii pot fi asimilati romanilor ca si origini iar limba lor considerata un dialect a limbii romane sau , pot fi considerati o natie distincta ce face parte din familia celor de origine latina ?

Am avut unele discutii in contradictoriu pe aceasta tema in care am sustinut ultima varianta .
Dune

Data de inscriere : 03/06/2011
Localizare : Neamt

https://www.youtube.com/user/27Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de s h a d o w la data de Mier 11 Ian 2012, 17:54

Dune, studiind fondul lexical al celor doua dialecte, caci limbi nu le pot numi, cred ca provin dintr-o limba comuna formata dupa retragerea aureliana, probabil prin vremea primului tarat bulgar. Asadar nu cred ca aromana vine direct din latina, ci mai degraba din protoromana, ca si meglenoromana.
s h a d o w

Sus In jos

Mesaj Scris de s h a d o w la data de Mier 11 Ian 2012, 18:19

horia a scris:

De putut as putea ... nu stiu daca as avea si rabdarea necesara pentru ca te rog sa ma crezi ca nu mi-ar aduce nimic nou nu ar prezanta niciun punct de vedere diferit cu ceva fata de istoria deja stiuta pina acum.
Da-mi un argument cu privire la ce as avea de castigat in urma acelor lecturi ... eu nu contest cu ceva civilizatia sumeriana ... si atunci ?
Daca tu nu poti vedea avantajele cunoasterii, atunci nu cred ca exista forta pe lumea aceasta care sa ti le poate arata. Iar raspunsul tau este graitor. Istoria nu trebuie sa prezinte un punct de vedere diferit, ci unul real pe care nu altii ar trebui sa-l cunoasca in locul tau. Dar tu nu-l stii si recunosti ca nu-l stii si ai impresia ca poti avea dreptate fara sa-l fi cercetat macar. Fara un minim de cultura generala. Pai, mai omule, cand cineva doreste sa afle, intr-o privinta oarecare, adevarul, ce face? Studiaza! Pe cand tu ce faci? Te cufunzi in ignoranta. Cum ai impresia ca-ti poti explica cum, de cine si de ce au fost construite anumite temple, cand tu n-ai habar de istorie? Vezi sa-ti confunde si tie, ca lui Eschil, vreo pasare capul cu o stanca. Mai bine ti l-ai folosi precum Histiee unui scop nobil sau l-ai lasa pe Eratostene sa-i masoare circumferinta, ori pe Arhimede volumul. Biet Mardonius, plecat in cucerirea Eladei. Nici acum nu vezi avantajul, nu-i asa, Strabon? Caci de l-ai vedea, n-ai mai suferi de strabism.
Trebuie sa fug, mai vorbim. Te saluta Pheidippides.
s h a d o w

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Mier 11 Ian 2012, 23:35

Daca tu nu poti vedea avantajele cunoasterii, atunci nu cred ca exista forta pe lumea aceasta care sa ti le poate arata. Iar raspunsul tau este graitor.
De unde si pina unde toate concluziile astea aiuritoare ?
-de unde intelegi tu ca as nega avantajele cunoasterii ? ceea ce neg eu este doar inchistarea in anume tipare de gandire.

Istoria nu trebuie sa prezinte un punct de vedere diferit, ci unul real pe care nu altii ar trebui sa-l cunoasca in locul tau. Dar tu nu-l stii si recunosti ca nu-l stii si ai impresia ca poti avea dreptate fara sa-l fi cercetat macar. Fara un minim de cultura generala. Pai, mai omule, cand cineva doreste sa afle, intr-o privinta oarecare, adevarul, ce face? Studiaza! Pe cand tu ce faci? Te cufunzi in ignoranta.
Cum ai impresia ca-ti poti explica cum, de cine si de ce au fost construite anumite temple, cand tu n-ai habar de istorie?

Cu toate ca stiu bine ca parada de cultura demonstreaza tocmai lipsa ei am sa intru un pic in jocul tau ...doar ca sa iti spun ca stiu demult toate istoriile Greciei anitce ... si cea despre moartea lui Eschil si despre mesajul scris pe pielea capului... si despre cel care a strigat evrika din apa si despre flota lui Mardonius...si despre faptul ca numele lui Strabo vine de la o porecla ...

Trebuie sa fug, mai vorbim. Te saluta Pheidippides.

-sper sa nu ai soarta acelui brav soldat si sa ducem discutiile mai departe...
pe curind.

horia

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Mier 11 Ian 2012, 23:55

Dune a scris:Citind din cele postate de Horia , gandul m-a dus la un documentar vazut cu 4-5 ani in urma despre un conducator ( iertati-mi ambiguitatea , dar chiar nu retin numele si nici natia din care facea parte, stiu doar ca era undeva in Anatolia ) , peste mormantul caruia ( un soi de camera mortuara construita din lemn ) s-a adus si depus atat pamant incat a format o colina , un deal mai mic ... Probabil asta au descoperit si in Bosnia , dar nu se pot numi piramide .

Incearca sa intri pe google earth la urmatoarele coordonate
latitudine 43 58' 43.37" N
longitudine 18 10' 40.63" E
si o sa vezi ca e imposibil ca structura aceea sa fie o gramada de pamint :)
http://www.panoramio.com/photo/1797147?source=wapi&referrer=kh.google.com

horia

Sus In jos

Mesaj Scris de s h a d o w la data de Joi 12 Ian 2012, 17:41

[quote="horia"]
Daca tu nu poti vedea avantajele cunoasterii, atunci nu cred ca exista forta pe lumea aceasta care sa ti le poate arata. Iar raspunsul tau este graitor.
De unde si pina unde toate concluziile astea aiuritoare ?
-de unde intelegi tu ca as nega avantajele cunoasterii ? ceea ce neg eu este doar inchistarea in anume tipare de gandire.

am sa intru un pic in jocul tau ...doar ca sa iti spun ca stiu demult toate istoriile Greciei anitce ...
Stii toate istoriile Greciei antice? Niciunul dintre autorii cartilor pe care le-am citit n-a avut o pretentie atat de nemotivata cum ai tu. Si cand ma gandesc ca afirmatia din partea unei persoana ale carei elucubratii denota grave carente in cultura generala... Tare ma tem ca ti-ai elaborat raspunsul prin ajutorul nemijlocit al lui goagal. Daca ai impresia ca nebuloasa din mintea ta se numeste cultura generala, te invit la un concurs in acest sens, un joc de trivia ales de-o terta persoana. Te tine? Sau o sa-mi dai acelasi raspuns pe care mi l-ai dat cand te-am provocat la un test de inteligenta?
s h a d o w

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 5 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum