celelalte cuvinte

ANTROPOSOFIA

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: ANTROPOSOFIA

Mesaj Scris de horia la data de Vin 17 Sept 2010, 00:40

enola a scris:Ai lăsat Antroposfera baltă Anubis, sau crezi c-ai explicat cu succes tot ce ți-ai propus...

Nu as vrea sa deviez prea mult de la subiect dar as fi curios sa stiu ce crede Enola despre posibilitatea ca activitatea solara din urmatorii ani sa duca la imposiblilitatea producerii si a transportului de energie electrica.
Iar pentru ceilalti as avea o alta provocare credeti ca ati putea supravietui intr-o lume fara curent electric ? si daca da... ce ati face pentru asta ?

horia

Data de inscriere : 22/05/2010
Localizare : Bucuresti

http://ipoteze.forumgratuit.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Vin 17 Sept 2010, 07:45

Hm, apa calda , in primul rand, as asigura-o cu alta sursa de caldura...si mi-as face un stoc imens de baterii! Razz Si zici ca nici cu eoliana nu merge?

Admin

Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 58
Localizare : pe val

Sus In jos

Mesaj Scris de s h a d o w la data de Vin 17 Sept 2010, 19:37

horia a scris:Nu as vrea sa deviez prea mult de la subiect
Te poftesc în acest sens pe cel cu evoluția, iar dacă dorești pot deschide unul nou, despre univers, dacă dorești sau dacă deranjăm aici.

horia a scris:as fi curios sa stiu ce crede Enola despre posibilitatea ca activitatea solara din urmatorii ani sa duca la imposiblilitatea producerii si a transportului de energie electrica
Mărturisesc că nu sunt foarte bine documentat în domeniu, dar din ceea ce știu pot spune că este foarte improbabil să se întâmple la scară planetară. În literatura americană de specialitate se vorbește de "perfect storm", adică furtuna perfectă, ce se produce în medie o dată la o sută, două de ani și afectează o arie de ordin continental (mai exact jumătatea din Terra surprinsă în acel moment cu fața spre Soare). Pagubele ar fi însemnate, dar nu se vorbește de o imposibilitate a producerii curentului electric ci de suprasolicitarea megageneratoarelor, ducând la distrugerea parțială sau integrală a acestora. La scară mică, de genul generatoarelor pe benzină sau motorină, a centralelor eoliene și a surselor alternative de produce a curentului, această furtună solară ar putea trece neobservată dacă nu sunt folosite intens în acel moment. Treaba urâtă cu megageneratoarelor (de ordinul sutelor sau miilor de MW) este că-n lume sunt câteva sute bune, trecând de 1.000, iar anual se produc, cel mult, câteva zeci, înlocuirea în totalitate a celor distruse, în funcție de numărul acestora, putând dura ani buni (3-25, depinde de intensitatea furtunii și de locul surprins). Bine, îți dai seama că n-o să aștepte nimeni atât și lumea o să se îmbulzească la cele mici, de gospodărie, la eoliene și la panouri solare, barilul de petrol o să crească etc. Dar dacă ai temeri în această privință, îți poți procura de pe acum cele de trebuință. Posibilitatea producerilor unui astfel de fenomen este maximă la apogeul celor 11 ani (2012-2013; 2023-2024; 2034-2035 etc).
Furtuni solare puternice au mai fost, acum ceva ani prin SUA, a ars un generator și a lăsat câteva orașe pe întuneric și una de curând, acum o lună sau două, ce-a prăjit un satelit. Activitatea soarelui se va intensifica, însă nu este de ajuns, mai trebuie și ca vântul solar să meargă la țintă. Și are șanse de 1/1.000.000 ca acea țintă să fie Pământul. Dar nu mai par așa de mari când te gândești că sunt explozii solare o dată la câteva secunde.
Preventiv, din câte țin minte, vor să trimită un satelit ceva mai aproape de Soare pentru a ne avertiza. Când se prăjește și semnalul pe care-l trimite pe Terra dispare și ne putem da seama că vine furtuna. Partea proastă e că furtuna călătorește mai repede decât semnalul... iar cealaltă idee, a analizei de la distanță a activității solare ne-ar oferi câteva minute (4-5), dar și un grad sporit de improbabilitate.

În concluzie - o dată la mai bine de o sută de ani, pe jumătate din suprafața Terrei, distrugând ce-i actual, fără să împiedice în vreun fel reîntoarcerea la energia electrică.

P.S. Dacă era vorba despre altceva, despre vreo speculație sau ipoteză, sunt dornic s-o aud.
s h a d o w

Data de inscriere : 25/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Sam 18 Sept 2010, 22:20

enola a scris:

În concluzie - o dată la mai bine de o sută de ani, pe jumătate din suprafața Terrei, distrugând ce-i actual, fără să împiedice în vreun fel reîntoarcerea la energia electrică.

P.S. Dacă era vorba despre altceva, despre vreo speculație sau ipoteză, sunt dornic s-o aud.

Da, e o teorie care se vintura pe net si chiar pe la tv care prognozeaza o activitate solara cu explozii repetate care ar face inutile reparatiile pina ce activitatea solara nu revine la normal. Si perioada de explozii repetate ar putea fi chiar pe durata a citeva luni. Timp in care ar trebui sa ne descurcam cumva fara curent si fara sateliti. Acum ce sa zic o fi nu o fi eu nu stiu, ceea ce mi se parea interesant ca exercitiu de imaginatie era ce am putea face totusi in asemenea situatie, ar mai putea statele sa mentina ordinea ? sau s-ar ajunge la un vid legislativ la dreptul celui mai tare ? Ce tehici de supravituire ar fi mai utile...cam in directia asta vroiam sa duc discutia...
Apropo am scris si la evolutionism si astept raspuns.
horia

Sus In jos

Mesaj Scris de s h a d o w la data de Dum 19 Sept 2010, 00:49

horia a scris: Da, e o teorie care se vintura pe net si chiar pe la tv care prognozeaza o activitate solara cu explozii repetate care ar face inutile reparatiile pina ce activitatea solara nu revine la normal. Si perioada de explozii repetate ar putea fi chiar pe durata a citeva luni.
Este o șansă destul de mică de-a se întâmpla o dată, de mai multe ori devine cât se poate de improbabil. O simplă speculație care se va dovedi sau nu reală în cel mai scurt timp.

horia a scris:Timp in care ar trebui sa ne descurcam cumva fara curent si fara sateliti. Acum ce sa zic o fi nu o fi eu nu stiu, ceea ce mi se parea interesant ca exercitiu de imaginatie era ce am putea face totusi in asemenea situatie, ar mai putea statele sa mentina ordinea ?
Mă gândeam zilele trecute la un eventual război în care prima mutare să fie aruncarea omenirii în evul mediu, făcând imposibilă folosirea energiei electrice. Ca exercițiu de imaginație face bine.

horia a scris:sau s-ar ajunge la un vid legislativ la dreptul celui mai tare ?
Mă îndoiesc. Dacă s-ar ajunge la violențe s-ar instaura de îndată legea marțială.

horia a scris:Ce tehici de supravituire ar fi mai utile...cam in directia asta vroiam sa duc discutia...
Cam succint răspunsul și cam previzibil... viața la țară muncind pământul.

horia a scris:Apropo am scris si la evolutionism si astept raspuns.
Am răspuns. Bine că mi-ai atras atenția.
s h a d o w

Data de inscriere : 25/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Dum 19 Sept 2010, 07:38

Inca exista foarte multe comunitati care isi duc traiul fara electricitate. Ca doar pe Pamant avem de toate! Smile

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Dum 19 Sept 2010, 13:54

THEIA a scris:Inca exista foarte multe comunitati care isi duc traiul fara electricitate. Ca doar pe Pamant avem de toate! Smile
da asa e pt ei impactul va fi minim
dar pentru ceilalti pt cei dependenti de confort... se vor mai putea adapta ?

apropo de topicul despre carti unde e ?
nu il poti scoate cumva mai la suprafata ? sa fie ceva mai vizibil ?
horia

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Dum 19 Sept 2010, 17:22

Ai facut sapaturi si l-ai gasit. Bravo! Arheologia e pasionanta, nu?
Cred ca noua, celor din zona unde locuiesc, nu ne-ar fi foarte greu sa ne adaptam, deoarece ne opresc astia curentul cat de des si de mult pot!

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de cobras la data de Sam 22 Ian 2011, 17:31

Am citit cap -coada ce s-a scris aici. Este un subiect interesant si care ma pasioneaza cel mai mult. As vrea sa spun la inceput parerea mea despre secte.[secta= scoala ]. Nu sunt de acord cu ele.Toate au aceeasi nastere si acelasi format, adica se gaseste un om care apartine unei religii si vrea la un moment dat sa reformeze acea religie. Aduna un numar de locotenenti devotati si apoi cauta oameni ce sunt de acord cu el. Cu cat numarul membrilor este mai mare cu atat secta este mai puternica.Niciodata nu am inteles de ce daca ader la o secta sunt constrans sa renunt la libertate si la bunuri. Si acest lucru apare la toate sectele si nu dau exemple acum . Si eu am fost atras , din punct de vedere al filozofiei de ANTROPOSOFIE.Eu cred ca RUDOLF STEINER creaza ideea unei noi religii, dar daca esti atent ai sa observi o imbinare intre crestinism si Ahura Mazda. Nimic nou sub soare.
Sunt in totalitate de acord cu SHADOW in polemica cu ANUBIS. Aici este greu sa ducem o discutie mai lunga despre acest subiect, desi este foarte interesant.Pe mine ma pasioneaza mai mult sa gasesc in istoria religiilor date referitoare la originea omenirii.Am cautat sa merg inapoi in timp sa vad ce evenimente au avut loc si m-am oprit la invazia arienilor in vechiul ILAM si la HERMES. Cred ca acolo este cheia aparitei lui MOISE, ISUS SI MAHOMED. Pentru inceput cam atat.
Vreau sa scriu aici cateva randuri pentru ABBA care a adus date interesante asupra subiectului. Am avut o discutie cu ABBA referitor la faptul daca ISUS se scrie cu un i sau cu doi. Nu intru in detalii dar cel care a facut aceasta schimbare este patriahul NIKON care a schimbat si modul de face cruce si venerarea crucii cu sase brate.
cobras

Data de inscriere : 08/01/2011
Varsta : 59
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Mesaj Scris de CatalinInsusi la data de Dum 23 Ian 2011, 15:09

in ceea ce priveste conceptul din spatele antroposofiei, Steiner nu are nici cea mai mica dara de merit. Se ocupasera de subiect cu numai vreo 2400 de ani in urma niste baieti in sandale din Atena. Cu diferenta ca aia erau mai seriosi. Steiner face un marketing aplicabil si pe bere subiectului, amestecand cateva idei panteiste in crestinism si umpic de fard eleusian. Toata balaria initiatica e buna pentru un anumit gen de public, destul de usor de psihanalizat. Totusi, pentru substanta subiectului, avem un dialog pe tema asta, cel intre batranul Socrate si un tanar, Critias. E unul dintre dialogurile care l-au asezat pe Socrate in randul ganditorilor precrestini. Tema e intelepciunea, daca exista asa ceva la om si cum se poate dobandi. Ultima solutie data de Socrate e in genul "mai Critias, nici eu nu stiu ce e, sa mergem sa cautam un Zeu".

CatalinInsusi

Data de inscriere : 23/01/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Dum 23 Ian 2011, 15:32

Iar mi-am amintit de parabola aia: "Cum, viata nu e un mare fluviu?" Laughing

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de FRANZ la data de Dum 23 Ian 2011, 15:44

Iar tu mie de expresia extraordinar de filosofica :
AI PRIVIT VREODATA UN FLUVIU DREPT IN OCHI ???
FRANZ

Data de inscriere : 09/05/2010
Varsta : 56
Localizare : pe carari de munte

http://cabanavladisstraja.lx.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de CatalinInsusi la data de Lun 24 Ian 2011, 00:55

am citit topicul asta, nu neaparat pentru ca e interesant, cu toate ca este, dar pentru ca personajele care l-au jalonat sunt parca rupte dintr-o piesa de teatru. nu e teatru absurd, e un alt gen, care nu a capatat inca nume. de la distanta Anubis si Shadow se disting ca poli distincti, cu putina naivitate ii putem numi doua scoli de gandire care parca se lupta pentru atentia unei femei frumoase. dar noi suntem in internet si toate personajele cu care vorbim sunt fara suport real, ele capata forma, piele fina si ochi alunecosi numai in mintea noastra. atunci, o parte din mintea noastra se travesteste in interlocutor. e schizofrenie, recunosc, dar, fara indoiala, e pasionanta. nici macar nu e propriu sa-i spui forum, e o agora. Anubis e un guru in stilul lui Saint Germain, imi apare ca o Madame Blavatsky cu barba, shadow se vrea un soi de Newton, un readucator cu picioarele pe pamant perpetuu. Cobras e adorabil, jur. Oameni buni, sunteti superbi!

CatalinInsusi

Data de inscriere : 23/01/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de selene la data de Lun 24 Ian 2011, 12:10

ce joc interesant de imaginatie Smile
selene

Data de inscriere : 09/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ANUBIS la data de Sam 29 Ian 2011, 06:25

CatalinInsusi a scris:in ceea ce priveste conceptul din spatele antroposofiei, Steiner nu are nici cea mai mica dara de merit. Se ocupasera de subiect cu numai vreo 2400 de ani in urma niste baieti in sandale din Atena. Cu diferenta ca aia erau mai seriosi. Steiner face un marketing aplicabil si pe bere subiectului, amestecand cateva idei panteiste in crestinism si umpic de fard eleusian. Toata balaria initiatica e buna pentru un anumit gen de public, destul de usor de psihanalizat. Totusi, pentru substanta subiectului, avem un dialog pe tema asta, cel intre batranul Socrate si un tanar, Critias. E unul dintre dialogurile care l-au asezat pe Socrate in randul ganditorilor precrestini. Tema e intelepciunea, daca exista asa ceva la om si cum se poate dobandi. Ultima solutie data de Socrate e in genul "mai Critias, nici eu nu stiu ce e, sa mergem sa cautam un Zeu".

Daca ai fi citit ce am scris de la inceput ,ai fi vazut ca am scris ca Steiner a spus: ca nimic nu este nou sub soare. Ca el doar a imbracat intr-un limbaj accesibil si actual,ceea ce stiau stravechii indieni ai Vedelor,Ramayanei,etc. Stravechii locuitori ai Indiei,mai posedau o reminiscenta de clarvedere si clarauditie si puteau vedea lumea spirituala,nu trebuiau lamuriti sa creada in existenta ei.De asemenea daca l-ai fi citit, el face referire la scrierile initiatilor si inteleptilor antici,Platon,Aristotel,Socrate,Sofocle,Euripide,la fel cum face referire si la marele ganditor Goethe,la Christian Rosencreutz,Pestalozzi si altii. Daca nu stiai l-au studiat si Mircea Eliade(Secretul Dr.Honiberger,Maytrei,Nunta-n cer,Istoria religiilor), Liviu Rebreanu( am cunoscut-o pe sora mai mica Florica Schuster Rebreanu),Lucian Blaga(am fost prieten cu nepotul lui Liciniu Blaga-farmacist).Deci chiar mari oameni romani au folosit in scrierile lor ideile steineriene . Inainte de a combate si nega ,cititi si cunoasteti ceea ce vreti sa negati sau sa combateti !
ANUBIS

Data de inscriere : 15/05/2010
Varsta : 65
Localizare : BUCURESTI Sos.Berceni

Sus In jos

Mesaj Scris de ANUBIS la data de Sam 29 Ian 2011, 06:38

Pentru cei interesati puteti accesa un link ,care NU este al Societatii Antroposofice din Romania :www.umablu.org/spiritualworld/2011/01/08/kiersha/ - pe banda de sus "CARTI" si cum intrati la capitol,mai jos in stanga aveti fotografia lui R.Steiner si sub foto "Biblioteca Antroposofica" carti si conferinte online ! Puteti incepe cu "Filosofia Libertatii",dar apoi ar fi bine de citit ABC-ul Antroposofiei :1) Teosofia(care nu are nimic a face cu cea a lui Madame Blawatzki,care batea campii),2) Stiinta spirituala vol 2; 3) Cunoasterea initiatica. Daca incepeti cu alte carti va va fi greu sa intelegeti terminologia ! Succes la citit! Succes la un combatut informat !
ANUBIS

Sus In jos

Mesaj Scris de cobras la data de Sam 29 Ian 2011, 11:23

Domnule ANUBIS
In primul rand vreau sa-mi cer scuze de limbajul folosit cu acel individ cu nume de efect foto.Nu ma reprezinta si-mi pare rau ca am avut ocazia sa intalnesc un asa caracter.
Acum sa revin la subiect.ANTROPOSOFIA este un domeniu care m-a atras in cautarile mele de a intelege natura umana.Sincer am fost atras de R. STEINER si am citit cateva carti scrise de domnia sa si cred ca este un analist profund al spiritului uman.Bineinteles ca eu sunt un novice in acest domeniu al stiintei spirituale si nu am cunostintele celor care studiaza de mult timp un subiect asa interesant.
Cred ca am fost inteles gresit asupra cuvantului SECTA.Multi nu stiu ca provine din latinescul SECTA=SCOALA.Dar in ultimul timp am observat o activitate intensa a acestora in Romania cu scopul de a atrage mai multi oameni in randul sectei respective, devenind uneori agasanti.Spun acest lucru in cunostinta de cauza si doar cu mormonii nu am discutat.
Cred ca numai cei care au avut traume in aceasta viata ,cauta si pot intelege spiritul uman.Dar fiecare ne regasim intr-o anumita religie si o anumita filozofie alaturata acesteia.Eu am fost atras de ezoterismul crestin si sufismul islamic ,in care am gasit filozofia religioasa despre
ISUS si MAHOMED. Biblia si Coranul vorbesc de omul ISUS si omul MOHAMED dar pentru a intelege spiritul celor doi este necesar sa intelegi ezoterismul si sufismul.Eu cred ca R.Steiner cunoaste foarte bine AHURA MAZDA si este influentat in ideologia sa de aceasta religie,[SOFIA=INTELEPCIUNE] o regasim in Ahura Mazda.
Eu cred ca toate religiile monoteiste [care la inceput au fost secte] au ca izvor de inspiratie Ahura Mazda si pe HERMES.
Nu cunosc parera ta despre musulmani dar am observat o toleranta pentru ei.Eu am avut norocul sa cunosc doi oameni [unul din Irak si altul din Iran] si pot spune ca sunt oameni deosebiti.Am invatat multe de la ei si lucrul care m-a frapat a fost bunul simt si deschiderea la polemica fara sa jigneasca.Acest lucru nu este caracteristic crestinilor.
Eu sunt de parere ca fiecare cautam repere in viata spirituala dar acest lucru se intampla atunci cand filozofia te gaseste pe tine si nu tu pe ea.Bineinteles ca trebuie sa citesti pentru a afla despre ea ,dar cu timpul te invaluie, in sensul bun al cuvantului si atunci devii dependent de ea.Eu sunt un caracter independent si uneori acest lucru este un dezavantaj in viata.Pe mine ma preocupa originea omului si daca stiinta nu a dat un raspuns pana acum ,o caut in istoria religiilor si in legende.
Am o rugaminte, daca se poate pentru ca aveti cunostinte in domeniul antroposofiei,o parere despre originea omului regasita in aceasta filozofie.
cobras

Sus In jos

Mesaj Scris de ANUBIS la data de Lun 31 Ian 2011, 00:51

In Stiinta spirituala vol.2 ,gasim atat Cosmogonia ,cat si aparitia primilor germeni de corp fizic ! Adica aparitia corpului fizic incare ne vom intrupa mai tarziu !
ANUBIS

Sus In jos

Mesaj Scris de ANUBIS la data de Lun 31 Ian 2011, 00:55

Asa cum stravechii persani il vedeau pe Cristos in Ahura Mazda (aura soarelui) ,tot asa si mai stravechii indieni ,il aveau pe Vishvakarman !
ANUBIS

Sus In jos

Mesaj Scris de cobras la data de Lun 31 Ian 2011, 09:36

Buna ANUBIS.
Multumesc pentru indrumare.Am sa caut cartea la biblioteca si am sa citesc.Eu speram sa-mi raspunzi in cateva cuvinte despre originea omului asa cum se reflecta in stiinta spirituala.
cobras

Sus In jos

Mesaj Scris de ANUBIS la data de Lun 31 Ian 2011, 09:47

cobras a scris:Buna ANUBIS.
Multumesc pentru indrumare.Am sa caut cartea la biblioteca si am sa citesc.Eu speram sa-mi raspunzi in cateva cuvinte despre originea omului asa cum se reflecta in stiinta spirituala.

Este greu de raspuns in cateva cuvinte la un subiect atat de complex ! V-am scris un mesaj privat !
ANUBIS

Sus In jos

Mesaj Scris de cobras la data de Lun 31 Ian 2011, 10:22

L-am primit si va multumesc.Eu locuiesc in partea cealalta a orasului si dispun de foarte putin timp liber. Poate odata o sa ne intalnim si vom discuta mult mai mult.
Bineinteles ca este un subiect complex si interesant, dar pe mine ma interesau cateva idei, sa-mi pot face o parere personala.
Sunt putini oameni care au ajuns la un anumit grad de cunoastere asa cum sunteti dumneavoastra si sunt bucuros ca v-am cunoscut.
Eu ma refeream doar la nivelul de idei si bineinteles si parerea personala.
Pentru mine este mai importanta parerea personala, pentru ca aici intervine si cumulul de cunostinte din toate domeniile adiacente subiectului. Eu citesc despre un anumit subiect dar imi permit sa am parerea mea si sa fiu de acord cu el sau nu. Cred ca oamenii trebuie sa citeasca dar nu sunt de acord sa iau drept adevarul adevarat opinia unui om chiar daca este mai cult decat mine, mai ales intr-un domeniu cum este filozofia.
In viata totul este foarte simplu si pentru fiecare subiect exista cateva idei, acel sambure care este esenta. Eu la acest lucru m-am referit.
cobras

Sus In jos

Mesaj Scris de horia la data de Lun 31 Ian 2011, 10:24

O explitcatie a originii omului se afla si in cartea lui
Scarlat Demetrescu
Din tainele vietii si ale universului
Daca intereseaza pe cineva o pot posta pe forum
La rubrica bookiseala :)
horia

Sus In jos

Mesaj Scris de cobras la data de Lun 31 Ian 2011, 10:30

Eu aveam o alta parere despre discutiile pe forum. Cred ca m-am inselat.
Si eu pot face trimitere la multe carti din biblioteca personala sau la cartile pe care le-am citit, dar cred ca mai importanta este opinia personala.
Speram ca aici se face schimb de idei personale si nu trimiteri la carti si articole.
cobras

Sus In jos

Mesaj Scris de ABBA la data de Lun 31 Ian 2011, 10:36

Adica ideile personale sunt ceea ce a ramas dupa ce ai uitat tot ce-ai citit? Laughing

Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: