celelalte cuvinte

Cine e de vina ?

Pagina 6 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Cine e de vina ?

Mesaj Scris de Thanatos la data de Joi 20 Ian 2011, 10:31

Dap! Au intrat americanii fara probleme in Afganistan...de-aia mor pe capete acum! Iar in Vietnam, desigur, civilii lor au omorat cateva zeci de mii de soldati...americani! Simplu, nu?
Thanatos

Data de inscriere : 25/05/2010
Varsta : 57

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Joi 20 Ian 2011, 11:46

Thanatos a scris:Dap! Au intrat americanii fara probleme in Afganistan...de-aia mor pe capete acum!
Ei, nu mor chiar pe capete. Mai mor citiva, desigur, ca e totusi un mic razboi. N-avea tu grija lor, o sa-si atinga scopurile, o sa puna un guvern marioneta si intr-un an - doi o sa plece. La urma tot ei o sa rida, sau se indoieste cineva de asta ?

Thanatos a scris:Iar in Vietnam, desigur, civilii lor au omorat cateva zeci de mii de soldati...americani! Simplu, nu?
N-ai inteles ce-am zis. Sau te faci ca n-ai inteles. Dar n-are rost sa-ti explic.
Orion

Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Joi 20 Ian 2011, 11:49

horia a scris:
vlad_sim a scris:
Hai sa fim seriosi. Nu eram noi in stare de asa ceva.
Vietnamul a fost sustinut puternic de rusi si de chinezi, si in plus americanii s-au batut mai mult singuri, prin opozitia civila de acasa. Altfel nu s-ar fi pus problema invingatorului.
Afghanistanul a fost sustinut de americani, pe vremea invaziei sovietice (ceea ce, nu-i asa, le-a dat mari batai de cap mai tirziu, cind Bin Laden s-a intors impotriva lor). Dupa aia in 2002 americanii au intrat in ei fara probleme.
- ai uitat sa zici ca finlanda era ajutata de clima si relief ... nu-i asa ?
Very funny.
Tot respectul pentru ce-a reusit Finlanda sub Mannerheim, dar pina la urma au mincat bataie, cum era inevitabil. Macar le-au dat rusilor a run for their money, ceea ce desigur e mult mai mult decit am fi fost vre-odata in stare noi.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Joi 20 Ian 2011, 12:04

ABBA a scris:Vlad, cu tot respectul, aici ai scrantit-o rau de tot!

Probabil ca nu mai e acum nevoie de scoli in plus. N-am auzit sa fie asta o problema, lipsa scolilor ca atare. Dar conditiile mizere erau atunci ca si acum, de fapt mai rau. Nu vreau sa intru in detalii prea mult ca n-are rost, un singur aspect important: atunci bac-ul era o formalitate, nu conta. Ceea ce era un semn foarte relevant pentru minciuna si falsitatea intregului sistem. Acum de bine de rau mai il pica unii.

Intai sa-ti zic cum e cu scolile: este inca mare nevoie de scoli, grav este ca se construiesc acolo unde nu mai exista populatie scolara! Sunt zeci de comune la mine in judet (si la fel peste tot in tara) care nu mai au nici 10 copii la scoala, dar le-a facut Primaria scoli la standarde europene! Bani aruncati pe fereastra! La fel ca intentia Lenutei Udrea de a construi sali polivalente in mediul rural!
Pai si n-ai spus ce era mai important, de unde rezulta ca e nevoie mare de alte scoli ? Ca eu chiar n-am auzit de asta, am auzit de multe alte probleme ale invatamintului dar de asta nu. Din ce scrii, dimpotriva, se face risipa. Smile Sigur, la timpitii astia care ne conduc nu ma mira nici asta cu scolile nici cu salile de sport (parca n-a mai facut pina la urma, sau a facut doar citeva). Oricum, daca nu arunca banii pe scoli inutile sau sali de sport, ii arunca pe frunzulita, dar de aruncat tot ii arunca, nu ?

ABBA a scris:Cat despre bac, asta e cireasa de pe tort , m-ai lasat masca! Pai, bacul pe vremea lui Ceasca se dadea serios, se luau note mici si se pica pe bune! La fel si admiterea la facultate! Era examen adevarat si nu intrau toti semianalfabetii!Tu cand ai dat bacul? Atunci sau acum?
Am dat pe vremea lui Ceasca, si stiu foarte bine ca bac-ul era o formalitate. N-am auzit de nimeni sa pice la bac pe vremea mea. Nu cumva confunzi cu admiterea in liceu, treapta I ? Ala da, era examen serios, mai ales la liceele mai bune, pentru ca erau locuri limitate si concurenta mare.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Thanatos la data de Joi 20 Ian 2011, 12:05

Dap, ai dreptate. De fapt chiar si-au propus sa plece anul asta parca, dar intre timp au mai trimis ceva trupe. Motive de ras? Numai un nebun ar putea sa se amuze dupa ce a facut ce-a facut! (Chiar, cred ca s-au tavalit -si inca o fac- de ras si dupa Vietnam, Coreea, Irak...)
Nu tre sa-mi explici cum au stat lucrurile in privinta Vietnamului. Am depasit de mult faza documentarii din filme gen Rambo. Mai stim si noi cate ceva.
Thanatos

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Joi 20 Ian 2011, 12:31

vlad_sim a scris: Cine sa aiba interes sa murim de foame si de frig ? N-o sa se intimple asa, nu e stilul europenilor. (A fost stilul rusilor in 45, da, ei ne-au luat tara si ne-au adus comunismul pe cap. Intre timp s-au mai schimbat lucrurile.) Scopul lor e, cum am zis, sa ne puna la munca si sa faca profit de pe urma noastra. Si sa mergem pe la ei sa le facem muncile grele, la cules de capsuni sau sa le stergem bartinii la fund. Ceea ce pina la urma e si in interesul nostru, ca oricum singuri nici de atit nu sintem in stare. Asta e.

Chiar daca asa ar fi cum spui tu ... nu ma pot impaca cu ideea asta , cu conditia asta si tare ma tem ca cei care gindesc asa ca tine ... si nu sint putini, ajuta ca lucrurile sa ajunga exact asa cum ai aratat tu...

Pe tine te multumeste o asfel de conditie ? Nu iti doresti mai mult ?
Nu crezi ca meritam mai mult ? o soarta mai buna ?
De ce sa ne resemnam ?
De ce sa avem o mentalitate de invinsi ? cui ar folosi asta ? noua ?

oricum singuri nici de atit nu sintem in stare.
- singuri am fi instare de multe chestii la care tu nici nu ai curaj sa visezi ... in cativa ani ne-am reveni miraculos din tot marasmul actual ... chestia e ca nu sintem lasati singuri ;)

horia

Data de inscriere : 22/05/2010

http://ipoteze.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Thanatos la data de Joi 20 Ian 2011, 12:55

Ei, Horia, lasa! Poate omul are dreptate, nu-i asa? Prin prisma rezultatelor... Si daca am avut primul oras din lume iluminat cu gaz, electricitate, la ce ne-a slujit? Sunt sate in care inca nu a ajuns curentul. Merge si lumanarea. Si primul stilou, si primul vagonet pe sina-culmea, si sistem de macaz- si sonicitate, si auto aerodinamic, si motor cu reactie, si insulina, antirabic-vaccin, desigur, si Brancusi, si teatru absurd, si racheta in trepte, si primul avion...
Thanatos

Sus In jos

Mesaj Scris de . la data de Joi 20 Ian 2011, 15:55

domnilor, pe mine m-ati convins!
si totudi: cine-i de vina!
iote ce a concluzionat o minte luminata: „ Absenţa creşterii economice este marea dezamăgire acum, când ne apropiem de finalul acestui acord".
e unu Jeffrey Franks, şeful misiunii Fondului în România!

.

Data de inscriere : 17/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Joi 20 Ian 2011, 16:33

De Basescu & Boc nici nu mai vorbim. Ca ei sunt vinovati pe primul loc, la mare distanta de locul doi...
FRANZ

Data de inscriere : 09/05/2010
Varsta : 56
Localizare : pe carari de munte

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Joi 20 Ian 2011, 22:45

horia a scris:
vlad_sim a scris: Cine sa aiba interes sa murim de foame si de frig ? N-o sa se intimple asa, nu e stilul europenilor. (A fost stilul rusilor in 45, da, ei ne-au luat tara si ne-au adus comunismul pe cap. Intre timp s-au mai schimbat lucrurile.) Scopul lor e, cum am zis, sa ne puna la munca si sa faca profit de pe urma noastra. Si sa mergem pe la ei sa le facem muncile grele, la cules de capsuni sau sa le stergem bartinii la fund. Ceea ce pina la urma e si in interesul nostru, ca oricum singuri nici de atit nu sintem in stare. Asta e.
Chiar daca asa ar fi cum spui tu ... nu ma pot impaca cu ideea asta , cu conditia asta si tare ma tem ca cei care gindesc asa ca tine ... si nu sint putini, ajuta ca lucrurile sa ajunga exact asa cum ai aratat tu...

Sincer, nu.
Nu pot spune ca ma multumeste, dar daca mai mult nu se poate. Ai tu alta propunere ? Pe termen scurt mie mi se pare ca e inevitabil, asta trebuie sa se intimple. Oricum e un pas inainte fata de situatia actuala. Dupa care, ramine de vazut, poate in 50 - 100 de ani ajungem si noi sa ne apropiem cit de cit de nivelul lumii civilizate, asta daca nu apar alte probleme intre timp, ceea ce se poate intimpla oricind. Putem spera, ca noi oricum nu mai apucam.

horia a scris:
oricum singuri nici de atit nu sintem in stare.
- singuri am fi instare de multe chestii la care tu nici nu ai curaj sa visezi ... in cativa ani ne-am reveni miraculos din tot marasmul actual ... chestia e ca nu sintem lasati singuri Wink
Nu sint deloc convins de asta.
In primul rind, ce intelegi prin "singuri" ? Mai precis, ii incluzi si pe tigani in treaba asta ? Daca da, eu zic ca s-a terminat, n-am fi in stare de absolut nimic. Daca nu, adica daca printr-o minune ar disparea tot restul lumii inclusiv tiganii nostri, si ne-am trezi dintr-odata singuri, eu stiu ? Sa nu uitam ca de la restul lumii ne-a venit tot, electricitate, TV, internet, masini, medicamente, bani de autostrazi (ca sa dau citeva exemple la intimplare). Si deasemenea sa nu uitam ca Romania aia din anii 30, care de bine de rau e cea mai buna stare in care am fost vre-odata, a fost facuta cu un mare aport al strainilor, vezi unirea de la 1859 si razboiul Crimeii. Ce-au facut boierii cind au vazut ca se-ngroasa gluma cu rusii ? Au cerut domn strain. Or fi stiut ei ceva.
Daca am ramine numai noi, asa de capul nostru, eu cred ca am incepe printr-o involutie serioasa. Dupa care oricum, e mai greu de zis ce s-ar intimpla. Sincer n-as vrea sa fac experimentul.

menisc a scris:iote ce a concluzionat o minte luminata: „ Absenţa creşterii economice este marea dezamăgire acum, când ne apropiem de finalul acestui acord".
Pai, sa se-nvete minte sa ne mai dea si alta data. Smile
Eu nu stiu cum dracu au crezut ei ca o sa avem noi crestere economica, sub conducerea luminata Basescu - Boc, si pina nu se reia activitatea normala in Europa. Eu unul pot spune ca n-am crezut, si cred ca nici ei n-au crezut, ca nu-i consider chiar atit de prosti. Probabil spune si el ce trebuie sa spuna.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Joi 20 Ian 2011, 23:51

vlad_sim a scris:
horia a scris:Pe tine te multumeste o asfel de conditie ? Nu iti doresti mai mult ?
Sincer, nu.
Nu pot spune ca ma multumeste, dar daca mai mult nu se poate. Ai tu alta propunere ? Pe termen scurt mie mi se pare ca e inevitabil, asta trebuie sa se intimple. Oricum e un pas inainte fata de situatia actuala. Dupa care, ramine de vazut, poate in 50 - 100 de ani ajungem si noi sa ne apropiem cit de cit de nivelul lumii civilizate, asta daca nu apar alte probleme intre timp, ceea ce se poate intimpla oricind. Putem spera, ca noi oricum nu mai apucam.
Normal ca nu se poate mai mult. Pentru ca nu se vrea mai mult. De ce spun asta ? Dupa razboiul al doilea, nemtii au trait pe cartela si ratie pana au pus tara pe picioare. La noi situatia e mult mai simpla. Dar, spre deosebire de ei, noi in loc sa punem tara pe picioare prin munca, preferam sa o vindem bucata cu bucata.
vlad_sim a scris:
horia a scris:oricum singuri nici de atit nu sintem in stare.
Nu sint deloc convins de asta.
In primul rind, ce intelegi prin "singuri" ? Mai precis, ii incluzi si pe tigani in treaba asta ? Daca da, eu zic ca s-a terminat, n-am fi in stare de absolut nimic. Daca nu, adica daca printr-o minune ar disparea tot restul lumii inclusiv tiganii nostri, si ne-am trezi dintr-odata singuri, eu stiu ? Sa nu uitam ca de la restul lumii ne-a venit tot, electricitate, TV, internet, masini, medicamente, bani de autostrazi (ca sa dau citeva exemple la intimplare). Si deasemenea sa nu uitam ca Romania aia din anii 30, care de bine de rau e cea mai buna stare in care am fost vre-odata, a fost facuta cu un mare aport al strainilor, vezi unirea de la 1859 si razboiul Crimeii. Ce-au facut boierii cind au vazut ca se-ngroasa gluma cu rusii ? Au cerut domn strain. Or fi stiut ei ceva.
Daca am ramine numai noi, asa de capul nostru, eu cred ca am incepe printr-o involutie serioasa. Dupa care oricum, e mai greu de zis ce s-ar intimpla. Sincer n-as vrea sa fac experimentul.
Dar ce mai Vladut, tiganii n-au voie sa munceasca ? Sau ei au doua perechi de boase si n-au voie.

vlad_sim a scris:
menisc a scris:iote ce a concluzionat o minte luminata: „ Absenţa creşterii economice este marea dezamăgire acum, când ne apropiem de finalul acestui acord".
Pai, sa se-nvete minte sa ne mai dea si alta data. Smile
Eu nu stiu cum dracu au crezut ei ca o sa avem noi crestere economica, sub conducerea luminata Basescu - Boc, si pina nu se reia activitatea normala in Europa. Eu unul pot spune ca n-am crezut, si cred ca nici ei n-au crezut, ca nu-i consider chiar atit de prosti. Probabil spune si el ce trebuie sa spuna.
Vlad, cum iti explici ca Bulgaria aia mult sictirita de noi a reusit sa treaca peste criza fara ajutorul FMI ?
FRANZ

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Vin 21 Ian 2011, 02:18

FRANZ a scris:
vlad_sim a scris:Nu pot spune ca ma multumeste, dar daca mai mult nu se poate.
Normal ca nu se poate mai mult. Pentru ca nu se vrea mai mult. De ce spun asta ? Dupa razboiul al doilea, nemtii au trait pe cartela si ratie pana au pus tara pe picioare. La noi situatia e mult mai simpla. Dar, spre deosebire de ei, noi in loc sa punem tara pe picioare prin munca, preferam sa o vindem bucata cu bucata.
Nu ne comparam noi cu nemtii. Inainte de razboi, Germania era a 2-a putere economica si prima putere stiintifica a lumii.

FRANZ a scris:
vlad_sim a scris:In primul rind, ce intelegi prin "singuri" ? Mai precis, ii incluzi si pe tigani in treaba asta ? Daca da, eu zic ca s-a terminat, n-am fi in stare de absolut nimic.
Dar ce mai Vladut, tiganii n-au voie sa munceasca ? Sau ei au doua perechi de boase si n-au voie.
Ba da, au. Du-te si zi-le si lor treaba asta. Smile

FRANZ a scris:
vlad_sim a scris:Pai, sa se-nvete minte sa ne mai dea si alta data. Smile
Vlad, cum iti explici ca Bulgaria aia mult sictirita de noi a reusit sa treaca peste criza fara ajutorul FMI ?
Habar n-am. Nici nu stiu in ce masura au trecut ei peste criza. A, ca n-au luat bani de la FMI ? Nu stiu, poate ca n-au asa multi capsunari si atunci au avut o criza mai usoara. Poate n-au avut nici speculatiile noastre imobiliare absurde. Habar n-am ce economie au ei. Oricum din cite stiu sint in continuare mai jos decit noi ca nivel de trai, cu toata criza. Grecii care o duc infinit mai bine decit noi au luat bani mult mai multi, si cu mult mai mult scandal.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Vin 21 Ian 2011, 08:49

vlad_sim a scris:
horia a scris:
Sincer, nu.
Nu pot spune ca ma multumeste, dar daca mai mult nu se poate. Ai tu alta propunere ? Pe termen scurt mie mi se pare ca e inevitabil, asta trebuie sa se intimple. Oricum e un pas inainte fata de situatia actuala.

Daca nu te multumeste e bine ... iata un punct de vedere cit de cit comun chiar daca nu merge prea departe.
Da propuneri as avea ... dar ce folos ?

In primul rind, ce intelegi prin "singuri" ? Mai precis, ii incluzi si pe tigani in treaba asta ? Daca da, eu zic ca s-a terminat, n-am fi in stare de absolut nimic. Daca nu, adica daca printr-o minune ar disparea tot restul lumii inclusiv tiganii nostri, si ne-am trezi dintr-odata singuri, eu stiu ? Sa nu uitam ca de la restul lumii ne-a venit tot, electricitate, TV, internet, masini, medicamente, bani de autostrazi (ca sa dau citeva exemple la intimplare).

Noi doi functionand pe lungimi de unda total diferite, comunicarea e dificila, aluziile nu ajung la tina, de parca am vorbi limbi diferite si uneori e nevoie de traducere... ok am sa traduc.

Prin singuri inteleg sa fim lasati sa ne conducem tara singuri in propriul nostru interes,
profitul adus de munca noastra sa isi verse profitul aici, nu in afara,
profitul adus de resursele naturale, lafel.
Prin singuri mai inteleg sa nu mai depindem odata si odata pe pretioasele indicatii venite din afara
Prin singuri inteleg sa nu mai fim condusi de cozile de topor are intereselor transnationale
Chestii pe cit de evidente pe atit de dificil de observat.

Cu ocazia asta raspund si la intrebarea cine e de vina ...
Vina e impartita in masura in care intr-o agresiune si victima are vina ei ... nu numai agresorul.
Partea noastra de vina este partea victimei, ca sintem slabi, ca ne lasam furati... ca nici macar nu observam asta...
Intotdeauna puterea celor puternici isi trage seva din slabiciunea celor slabi.
Cine e partea cealalta ? unde e agresorul ? nu va spun... incercati sa descoperiti singuri ... nu e greu,
e acolo unde se varsa profitul tarii.

horia

Sus In jos

Mesaj Scris de Thanatos la data de Vin 21 Ian 2011, 10:45

Adevarul este ca am pierdut o sansa extraordinara, ivita prin schimbarea de dupa 89. Fara datorii, chiar cu ceva bani in conturi...Din pacate, la conducere nu au venit cei capabili, competenti. toti politicienii de dupa 89, dar toti, au furat de-au rupt, nu si-au urmarit decat interesele personale. Au adus tara intr-o situatie aproape fara iesire.
Vinovati? Raspunsul este simplu: toti! Noi toti!
Thanatos

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Vin 21 Ian 2011, 11:55

Thanatos a scris:Adevarul este ca am pierdut o sansa extraordinara, ivita prin schimbarea de dupa 89. Fara datorii, chiar cu ceva bani in conturi...Din pacate, la conducere nu au venit cei capabili, competenti. toti politicienii de dupa 89, dar toti, au furat de-au rupt, nu si-au urmarit decat interesele personale. Au adus tara intr-o situatie aproape fara iesire.
Vinovati? Raspunsul este simplu: toti! Noi toti!

Nu ... nu chiar toti mai sint si exceptii
Iar asa cum aratam mai sus vina nu se imparte in mod egal.
Nu stiu daca asta ai vrut sa spui dar asa se intelege si asta nu ne face bine.
horia

Sus In jos

Mesaj Scris de Thanatos la data de Vin 21 Ian 2011, 12:09

Nu am spus ca toti suntem vinovati in aceeasi masura. Dar mai conteaza? Un singur lucru stiu, ca nu exista nevinovati. Nu ca ar fi furat in mod direct, dar tacerea, pasivitatea, inactiunea, acest comportament i-a transformat pe cei despre care spui in complici. Si, uneori, a fi complice este mai grav decat a fi faptuitor.
Thanatos

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Vin 21 Ian 2011, 16:17

Thanatos a scris:Nu am spus ca toti suntem vinovati in aceeasi masura. Dar mai conteaza? Un singur lucru stiu, ca nu exista nevinovati. Nu ca ar fi furat in mod direct, dar tacerea, pasivitatea, inactiunea, acest comportament i-a transformat pe cei despre care spui in complici. Si, uneori, a fi complice este mai grav decat a fi faptuitor.

adica daca tu mergi pe strada
iei o ranga in cap si iti ia banii si ceasu ...
te mai baga si la puscarie ca vinovat ?

cam asa ?

sau te baga si pe tine si pe hot el ca te-a lovit
si tu ca nu te-ai ferit :))

horia

Sus In jos

Mesaj Scris de Thanatos la data de Vin 21 Ian 2011, 16:31

Nu este acelasi lucru, si stii bine asta! Vezi mobilizarea pentru demonstratii.
Thanatos

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Vin 21 Ian 2011, 17:11

Eu inca nu pot sa inteleg faptul ca un colonel in rezerva al armatei romane a fost amendat pentru faptul ca se plimba pe trotuarul unei strazi din capitala, fara sa scandeze lozinci, fara sa deschida gura macar, avand atarnate de o parte si de alta a corpului doua pancarte anti-guvern si presedinte, cica datorita faptului ca a participat la o ADUNARE publica neautorizata. Adunarea unui om cu pancartele lui ???
Fir-ar mama ei a dracului de treaba, daca avea inscriptionat acelasi lucru pe un tricou si se plimba pe strada, deznodamantul ar fi fost acelasi ?
FRANZ

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Vin 21 Ian 2011, 19:06

Ar fi o chestie sa apara mii de oameni pe strada cu tricouri inscriptionate la fel, cu lozinci anti-guvern!

Admin

Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 58
Localizare : pe val

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Vin 21 Ian 2011, 21:40

horia a scris:Prin singuri inteleg sa fim lasati sa ne conducem tara singuri in propriul nostru interes,
profitul adus de munca noastra sa isi verse profitul aici, nu in afara,
profitul adus de resursele naturale, lafel.
Prin singuri mai inteleg sa nu mai depindem odata si odata pe pretioasele indicatii venite din afara
Pai da, dar ai cu cine ?
Din gura e usor. Dar ca sa faci sa mearga treaba de-adevaratelea, ar trebui sa faci o multime de chestii, cum ar fi justitie pe bune, politie pe bune, eradicare pe bune a coruptiei. Crezi tu ca putem noi face toate astea singuri ? Mie nu mi se pare ca am dat semne pina acum.
In plus, ce intelegi prin "profitul adus de munca noastra" ? Dai voie lui Renault sa vina sa cumpere Dacia, sa faca o treaba aici ? Daca nu - n-ai nici o sansa. Daca da, o sa vrea sa-si ia profitul acasa sa faca cu el ce vrea el, altfel nu vine.

horia a scris:Cu ocazia asta raspund si la intrebarea cine e de vina ...
Vina e impartita in masura in care intr-o agresiune si victima are vina ei ... nu numai agresorul.
Partea noastra de vina este partea victimei, ca sintem slabi, ca ne lasam furati... ca nici macar nu observam asta...
Si aici simplifici prea tare. N-au venit americanii cu armata peste noi. Asa-zisa agresiune s-a facut prin cozi de topor, cum le zici, care fac parte dintre noi, si care stiau foarte bine ce fac (admitind ca ideea ta ar fi corecta, ceea ce in mare parte nu e). Si nu e ca si cum ar fi numai citiva corupti in Romanica, si taman aia s-au nimerit sa conduca. E plina tara de corupti, hoti, mitocani si chiar criminali, din pacate. Si aia tot dintre noi fac parte.

Deci inca o data (vorba cuiva). Eu am impresia ca tu functionezi pe sistemul "daca toti am fi cinstiti si am face ce trebuie, si ne-am mai si pricepe, ce minunat ar fi". Sigur, asa e, ar fi minunat, din pacate premisa e complet falsa.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de . la data de Sam 22 Ian 2011, 14:14

ABBA a scris:Ar fi o chestie sa apara mii de oameni pe strada cu tricouri inscriptionate la fel, cu lozinci anti-guvern!
poate or avea mai multe succesuri!
unii, 88 la numar, nu au avut: Tribunalul Muncipiului Bucuresti a decis joi plata cheltuielilor de judecata cerute de Banca Comerciala Romana clientilor nemultumiti, de 100.000 lei, in procesul de suspendare a platii ratelor!
cine-i de vina?!

.

Data de inscriere : 17/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Dum 23 Ian 2011, 00:02

Iata ce se poate intimpla in lipsa armatei ... de care unii pe aici, in micimea lor, se bucura sa o vada umilita...
http://www.youtube.com/watch?v=W5gihbnj-EM

Documentarul de exceptie are multe invataminte
am aratat doar unul din ele.
Oare asemenea grozavii s-au intimplat doar o singura data ?
Sa nu uitam vorba care spune asa:
- ce s-a intimplat doar o singura data este posibil sa nu se mai intimple niciodata
- dar ceea ce s-a intimplat de doua ori sigur se va mai intimpla si a treia oara.
Si oricum, e bine sa nu uitam!

horia

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Dum 23 Ian 2011, 00:13

E plina tara de corupti, hoti, mitocani si chiar criminali, din pacate. Si aia tot dintre noi fac parte.
Deci inca o data (vorba cuiva). Eu am impresia ca tu functionezi pe sistemul "daca toti am fi cinstiti si am face ce trebuie, si ne-am mai si pricepe, ce minunat ar fi". Sigur, asa e, ar fi minunat, din pacate premisa e complet falsa.

Nu! eu functionez pe principiul ca cei cinstiti, care fac ce trebuie si cu pricepere ar trebui sa se uneasca odata si sa nu se mai lase condusi de corupti, hoti, mitocani si chiar criminali ... ei nu fac parte dintre noi ci sint de partea cealalta.
Stii ...? hotii sau criminalii sint absolut convinsi in sinea lor ca toata lumea e exact ca ei ... numai ca se prefac cuminti doar de forma.
Ei ii considera pe ceilalti ca facind parte dintre ei !
Dar invers nu ! Niciodata !
horia

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Dum 23 Ian 2011, 15:01

horia a scris:
E plina tara de corupti, hoti, mitocani si chiar criminali, din pacate. Si aia tot dintre noi fac parte.

Nu! eu functionez pe principiul ca cei cinstiti, care fac ce trebuie si cu pricepere ar trebui sa se uneasca odata si sa nu se mai lase condusi de corupti, hoti, mitocani si chiar criminali ... ei nu fac parte dintre noi ci sint de partea cealalta.
Da, bine.
Fac parte din poporul roman. Nu poti sa spui ca sint si ei tot raspunderea si vina strainilor care ne dau indicatii pretioase. Deci daca vrei sa facem dupa capul nostru, trebuie sa facem cumva sa-i rezolvam si pe ei. Si imi pare rau dar eu am mult mai multa incredere in indicatiile pretioase care vin de la straini decit in ce-ar putea face romanii singuri, mai ales in domeniul asta. Din ce-am vazut si eu cit am trait pe-aicea asa rezulta.

Oricum, pina nu te hotarasti daca vrei sa vina Renault sa faca treaba aici, si sa-si ia profitul acasa desigur ca altfel nu vine, nu stiu daca ti-e foarte clar nici tie ce vrei de fapt.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 6 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare