celelalte cuvinte

Cine e de vina ?

Pagina 8 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Cine e de vina ?

Mesaj Scris de horia la data de Lun 31 Ian 2011, 21:59

vlad_sim a scris:Si rezultatul care a fost ? O datorie de 250$ pe cap de locuitor platita prin infometarea si inghetarea populatiei vreme de vreo 7 - 8 ani, asta putem face singuri. Si cu citeva zeci sau sute de mii de oameni morti prematur din cauza asta.

Am mai discutat asta dar daca vrei sa o luam de la inceput ...o luam!
- mai intii tu chiar crezi ca tot ce s-a construit in acea perioada locuinte, spitale, scoli, infrastructura si altele s-au facut doar din cei 250$ pe cap de locuitor ? daca asa crezi e trist...
- daca ceausesscu a platit acea datorie cu asemene sacrificii cind avea o industrie si o agricultura care orice ai crede tu realizau exporturi... dar actuala datorie (facuta de cei pe care tu ii sustii) cum ? cind ? si din ce se va mai plati ?

Si inca ceava, foamea si frigul din anii 80 nu au avut drept unic scop achitarea acelei datorii ci in principal unor planuri aberante pe care le avea ceausescu ...chestii pe care daca vrei sa le aflii trebuie sa le cauti singur ca nu o sa le vezi vreodata la tv... si s-a mai datortat si lipsei lui de viziune economica si politica.

horia

Data de inscriere : 22/05/2010
Localizare : Bucuresti

http://ipoteze.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Lun 31 Ian 2011, 23:29

horia a scris:
vlad_sim a scris:Si rezultatul care a fost ? O datorie de 250$ pe cap de locuitor platita prin infometarea si inghetarea populatiei vreme de vreo 7 - 8 ani, asta putem face singuri. Si cu citeva zeci sau sute de mii de oameni morti prematur din cauza asta.
Am mai discutat asta dar daca vrei sa o luam de la inceput ...o luam!
Tu ai luat-o de la inceput, cind ai venit din nou cu minunatele realizari din epoca aia.

horia a scris:- daca ceausesscu a platit acea datorie cu asemene sacrificii cind avea o industrie si o agricultura care orice ai crede tu realizau exporturi... dar actuala datorie (facuta de cei pe care tu ii sustii) cum ? cind ? si din ce se va mai plati ?
Din impozitele de la capsunari si de la Renault, cind activitatea economica o sa revina iar la valori normale.
Ceasca a platit datoria nu din exporturile industriei, ci din cele agricole, facute pe seama infometarii populatiei.
Mai mult chiar, pare suficient de clar ca asa-zisa "industrie care realiza exporturi" de fapt inghitea bani obtinuti din exporturile agricole. Altfel nu se poate, era totusi mult prea mica datoria aia ca sa fie nevoie de atitia ani de infometare. Un an, maxim 2, ar fi fost suficient chiar si cu dobitocii sinistri de conducatori ai perioadei. In plus, daca mi-aduc bine aminte prin 87 asa s-a anuntat ca datoria s-a platit. Dar infometarea a continuat neabatuta. Desigur, pentru ca industria avea nevoie in continuare de bani ca sa supravietuiasca.
Deci era asa un fel de Combinatul de la Galati inainte de privatizare, gaura neagra a economiei. Decit ca atunci toata industria era gaura neagra, doar ca evident nimeni nu spunea, cine dracu era sa spuna ?

horia a scris:Si inca ceava, foamea si frigul din anii 80 nu au avut drept unic scop achitarea acelei datorii ci in principal unor planuri aberante pe care le avea ceausescu ...chestii pe care daca vrei sa le aflii trebuie sa le cauti singur ca nu o sa le vezi vreodata la tv... si s-a mai datortat si lipsei lui de viziune economica si politica.
Si cam din ce surse demne de incredere poti tu sa stii asa ceva ? Presupunind ca m-ar interesa vre-odata.

Oricum, oricit ai incerca s-o intorci, asta e realitatea, asta a fost rezultatul, frigul si infometarea, si zecile sau sutele de mii de morti. Indiferent de motive. De asta am fost in stare noi de capul nostru. Cum dracu sa te uiti la perioada aia ca la o realizare, ma depaseste.
Orion

Data de inscriere : 01/12/2010

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Mar 01 Feb 2011, 00:23

Te depasec multe ...nu numai asta.
Treaba e ca am obosit sa iau de la inceput faza cu combinatul de la galati
cu cele de porci cu industria usoara si chiar cu cea grea cit se poate de grea ... ce poate fi mai greu decit nave maritime ... si asa ceva se exporta ! iti vine sa crezi ?

Asa cum am mai spus... (dar spectatorii cer reluarea)...sint convis ca fara comunism reaziarile ar fi fot mult mai mari ca in acei 10 ani (65-75 de ex)
Ceea ca cautam sa subliniez este faptul ca acele realizari, asa cum au fost, (si a naibii treaba se vad oriunde intorci capul) acele realezari zic, au fost facute pe fondul unei relative autonomii fata de vecinii din jur.
atita tot :)

Chestia cu capsunarii si redresarea ... denota doar lipsa de cultura economica.
Intrebarea cu sursele de informare despre panurile lui ceausescu sint doar in arhive, poate alex stoenescu sau altii sa le publice vreodata.
Pina atunci tine-o tot asa ! esti cel mai tare de pe forum :)

horia

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mar 01 Feb 2011, 01:15

horia a scris:Treaba e ca am obosit sa iau de la inceput faza cu combinatul de la galati
cu cele de porci cu industria usoara si chiar cu cea grea cit se poate de grea ... ce poate fi mai greu decit nave maritime ... si asa ceva se exporta ! iti vine sa crezi ?
Asa si ? Se mai exportau unele chestii, sint convins. Dar in ansamblu, industria inghitea bani, cum spuneam, si multi. Si oricum, ce ma intereseaza, cind de trait se traia cum se traia, si asta stiu foarte bine ca am trait-o si eu pe pielea mea ? Adica sa ma simt mindru ca exportam vapoare, cind stateam in frig si foame si mureau batrinii de frig ? Serios, cam cit de spalat pe creier sa ajungi sa gindesti in felul asta ?

Restul nu mai comentez ca n-are rost.

Bun, cred ca s-a lamurit treaba. Deci asta e exemplul tau cel mai bun de ce putem noi face de capul nostru, "marile realizari" ale perioadei 65 - 75, ignorind complet cosmarul de dupa aia din anii 80. Ramin la preferinta pentru indicatiile pretioase de la occidentali, capitalistii cei putrezi.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Thanatos la data de Mar 01 Feb 2011, 08:39

Prietene, stiu ca nu vbesti cu sarmanii cu duhul dar acum nu pot sa ma abtin! Mai citeste si tu, sa vezi cam cum am stat cu datoria aia si de ce a tre sa o plateasca Ceausescu repede-repede. E neste chestii acilisea, le gasesti daca nu esti orb. Mai mult, la sfarsitul lunii iulie-parca- 89 datoria a fost achitata si, mai mult, se mai stransesera aproape 10 miliarde dolari peste.
Acum, legat de infometare si inghetare...pai, drag prieten portocaliu, unde crezi tu ca mergea mare parte din haleala si energie? Nu cumva la aceia care ne plangeau de mila pe la neste posturi de radio? Si de unde ai scos zeci si sute de mii de oameni morti din aceste motive? Din cate imi aduc aminte, pe acea vreme populatia crestea intr-un ritm destul de sustinut. Acum scade intr-un ritm si mai sustinut.Asa incat... am mai citit pe aici cum ca romanii ar fi cei mai hoti. Pe scurt: ma aflam-in toamna- la un service . La un mom dat a aparut o masina din care au coborat doi flacai. Nu vbeau romaneste. Au intrebat de stapanul firmei, l-am chemat si am facut pe traducatorul. Ce crezi? Lucrau-sefi, desigur- la firma care castigase licitatia pt acoperirea asfaltica a centurii Bucurestiului si venisera si ei sa vanda cateva zeci de mc de asfalt, le iesise nitel in plus. Il turnau. nivelau, totul pt numai 80000 euro, fara factura. Erau scotieni! Asta asa, sa vezi ca nu numai romanii sunt manglitori!
Nu mai lua apararea firmelor straine, ma faci sa dau din casa...si nu vreau, deocamdata. Pt tine numai, ca un preambul, prin natura serviciului am fost -aproape -obligat sa lucrez in cateva dintre cele mai mari firme prezente in romanica. Nici macar nu banuiesti... nici macar nu visezi... Te rog eu, poti spune orice, dar orice in afara de cinste in privinta lor. Nici nu stiu cu ce ar tre sa incep:cu politica de monopol? cu diminuarea profiturilor prin artificii, firme-fantoma, capuse, cararea banilor afara?cu spaga data politicienilor?
Thanatos

Data de inscriere : 25/05/2010
Varsta : 57

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Mar 01 Feb 2011, 11:09

Bradut Florescu, unul din "vechii" publicitatii romanesti, si-a incheiat contractul cu Realitatea Catavencu, unde coordona strategia de comunicare a grupului, si a plecat in Thailanda.

IATA CE ARTICOL A SCRIS, DUPA CE A PLECAT :

Rostul

Romaniei i-a disparut rostul. E o tara fara rost, în orice sens vreti voi. O tara cu oameni fara rost, cu orase fara rost, cu drumuri fara rost, cu bani, muzica, masini si toale fara rost, cu relatii si discutii fara rost, cu minciuni si înselatorii care nu duc nicaieri.

Exista trei mari surse de rost pe lumea asta mare: familia (batranii), pamantul si credinta.

Batranii. Romania îi batjocoreste cu sadism de 20 de ani. Îi tine în foame si în frig. Sunt umiliti, bruscati de functionari, uitati de copii, calcati de masini pe trecerea de pietoni. Sunt scosi la vot, ca vitele, momiti cu un kil de ulei sau de malai de care, dinadins, au fost privati prin pensii de rahat. Vite slabe, flamande si batute, asta au ajuns batranii nostri. Caini tinuti afara iarna, fara macar o mana de paie sub ciolane.
Dar, ce e cel mai grav, sunt nefolositi. O fonoteca vie de experienta si întelepciune a unei generatii care a trait atatea grozavii e stearsa de pe banda, ca sa tragem manele peste. Fara batrani nu exista familie. Fara batrani nu exista viitor.

Pamantul. Care pamant? Cine mai e legat de pamant în tara aia? Cine-l mai are si cine mai poate rodi ceva din el? Majestatea Sa Regele Thailandei sustine un program care se intituleaza "Sufficiency Economy", prin care oamenii sunt încurajati sa creasca pe langa case tot ce le trebuie: un fruct, o leguma, o gaina, un purcel. Foarte inteligent. Daca se întampla vreo criza globala de alimente, thailandezii vor supravietui fara ajutoare de la tarile "prietene".
La noi chestia asta se numeste "agricultura de subzistenta" si lui tanti Europa nu-i place. Tanti Europa vrea ca taranii sa-si cumpere rosiile si soriciul de la hypermarketuri frantuzesti si germane, ca de-aia avem UE.
Cantatul cocosilor dimineata, latratul vesel al lui Grivei, grohaitul lui Ghita pana de Ignat, corcodusele furate de la vecini si iazul cu salcii si broaste sunt imagini pe care castratii de la Bruxelles nu le-au trait, nu le pot întelege si, prin urmare, le califica drept niste arhaisme barbare. Sa dispara!

Din betivii, lenesii si nebunii satului se trag astia care ne conduc acum. Neam de neamul lor n-a avut pamant, ca nu erau în stare sa-l munceasca. Nu stiu ce înseamna pamantul, cata liniste si cata putere îti da, ce povesti îti spune si cat sens aduce fiecarei dimineti si fiecarei seri. I-au urat întotdeauna pe cei care se trezeau la 5 dimineata si plecau la camp cu ciorba în sufertas. Pe toti gangavii si pe toti puturosii astia i-au facut comunistii primari, secretari de partid, sefi de puscarii sau de camine culturale. Pe toti astia, care au neamul îngropat la marginea cimitirului, de mila, de sila, crestineste.

Credinta. O mai poarta doar batranii si taranii, cati mai sunt, cat mai sunt. Un strai vechi, cusut cu fir de aur, un strai vechi, greu de îmbracat, greu de dat jos, care trebuie împaturit într-un fel anume si pus la loc în lada de zestre împreuna cu busuioc, smirna si flori de camp. Pus bine, ca poate îl va mai purta cineva. Cand or sa moara oamenii astia, o sa-l ia cu ei la cer pe Dumnezeu.

Avem, în schimb, o varianta moderna de credinta, cu fermoar si arici, prin care ti se vad si tatele si portofelul burdusit. Se poarta la nunti, botezuri si înmormantari, la alegeri, la inundatii, la sfintiri de sedii si aghesmuiri de masini luxoase, la pomenirea eroilor Revolutiei. Se accesorizeaza cu cruci facute în graba si cu un "Tatal nostru" spus pe jumatate, ca trebuie sa raspunzi la mobil. Scuze, domnu parinte, e urgent.

Fugim de ceva ca sa ajungem nicaieri. Ne vindem pamantul sa faca astia depozite si vile de neam prost pe el. Ne sunam bunicii doar de ziua lor, daca au mai prins-o. Bisericile se înmultesc, credinciosii se împutineaza, sfintii de pe pereti se gandesc serios sa aplice pentru viza de Canada .

Fetele noastre se prostitueaza pana gasesc un italian batran si cu bani, cu care se marita. Baietii nostri fura bancomate, joaca la pokere si beau de sting pentru ca stiu de la televizor ca fetele noastre vor bani, altfel se prostitueaza.
Parintii nostri pleaca sa culeaga capsuni si sa-i spele la cur pe vestici. Iar noi facem infarct si cancer pentru multinationalele lor, conduse de securistii nostri.

Suna-ti familia, pune o samanta într-un ghiveci si aprinde o lumanare pentru vii si pentru morti.
FRANZ

Data de inscriere : 09/05/2010
Varsta : 56
Localizare : pe carari de munte

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Mar 01 Feb 2011, 12:17

Am plans.

Admin

Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 58
Localizare : pe val

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Mar 01 Feb 2011, 12:25

Romania nu si-a pierdut rostul.
Dar sint unii care planuiesc ca Romania sa isi piarda rostul pentru romani
iar ceea ce spune el sint efectele acestui plan.
Pacat ca putini vad dincolo de efecte.

horia

Sus In jos

Mesaj Scris de Thanatos la data de Mar 01 Feb 2011, 13:47

ABBA a scris:Am plans.

De ce? Question
Thanatos

Sus In jos

Mesaj Scris de Thanatos la data de Mar 01 Feb 2011, 15:17

Din Jurnalul national de azi, Ceausescu a fost patriot, Basescu nu este!
Cu dedicatie...

Declaraţia a fost făcută de o doamnă, fără să clipească (revoltaţii, scria un filosof, privesc, înfruntându-l, direct în ochii lui Dumnezeu), gravă şi cântărindu-şi atent vorbele, la emisiunea Danei Grecu miercuri, 26 ia­nuarie. Nu ştiu cine era opinenta şi nu am avut timp să aflu, pentru că emisiunea s-a isprăvit. Nu mai ţin minte replica realizatoarei, campioană inteligentă a răspunsului tăios, dar mi s-a părut – pentru prima oară – că e prinsă cu un picior în aer. E greu s-o descumpăneşti pe Dana Grecu. Cum aş fi reacţionat eu, ca reporter, sub privirea distantă şi rece a acelei femei care nu părea lucrătoare de aprozar? Cu ce vorbe ai fi ieşit tu, isteţul meu coleg din presă, dintr-un asemenea clinci? Am încercat să despic, luându-mi distanţă, convingerea acelei femei care juca parcă într-o piesă de Cehov. Nu era genul nostalgicilor complexaţi şi nici n-o puteai suspecta de activism bolşevic la Apaca.

Era Ceauşescu patriot? Needucat, suferind de o patologică grandomanie, putea fi „atotştiutorul” un iubitor al ţării sale? Da, chiar şi primitivii pot iubi. Gorilele, am citit undeva, pot iubi pătimaş. O gorilă îndrăgostită îşi poate ucide fiinţa iubită, din prea multă iubire. Da, în felul lui, asasinând orice drept la opinie, strangulând libertăţile fundamentale ale omului, primitivul Ceauşescu poate fi totuşi bănuit de patriotism. Patriotism în felul lui. Patriotism pentru care foamea gloatei şi conjunctura l-au îmbrâncit la zid şi l-au ciuruit. Din banii împrumutaţi, omorând o generaţie, a realizat investiţii colosale, unele fără îndoială necesare, ca metroul, regularizarea Dâmboviţei (pentru a mă referi doar la Bucureşti) care au adus, pe lângă nenumărate drame şi măceluri de case vechi şi biserici, un spor de modernitate metropolei.

Au fost şi altele, numeroase, care nu pot fi mi­nimalizate sau trecute cu vederea. Ne place ori nu, asta e! Oricum nu şi-a pitit bani în conturi străine. După 20 de ani de căutări şi scormonit le­gende, faptul e dovedit. Ceauşescu nu şi-a ascuns miliarde în conturi româneşti sau străine. De ce? Pentru că – aşa a gândit până la moarte – România era patria şi proprietatea lui. Convins fiind că este proprietarul ţării, a murit sărac. O tot calcula, ca un cămătar primitiv, dar isteţ, omiţând pierderile colaterale de supuşi pe la cozile foamei raţiona­lizate (azi, foamea nu mai e raţiona­lizată, e în sfârşit liberă, foamea îşi poate face de cap). Drepturile la vi­sare şi demnitate erau prea abstracte pentru pragmatismul unui lider incult, dar strângător.

De ce a aruncat anatema nepatriotismului asupra lui Băsescu acea femeie în emisiunea Danei Grecu? Încerc să mă gândesc dacă, cercetat la conturi, preşedintele actual, în legătură cu care se scanda la Iaşi „Băsescu, Băsescu/Mai rău ca Ceau­şescu”, ar ieşi sărac. E averea lui Băsescu ţara, pe care o iubeşte până la mistuirea de sine, sau averea lui, consistentă şi neştiută, e sub nume propriu, înghesuită prin cine ştie ce seifuri şi cotloane ale planetei? E averea lui patria, ambiţie faraonică, dar sinceră a dictatorului comunist, sau România pentru Băsescu e doar feuda pe care o stoarce cu o nepoto­lită sete? De avere şi de putere. A lui şi a camarilei. De ce scandează în pieţe oamenii, rezervişti/nerezervişti, toţi cei trecuţi prea iute în rezerva de cadre inutile a destinului, că Băsescu e mai rău ca Ceauşescu? De ce unii mai îndârjiţi îl cer, fără echivoc, la zid? Groaznic subiect, interogaţii pe muchie.

România azi e făcută terci. E, din Europa, prima ţară predispusă foamei. E prima în mai toate clasamentele nenorocirii. Un tip mic şi chel, cu un formidabil simţ al pros­tirii mulţimii, ca Hitler şi, de ce nu, ca Ceauşescu, fiindcă şi el avea un simţ al prostirii maselor, a instaurat haosul. Elena lui are un serviciu de control propriu care face percheziţii morale şi corporale în judeţe. Unii spun că România post-Băsescu nu-şi va mai reveni niciodată. Nici eu nu mai cred, în condiţiile distrugerii simţului moral al poporului, în între­gul său şi pe bucăţele, că vom mai renaşte vreodată. Pe străzi umblă, fără să se simtă jenate, jerpelitele pufoaice Băsescu. În curând ne va îmbrăca în altele, nou-nouţe, fiindcă frigul ne va năuci pe cei mai mulţi până la următoarea pomană electorală.

Da, doamnă, pe care nu vă ştiu. Aţi spus curajos, înfruntând parcă un adversar nevăzut, un adevăr. Ceauşescu nu şi-a pus nimic pe numele lui, fiindcă era convins că ţara îi aparţine, iar poporul, prostit, îndoctrinat, îl va iubi veşnic. Băsescu nu crede că poporul îl va iubi veşnic, iar el nu iubeşte şi nu va iubi niciodată România. Se comportă cu ea ca într-un bordel cu o ştoarfă. I-a plătit voturile şi, ca atare, o stoarce şi o umileşte cum are chef. Te-am luat pe bani? Atunci stai în toate poziţiile. În plus, trebuie să-mi scot cheltuiala, însutit, înmiit. Am intrat cu un leu, trebuie să ies cu miliarde. „Ce ...a mea!” (citat exact).

Da, doamnă, poate nu-s convins că aveţi integral dreptate în privinţa fostului dictator, dar aveţi cu asupra de măsură în privinţa actualului, afirmând limpede că nu este patriot. Patriotismul este o licoare tare pe care experimentatul băutor nu a încercat-o niciodată. Este băută doar de sfinţii şi zeii neamului, ca şi de ţăranii care au albit în istorie, cu oasele lor, câmpurile de luptă. E prea târ­ziu pentru un experiment nobil în chimia sufletească a preşedintelui. Băsescu n-a fost, nu este şi nu va fi niciodată un iubitor de ţară. Cu atât mai puţin de popor, gloata care-l ovaţiona ieri şi azi îl huiduie. Ci doar un mercenar al banului şi al puterii. Aşa cred mulţi, aşa cred şi eu. Ne­dezlegându-ne de el la timp, România moare, dacă nu cumva chiar a murit, iar noi prohodim ca proştii pe marginea unui sicriu în care mortul a putrezit de mult. Iar mortul eşti tu, sunt eu, suntem noi.
Thanatos

Sus In jos

Mesaj Scris de Thanatos la data de Mar 01 Feb 2011, 15:29

Din acelasi ziar aflam faptul ca ministerul sanatatii a demarat actiunea de desfiintare a spitalelor-alea facute de Ceausescu. Leg stirea de intamplarea recenta in care un tanar profesor de sport a pierdut un brat-taiat de tren-, l-a recuperat si...si in tot judetul nu s-a gasit un singur spital in care sa fi fost operat, sa-i fi fost salvata mana. La bucuresti a ajuns mult prea tarziu. Si ma mai gandesc cu groaza la posibilitatea producerii unui seism...
Ce spui, Orange?
Thanatos

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Mar 01 Feb 2011, 16:42

Ma mai intrebi de ce si dupa ce ai postat tu? Jelesc si eu "mortul " meu!

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Thanatos la data de Mier 02 Feb 2011, 12:48

Nu va pierdeti speranta! In curand, evenimente interesante! Tineti aproape! Very Happy
Thanatos

Sus In jos

Mesaj Scris de Lia la data de Mier 02 Feb 2011, 13:49

Si eu care abia imi mai tarasc rutina... Crying or Very sad
Lia

Data de inscriere : 07/08/2010
Varsta : 39

Sus In jos

Mesaj Scris de Thanatos la data de Mier 02 Feb 2011, 14:08

Lia a scris:Si eu care abia imi mai tarasc rutina... Crying or Very sad
Ei lasa, ca te dezmortesti tu in curand.
Thanatos

Sus In jos

Mesaj Scris de Lia la data de Mier 02 Feb 2011, 14:22

Ai tu ac de cojocul meu?
Lia

Sus In jos

Mesaj Scris de Thanatos la data de Mier 02 Feb 2011, 14:28

Lia a scris:Ai tu ac de cojocul meu?
Nu eu, viatza!
Thanatos

Sus In jos

Mesaj Scris de Lia la data de Mier 02 Feb 2011, 14:32

Mi-a tras-o de atatea ori...Incep sa cred ca sunt nascuta pt asta..
Lia

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Mier 02 Feb 2011, 15:51

Thanatos a scris:Nu va pierdeti speranta! In curand, evenimente interesante! Tineti aproape! Very Happy

Ai mai promis asta o data, mai in vara....eu nu te mai cred!

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Thanatos la data de Mier 02 Feb 2011, 16:10

ABBA a scris:
Thanatos a scris:Nu va pierdeti speranta! In curand, evenimente interesante! Tineti aproape! Very Happy

Ai mai promis asta o data, mai in vara....eu nu te mai cred!
Dap! Stiu. Problema ta!
Thanatos

Sus In jos

Mesaj Scris de selene la data de Mier 02 Feb 2011, 16:40

la piatra neamt, cu ocazia serbarilor zapezii a venit sarcina de la judet sa fie scosi copiii afara pe partie...era o posibilitate sa vina Elena cea noua
mi-a fost o sila Sad
selene

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Mier 02 Feb 2011, 16:52

Credeti ca ceea ce se intampla acum la Cairo ar putea fi un scenariu posibil la noi? Ma refer la existenta a doua tabere , pro si contra , la aspectul de razboi civil!

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de selene la data de Mier 02 Feb 2011, 16:55

eu sper ca nu se va ajunge la asta Sad
selene

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Mier 02 Feb 2011, 17:13

Neeeeeeeee... n-avem sanje-n banana cum au arabii. Odata la 100 ani rabufnim si noi si nici atunci nu stim sa o facem ca lumea.
FRANZ

Varsta : 56
Localizare : pe carari de munte

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mier 02 Feb 2011, 18:43

Thanatos, am mai vazut eu gargara si barbi dar ca la tine mai rar ... sint atit de multe si de timpite ca efectiv n-am timp sa stau sa le raspund. Si de altfel sint constient ca n-are nici un rost. Vorba ta, sa vezi ce-o sa-ti spun eu cind o sa am timp ... Smile decit ca din pacate n-o sa am niciodata. Laughing
De curiozitate, tu pe vremea lui Ceasca erai activist de frunte, asa-i ? Povesteste-ne si noua pe unde-ai fost, ce-ai facut, cum puneai oamenii sa aplaude la osanalele pentru sefu, pardon tovarasu ... ar putea fi interesant.
Altfel, vreau sa sper ca nimeni altcineva pe-aici nu-l ia in serios. Dar din ce-am vazut nu-mi fac iluzii.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 8 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare