celelalte cuvinte

Educatie?

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

In jos

Re: Educatie?

Mesaj Scris de ABBA la data de Mar 01 Sept 2015, 22:17

zaraza26 a scris:Nu stiu unde sa discutam despre gramatica, asa ca am ales sa scriu aici. Zilele trecute ma ocupam cu corectura unui text care va deveni parte dintr-o carte. Gasiti pe blogul acesta ce a mai scris autorul. Smile
https://racoltapetru6.wordpress.com/

Am intalnit fraza "Ea nu avea nimic impotriva, vizavi de noua ocupatie a prietenei sale."

Eram hotarata sa elimin nedoritul "vizavi", bineinteles ultimul cuvant avandu-l autorul. Am cautat alta locutiune care sa inlocuiasca pe "vizavi", dar nimic nu se potrivea. Toate aratau acolo ca nuca-n perete. Intrigata, am incercat sa leg cele doua parti fara vreo locutiune si de data asta am avut succes. Concluzia: practic introducem pe "vizavi" (si cate altele) fara sa fie nevoie! Daca n-au ce cauta acolo, n-au ce cauta! Si pace!

"Ea nu avea nimic impotriva noii ocupatii a prietenei sale."
Asa-i ca suna romaneste?

Ai rezolvat-o foarte bine. Cred ca nici nu era locul lui vizavi acolo, deoarece se traduce clar prin "față de...", iar ideea exprimata era de opozitie in legatura cu ceva.

Admin

Data de inscriere : 14/05/2010
Varsta : 58
Localizare : pe val

Sus In jos

Mesaj Scris de Wolf la data de Mier 02 Sept 2015, 11:55

Acest "vizavi" alaturi de "implementat", "locatie", "job" etc, au fost introduse in
limbaj, total inutil, de pretentiosii snobi. Apoi, ele au intrat si in dictionar si in vorbirea curenta, desi sunt, uneoi, folosite total aiurea, precum "vizavi" din exemplul de mai sus.
Wolf

Data de inscriere : 09/01/2011
Localizare : Sebes -Alba

Sus In jos

Mesaj Scris de zaraza26 la data de Mier 02 Sept 2015, 12:39

Wolf a scris:Acest "vizavi" alaturi de "implementat", "locatie", "job" etc, au fost introduse in
limbaj, total inutil, de pretentiosii snobi. Apoi, ele au intrat si in dictionar si in vorbirea curenta, desi sunt, uneoi, folosite total aiurea, precum "vizavi" din exemplul de mai sus.

job=ciob Asa zic cu sotul cand auzim de job. ras
Mai sunt target=tinta si cate altele...
zaraza26

Data de inscriere : 25/04/2014
Varsta : 52
Localizare : Nasaud

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4