celelalte cuvinte

Cine e de vina ?

Pagina 5 din 11 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Cine e de vina ?

Mesaj Scris de Orion la data de Mar 18 Ian 2011, 23:34

Thanatos a scris:Tocmai citeam ieri...in 2006 s-a reusit sa se atinga pib-ul din 88 ! Marfa!
Care PIB din 88, ala in care agricultura atingea productii record la hectar ? Sau ala in care se produceau un purcoi de lucruri care nu foloseau nimanui, si care nu erau evaluate conform pietei evident, noi traiam in comunism, ce-i aia piata, e un concept capitalist putred, ci conform valorii reale, adica aia scoasa din burta de partid.
In orice caz, era ala obtinut conform devizei "noi ne facem ca muncim, ei se fac ca ne platesc".

horia a scris:Nu stiu daca apelul la istorie poate fi cu ceva mai obiectiv ... nu vreau sa fiu obiectiv si imi dau seama ca nici nu as putea fi nici eu si nici tu...vreau doar sa iti inteleg punctul tau subiectiv de vedere despre toate astea.
Eu incerc sa fiu obiectiv. Chiar daca uneori mai pun si ceva pasiune. Poate nu-mi iese intotdeauna.

horia a scris:Am citit ceva din blogul tau despre revolutie sau despre udrea si nu am gasit mari diferente de opinie.
Normal. L-am dat doar ca raspuns pentru cei care zic ca sint simpatizant PD si fac parte din sefime.

horia a scris:Vad ca tu incerci sa pui o parte din vina pe cei care ar fi nostalgici ai vechiului regim (daca te uiti mai atent asta e doar una din multele diversiuni pe principiul "divide et impera").
Nici vorba, n-am incercat asa ceva. Nu era vorba de vina pentru situatia de acum, discutia a deviat de la subiectul initial.

horia a scris: Daca chiar or mai fi pe undeva citiva nostalgici nustiu e posibil dar nu din cauza lor merge acum tara rau asta e sigur. Si mai sint sigur ca nici aici pe forum nu se gasesc nostalgici propriuzisi asa cum vezi tu. Durerea mea si cred ca si a celorlati nu e ca in comunism se traia mai bine ...
Eu vad ca sint destui care cred ca le era mai bine in comunism, si o si spun aici pe forum. (Pe tine nu te includ aici, din cite am inteles tu esti de acord ca in anii 80 a fost dezastru.)

horia a scris:durerea mea e ca acum sintem condusi intr-o directie opusa intereselor noastre nationale si din pacate foarte putini inteleg asta si putini fiind nu pot face nimic.
Si care-ar fi interesele astea nationale care sint incalcate acum si erau realizate in vremea comunismului ? Ca eu marturisesc ca nici eu nu inteleg.
Orion

Data de inscriere : 01/12/2010
Localizare : Bucuresti

http://republicadimboviteana.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mar 18 Ian 2011, 23:57

ABBA a scris:Fiecare dintre noi are propria perceptie datorata experientelor singulare pe care le-a trait. Eu nu pot si nici nu vreau sa discut pe statistici pentru ca sunt prea rigide si prea cinice. Eu pot si vreau sa discutam ca oameni, ca individualitati care au trait in ambele regimuri si pe care viata ii obliga sa compare. La ce mi-ar folosi sa mi se demonstreze obiectiv si argumentat ca regimul asta e mai bun decat celalalt daca viata de zi cu zi imi demostreaza ca nu o duc deloc mai bine?
Ma voi simti brusc mai fericita? Nu-mi voi mai face griji pentru ziua de maine si pentru copiii mei?
Bun, se pare ca tu de fapt stii ca era mai rau atunci, si pentru tine si mai ales in general, dar din motive care-mi scapa iti place sa crezi ca atunci era mai bine.

ABBA a scris:P.P.S. As putea sa pun pariu ca Vlad va fi peste vreo 30 de ani un nostalgic al acestor vremuri... Twisted Evil
Sper ca nu. In mod normal peste 30 de ani ar trebui sa fie binisor mai bine si pe la noi. Oricum sa mai traim noi pina atunci.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Mier 19 Ian 2011, 00:01

vlad_sim a scris:
horia a scris:Am citit ceva din blogul tau despre revolutie sau despre udrea si nu am gasit mari diferente de opinie.
Normal. L-am dat doar ca raspuns pentru cei care zic ca sint simpatizant PD si fac parte din sefime.
Eu n-am zis asta. Doar te-am intrebat.
vlad_sim a scris:
horia a scris: Daca chiar or mai fi pe undeva citiva nostalgici nu stiu e posibil dar nu din cauza lor merge acum tara rau asta e sigur. Si mai sint sigur ca nici aici pe forum nu se gasesc nostalgici propriuzisi asa cum vezi tu. Durerea mea si cred ca si a celorlati nu e ca in comunism se traia mai bine ...
Eu vad ca sint destui care cred ca le era mai bine in comunism, si o si spun aici pe forum. (Pe tine nu te includ aici, din cite am inteles tu esti de acord ca in anii 80 a fost dezastru.)
Eu nu cred asta. Mie chiar imi era bine si atunci asa cum nu prea imi mai este acum, doar in proportie de cca. 80-85% mai pot spune asta.

vlad_sim a scris:
horia a scris:durerea mea e ca acum sintem condusi intr-o directie opusa intereselor noastre nationale si din pacate foarte putini inteleg asta si putini fiind nu pot face nimic.
Si care-ar fi interesele astea nationale care sint incalcate acum si erau realizate in vremea comunismului ? Ca eu marturisesc ca nici eu nu inteleg.
Hai sa-ti spun eu : aveam servici sigur, aveam locuinta sigura, aveam exact aceleasi drepturi de vot atunci ca si acum : sa votam UNICUL PARTID daca vrem sa o ducem "bine"( PCR = PDL ...sau la tine nu se simte asta ?), la acea vreme nu auzeai de oameni morti de foame sau de frig pe strada... acum insa...

Sa mai continui ?
FRANZ

Data de inscriere : 09/05/2010
Varsta : 56
Localizare : pe carari de munte

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Mier 19 Ian 2011, 08:27

hai sa nu exageram
de auzit nu se prea auzea chiar daca ar fi fost un caz ici colo ...nu asta e problema
problema e ca se murea de foame si de frig in case mai precis in apartamente.
Nu stiu cum o fi fost la tine sau pentru cei care aveau casa pe pamint dar stiu ca dupa citeva ierni fara caldura tatal meu a facut un astm care i-a grabit sfrsitul si i-a adus multa suferinta. Nu pot sa uit cum am umblat cu o suta de lei in mina prin tot orasul pe la magazine pe la gospodina si chiar prin bucatariile restaurantelor incercad fara succes sa cumpar un pui, mama mea era bolnava la pat si slabita... vroiam sa ii fac o supa. Pot lungi povestea cu alte rude invirsta din familie dar nu are rost...
horia

Data de inscriere : 22/05/2010

http://ipoteze.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Mier 19 Ian 2011, 08:35

Hai sa vedem...
Uite ce cred eu, o tara nu trebuie judecata numai si numai dupa faptul ca se gaseste sau nu mincare la magazin, mai sint si alti factori de care trebuie tinuta seama cu ar fi :

- invatamintul
- sanatatea
- armata si serviciile (capacitatea de aparare a teritoriului)
- resursele solului si subsolului

Ce parere ai ? cum erau astea atunci ? dar acum ?

Uite un exemplu despre invatamint ... daca o sa gasesc si despre celelalte o sa le scriu desi sint atit de evidente si de mediatizate...

Conform cu situl QS, Quaquarelli Symonds, Israelul, tara mica, cu suprafata Moldovei, are trei universitati pe locurile 102, 114 si 132 din lume. Carolina din Praga e pe locul 230 in lume.
Universitatea Eotvos Lorand din Budapesta e pe locul 400. Universitatea Bucuresti e pe locul 500, langa Universitatea din Szeged , (populatie 166 000 locuitori) universitatea Kwazulu din Africa de Sud, din Bangladesh , Kazahstan si Sri Lanka . Universitatea din Liubliana e pe locul 400.
Universitatea Iagelona din Polonia e pe locul 302. Universitatea Ben Gurion, din desertul Neghev, e pe locul 323.
Universitatea Babes-Bolyai este dupa locul 600, langa niste universitati saudite, srilankeze si kazahe (nisip, jungla, nisip). Situl ARWU al Institutului de Pedagogie al Universitatii Jiao Tong se opreste la
primele cinci sute de universitati din lume, unde pe la coada se afla Universitatea Kwazulu Natal, cea din Liubliana si cea din Wellington, Noua Zeelanda. Universitatea din Bucuresti are de ajuns din
urma universitatea zulusa din Durban
, cea slovena (Liubliana, 280 000 locuitori) si cea din Wellington (386 000 locuitori, la capatul lumii, in largul Pacificului)

Articolul pe larg aici :
http://dl.dropbox.com/u/15152092/Books/Despre%20pregatirea%20noii%20generatii%20de%20intelectuali%20.pdf

Chiar nu vezi ca sintem dusi cu zaharelul (ceva mincarica si ceva comfort sa nu fie agitatie) pina ni se ia tara de sub picioare ?... si pina ni se ia orice posibilitate de riposta ...
Si apoi putem intra in incapacitate de plata, inflatie ... putem murii iar de foame si de frig (partea a doua) ce am mai putea face si cui i-ar mai pasa ?
Cam asta e directia, si poate odata o sa o sesizezi si tu si altii ca tine dar va fi prea tarziu.
horia

Sus In jos

Mesaj Scris de Thanatos la data de Mier 19 Ian 2011, 09:41

Cineva face o confuzie impardonabila: vbeste despre comunism. Care comunism? Unde a fost asa ceva?
Tot acel cineva vbeste despre piata, despre faptul ca economia de atunci functiona dupa alte reguli. Interesant! Si ciudat in acelasi timp. Asta ma face sa cred ca , de fapt, exporturile noastre erau acte de caritate in favoarea acelora care cumparau marfa noastra. Mobila, tractoare, incaltaminte, haine, vapoare, turisme etc. Desigur, cei care conduceau economia habar nu aveau de profit, de valoare adaugata, de productivitatea muncii, eficienta... Daca toate acestea sunt adevarate, stau si ma intreb cum au reusit sa construiasca atat de mult in tara asta, atat de mult incat nici la 21 de ani de la lovitura de stat nu s-a reusit sa se fure tot!
Acelasi personaj vbeste despre agricultura... despre raportarile false... L-as intreba de unde stie ca erau false. De ce, acum, dupa ce vechiul regim a incercat sa aiba cat mai putina populatie ocupata in agricultura - un indicator al...civilizatiei- am ajuns din nou sa avem cel mai mare procent de...tarani, peste 35% din populatia activa a tarii. Si, cu toate acestea, peste 4 milioane de teren arabil nelucrat.
Ce ma deranjeaza cel mai mult este limitarea discutiei privitoare la regimul trecut numai la perioada anilor 80. Se intampla acelasi fenomen ca si acum. Au trecut numai doi ani de la celebrele credite cu buletinul, de la perioada in care motoarele economiei duduiau din plin, perioada in care toata lumea, aproape, o ducea bine. Si, daca este sa merg pe aceasta comparatie, hai sa vedem: Hrana! Pai, atunci nu se gasea. Acum, se strica in galantare, pt ca marea majoritate a oamenilor nu prea au cu ce sa cumpere. Deci, la fel! Caldura! Pai, sunt cifre statistice, orase, cartiere intregi s-au debransat. Cum se descurca? Cum se descurcau si inainte. Singura diferenta este ca, atunci toti au fost fortati de imprejurari, acum, pt ca avem economie de piata, au fost ...determinati! Dar nu-i nimic, se suporta mai usor toate acestea, avem internet-ah, statistica asta, cum ne arata ea ca si la acest capitol suntem codasi pt ca nu toata lumea, nici macar majoritatea simpla nu beneficiaza de aceasta facilitate- multe programe tv, timp berechet, intrucat sunt atat de multi oameni apti de munca fara ocupatie, si, in ultima instanta, de plictiseala, te poti urca in masina sa dai o tura peste hotare-bine, dupa ce, in prealabil, faci plinul platind cu un sac de maruntis, in semn de solidaritate cu petrolistii care, conform economiei de piata, desi cererea a scazut, au marit preturile.
Bun! Asta a fost un exemplu ironic. Nu stiu daca sunt sau nu un nostagic al acelor vremuri. Ce vreau sa spun este ca nu putem nega si partile bune. Pt ca, daca nu ar fi existat, acel regim nu ar fi rezistat atata timp.
Thanatos

Data de inscriere : 25/05/2010
Varsta : 57

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Mier 19 Ian 2011, 09:46

Ce sa o mai dam dupa copac ?
Mai bine ar trebui sa ne gandim "cine e de vina" pentru faptul ca traim in aceste zile ceea ce traim, ca ne conduce un marinar in loc de un cizmar ( bleah !... mare realizare, ce sa spun ! ), ca indiferent cat de mari ne-ar fi buzunarele, si cat de pline, au grija unii sa ni le goleasca cat ai zice peste.
FRANZ

Sus In jos

Mesaj Scris de . la data de Mier 19 Ian 2011, 11:37

mda!
personal, am ratat multe postari, din sictireala.dupa efortul exagerat de a a scrie, am renuntat sa postez.
merita, totusi, adaugiri necesare din experienta comunista si postcomunista. nu agreez remarci gen *cred eu* si nu ma grabesc sa le fac, dar in toata aceasta discutie, parerea fiecaruia trebuie privita in directa legatura cu locul lui si al familiei lui in societate, atunci si acum.
ma dau in vint dupa cei ce vor sa-si impuna adevarul lor, sa-i convinga pe ceilalti ca de adevarul lor, pe care trebuie sa si-l insuseasca.
exercitii de propaganda idioata.
trecind peste toate astea, am o inormatie interesanta, despre raportarile false din agricultura: acceptind productiile astronomice ale ias-urilor si cap-urilor in visteria acestora intrau bani de la stat, fix contravaloarea marimii productiei care intra in silozuri si unitatile de prelucrare. nimic mai mult.
iar raportarile astronomice erau pentru statistica modiala, prin care se alocau procentele de export.

.

Data de inscriere : 17/10/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Thanatos la data de Mier 19 Ian 2011, 12:05

Faceam un apel la istorie.O privire aruncata asupra structurii economiei din perioada interbelica ne-ar ajuta mult sa evaluam progresul, zic eu, economiei de dupa ... Sa comparam.
Cat despre raportari in agricultura, am asa, vaga banuiala ca cifrele cu privire la productie erau reale, numai ca raportate la o suprafata mai mica.
De ce fac apel la cifre? Simplu, acestea sunt seci, reci. De ce nu ma raportez la famile, la mine? Tot atat de simplu, nu am avut probleme nici atunci, nici acum. Si nici nu voi avea, indiferent de ce s-ar intampla. Dar ceilalti?
Oricum, constat din ce in ce mai multa lume sictirita de acest subiect. Asa incat...
Thanatos

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Mier 19 Ian 2011, 15:30

Asa incat ... cine vrea sa mai scrie ceva o sa scrie si cine nu ... nu !
Nu cred ca are nimeni de aici sarcina de partid sa scrie pe forum chiar daca e scirbit de un subiect despre care stie tot si altii nimic. :)

Ultima editare efectuata de catre horia in Mier 19 Ian 2011, 19:56, editata de 1 ori
horia

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Mier 19 Ian 2011, 17:06

Ba, pe mine ma obliga Zeus sa urmaresc tot si sa-i aduc la cunostinta ce si cum. Atunci cand sunt probleme sau nacazuri tehnice. Ce pot sa fac, Daca i-am promis... scratch
FRANZ

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mier 19 Ian 2011, 18:00

FRANZ a scris:aveam exact aceleasi drepturi de vot atunci ca si acum : sa votam UNICUL PARTID daca vrem sa o ducem "bine"( PCR = PDL ...sau la tine nu se simte asta ?),
Ha ha. Daca incepem cu exagerari din astea absurde chiar n-are rost sa mai discutam.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Mier 19 Ian 2011, 18:22

horia a scris:
Hai sa vedem...
Uite ce cred eu, o tara nu trebuie judecata numai si numai dupa faptul ca se gaseste sau nu mincare la magazin, mai sint si alti factori de care trebuie tinuta seama cu ar fi :

- invatamintul
- sanatatea
- armata si serviciile (capacitatea de aparare a teritoriului)
- resursele solului si subsolului

Ce parere ai ? cum erau astea atunci ? dar acum ?
In 2 vorbe:
Invatamintul: mizerabil atunci, mizerabil acum.
Sanatatea: mizerabila atunci, foarte proasta acum dar nu chiar ca atunci.
Armata si serviciile: inexistente si atunci si acum. Sper ca n-ai inghitit gogosile alea cu strategia de aparare a tarii, capacitatea de lupta a fortelor noastre armate (in frunte cu genialul comandant suprem) etc. (Ca tot spuneai tu ceva de manipularea stravezie de atunci.) Deci daca se uitau un pic mai urit rusii la noi cred ca murea intr-o secunda toata armata, de la comandantul suprem la ultimul soldat. De americani nu mai vorbim.
Resursele subsolului - aici e mai complicat. Nu ma bag ca nu stiu.

horia a scris:Chiar nu vezi ca sintem dusi cu zaharelul (ceva mincarica si ceva comfort sa nu fie agitatie) pina ni se ia tara de sub picioare ?... si pina ni se ia orice posibilitate de riposta ...
Si apoi putem intra in incapacitate de plata, inflatie ... putem murii iar de foame si de frig (partea a doua) ce am mai putea face si cui i-ar mai pasa ?
Cam asta e directia, si poate odata o sa o sesizezi si tu si altii ca tine dar va fi prea tarziu.
Hai domnule. Chiar crezi aberatiile astea ? Cine sa aiba interes sa murim de foame si de frig ? N-o sa se intimple asa, nu e stilul europenilor. (A fost stilul rusilor in 45, da, ei ne-au luat tara si ne-au adus comunismul pe cap. Intre timp s-au mai schimbat lucrurile.) Scopul lor e, cum am zis, sa ne puna la munca si sa faca profit de pe urma noastra. Si sa mergem pe la ei sa le facem muncile grele, la cules de capsuni sau sa le stergem bartinii la fund. Ceea ce pina la urma e si in interesul nostru, ca oricum singuri nici de atit nu sintem in stare. Asta e.

Oricum, constat cu surprindere ca fata de altii pe-aici esti de-a dreptul moderat. Wink
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Mier 19 Ian 2011, 20:57

vlad_sim a scris:
FRANZ a scris:aveam exact aceleasi drepturi de vot atunci ca si acum : sa votam UNICUL PARTID daca vrem sa o ducem "bine"( PCR = PDL ...sau la tine nu se simte asta ?),
Ha ha. Daca incepem cu exagerari din astea absurde chiar n-are rost sa mai discutam.
Unde vezi absurditatea ? Cele doua regimuri seamana din ce in ce mai mult.
Capitalismul romanesc actual fata de cel din vestul Europei tinde sa devina ceva de-a rasu-plansu. Iar noi, atunci cand am scapat de Ceasca am sperat ca vom trai ca in occident. Tu simti ca traiesti aidoma nemtilor, spre exemplu ? Dau exemplu asta pentru ca imi este mai mult decat familiar.
FRANZ

Sus In jos

Mesaj Scris de . la data de Mier 19 Ian 2011, 21:37

horia a scris:Asa incat ... cine vrea sa mai scrie ceva o sa scrie si cine nu ... nu !
Nu cred ca are nimeni de aici sarcina de partid sa scrie pe forum chiar daca e scirbit de un subiect despre care stie tot si altii nimic. Smile
dar e unii care combate bine!
parol!

.

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Mier 19 Ian 2011, 23:08

vlad_sim a scris:

In 2 vorbe:
Armata si serviciile: inexistente si atunci si acum. Sper ca n-ai inghitit gogosile alea cu strategia de aparare a tarii, capacitatea de lupta a fortelor noastre armate (in frunte cu genialul comandant suprem) etc. (Ca tot spuneai tu ceva de manipularea stravezie de atunci.) Deci daca se uitau un pic mai urit rusii la noi cred ca murea intr-o secunda toata armata, de la comandantul suprem la ultimul soldat. De americani nu mai vorbim.
Resursele subsolului - aici e mai complicat. Nu ma bag ca nu stiu.

Oricum, constat cu surprindere ca fata de altii pe-aici esti de-a dreptul moderat. ;)

Multumesc de compliment, dar din pacate eu nu gasesc pentru tine unul pe masura... ar merge consecvent dar nu intr-o directie buna, pentru ca este cit se poate de evident ceea ce spun eu.
- cite scoli s-au facut atunci si cite acum ?
- daca invatamitul era slab cum se face ca dupa revolutie absolventii si specialistii au fost recunoscuti peste tot unde au plecat ?
- citi analfabeti erau atunci si citi azi ?
- ai auzit atunci de bodyguarzi prin scoli ca sa mentina ordinea in curte si pe culoare?... dar de disciplina din clase ?... tot asa atunci si acum ...

- cite spitale, sanatorii, fabrici de medicamente si institute de cercetare medicala s-au facut atunci si cite acum ?
- nu am auzit atunci ca in spitalele de copii sa stea cite 2-3 in paturi murdarea si pline de gindaci ... nu ti-as dorii sa vezi starea spitalelor de azi
- atunci sanepidul era o chestie serioasa... azi e o paiata ...
- in ciuda aglomeratiei din spitale ...ce constata azi boc ? ca sint mai multe siptale decit economia lui poate sustine ! si vrea sa le schimbe destinatia ...cum se face ca economia de atunci le putea si face si sustine si cea de azi nu ?
- am mai spus asta dar o repet ca vad ca uiti repede ... care era starea sanatatii la inceputul regimului comunist ?
si ca ne place sau nu dar ei au eradicat tuberculoza, sifilisul, masuri ample contra rahitismului la copii sau gusei din lipsa de iod
- campanii de vaccinare la copii cu vaccine asupra carora nu plana nicio umbra de indoiala si interes transnational ca cele de azi .
Armata si serviciile: inexistente si atunci si acum
- si de asta parca am mai vorbit si parca nu as mai relua ... nu cred ca ai facut armata... nu cred ca ai fost prea bun la istorie si cu greu m-as face inteles dar doctrina de razboi al intregului popor e una care da batai de cap oriacui inamic vezi vitenam sau afganistan sau filnlanda... doar daca vrei sa vezi ...
- ce parere ai de soarta fabricilor de armament ?de renuntarea la stagiul militar ? de disponibilizarile masive ? si mai nou de umilirea cadrelor in rezerva si retragere ? e chiar aceasi situatie ?

Deci daca se uitau un pic mai urit rusii la noi cred ca murea intr-o secunda toata armata, de la comandantul suprem la ultimul soldat.
- chiar asa ? nu uita revolta din cehoslovacia !...vrei detalii ?

Asa cum spuneam lucrurile sint atit de evidente incit ma intreb daca tu chiar nu le stii sau iti plac discutiile in contradictoriu :)

Ultima editare efectuata de catre horia in Mier 19 Ian 2011, 23:38, editata de 1 ori
horia

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Mier 19 Ian 2011, 23:27

Thanatos a scris:
... De ce nu ma raportez la famile, la mine? Tot atat de simplu, nu am avut probleme nici atunci, nici acum. Si nici nu voi avea, indiferent de ce s-ar intampla. Dar ceilalti?

Poti sa ne spui si noua care e cheia succesului tau in trecut, in prezent si pe ce se bazeaza siguranta cu care vezi viitorul ?
Intreb pentru ca asta e ceea ce m-a socat cel mai mult din tot ce am vazut pe acest forum ...
horia

Sus In jos

Mesaj Scris de n.n. la data de Joi 20 Ian 2011, 00:29

Deci shocuri ai mai avut.

La trecut si prezent te cred Thanatos, dar la viitor nu se stie niciodata ce-ti poate rezerva viata.

n.n.

Varsta : 51

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Joi 20 Ian 2011, 04:36

vlad_sim a scris:Ha ha. Daca incepem cu exagerari din astea absurde chiar n-are rost sa mai discutam.
FRANZ a scris:Unde vezi absurditatea ? Cele doua regimuri seamana din ce in ce mai mult.
Nu seamana deloc.

FRANZ a scris:Capitalismul romanesc actual fata de cel din vestul Europei tinde sa devina ceva de-a rasu-plansu. Iar noi, atunci cand am scapat de Ceasca am sperat ca vom trai ca in occident. Tu simti ca traiesti aidoma nemtilor, spre exemplu ? Dau exemplu asta pentru ca imi este mai mult decat familiar.
Asta e foarte adevarat. Sigur ca nu traim ca nemtii, niciodata n-am trait. (Oricum, sintem mult mai aproape acum, fie si numai pentru faptul ca acum putem de bine de rau calatori in Germania.) Sigur ca speram mult mai multe cind am scapat de Ceasca, altfel poate nici nu s-ar fi deranjat nimeni sa iasa in strada. Dar de aici pina sa spui ca "aveam exact aceleasi drepturi de vot atunci ca si acum : sa votam UNICUL PARTID daca vrem sa o ducem bine, PCR = PDL" e cale lunga.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de Orion la data de Joi 20 Ian 2011, 05:17

horia a scris:
- cite scoli s-au facut atunci si cite acum ?
Probabil ca nu mai e acum nevoie de scoli in plus. N-am auzit sa fie asta o problema, lipsa scolilor ca atare. Dar conditiile mizere erau atunci ca si acum, de fapt mai rau. Nu vreau sa intru in detalii prea mult ca n-are rost, un singur aspect important: atunci bac-ul era o formalitate, nu conta. Ceea ce era un semn foarte relevant pentru minciuna si falsitatea intregului sistem. Acum de bine de rau mai il pica unii.

horia a scris:- daca invatamitul era slab cum se face ca dupa revolutie absolventii si specialistii au fost recunoscuti peste tot unde au plecat ?
Au fost recunoscuti, sigur, si o sa mai fie in continuare. Exista tineri care vor si pot sa invete, au fost si sint in continuare, si o sa mai fie o vreme, de vazut cit. Foarte putini daca-i raportam la populatie, dar sigur ca pe noi nu ne deranjeaza amanuntul asta atunci cind vrem sa ne imbatam cu apa rece. Asa nu inseamna ca invatamintul nu era slab. Era foarte slab.

horia a scris:- citi analfabeti erau atunci si citi azi ?
Nu stiu. Sint mai multi azi decit atunci ? Nu cred.

horia a scris:- ai auzit atunci de bodyguarzi prin scoli ca sa mentina ordinea in curte si pe culoare?... dar de disciplina din clase ?
In mod cert era mare nevoie si atunci, si o spun din experienta personala.

horia a scris:
- cite spitale, sanatorii, fabrici de medicamente si institute de cercetare medicala s-au facut atunci si cite acum ?
Domnule, iar nu stiu. Probabil nu s-au mai facut pentru ca erau destule, la posibilitatile noastre. Prioritatea era dotarea si organizarea. Si in mod cert dotarea de acum e mult mai buna decit cea de atunci, pe asta ma si bazez in primul rind cind spun ca totusi nu mai e chiar atit de rau. S-au mai deschis si ceva clinici particulare. Probabil asta e calea, pentru cei cu bani - clinici particulare, pentru ceilalti - spitalele de stat, asa cum sint ele, oricum mult mai bune decit in anii 80.

horia a scris:- nu am auzit atunci ca in spitalele de copii sa stea cite 2-3 in paturi murdarea si pline de gindaci ... nu ti-as dorii sa vezi starea spitalelor de azi
Nu ai auzit pentru ca atunci nu auzeai nimic, dupa cum singur spuneai.
Nu vreau sa intru in subiecte sensibile dar chiar tu ai povestit ce a patit tatal tau. Imi pare rau de asta, apropo. Deci si asta, frigul si lipsa de alimentatie, intra la sanatatea populatiei.

horia a scris:- atunci sanepidul era o chestie serioasa... azi e o paiata ...
Nu cred ca era atunci mai bun ca acum. Ti se pare pentru ca atunci nu se spunea nimic, si pentru ca vrei sa te imbeti cu apa rece.

horia a scris:- in ciuda aglomeratiei din spitale ...ce constata azi boc ? ca sint mai multe siptale decit economia lui poate sustine ! si vrea sa le schimbe destinatia ...cum se face ca economia de atunci le putea si face si sustine si cea de azi nu ?
Pentru ca era de comanda ? Si nu le putea sustine, erau ca dracu. Era cam acelasi lucru cu productiile alea mirobolante la hectar, sau cu fructele agatate prin pomi cind venea Ceasca in inspectie.

horia a scris:- am mai spus asta dar o repet ca vad ca uiti repede ... care era starea sanatatii la inceputul regimului comunist ?
si ca ne place sau nu dar ei au eradicat tuberculoza, sifilisul, masuri ample contra rahitismului la copii sau gusei din lipsa de iod
Nu vorbim de progrese. Progrese s-au facut si in timpul comunismului. Vorbim de starea din anii 80 comparativ cu cea de azi.

horia a scris:- campanii de vaccinare la copii cu vaccine asupra carora nu plana nicio umbra de indoiala si interes transnational ca cele de azi .
Laughing Pentru ca azi orice paranoic care crede toate timpeniile conspirationiste se poate exprima liber, inseamna ca era mai buna sanatatea in timpul regimului comunist ?

horia a scris:
Armata si serviciile: inexistente si atunci si acum
- si de asta parca am mai vorbit si parca nu as mai relua ... nu cred ca ai facut armata...
Am facut-o. Ne chinuiam sa invatam si sa facem sa mearga niste sisteme de rachete rusesti din anii 60. Astea erau mindria armatei romane. (Asta era cica secret militar Very Happy - sper ca n-am comis acum vre-o indiscretie, sper totusi ca sistemele alea au ajuns intre timp la lada de gunoi.)

horia a scris:nu cred ca ai fost prea bun la istorie si cu greu m-as face inteles dar doctrina de razboi al intregului popor e una care da batai de cap oriacui inamic vezi vitenam sau afganistan sau filnlanda... doar daca vrei sa vezi ...
Hai sa fim seriosi. Nu eram noi in stare de asa ceva.
Vietnamul a fost sustinut puternic de rusi si de chinezi, si in plus americanii s-au batut mai mult singuri, prin opozitia civila de acasa. Altfel nu s-ar fi pus problema invingatorului.
Afghanistanul a fost sustinut de americani, pe vremea invaziei sovietice (ceea ce, nu-i asa, le-a dat mari batai de cap mai tirziu, cind Bin Laden s-a intors impotriva lor). Dupa aia in 2002 americanii au intrat in ei fara probleme.
Ce frumos e sa te imbeti cu apa rece ... sa crezi ca chiar esti in stare de ceva ...

horia a scris:- ce parere ai de soarta fabricilor de armament ?de renuntarea la stagiul militar ? de disponibilizarile masive ? si mai nou de umilirea cadrelor in rezerva si retragere ? e chiar aceasi situatie ?
Cum am spus, nimic atunci, nimic acum. Umilirea cadrelor militare nu ma intereseaza, chiar pot spune ca imi da o satisfactie dupa cit m-au umilit ei pe mine in armata. Iar renuntarea la stagiul militar - ce bine.

horia a scris:
Deci daca se uitau un pic mai urit rusii la noi cred ca murea intr-o secunda toata armata, de la comandantul suprem la ultimul soldat.
- chiar asa ? nu uita revolta din cehoslovacia !...vrei detalii ?
Da. Cred ca inteleg ce vrei sa spui dar prefer sa te las pe tine s-o spui.

horia a scris:Asa cum spuneam lucrurile sint atit de evidente incit ma intreb daca tu chiar nu le stii sau iti plac discutiile in contradictoriu Smile
Sint evidente intr-adevar, dar in sens invers celor spuse de tine.
Orion

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Joi 20 Ian 2011, 07:05

Vlad, cu tot respectul, aici ai scrantit-o rau de tot!

Probabil ca nu mai e acum nevoie de scoli in plus. N-am auzit sa fie asta o problema, lipsa scolilor ca atare. Dar conditiile mizere erau atunci ca si acum, de fapt mai rau. Nu vreau sa intru in detalii prea mult ca n-are rost, un singur aspect important: atunci bac-ul era o formalitate, nu conta. Ceea ce era un semn foarte relevant pentru minciuna si falsitatea intregului sistem. Acum de bine de rau mai il pica unii.

Intai sa-ti zic cum e cu scolile: este inca mare nevoie de scoli, grav este ca se construiesc acolo unde nu mai exista populatie scolara! Sunt zeci de comune la mine in judet (si la fel peste tot in tara) care nu mai au nici 10 copii la scoala, dar le-a facut Primaria scoli la standarde europene! Bani aruncati pe fereastra! La fel ca intentia Lenutei Udrea de a construi sali polivalente in mediul rural!
Cat despre bac, asta e cireasa de pe tort , m-ai lasat masca! Pai, bacul pe vremea lui Ceasca se dadea serios, se luau note mici si se pica pe bune! La fel si admiterea la facultate! Era examen adevarat si nu intrau toti semianalfabetii!Tu cand ai dat bacul? Atunci sau acum?

Admin

Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 58
Localizare : pe val

Sus In jos

Mesaj Scris de Thanatos la data de Joi 20 Ian 2011, 08:23

Nu va mai straduiti, cartela telefonica este in afara ariei de acoperire a semnalului. Asta stie, pe asta o tine. M-a pufnit rasul-vorba umbrei, este chiar amuzant- in special cand si-a dat cu presupusul despre servicii si armata! Si despre invatamantul de atunci! Din pacate pt micutz, a intrat pe un teren minat, avem reprezentanti ai acestor domenii, care cam stiu cu ce se manca chestiunea, fiecare pe domeniul lui.
Sa spui ca serviciile secrete care au ingenuncheat Nato erau inexistente este...ilar! Si multe altele... Iar cu vechiturile din armata...este o problema, astea zaceau prin curtile unitatilor, la vedere. Restul... nu este pt profani! Daca armata noastra era atat de...inexistenta, de ce oare nu au intrat rusii-sau, tre doar sa stranute, cam asa a spus micutul- atunci cand ne-am opus invadarii sau interventiilor in Ungaria si Cehoslovacia? Ca tentative au fost, daca nu ma insel. Si nu ma insel, ca am cunoscut oameni care au fost atunci pe granita, fata in fata.
Asa incat...
Totusi am facut progrese, a fost folosit acest cuvant in discursul sim, legat de anii 80. Eu zic sa perseveram, poate intelege intr-un final.
Thanatos

Sus In jos

Mesaj Scris de . la data de Joi 20 Ian 2011, 08:25

ha! ha! ha!
conditii mizere? examene formale? minciuna si falsitate?!
aiurea!
La Şcoala Internaţională din cartierul Pipera (Voluntari, Ilfov), din apropiere de Bucureşti, învaţă aproximativ 700 de copiii din 45 de ţări. Totodată, cei 150 de profesori au 13 naţionalităţi, iar limba de predare este engleza. Sistemul educaţional de aici se apropie de cel american, iar elevii îşi finalizează studiile cu Bacalaureatul Internaţional, formă de evaluare care nu este încă recunoscută şi în România. Şcoala, de elită, are costuri prohibitive pentru cei mai mulţi dintre părinţii români. Un an de şcoală primară costă între 13.000 şi 17.000 de euro, iar cel de liceu ajunge la peste 18.600 de euro.
http://www.adevarul.ro/scoala_educatie/clasele_cinci_opt/Cum_sa_iei_bursa_la_Scoala_Americana_0_410359412.html

.

Sus In jos

Mesaj Scris de Thanatos la data de Joi 20 Ian 2011, 09:19

horia a scris:
Thanatos a scris:
... De ce nu ma raportez la famile, la mine? Tot atat de simplu, nu am avut probleme nici atunci, nici acum. Si nici nu voi avea, indiferent de ce s-ar intampla. Dar ceilalti?

Poti sa ne spui si noua care e cheia succesului tau in trecut, in prezent si pe ce se bazeaza siguranta cu care vezi viitorul ?
Intreb pentru ca asta e ceea ce m-a socat cel mai mult din tot ce am vazut pe acest forum ...

Cheia succesului? Nu stiu, nu m-am gandit. Optimismul? Faptul ca ma adaptez oricarei situatii, ca improvizez? Noroc? Nu cred ca am un raspuns. Cat priveste viitorul, are dreptate neica, parca, nu poate fi prevazut. Daca esti sanatos, restul nu mai conteaza.
Thanatos

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Joi 20 Ian 2011, 09:33

vlad_sim a scris:
Hai sa fim seriosi. Nu eram noi in stare de asa ceva.
Vietnamul a fost sustinut puternic de rusi si de chinezi, si in plus americanii s-au batut mai mult singuri, prin opozitia civila de acasa. Altfel nu s-ar fi pus problema invingatorului.
Afghanistanul a fost sustinut de americani, pe vremea invaziei sovietice (ceea ce, nu-i asa, le-a dat mari batai de cap mai tirziu, cind Bin Laden s-a intors impotriva lor). Dupa aia in 2002 americanii au intrat in ei fara probleme.

- ai uitat sa zici ca finlanda era ajutata de clima si relief ... nu-i asa ?

Ce frumos e sa te imbeti cu apa rece ... sa crezi ca chiar esti in stare de ceva ...

- uite... cu asta chiar sint deacord :D
horia

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 5 din 11 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus